20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

HISTORIE: Má nám co říci Augustus?

V srpnu loňského roku uplynulo neuvěřitelných 2000 let od smrti Imperatora Augusta (19. srpna r. 14 př. Kr.) považovaného za prvního římského císaře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 20.4.2015 11:02

Výborný článek...

Panem Moscem popsaný pád Římské demokracie jako důsledek jejího úspěchu, který vedl po porážce hlavních světových soupeřů k oslabení "ostražitosti" a pod přívalem bohatství z dobytých kolonií k jejímu morálnímu (hédonistickému) rozkladu, spojenému se zhoubnou vnitřní politicko-ekonomickou proměnou protežující osoby a instituce schopné opatřit nové kolonie (tehdy tedy především schopné vojevůdce), na úkor vlastních (tvořivých) výrobců a pracovníků je velmi přesvědčivý a je patrně v podstatě nadčasovým modelem pádu každé demokracie.

Oktaviánus (Agustus) byl bezpochyby naprosto mimořádný státník a dějiny psané jeho aristokratickými protivníky zřejmě opravdu nejsou nestranným popisem vlády prvních císařů. Principát byl už ale jenom pouhou hrou na demokracii v níž veškerou (vojenskou) moc mající (božští) císařové záměrně ničili (horní) střední vrstvu i s pomocí "lumpenproletariátu" (i v současném západu uplatňovaným heslem "chléb a hry")!

I když je význam vojenské síly současných států stále značný, probíhá vzhledem k "nukleárnímu patu" soutěžení o nové neokoloniální rozdělení světa především formou hospodářské (masmediální, ideologické, kybernetické, diplomatické, špionážní...) války, jednotlivými státy podporovaných bankovně-výrobních komplexů. Proto současný neolevicový "západ" směřuje spíše k politicko-korektní teokracii (s prvky Huxleyho i Orwellovských prognóz)!

V. Vaclavik 19.4.2015 9:30

Nevypada to

ze autor si z tech vedomosti historie odnesl neco jineho, nez potvrzeni Machiavelliovstiny, to o ostrych loktech a vubec politicky cynicky realismus. Pritom dnesni policky zivot zeme ma s tim starorimskym malo co spolecneho, krome ospravedlneni dnesniho hulvatstvi. Dnesni politici nejsou zadni valecni vojevudci, ani netravi, ci jinak nasilnicky se nezbavuji svych politickych protivniku, takove priklady jsou snad poucenim pro diktatorske rezimy, ale ne pro nas v nasi soucasnosti. Navic pro takova pouceni, jaka si autor z te rimske historie odnesl, neni zapotrebi chodit az do Rima, uplne staci do doby toho Machiavelliho.

To prave pouceni z te doby neni tak provoplanove, aby bylo zrejme kazdemu nymandovi s nactenou historii. Nas dnesni problem, ktery se nam nedari resit, je problem kvadratury kruhu - jak provozovat socialismus v netotalitnim spolecenskem usporadani tak, aby zeme prosperovala a abychom nesklouzavali zpet do totality.

Omezeni hlupaci v takovem pripade dal a dal hledaji jen to same, nejsou schopni nadhledu na problem a resit jej jinym pristupem, po jeho analyzovani.

P. Vaňura 19.4.2015 15:44

"Jiná řešení" neexistují, pouze od dob Augusta

a Machiavelliho poklesla, MOŽNÁ DOČASNĚ, brutalita používaných prostředků. Mimochodem, už Julius Caesar korumpoval voliče ve velkém.

Machiavelli ostatně VÝSLOVNĚ uvádí "Je velký rozdíl mezi tím, jaké věci jsou a jaké by měly být. Kdo zanedbává to, co je, a zabývá se tím, co by mělo být, řítí se do záhuby."

VŠECHNO, co se děje v dnešním světě je determinováno vojenkou silou a důsledky minulých válek. Pokud by WW2 vyhrál Hitler, vypadal by svět jinak. A znáte známý Stalinův "dotaz" "a kolik má vlastně papež divizí..."

Hayek např tvrdí, že "socialismus v netotalitnim spolecenskem usporadani" provozovat NEJDE!

J. Jurax 19.4.2015 19:02

Re: "Jiná řešení" neexistují, pouze od dob Augusta

EU se snaží Hayeka v tomto punktu popřít :-(

J. Jurax 19.4.2015 19:03

Re: "Jiná řešení" neexistují, pouze od dob Augusta

Nebo se EU stává totalitní, aby mohla socík provozovat a Hayeka přitom nepopřít :-(

V. Vaclavik 20.4.2015 7:41

Re: "Jiná řešení" neexistují, pouze od dob Augusta

'Nejde'... Hayek bohuzel neni studna vedeni a lide kteri skonci jen u nej maji smulu (jako treba pan Janyska, tam me staci precist jen par slov, nebo i jen nazev prispevku a hned vim, o koho jde, a preskakuji na dalsi prispevek. Prakticky dukaz, ze kdo je plny Haeyka, je z neho magor.

Kdyz na to prijde, socialismus provozovat nejde, v zadnem spolecenskem usporadani, jestlize meritkem je nejaky uspech, prosperita, dobra vule mezi lidmi... Kdyz polosvobodna spolecnost, jako ta nase, se bude pokouset o provozovani socialismu, sklouzne drive nebo pozdeji do totality. Je to proto, ze kdo si pohrava s nesvobodou, o svobodu zakratko prijde. Asi jako v te pohadce o detech, ktere pootevrely dvere, aby nechaly zadonici jezinky jen si ohrat prsticky.

P. Vaňura 18.4.2015 18:20

Machiavelli psal, že "od lidí i národů se dá očekávat, že se

budou v minulosti chovat stejně, jako v minulosti." Lidé se za posledních 10000 let biologicky nezměnili.

Je tady jeden rozdíl, vyspělejší ekonomika. Ta bohužel dokáže uživit i větší množství parazitů.

J. Láníček 18.4.2015 12:25

Dějiny se neopakují, ale lze se z nich poučit,

se tam píše. Jak se z nich můžeme poučit, když každý nový pantáta ty dějiny přepíše a zfalšuje, jak mu to zrovna pasuje? A kolikrát se to už stalo? Kdo z nás dnes ví, co je skutečná pravda a co něčí výmysl nebo manipulace? A nemusí se zrovna lhát, stačí něco zamlčet - a hned věci vypadají jinak!

J. Václavíková 18.4.2015 12:08

Díky!

K. Janyška 18.4.2015 10:05

Musíte všichni, včetně autora článku, ke Kompozitivní

treorii. Historismus není žádným vodítkem pro vysvětlení dnešní situace lidí. Žádným... Dzp.

Z. Lapil 18.4.2015 13:26

Re: Musíte všichni, včetně autora článku, ke Kompozitivní

Ale no tak... Takže ke spontánní interakci začalo docházet kdy? Když se narodil první z dnes žijících lidí nebo když zemřel poslední z lidí žijících v době Augustově?

K. Janyška 18.4.2015 17:01

Re: Musíte všichni, včetně autora článku, ke Kompozitivní

O to nejde. Jde o to, že ve hře jsou jiné síly časové i prostorové. Jen pricip SŘLI je stejný, nezměnitelný... Dzp.

Z. Lapil 19.4.2015 0:01

Re: Musíte všichni, včetně autora článku, ke Kompozitivní

...jsme se dnes nějak potkali :-).

Principiálně jiné nebo jen jinak velké? Protože je-li princip (stále) stejný a nezměnitelný, pak fungoval i v době Augustově, tudíž se z historie LZE poučit.

Jinak by muselo platit, co jsem psal k článku Věda pro čistou  duši: SŘLI je buď blábol, nebo cosi mimo lidské chápání, tudíž prakticky k ničemu.

Já se vás nesnažím dráždit, mně jen připadá, že kdybyste každý váš příspěvek zněl "Musíte to chápat třídně", byla by informační hodnota stejná...

T. Czernin 18.4.2015 6:43

Chybná data na začátku článku

Gaius Octavius se narodil dle údajů historiků v roce 63 před Kristem (před naším letopočtem) a vládl téměř 58 let od roku 44 před Kristem (od roku 27 př. Kr. jako jako Augustus Imperator) až do roku 14 PO Kristu. Zemřel před svými 76 narozeninami...

J. Brunner 18.4.2015 2:21

Tento způsob

chápání historie se mi líbí. Lidé se dříve i dnes chovají přibližně stejně.

Š. Hašek 18.4.2015 10:11

Re: Tento způsob

Asi tak.

Ale na současným moderních středních školách se většinou nevyučuje.

P. Sulc 18.4.2015 2:05

Velice pekny clanek,

za sebe dekuju. Rozhodne zajimavejsi nez jizda motorkaru ci Zemanovo se klaneni carske vrchnosti.

J. Bruner 18.4.2015 8:04

Re: Velice pekny clanek,

a co nepolitický oligarcha Babiš? A jeho instruktážní cesta do USA? Nejsme již také ve stavu, kdy naše republika už je JEJICH?

J. Boleslav 18.4.2015 10:10

Re: Velice pekny clanek,

Koho jejich?

P. Vaňura 19.4.2015 16:01

Marcus Licinius Crassus, člen prvního triumvirátu

může být vzorem bohatého oligarchy, mimo jiné se proslavil výrokem "Skutečně bohatý je ten, kdo uživí legii vojska."

Š. Hašek 18.4.2015 10:14

Re: Velice pekny clanek,

Samozřejmě, jízda motorkářů je typická výplň, "aby bylo o čem kecat" mezi lidem.

Nejsem přesvědčen, že president republiky se klaní carské vrchnosti. Možná Babiš americkému mladíkovi. Věc názoru.

B. Rybák 20.4.2015 9:47

Re: Velice pekny clanek,

Ano! "Důchodce" z Vysočiny nemá žádný důvod se někomu klanět (pod palbou pravdoláskových a EU-hujerských masmédií a agresivním tlakem Obamovy "zelené politicko-"korektní světové" revoluce musí taktizovat, vyhledávat nejmenší zlo, aby politicky přežil a obhájil něco alespoň ze své zahraniční politiky!

Pružnost pana Babiše, který se z donedávna zastávaného postoje "na Ukrajině se střetl americký "imperialismus" s Ruskem (a mě to nezajímá)" přeorientoval na oběma Obamovými velvyslanci protežovaného (pří návštěvě USA jimi podporovaného) muže je děsivá (je ale možné, že jenom trochu odhalil své skutečné "karty")!