28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VESMÍR: Vznikli jsme z drobků?

Tým astronomů přichází s poměrně odvážnou teorií, která mění náš pohled na vznik a vývoj Sluneční soustavy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 5.4.2015 23:03

Pokud ještě platí teorie

že prvky až po železo vznikají při reakcích v nitru hvězd a ostatní vyšší prvky až po transurany teprve při explozích obřích hvězd nebo v jejich nitru, pak pochází Země zcela určitě z pozůstatků po explozích obřích hvězd, jinak by se zlato a vyšší prvky nemohly na Zemi vyskytovat. Zajímá mě jiná otázka: Kde je důkaz, že světlo je elektromagnetické vlnění a jaký experiment to potvrdil?

V. Vaclavik 30.3.2015 20:28

Z 'drobku'

nebo z (puvodniho) prachu. Co se zda autorovi lepsi, mene zklamavajici?

P. Rada 30.3.2015 8:49

Re: Ano

... a to je opravdu na pováženou. Většina populace která si tuto planetu podmanila si tohoto faktu ale v rozporu se svou rozvinutou informatikou neváží. Vypovídají o tom pozorování stavu planety i prognozy vývoje.

P. Rada 30.3.2015 8:43

Nedoceněná vzácnost situace planety Země ...

... je skutečně pozoruhodná. Už prostý fakt, že naprostá většina systémů je vícehvězdných zásadně snižuje šanci na stabilitu klimatu planet v tzv obyvatelné zoně.

Jupiter do velikosti zažehnutí termojaderných reakcí a tím vytvoření druhého slunce naštěstí pro nás nedorostl. Na druhou stranu byl zřejmě dostatečně hmotný, aby mezi vnitřními planetisimálami udělal "čistku" - jak uvedl autor. Vedle toho však posléze do oblasti už vytvořených terestických a již schladlých planet, mechanizmem gravitačního praku, načerpal ze vzálenějších oblastí soustavy dnes neobyčejně hojnou vodu, která se tak mohla stát základem pro život.

Pozůstatkem dřívějších srážek je i zemský Měsíc a to s takovou hmotností a umístěním, že ustabizoval rotaci zemské osy, rozpohyboval příliv a odliv oceánů... a stimuloval tak život vystoupit na pevninu.

Život se na planetě posléze rozvinul až tak že "zvedl hlavu", dohlédl i k počátkům vesmíru a začal i zkoušet jak planetu opustit. Na druhou stranu to ale žel vypadá tak, že si sám neváží unikátnosti situace ze které vzešel, nedokáže se postarat o svou udržitelnost ani na takto ojediněle příhodně vytvořené planetě a svým egoismem i chtivostí dává smutnou odpověd na řešení Fermiho paradoxu - tedy proč alespon relikty analogického života nikde ve vesmíru nepozorujeme?

A. Alda 30.3.2015 8:10

Fascinující je dílo Boží.

Kolik jen věcí se muselo odehrát netypicky, abychom zde teď mohli bušit do klábosnice...

V. Němec 30.3.2015 7:50

Ano

Země je vzácný exponát, možná opravdu skoro jediný.