24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Genetické vylepšování

Zhruba jedno z pěti tisíc dětí se rodí s těžkou dědičnou chorobou, která je vyvolána poškozením mitochondrií.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 10.3.2015 21:43

Pokud bychom to vzali z gruntu,

už teď si s genofondem člověka pořádně zahráváme. Vždyť jsme vyřadili z funkce dost značnou část důležitého mechanismu evoluce, totiž selekce. Ta posouvá druh vzhůru tím, že eliminuje všechno, co je nedokonalé, či není nejvhodnější pro dané podmínky. Naše lékařská věda už si dokáže poradit s většinou defektů, které by v soutěži o dokonalost neobstály. Není nakonec možnost odstranit případné defekty přímo v kódu čistší řešení? Mám na mysli pouhé odstranění genetických defektů, nikoliv vylepšování vzhledu či vlastností. To je ostatně o několik řádů složitější a výsledek spornější, takže to není na pořadu dne.

Berte to zamyšlení jen jako námět k diskuzi, rozčeření hladiny :-)

J. Václavíková 10.3.2015 21:31

Re: etika a mitochondrie

Není prý ještě jasné, jestli nedochází k nějakým interakcím mezi DNA mitochondrií a jádra. Ty by pak mohly být narušeny.

J. Jurax 10.3.2015 21:23

Re: Pár otázek, které plynou z možného nepochopení

No, víte, nesouhlasím s Vámi prakticky ve všem - kromě snad toho genderu.

A romány pana Vondrušky čtu rád, jenže to jsou romány, že ano, ne historické publikace. Ale dostal se mi do ruky Středověký člověk a jeho svět od Le Goffa, tak jsem si přečetl pár dalších od téhož autora - pravda nestudoval, jen přečetl ...

Ovšem na diskuzi tu není prostor a abych pravdu řekl, nemám ani chuť polemizovat s Vašimi názory, respektive zkoušet je jeden po druhém vyvracet. Navzájem se patrně nepřesvědčíme, takže si ponechme každý své.

Š. Hašek 10.3.2015 21:11

Re: Je klika,

Nelze vysvětlit.

Zejména "humanitně polovzdělaným", kteří nedají dohromady ani druhou odmocninu. A o množství plynů v atmosféře kolem Země si myslí, že to bude "tedy asi něco víc než v prádelním hrnci". A že tedy to lze "nějak zaklopit/seřídit odborněeko", aby "nás to nezabilo".

Znám jich dost.

J. Krásenský 10.3.2015 19:31

Re: Pár otázek, které plynou z možného nepochopení

Tak tak to máte srovnané. No jsem na tom jinak. Etika či morálka je pro mne docela uchopitelná. Bez ní nelze tvořit společenství, rodinou počínaje a státy konče. Středověk, vymezený pádem říše západořímské a objevením nového světa, není ve srovnání s novověkem ani barbarský ani tmářský. Co těch osmset tisíc revolučně zavražděných pod hesly: "Rovnost, volnost bratrství" či "Návrat k Přírodě"?  Vědecká eugenika, vědecký marx-leninizmus, trockizmus a maoizmus, které vědecky vyvraždili přes stomilionů nevědeckých kontrarevolucionářů? Nebo Gender? Prý lze na ty konstrukty navěsit, jestli budou spíš děvčata nebo chlapci, tedy nevím jak to dělají, ale za téměř dvacet let jsem na naše konstrukty nedokázal navěsit ani to, aby po sobě umyly nádobí. Ale homosexualita je prý "geneticky podmíděná" a ta se toho navěšování netýká. Gender je taková pitomost, že podle ní jede celá trockistická evropská komis a ještě ji vyvážíme pod hrozbou zabití. Chybí Vám morové epidemie? Jsme v jejich zajetí, španělská chřipka, prasečí chřipka, ptačí chřipka, ebola, klíšťata... račte se dát rači očkovat, né? Jen o té opravdu hrozivé se raději mlží, aby nám neomezila svobodnou volbu sexuálního partnera. Věštíren a zaříkávačů máme víc než tehdy. A astrologie to je živnost! A pokud mi ohledně středověku nevěříte, obraťte se na pana Vlastimila Vodrušku, historika a spisovatele, co psal o Přemyslovcích. A opusťte osvícenské báchorky o středověku. Vždyť Voltaire vymyslel "Stokrát opakovaná lež se stává pravdou", ten německý střet to akorát opakoval.

J. Jurax 10.3.2015 19:26

Re: Je klika,

Tak to máte pravdu. Kupříkladu existovat před čtvrt tisíciletím něco jako dnešní zelení cvoci, parní stroj by byl jistě zakázán. A jezdili bychom ekologickými dostavníky - tedy ti, co by na to měli ...

Š. Hašek 10.3.2015 18:43

Re: Autor má pravdu, jak poznáváme v závěru

Moje děti byly očkovány v zásadě proti čtyřem chorobám. Já taky (před takřka šedesáti lety).

Dnes devět (!!!!!!!!!!!) , další na Vás "vykukují" z reklam v tramvaji a magazínech novin/televize a z věstníku ministerstva zdravotnictví/farmakofirem.

Máte děti/vnoučata/proti kolika chorobám jste byl očkován Vy? Dosti zemí totiž zůstáva na tom počtu tří, čtyř a nejsou to "africké země", divil byste se. Pokud ale ještě považujete zdraví svoje/rodiny za "nestátní". Tedy také aspoň "trochu Vaše".

Jsem občan-dement (dle Vás). Doufám, že pozorujete, že počet dementů, kteří se "nepodělají před Babišem" (daně mám zaplaceny a neplivám na chodník) stále stoupá. Kam patříte Vy?

J. Jurax 10.3.2015 18:32

Re: Pár otázek, které plynou z možného nepochopení

No, etika mi přijde jako věc celkem neuchopitelná a v čase proměnná. Takže je i proměnné, jak a na co se eticky ohlížíme. Navíc jsou věci z kategorie nutnosti - myslím tím, že neuděláme-li to my, udělají to jiní. A mohou tak získat převahu a nemusí to být vždy přátelé. Ovšem nejsem pfilozóf.

Středověk je střed věků - oficielně začal pádem říše západořímské a skončil objevením Ameriky. Z našeho dnešního pohledu byl věkem primitivní techniky, morových epidemií, věkem barbarství a katolické církve - omezím-li se na Evropu. Co chcete víc?

Nevím, zda pokrok vyžaduje lidské oběti, ale bere si je. Vemte objevitele nebo historii letů přes Atlantik, Pacifik či severní pól - abychom dnes mohli tyto trasy překonávat v pohodlí a s občerstvením podávaným švarnými letuškami. A jistě sám najdete příklady třeba z medicíny, strojírenství či chemie a jiných oborů, jež učinily naši civilizaci tím, čím je.

P. Mach 10.3.2015 18:27

Re: Autor má pravdu, jak poznáváme v závěru

O "kšeftech farmaceutických firem" blábolí akorát dementi, co netuší, že epidemie zabíjejí děcka, viz případ v Německu. Svinstvo je neočkovat a vystavovat děcka nebezpečí černého kašle či spalniček.

Z. Lapil 10.3.2015 18:11

Nedělejme si iluze

Co se může stát, stane se, což ovšem neznamená, že může-li se stát vražda, je správné vraždit. Možná někdy, třeba ono slavné školní "Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem".

Ale co se těch boháčů týká, oni ten svět také neřídí, oni nanejvýš sedí na předních sedadlech, takže vidí kousek víc dopředu, ale také to nemusí být zrovna výhra, třeba když nějaká solidní větev rozbije sklo.

F. Žůrek 10.3.2015 17:23

Autor má pravdu, jak poznáváme v závěru

Etika je směšná!  Karierista či boháč má přece pravdu.

Např. je zde problém povinného očkování dětí. Nic proti tomu, ale rodiče dětí mají hrůzu z toho, jakým svinstvem jsou jejich děti mnohokrát očkovány. Kšeft farmaceutických firem má přece přednost.

V. Němec 10.3.2015 12:45

Re: Pár otázek, které plynou z možného nepochopení

Co je to etika? Je to něco univerzálního v daném čase? Budou mít etické zábrany Číňani?   Hádám, že jejich bůh nic takového nezavrhuje a tudíž se to nepromítá do etiky (viz GMO). Takže autor mluví o "křesťanské" etice. A proč by měla být tato naše etika nadřazení jiné? Proč je "lepší"?

A mimochodem, jako morální zábrany doby nedávné si představte koupání oblečených žen, nebo jejich volební právo (rovnocennost pohlaví).  A nemluvím o středověku...

R. Langer 10.3.2015 11:45

Re: Pár otázek, které plynou z možného nepochopení

Otázkou je, co chápete pod pojmem "morální zábrany". Myslím si, že se to jedinec od jedince poměrně dost liší.

K. Janyška 10.3.2015 9:26

Když něco jde, stane se

to... Dzp.

J. Klepal 10.3.2015 9:06

etika a mitochondrie

Autor v textu slibuje, že uvede některé nevýhody výměny vadných mitochondrií za zdravější, neuvedl však ani jednu. Vždyť jde ve skutečnosti o nápravu problému, který vzniknul v průběhu evoluce takovou mutací, kterou příroda sama svým výběrem soustavně potlačuje. Skutečně není nic neetického na tom, když přirozené evoluci člověk pomůže tím, že díky svým znalostem vyloučí utrpení zcela nevinných jedinců, kteří své početí sami nemohou ovlivnit. Právě naopak, za neetické bych považoval vědomé plození jednotlivců předurčených k takovým utrpením.

K. Frauknecht 10.3.2015 8:39

Re: Je klika,

že naši předci netrpěli onou evropskou předposraností (GM plodiny, frakování.....). To bychom ještě jezdili povozy a žili v hliněných domkách :-)).

J. Krásenský 10.3.2015 5:55

Re: Pár otázek, které plynou z možného nepochopení

pardon, "... z mého možného nepochopení..."

J. Krásenský 10.3.2015 5:54

Pár otázek, které plynou z možného nepochopení

Opravdu je etika brzdou pokroku? Co je to za pokrok, vadí-li mu morální zábrany? Jsou etické ohledy přežitkem středověku? Co si představujete pod pojmem středověk? Vyžaduje pokrok lidské oběti?

J. Jurax 10.3.2015 1:30

Je to marné

jestliže se něco udělat dá, tak to dřív nebo později někdo udělá. Pokrok se nedá zastavit jinak než pádem do středověku nebo doby kamenné.

A je otázka, zda ten pokrok, před nímž dnes někteří varují, je opravdu špatný. Luddité se taky mýlili ...