20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

POLITIKA: Dvě verze ráje na zemi

Zkušenost s východoevropskou formou socialismu je nepřenosná. Pro mladé Řeky a Španěly jde o bezvýznamnou historii z neznámého kouta Evropy

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 7.3.2015 15:47

Nevstoupíš dvakrát do téže řeky, Pavle Kohoute

Svět v roce 2015 je určitě jinde než bylo Československo v roce 1948. Z toho hlediska je naše česká minulá zkušenost, s tím čemu říkáme socialismus, skutečně nepřenositelná. Řekové nemusí být úplně hloupí, jak píšes Pavle Kohoute.

V roce 2015 klepe na dveře tzv. technologická nezaměstnanost. Pokud by se dnešní kapitalismus nezměnil, pak kolem roku 2045 by nezaměstnanost dosáhla asi 90%. To je nereálná konstelace pro lidskou společnost. Petr Diamandis, Američan kterého podporuje bývalý americký prezident Bill Clinton, očekává, že nás čeká tzv. technologický socialismus. Kdy? Mladá generace se toho dožije.

Autoritativní styl řízení, který byl praktikován za doby našeho socialismu vedl ke ztrátě podnikatelské a inovátorské iniciativy, nebylo to nutně skupinové vlastnictví. V americké firmě Lincoln Electric Company (elektrické svářečky) vlastnili dělníci a zaměstnanci asi 70% akcií, a přesto (nebo právě proto?) tato firma dosahovala dvakrát vyšší produktivitu na člověka, než byl odvětvový průměr. Fakt ovšem je, že tato fima je spíše výjimkou než pravidlem. Chtělo by to hlubší analýzu (kterou mi v Česku nikdo nezveřejní).

Kohout tvrdí, že dějiny se opakují. Ano, v něčem se skutečně opakují - tj. především v ukradených revolucích. A v tomto směru jsou Češi skutečně "hloupí" (ve smyslu nepoučitelnosti historií), protože si nechali ukrást tzv. Sametovou revoluci (nejen své kupóny v privatizaci). Vždyť už i nám Čechům důvěrně známá ruská revoluce v roce 1917 skončila také jako ukradená revoluce.

J. Jurax 7.3.2015 21:19

Re: Nevstoupíš dvakrát do téže řeky, Pavle Kohoute

"Chtělo by to hlubší analýzu (kterou mi v Česku nikdo nezveřejní)."

Nuže - zveřejněte ji sám - třeba na vlastních stránkách na netu :-)

Jinak celkem nesouhlas. Nestrašte technologickou revolucí. Zkuste raději sehnat šikovného řemeslníka, který umí, a uvidíte ... :-)

M. Pivoda 7.3.2015 21:40

Nejste v obraze (i přes naši opakovanou diskuzi)

Tu analýzu firmy Lincoln Electric Co. jsem v Česku naštěstí prezentoval mnoha svým studentům od roku cca 1999. Mpžné implikace pro Česko by zabralo více času.

Technologickou revoluci lze vnímat jako strašáka, ale zrovna tak jako velkou příležitost. Záleží na úhlu pohledu. Jsem si celkem jistý, že už za deset let se pan Jurax připojí k těm co budou vykřikovat: "Toto nikdo nemohl předvídat!"

J. Jurax 7.3.2015 21:58

Re: Nejste v obraze (i přes naši opakovanou diskuzi)

No, jsem si celkem jist, že už za deset let si pan Pivoda bude potichu říkat: "Toto jsem neuvážil, toto jsem nepředvídal".

Víte, to co tvrdíte Vy, bylo tvrzeno už od let šedesátých různými nadšenými verozvesty - umísťováno ovšem do bezpečné budoucnosti, do let devadesátých, ba až do prvního desetiletí 21. století.

A to technologická revoluce běží furt - přinejmenším už od vynálezu parního stroje přes pokroky ve všem možném - výčet by byl na tlustou knihu - až po počítače a biotechnologie co hitů dneška.

Ona vlastně technologická revoluce začala zpracováním kovů na počátku doby bronzové :-)

M. Pivoda 8.3.2015 9:18

Konec této větve diskuze

Nebudu opakovat pořád dokola, co jsem vám v diskusi již sdělil dříve.

F. Navrátil 8.3.2015 16:23

Re: Konec této větve diskuze

Pane Pivoda, najděte mně na světě jediný stát, který po aplikaci vašich marxisticko-socialistických teorií neskončil v bídě a srabu. To co se snažíte pod zdánlivě vědeckým hávem předvádět je perpetum mobile a to byla je i bude utopie. Jak vysvětlíte ekonomiku Španělska a Chile, které jdou po realizaci vašich nesmyslnných teorií od desíti k pěti? Na příklad třeba Kuba a od ní následovaná Venezuela se vysokou prosperitou a životní úrovní nijak nevyznačují. Od konečného bankrotu jim pomáhá degradace demokracie a zavádění totality. Velmi by mě zajímalo, jak by prosperovaly třeba Izrael nebo Singapur kdyby jejich ekonomiky se řídily vašimi názory.

M. Pivoda 8.3.2015 19:02

Čtěte pozorně: Necituji Marxisty

Musíte číst pozorně, co jsem napsal výše. Nehovořil jsem tam o svých názorech, citoval jsem lidi, kteří určitě nejsou idealisté ani Marxisté. Napsal jsem toto: "Petr Diamandis, Američan kterého podporuje bývalý americký prezident Bill Clinton, očekává, že nás čeká tzv. technologický socialismus."

Já s vámi vůbec nevedu spory o současnosti, ale o budoucnosti, která bude podstatně jiná než byla naše minulost. Doporučuji si přečíst můj vstup níže "Co je to technologická nezaměstnanost".

K. Pavlik 8.3.2015 2:47

Re: Nejste v obraze (i přes naši opakovanou diskuzi)

Ono to neni tak jednoduche kdyz kazdy keca do vseho (Lincoln Electric Co). Ve Wall Martu kdyz do neceho kecate nebo to nedelate presne podle predpisu tak s vami vyrazi dvere - a to je nejuspesnejsi americky retezec. Ceska metoda umoznuje blbym sefum aby bez potizi prezili - to tedy system Wall Martu neumoznuje.

M. Pivoda 8.3.2015 9:16

Občan má nejen právo, ale i povinnost se vyjadřovat

Nevím jak vy, ale já jsem se nenarodil jako zaměstnanec Wall Martu (respektive Agrofertu v Česku) ale jako svobodný občan demokratického státu.

K. Pavlik 8.3.2015 10:43

Re: Občan má nejen právo, ale i povinnost se vyjadřovat

Tady resime ktere rizeni podniku je lepsi, to nema nic spolecneho s tim zda jste svobodny obcan nebo ne.

M. Pivoda 8.3.2015 12:22

Tak mluvte k věci

Vy jste k případu Lincoln Electric Co neřekl vůbec nic, takže není o čem diskutovat. Případová studie o této firmě by měla být dostupná na internetu - pokud to umíte vyhledat.

P. Čech 8.3.2015 13:24

Re: Občan má nejen právo, ale i povinnost se vyjadřovat

To jste na velkém omylu, který Vám do hlavy vtloukli politici. Ano narodil jste se jako svobodný člověk, nikoliv už pak v demokratickém státě. leda, že byste se narodil ve Švýcarsku či Lichtenštejnsku.  To jsou totiž jediné dva skutečně demokratické státy na světě.

M. Pivoda 8.3.2015 19:10

Diskuze výše byla o autoritativním stylu ve Wall-Martu

Občan demokratického státu má možnost si vybrat u koho bude zaměstnán. Když musí člověk ve Wall-Martu držet hubu, tak se tam nemusí ucházet o práci. Mám samozřejmě výhrady k současné české demokracii, ale možnost výběru zaměstnání (nebo dokonce podnikání) dosud v Česku je.

A jako občan mám přímo povinnost se k takovým tématům vyjadřovat a zavčas, aby pak už nebylo pozdě.

P. Čech 8.3.2015 13:21

Re: Nevstoupíš dvakrát do téže řeky, Pavle Kohoute

Většinou jej neseženete, protože je evidován u Úřadu práce jako "nezaměstnaný". Neznamená to nic jiného než to, že je líný.

M. Pivoda 8.3.2015 16:37

Nezaměstnaní nejsou jen líní lidé

Viz níže vysvětelení technologické nezaměstnanosti.

J. Jurax 8.3.2015 21:58

Re: Nezaměstnaní nejsou jen líní lidé

Technologicky nezaměstnaný parketář, obkladač, pokrývač, elektrikář, vodař, malíř pokojů - Vy místy i pobavíte ... :-)

J. Jurax 8.3.2015 21:53

Re: Nevstoupíš dvakrát do téže řeky, Pavle Kohoute

Ne. Znamená to, že dělá načerno.

M. Prokop 7.3.2015 22:14

Re: Nevstoupíš dvakrát do téže řeky, Pavle Kohoute

Jakýkoliv socialismus dopadne vždy stejně. V roce 1948 stejně jako v roce 2015. To je prostě dáno lidskou povahou.

Vše ostatní je řešitelné.

No a revoluce? "Žádná revoluce ještě neponechala u moci ty, kdo jí vyvolali. Najdou-li se ještě dnes revolucionáři, je to svědectvím, jak špatně učíme dějepis". (A. Maurois)

Každopádně, mně "plyšák" nikdo neukradl. Já jsem s vývojem spokojen. Nečekal jsem zázraky, ale svobodu (jiná věc je, že tu mi krade hlavně EU, ale i místní byrokrati).

M. Pivoda 8.3.2015 12:24

Potenciál versus výtěžek

Předpovědět poměrně spolehlivě lze jen technologický vývoj, nikoliv společenský vývoj. Tzv. technologický socialismus představuje tu lepší alternativu naší budoucnosti. Na druhém konci spektra je bohužel tuhá diktatura. A ještě horší alternativou je třetí světová válka, která podstatně zredukuje počet obyvatel na zemi. Takže si vyberte dle vašeho vkusu.

Česká sametová revoluce 1989 představuje nevyužitý potenciál pro posunutí společenskoekonomického vývoje vpřed. To, co následovalo po roce 1989 v podstatě reprezentuje krok vzad, zahleděností ekonoma Václava Klause do minulosti, konkrétně do minulé politiky Margaret Thacher. Komunista Ivan Kočárník tehdy vykřikoval, že je třeba zkoncetrovat kapitál (zřejmě do nějakých předem určených rukou), nikoliv že je třeba efektivně vytvářet novou hodnotu (a proto například počet českých patentů podstatně poklesl po roce 1992 a dostal se zpět na úroveň ze socialismu až po dvou dekádách). Prostě nevyužitý potenciál.

P. Mach 8.3.2015 12:48

Re: Potenciál versus výtěžek

Představa, že lze předvídat technologický rozvoj, nemluvě o sociálních dopadech takového to rozvoje, je uvalená. Jak konkrétně si ten technologický socialismus představujete pivodo? A co se týče druhého odstavce jak si představujete to posunutí "společenskoekonomického vývoje vpřed"? Jsou to jen bláboly s nulovým obsahem. Přes vyšinuté představy socialistických společenských reorganizátorů a sociálních inženýrů a jejich praktické pokusy s katastrofálním dopady se lidská společnost vyvíjí vždy samovolně a přirozeně. A k tomu došlo po roce 89, bez ohledu na Klause nebo vaše vyšinuté názory.

J. Václavíková 8.3.2015 13:01

Re: Potenciál versus výtěžek

Pane Pivodo, jak vidíte, narazil jste na betonovu stěnu ideologicky pevného psího vidění světa :-)

P. Mach 8.3.2015 13:11

Chtěla jste říct, že přesto, že představa

společnosti organizované podle vyšinutých představ velikášských jedinců a plánování budoucnosti mnohokrát v minulosti zkrachovalo, a to s katastrofickými důsledky, se jí pivoda drží jako ho\/no košile a argumenty se od něj odrážejí jako hrách od stěny?

J. Václavíková 8.3.2015 13:23

Re: Chtěla jste říct, že přesto, že představa

Je zjevné,že jeden píše o koze, druhý o voze.

P. Mach 8.3.2015 15:39

Re: Chtěla jste říct, že přesto, že představa

Já píšu o nesmyslných pivodových představách, a o čem píšete vy?

J. Václavíková 8.3.2015 20:36

Re: Chtěla jste říct, že přesto, že představa

Že svět se nedá vtěsnat do kategorií plus nebo mínus, kapitalismus kontra socialismus. Mimochodem, termín socialismus má množství výkladů, pokud jej použijete, měl byste specifikovat, o čem přesně to mluvíte.

M. Pivoda 8.3.2015 19:19

Odpor ke všemu novém v době, kdy se toho tolik děje

Vážená paní Václavíková: Jako (bývalý) učitel předmětu Inovace v Česku (na ESMA Praha), jsem na odpor k čemukoliv novému zvyklý. Nejen ze strany studentů, ale i učitelkého sboru. Děkuji za všímavost.

Zajímavost: V prosinci 2013 jsem například učil v Maroku a tam také mezi posluchači se občas ozvalo (zejména když jsem hovořil o umělé inteligenci) "k tomu nikdy nedojde!"

J. Václavíková 8.3.2015 20:33

Re: Odpor ke všemu novém v době, kdy se toho tolik děje

Nevím, jestli je to odpor k novému, mně to spíš přijde, že má téměř každý poskládány názory podle jakési šablony, která neumožní uchopení věci novým způsobem. A pak už je celkem jedno, jestli podléhá ideologii marxismu, anebo té nové, nevím přesně jak ji popsat, ale je pouze v obráceném gardu. Neztrácejte nervy, třeba je tu víc čtenářů, kteří si Vaše názory rádi přečtou. Ta uniformita je nudná.

J. Jurax 8.3.2015 22:03

Re: Odpor ke všemu novém v době, kdy se toho tolik děje

" že má téměř každý poskládány názory podle jakési šablony, která neumožní uchopení věci novým způsobem."

Možná. Nicméně tohle platí nejspíš i pro pana Pivodu :-)

J. Václavíková 8.3.2015 23:10

Re: Odpor ke všemu novém v době, kdy se toho tolik děje

Zatím pro tento závěr nevidím opodstatnění.

J. Jurax 9.3.2015 18:55

Re: Odpor ke všemu novém v době, kdy se toho tolik děje

No, lišíme se v tom, že já opodstatnění vidím.