19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Pět let řecké krize

Pamatuji si, jako by to bylo včera, když jsem začátkem prosince 2009 psal svůj první článek o řecké finanční krizi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 27.2.2015 17:22

Re: Nechtějí, ale nic jiného jim nezbyde

A kdo za ty "papírky" bude ochoten dodávat zboží? ;-)

J. Jurax 27.2.2015 0:00

Re: Hesla je možné obměňovat

To jo. V našich peněženkách. Zatím.

J. Jurax 26.2.2015 23:55

To se nám to hoduje,

když nám lidi pučujou.

Možné řešení je přestat Řecku dál půjčovat. Že by někdy splatilo dluhy je iluze.

K. Pavlik 26.2.2015 18:20

Re: kardinální otázkou je

Chytre (ne vsechny) banky pujcily nejdrive a pak ty dluhy prodaly pitomcum. To se dela bezne - viz tez posledni americka hypotekova krize.

L. Křivan 26.2.2015 17:48

Re: kdo je viník.?

Politici.   Protože politika vládla ekonomii a ne opačně.

V. Kain 26.2.2015 16:46

Re: Mám řešení

To u nás máme jiné čímany.Předvolební sliby nebyly jednoduše vsazeny do reálného ekonomického rámce a bylo vystaráno.Nikdy nevěřte socialistům.Jakmile si je pustíte k tělu,tak koukají kde máte peněženku.

M. Krátký 26.2.2015 16:01

Mám řešení

Česká republika by mohla situaci v Řecku hravě vyřešit ( a bezplatně ) - věnovat jim na věky několik našich "předních ekonomických kouzelníků" jako například Špidlu, JFK, Mládka a pod socialisty popřípadě komunisty. My o nic nepřijdeme a Řecko zajásá.

V. Podracký 26.2.2015 15:24

Největším omylem je představa

že němečtí důchodci se budou válet na Mallorce placeni důchodovými fondy mající zdroje z úroků půjček chudým zemím jihu. Ve vyspělém světě je nadbytek peněz, hlavně různých fondů, které není kde umístit. Investice nevynáší, nemovitosti dosáhly obrovských cen a tak je možno zamhouřit oko nad zárukami půjček a půjčit každému. Takové hospodaření vedlo k finanční krizi a Obama to řeší navýšením peněz. Půjčování Řecku bylo z téhož soudku. Prostě půjčky se dávaly bez záruky, že budou jednou splaceny. Čekalo se, co to udělá, hlavně se předpokládalo, že EU to vyřeší. To si mysleli hlavně Řekové. Věřitelé ve vyspělých zemích se domnívali, že v nejhorším se nějak na Řecku zahojí, získají státní majetek, nějaké podniky, půdu, přístavy a pod. a potom tam budou podnikat lépe než dovedou Řekové. Nic z toho nevyšlo. Jak to řešit, nevím.

J. Bruner 26.2.2015 13:55

Re: kardinální otázkou je

a proč se nepokusíte odpovědět a hned útočíte.

Z. Lapil 26.2.2015 13:23

Re: kardinální otázkou je

Když Vám nabídnu, že Vás vezmu na výlet balónem, ale že budete muset ve výšce 500m vyskočit s tím, že vám zdarma pomůžu přelézt zábradlí, poletíte?

R. Langer 26.2.2015 11:44

Re: Hesla je možné obměňovat

Tak zdroje pochopitelně jsou!

R. Langer 26.2.2015 11:38

Re: kardinální otázkou je

Jasně, dlužníky přece vyrábí zejména mamon bank, jak jinak, soudruhu. Však je také řečtí soudruzi brzy znárodní pro blaho všeholidu. :-D :-D :-D

F. Pavlis 26.2.2015 10:54

Re: Politici voličům nebudou nic vysvětlovat, jak si myslí

Byli jsme před Rakouskem, budeme i o něm, říkal - dnes už neuznávaný -  český historik...

V. Mlich 26.2.2015 10:37

Nechtějí, ale nic jiného jim nezbyde

Řecko nemá čím platit, tak ohledně dluhu má jen 2 možnosti: Buď se na odložení splátek domluví, anebo je jednostranně prostě vypoví. Každopádně by nemělo počítat s dalšími půjčkami. Jenže když začne plnit ty rozhazovačné volební sliby, narazí na dno kasy po pár měsících. (Kdyby zaplatilo splátky úroku, tak to dno vidí okamžitě)

A to bude okamžik, kdy namísto výplaty lidi dostanou potravinové lístky, anebo jiné papírky, nezáleží na názvu, ale ve skutečnosti to bude popři EUR další platidlo, které si mohou tisknout sami v libovolném množství. Tak proč si hrát na schovávanou a nenazvat ty papírky rovnou "peníze"? Jen se prostě na pokladnách zapne opět duální režim, jako když přecházeli na EUR, a ten klidně může zůstat dlouhodobě. Vlk bude sytý (až na to zpoždění splátek) i beran celý.

J. Chaloupka 26.2.2015 8:39

Politici voličům nebudou nic vysvětlovat, jak si myslí

jistý Schauble. Řečtí politici prostě jen slibují a lžou. To bylo vidět od začátku, kdy tzv. vstoupili do eurozóny. Jen ti ostatní politici to nechtějí vidět. Jako mnoho jiných věcí. Oni ti socialističtí vládcové také nechtěli vidět a pak se ten tábor míru a socialismu rozpadl. Až se rozpadne EU (i kdyby to mělo ještě pár desetiletí trvat), kam se podějeme? To kdyby mi někdo řekl.

K. Frauknecht 26.2.2015 7:46

Re: Hesla je možné obměňovat

:-))

J. Skála 26.2.2015 5:00

Hesla je možné obměňovat

Prostě to uděláme!

J. Bruner 26.2.2015 3:58

kardinální otázkou je

kdo je viník. Ten kdo si půjčuje nebo ten , kdo půjčuje

.Krize žačne tím, že banka již dále nechce půjčit. Kdyby stále půjčovala, tak o krizi nic neuslyšíme.

A proč banka na počátku půjčovala, protože ji hnal mamon a dojem, že stát vždy vrátí a hlavně, že se půjčuje z cizích peněz. Dnes je to o to horší, že dluhopisy zkoupila ECB, která je extremně nezodpovědná neboť tam už vůbec žádná kontrola není.

K. Pavlik 26.2.2015 1:00

Není snadné být levicovým radikálem

No nevim. Zatim to vypada ze dosahnou vetsi ustupky nez vsechny predchazejici pravicove vlady. To ze platit dluhy nebudou jesnad  kazdemu soudnemu cloveku jasne.

Š. Hašek 26.2.2015 0:50

"Symptomy Řecka"

byly k pozorování v zemích rozvinutého socialismu od šedesátých let (jaksi se to nehejbalo a už to nešlo ututlat). A trvalo to pak ještě dlouhých třicet let. Raději si nebudu všímat průšvihů, které nastaly již několik let po zahájení "budování". Třeba v roce 1951 - 1953.

Zjednodušeno, nebrat doslova.

Máme se tedy ještě na co těšit. Ještě je hodně zapálenců, kteří budou "hledat rezervy a odstraňovat nedostatky". Hlavně ten přístup k problémům, soudruzi, dialekticky. Nebránit se novým řešením.                            Rukávy lze vyhrnovat furt.