19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SVĚT: Nebezpečný idealismus Západu

Už delší dobu se v západní Evropě i v Americe vyhraňují dva geopolitické názory na řešení konfliktu na Ukrajině i na samou podstatu Ruska. Spor mezi politickým pragmatismem a idealismem je však hlubší. Jde totiž také o víru v poslání euroatlantické civilizace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 24.2.2015 16:32

Evropská unie

hlásá vodu a pije víno, hlásá demokracii a uskutečňuje diktaturu politických stran, potlačuje základní demokratické právo občana, jímž je přímé vyjadřování se a prosazování většinové občanské vůle, lže lidem o demokracii, již představuje jako pokřivený, nelidský systém vlády t.zv. elit. Elit samozvanců, jež nevynáší k moci demokratické volby, ale odsouhlasování kandidátů politických stran, které jsou tvořeny směšnou menšinou občanů. Všechno špatné je jen důsledkem této příčiny (zákon kauzality).

B. Rybák 24.2.2015 20:51

Re: Evropská unie

Je to mnohem horší. Nám vládnou "elity" sloužící cizím státům a cizímu kapitálu, protože naše nezávislé politické strany byly zničeny. Představa přímé demokracie je v EU naprosto nemyslitelná, svá práva v ní nemohou obhájit ani národy a státy!

K. Janyška 24.2.2015 20:57

Re: Evropská unie

Nemáte pravdu. Provozuje socialismus. V tom je problém... Dzp.

M. Pivoda 24.2.2015 21:24

Určité formě socialismu stejně neutečete

Asi před hodinou jsem četl toto. Američan Peter Diamandis (kterého podporuje i bývalý prezident Clinton):

"... I think we're heading towards a world of what I call "technological socialism." Where technology—not the government or the state—will begin to take care of us. Technology will provide our healthcare for free. The best education in the world—for free. We'll have access to more and more energy, better quality water, more nutritious food. So, the cost of living and having your fundamentals met will come down. ..."

P. Čech 24.2.2015 15:33

JE TOMU PRÁVĚ NAOPAK.

Ukrajina byla uměle vytvořena jako slepenec národů litevského, polského, tatarského, ruského a možná i jiných. Před tím ji tvořilo Polsko-litevské knížectví a t.zv. Kijevská Rus. Chce-li někdo vytvořit z více národů funkční stát, musí postupovat jediným možným způsobem a to dát dohromady stát na přísně občanském principu. Jinak to nejde. Na občanském principu, kde nosným prvkem je občan a nikoliv Rus, Litevec nebo Polák. Stát, kde národnost je zcela nedůležitá. Stát, kde všichni občané mají naprosto stejné občanské povinnosti a občanská práva. Kde z titulu národnosti nikdy nevznikají nějaké jiné povinnosti a ev. jiná práva. Takto vzniklo před více než 200lety dnešní Švýcarsko. Pokud by k tomu nedošlo, dodnes by se tamní Italové, Němci, Francouzi a Rétorománci již dávno navzájem sežrali. A nebo by státní útvar vymazali z mapy. Naštěstí mezi nimi byli moudří jedinci, kteří pochopili situaci, dali dohromady prvky francozské revoluce a ideály George Washingtona a nabídli občanům občanský a demokratický stát. Stát, který od té doby velice efektivně funguje protože jej jeho občané vzali za svůj a jsou na něj hrdí., na rozdíl od mnoha jiných evropských států , za něž se mnoho jejich občanů stydí.

I. Mertl 24.2.2015 14:58

Křesťanský politolog?

Pane Tomský, tak povrchní a samolibý článek, bez jakéhokoli skutečného názoru?

J. Boleslav 24.2.2015 16:27

Re: Křesťanský politolog?

I mě p. Tomský v tomto článku docela zklamal.

V. Vlach 24.2.2015 18:33

Re: Křesťanský politolog?

a co jste čekal, panebože? Nastínil bez zbytečného filosofování a mnohohubého domýšlení skutečnost. Té se někteří jaksi bojí jako čert kříže, vyhovuje jim umělý stav narkotizující velké iluze?

P. Rajman 24.2.2015 13:14

Pragmatismus a idealismus se doplňují

a nakonec najdou společnou řeč. To jen v národe, ve kterém dřímá neshoda obou z dob před 2. svetovou válkou, jsou oba pohledy nesmiřitelné.

K. Janyška 24.2.2015 15:21

Re: Pragmatismus a idealismus se doplňují

Pragmatismus je sicialismem a ten nemá žádnou šanci... Dzp.

M. Pivoda 24.2.2015 11:54

Kolem roku 2045 bude na zemi vytvořena nová specie

Tomský: "... Američany i Evropany pohání víra v jediný (nevyhnutelný) globální svět lidských práv, demokracie, svobodného trhu a jednotného finančního systému. ..."

A pak je ještě pohání touha po technologickém pokroku a poznání nových světů. První mise na Mars (zatím jednosměrná) by se měla realizovat již v roce 2024 (a ve výběru 100 kandidátů je mimochodem i Česka). Toto žádný Islámský stát nedokáže.

Takže, když se Američané a Evropané nebudou příliš vysilovat místními aktuálními konflikty, budou zde na zemi již v průběhu dvou či tří desetiletí technologie, které změní tento svět mnohem efektivněji, než dnešní války. Prezident Zeman by proto neměl vyhlašovat fatvu Islamistům, ale vypsat odměny za urychlení technologického pokroku v Česku.

J. Boleslav 24.2.2015 16:26

Re: Kolem roku 2045 bude na zemi vytvořena nová specie

Když se Evropa a Amerika nebudou vysilovat konflikty s muslimáky a rusáky, tak je tito dávno před rokem 2045 sežerou.

J. Pražák 25.2.2015 16:05

Re: Kolem roku 2045 bude na zemi vytvořena nová specie

Když mají muslimští imigranti volební právo, tak v r. 2045 bude v Evropě vládnout londýnský chalífa. Nevěřím, že by byla v Evropě síla, která by nejdříve překonala "politicky korektní" multi kulti vládnoucí vrstvu a poté se ubránila legálnímu demokratickému převzetí moci islámem prostřednictvím demokratických voleb.

R. Szewczyk 24.2.2015 11:23

he he he

p.Tomský,výborně jste ten svět rozdělil,tedy jaxi na civilizaci post byzantskou a zcela jinou post Římskou,ešče jste ale zapomněl na na tu nejdůležitější,a to na post katolickou,tedy civilizaci evangelicko anglikánskou,která je zcela jiná ..

P. Čech 24.2.2015 15:40

Re: he he he

Ono totiž jakýkoliv pohled z hlediska náboženských principů je nesmysl, jenže dodnes si velmi mnoho lidí ještě neráčilo všimnout, že ve světě již není středověk, ikdyž některé státy, založené na náboženské víře tam ještě jsou. Jde jen o to, že jakýkoliv pohled, založený na náboženství je jen brzdou pokroku.

J. Dvořák 24.2.2015 10:38

Ovšem Praha s tím nesouhlasí !

Sice Praha nemusí souhlasit, ovšem Žižkov je určitě proti a souhlasí i když někteří oponují tvrzením že jsou jednooký. Královské Vinohrady v čele s Grebovkou zachovávají povznesený postoj. Naproti tomu z Hrdlořez je jednoznačný názor jak to propíchneme. Strašnice se ovšem jak se dalo očekávat obávají ! Praha-Braník se ubrání s pomocí vltavswké eskadry v čele s parníkem Vltava, dříve Primátor Dittrich ! Smíchov se chechtá, co dodat? Divoká Šárka si ponechá swingers párty.

K. Frauknecht 24.2.2015 10:46

Re: Ovšem Praha s tím nesouhlasí !

:-))

V. Vlach 24.2.2015 18:34

Re: Ovšem Praha s tím nesouhlasí !

jenže na práglu nezáleží, v tom je ta psina!

R. Tesařík 24.2.2015 20:31

Re: Ovšem Praha s tím nesouhlasí !

Ale záleží, záleží.

V. Vlach 24.2.2015 21:54

Re: Ovšem Praha s tím nesouhlasí !

Prdlajs.

K. Janyška 24.2.2015 9:30

Na přesvědčení lidí je nutno pracovat. Jen věda nám může

říci, co si máme myslet tak, abychom nebyli mimo realitu. Kdo neovládá Kompozitivní teorii, tedy teroii spontánního řádu lidské interakce a civilizačního procesu účinky z obchodu, nemá podchyceno to, co v lidském světě skutečně probíhá. Jen se domnívá a to je na nic. Drtivá většina se lidí, blížící se všem, se totiž domnívá něco jiného, než by se domnívat měla... Dzp.

V. Běhal 24.2.2015 9:41

Re: Na přesvědčení lidí je nutno pracovat. Jen věda nám může

Jaká věda? K tomu řada "vědců" jsou zkorumpovaní podvodníci.

Z. Švrček 24.2.2015 9:50

Re: Na přesvědčení lidí je nutno pracovat. Jen věda nám může

Zde by se dalo hovořit o vědě společenské, vědě o tom, jak běhá civilizační evoluce (tedy nikoliv revoluce). Na tom pokud vím ještě zatím nikdo nezbohatl, takže nelze hovořit o korupci. Na rozdíl např. od klimaalarmistů, kteří krásně zkorumpovaní jsou, neboť poskytují dostatečné argumenty obchodu s lidskými obavami a strachem a do tohoto obchodu jsou zapojeni.

M. Prokop 24.2.2015 9:51

Re: Na přesvědčení lidí je nutno pracovat. Jen věda nám může

Na všem se dá zbohatnout, pokud někdo umí blbnout lidi. Zvlášť v EU.

Z. Švrček 24.2.2015 10:03

Re: Na přesvědčení lidí je nutno pracovat. Jen věda nám může

No, zrovna EU právě té odnoži vědy, zabývající se přirozenými a neorganizovatelnými procesy vývoje civilizace, které Hayek nazývá "spontánní řád lideské interakce" nepřeje, naopak, ani nemůže přát, protože teorie SŘLI dokazuje, že tyto jevy nelze řídit, spočítat, ani modelovat, jsou skryté, protože spontánní, mnohočetné a mnohostranné a tudíž centrálně neřiditelné. Jejich popření a nepodřízení se jim pak přináší jen negativní výsledky. Tedy přsný opak toho, co hlásají evropští dobroserové.

Z. Frys 24.2.2015 10:14

Re: Na přesvědčení lidí je nutno pracovat. Jen věda nám může

Máte pravdu. A nejenom že tyto procesy jsou neřiditelné, ale i výsledky těchto samoorganizačních procesů jsou nepředpověditelné. Tedy my víme, že se takové systémy budou spontánně organizovat, ale nevíme jak. A je to obecná vlastnost všech dostatečne složitých komplexit, nejenom lidské společnosti. A evropští dobroserové jdou čelem přírodním zákonům...

K. Janyška 24.2.2015 10:53

Re: Na přesvědčení lidí je nutno pracovat. Jen věda nám může

Já věděl, že nakonec aspoň jednoho jediného v éteru najdu.  Kde jste byl, pane Frysi, ta dlouhá léta ?  Je mi, jako bych se znovu narodil... Dzp.

J. Boleslav 24.2.2015 16:29

Re:

Myslel jste asi čelem proti přírodním zákonům. Souhlasím.

Z. Frys 24.2.2015 17:01

Re:

ano, tak jsem to myslel, vypadlo slovo proti

P. Čech 24.2.2015 15:58

Re: Na přesvědčení lidí je nutno pracovat. Jen věda nám může

SŘLI je nesmysl, ikdyž právě toto panu Janyškovi nikdy nevysvětlíte. On to totiž nechce pochopit. Jakýkoliv řád totiž nikdy nemůže být spontánní, tedy samovolný, bezděčný, v\yvstávající bez zjevné vnější příčiny, samočinně. Pokud něco takového existuje, a zdá se že ano (přírodní zákony), tvoří toto systém, čili uspořádaný celek. kromě zmíněných přírodních zákonů ovšem žádný systém (řád) nemůže být spontánní, ale na základě něčeho řízený. I kdyby tomu tak bylo, žádný řád nemůže vzniknout spontánně. Zde se pan Hayek mýlí a důkazem je celá historie lidstva. To ovšem pan Janyška neví, protože jeho poznání začíná a končí přečtením jedné z Hayekových knih. To však  zdaleka nestačí k pochopení obecných systémů a řádů.