19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Počkáme si na blackout?

V souvislosti s Národním akčním plánem rozvoje jaderné energetiky, který nedávno předložil ministr průmyslu k připomínkovému řízení, se začaly v médiích objevovat obvyklé hlasy o tom, že elektrárenská, potažmo atomová lobby opět - necelý rok po zastavení tendru na dostavbu Temelína - vystrkuje růžky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vlk 13.2.2015 8:36

Logický postup

Z článku v podstatě vyplývá okamžitě zahájit činnosti na úpravě legislativy a zjednodušit přípravný i realizační proces výstavby JE s trváním kolem 10ti let.

Dále lze konstatovat, že celkové investiční náklady JE se staly pro zákazníky neúměrně vysoké a musí se najít způsoby jak budou sníženy. Rezervy určitě existují, jinak cesta vyhlašování a rušení tendrů nepovede k úspěchu.

V. Wagner 10.2.2015 22:20

Doplněk k situaci, kterou u nás vytváří Energiewende

jsem popsal v článku na České pozici: http://ceskapozice.lidovky.cz/az-nas-k-prolomeni-limitu-tezby-dotlaci-nemecko-f50-/tema.aspx?c=A150209_163754_pozice-tema_kasa

P. Rada 11.2.2015 8:22

Re: Doplněk k situaci, kterou u nás vytváří Energiewende

Situaci, kdy je Vám na rozdíl od pana Tyce jasné, že s hlediska Blackoutu bude záležet více na energovodech - jak na masivních zdrojích kdesi odlehle - jse psal pěkně. Jen se kdo ví proč vyhybáte mu to zde sdělit ačkoli jde o podstatu.

To čemu se dále vyhýbáte jsou otázky nákladové, nedořešeného palivového cyklu u JE, dopadu externalit zejména u uhlí (klimatická změna) a obecně širšímu ekomickému kontextu světa o jeož vývoji už zdaleka nerozhoduje jen energetika a navíc jen na zdrojové straně.

Svět už na rozdíl od Vaší představy prostě není plný surovinových zdrojů - jen mít dost sil (el energie) je co možná hned zpracovat...a budeme "za vodou" ... asi tak.

J. Šimek 10.2.2015 19:09

Pro pana Radu.

Dodporučuji nahlédnou do diskuze u vedlejšího článku o "žárovkách". Stačí si přečíst jedno z prvních vláken, kam se zapojil pan Vovák ohledně vytápění bytu žárovkou a přestanete s tím pánem ztrácet čas.

M. Kodeš 10.2.2015 20:26

Re: Pro pana Radu.

O připojování  a regulaci OZE  do distribuční

soustavy  vím prd, to vím, ale vím taky , že bez stabilních zdrojů, což

jsou JE,  tepelné elektrárny, je distribuční soustava na "baterky". A

dokud nebudou ty  opravdové baterky na větrníky a  křemíkové destičky 

běžně k dispozici, jsou to pouze řečičky.  Viz níže m.kodeš

P. Rada 10.2.2015 20:58

Re: Pro pana Radu.

Ano pane Kodeši. Centrální systém zahrnující mezinárodně propojené energovody je dnes základem. Ten pak smysluplné pracuje právě jen tam, kde funguje diverzifikace zdrojů i lokální stabilita a celková minimalizovaná nákladovost. Celková efektivita v konkurenčním prostředí totiž rozhoduje.

JE zdroj pak patří mezi ty nejhůře regulovatelné a pro svou nákladovost i nedořešený palivový cyklus, dnes prakticky mezi jen ojediněle budované. Např v USA nezprovoznili od roku 1979 žádnou novou JE. u nás jsme zatím se štěstím vážným haváriím unikli ale jak se to jeví, zůstali jsme tak v mnohém nepoučitelní.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hav%C3%A1rie_elektr%C3%A1rny_Jaslovsk%C3%A9_Bohunice_A-1

http://suta.blog.respekt.ihned.cz/c1-45991190-three-mile-island-30-let-od-havarie-ktera-zmenila-ameriku

P. Mach 10.2.2015 21:47

Re: Pro pana Radu.

V německu neexistuje ani pořádné propojení sever jih. Němci chtějí v dohledné budoucnosti odstavit všechny jaderné elektrány ale na jih elektřinu nemají jak dopravit a zelení magoři protestují jako proti jádru tak proti páteřním vedení. Co se týče regulovatelnosti tak sestupně jsou na tom nejlépe vodní, plynové, uhlené a jaderné elektrárny ... pak dlouho nic a s obřím odstupem absolutně neregulovatelné peleton uzavírají tzv. oze. Vzhledem k tomu, že vodní nelze stavět všude a zelení proti nim rovněž protestují, plyn je příliš drahý tak díky zeleným magorům zřejmě můžeme rovnou odepsat Horní Jiřetín s tím, že nějaké německé "Horní Jiřetíny" se taky budou poroučet.

M. Prokop 10.2.2015 23:23

Nelžete Rado tak hloupě

"JE zdroj pak patří mezi ty nejhůře regulovatelné"

Jak chcete nebo umíte regulovat fofrníky když nefouká nebo FV když nesvítí?

Proti tomu je jaderka regulační idylka.

P. Rada 10.2.2015 20:41

Re: Jak snížit spotřebu a zvýšit kmfort za tisícovku?

Dík za typ pane Šimku. Občas diskuse čas stojí - to ano - ale píši spíše proto, že si názor možná dělá i někdo třetí - nerozhodutý, hledající... a pro takové si rád čas udělám i když se neprsentují.

Nabídnu něco s mé praxe. Zkouším totiž metody úspor a o poznatky se pak rád dělím. Tuto sice mírnou ale přeci jen zimu jsem např. otestoval už několik amatérsky zhotovených variant rekuperátorů vzduchu na bázi protiproudé výměny tepla. Klasický lokální rekuperátor vyjde zájemce na zhruba 10 až 20tis.  http://www.solar-eshop.cz/p/rekuperacni-jednotka-ecoroom-100/

To co jsem postavil je analogické v základním principu - jen je to celé rozměrnější - ale tím i odolnější proti zamrznutí.... Nosná trubka je plastová kanalizační a ty které zprostředkovávají výměnu tepelné energie nasávaného a odchozího vzduchu jsou s klasických "husích krků" průměru 16/10. Celkem výměník průměru 20cm a délky 1 až 2 m obsahuje 50 až 100m husích krků á 2kč/m což tvoří výměnnou plochu asi 5 až 10m2. V čelech je těsnění provedeno vypěněním montážní pěnou.

Větráčky jsou dva počítačové 12v po max 2W napájené přes sítový zdroj s nejlépe voitelným napětím. viz nabídka třeba v GME. http://www.gme.cz/napajeci-adapter-sitovy-3-12v-3-6w-p751-142 ... http://www.gme.cz/ventilator-sunon-ee80251s1-a99-p625-187 Celková nákladnost takto nepřesáhne tisíc korun a efekt návratnosti energie i kvality vzduchu je tak (bez započtení vlastního úsilí a času) vic ja 10x dosažitelnější a tím i efektivnější jak u naprosté většiny nabízeých výrbků. Musím ale vše řídit ručně.

Podstatné proč to píši je to, že takto si mnohý může ušetřit na energetické spotřebě a neztrácet přitom na komfortu. Významné je to zváště u důkladně zateplených a utěsněných domů. Takto si lze ověřit smysluplnost nezávislejšího postoje k energetice oproti tomu jaksi odevzdanému založenému na pocitu, že na jedincích a jejich činech nesejde a řešeím jsou jen velké centralizované projekty, za které nekorektně lobuje např. Jiří Tyc.

M. Prokop 10.2.2015 23:25

Re: Jak snížit spotřebu a zvýšit kmfort za tisícovku?

Klidně si blbněte s tímto, já mám také svá hobby.

Jen to nikomu nenařizujte ani nedotujte.

P. Rada 11.2.2015 8:06

Re: Jak snížit spotřebu a zvýšit kmfort za tisícovku?

Pane Prokope "blbnutí" je to co předvádíte. Přijdete na to možná sám - pokud si však všimnete - že na rozdíl od obav Vaší fantazie nikomu nic nenařizuji. Svého času jsem dotoval vzdělávání jiných - nelituji.

M. Prokop 10.2.2015 17:53

A to ještě autor nezmínil stabilitu sítě,

kterou prostě nelze bez stabilních zdrojů (z OZE za ně lze považovat jen vodní elektrárny, jejichž kapacita je omezená) provozovat, zvláště je-li narušována nestabilními OZE.

Ti zelenorudí Hujeři se usilovně snaží vyhubit lidstvo.

M. Kodeš 10.2.2015 19:01

Re: A to ještě autor nezmínil stabilitu sítě,

A musí pršet. Když nezaprší?....

J. Šimek 10.2.2015 19:04

Re: A to ještě autor nezmínil stabilitu sítě,

Zjevně víte prd o připojování a regulací OZE do distribuční soustavy.

M. Kodeš 10.2.2015 19:16

Re: A to ještě autor nezmínil stabilitu sítě,

O připojování  a regulaci OZE  do distribuční soustavy  vím prd, to vím, ale vím taky , že bez stabilních zdrojů, což jsou JE,  tepelné elektrárny, je distribuční soustava na "baterky". A dokud nebudou ty  opravdové baterky na větrníky a  křemíkové destičky  běžně k dispozici, jsou to pouze řečičky.

J. Tachovský 10.2.2015 10:57

Nechapu odpor proti JE

To ma byt argument proti, ze elektrinu vyvazime ? To je snad dobre, ze produkujeme neco, co se da vyvezt a pomuze ekonomice ? Nebo zavreme i Skodovku, protoze tolik aut nepotrebujeme ?

J. Šimek 10.2.2015 11:02

Re: Nechapu odpor proti JE

Rusáci taky umějí jen drancovat nerostné suroviny bez přidané hodnoty. Výroba elektřiny je to samé. Takže fakt, tudy ne.

J. Tachovský 10.2.2015 11:49

Re: Nechapu odpor proti JE

Nevite o cem mluvite. Jaderna elektrarna nic nedrancuje. Drancuji ruzne vetrniky a slunecniky. Pres JE fakt teda jo.

P. Rada 10.2.2015 12:17

Re: Nechapu odpor proti JE

JE - pokud nehavaruje - sice přímo nedrancuje - drancují však dodavatelé technolgií. JE pak nechává v dotyčné lokalitě svou neblahou stopu ekonomickou (třeba i jako dluh za půjčku na výstavbu) a tu faktickou ve svém okolí a to v podobě hmotnosti 99% vyrubaného uranu + aktinidů které je nuté udržet odděleně od životního prostředí až na dobu 400 tisíc let!

Na takovouto dobu chce zde ponechat také svůj "pomník" pan Tachovský?

A proč to dělat na náklady a životní rizika následníků, když máme energie už celá desetiletí nadbytek?!

To co nám chybí je naopak schopnost energii efektivně využívat. Od vytápění - až po výrobu. Už od sametové revoluce naše efektivita klesá s odlivem málo energeticky náročné výroby do jiných teritorií a nárůstem nákupu výrobků zejména asijského původu.

Přitom ale i Čína dnes žije na nárůstu s obnovitelných zdrojů vjětším než jaký vykazuje zbytek světa.

V. Vovák 10.2.2015 12:56

Re: Nechapu odpor proti JE

Pane Rado, tentokrát jste mě zklamal. Člověk by od vás očekával fundovanou reakci s odkazy na blahodárnost výroby solárních kolektorů, kolik se uspoří megawatthodin při tavení křemene, jak je pro přírodu příznivá a naprosto bezodpadová těžba prvků pro výrobu polovodičových součástek pro solární kolektory, LED svítidla, akumulátory... chybí mi nějaký příklady podepřený odkaz na článek, že po ukončení životnosti se plantáže solárních panelů a větných elektráren rozpadnou na přírodě neškodný humus. Že dodáte obrázky zelených biokoridorů, průzračných řek plných ryb v Číně, kde se výše zmíněné ekologické zdroje energií vyrábějí....

a vy tady místo toho jenom naprosto nesmyslně spíláte bez jediného vědecky podepřeného argumentu.

Fakt jste mně zklamal.

P. Rada 10.2.2015 13:55

Re: Nechapu odpor proti JE

Pane Vováku nepíši pohádky na dobrou noc či agitky jak autor - což asi hledáte - ale snažím se být věcný - a to může přinášet zklamání i Vám. Vy jste mě zklamal jen podobně jak mnozí presentováním svých ničím nepodloženým očekáváním a zřejmě i špatnou pamětí toho co jsem kdy uvedl. Třeba i v blahodárnosti výroby soárních kolektorů.... Je příznačně s podivem, že argumentujete mým údajným plácáním...či vědou...  a sám přitom nerozlišujete ani teplovodní a fotovoltaický solár.

Konkrétně ten teplovodní totiž provozuji (o tom jsem již dříve psal a uváděl roční výtěžnost 10MWh tepla,..) Např. právě minulé ale už slunečné dny nebylo potřeba v mém zatepleném RD přitápět. El. přímotopy jsou ale dosud mnohde zbytečnou realitou. Jde přitom o investici na RD jak do nejmenšího dnes nově prodávaného auta které se vyrábějí třeba u Kolína a kterou tedy uskutečnuje v podobné úrovni značná část populace - ale žel nikoli do OZE.

Ještě mám navíc co vylepšovat a s trochou vhodně aplikované vědy se mi posun k soběstačnosti doufám zas podaří urychlit. Lets v zimě např. nejvíc pomohl rekuperátor vzduchu který jsem sestavil s pomocí "vědecky" sofstikovaného měření CO2. Věda totiž spočívá v nezávislé ověřitelnosti i schopnosti předvídat - nikoli fantazírovat až pomlouvat jak předvádíte Vy..

V. Vovák 10.2.2015 14:19

Re: Nechapu odpor proti JE

Pane Rado,

je smutné, že z textu: " solárních kolektorů, kolik se uspoří megawatthodin při tavení křemene,

jak je pro přírodu příznivá a naprosto bezodpadová těžba prvků pro

výrobu polovodičových součástek pro solární kolektory" nedokážete dovodit, že píšu o fotovoltaických solárních článcích. Dtto i další vaš souvětí. Jinými slovy - opět žádný argument, jenom faktuprázné plácání a úkroky stranou.

Měl byste jíst více ryb. Je v nich fosfor a ten pomáhá rozvoji mozkové činnosti. (Tedy samozřejmě pokud nejste software s ukončenou podporou, z čehož vás už dost dlouho podezřívám.)

P. Rada 10.2.2015 17:18

Re: Nechapu odpor proti JE

Pane Vováku dovozovat s Vašeho textu, kde mi především podsouváte co jsem nikdy nikde neuvedl, právě to co Vy potají považujete za zřejmé... - ukazuje tak akorát na zaujatost až  nevraživost. Pokud by totiž šlo o vědění, pak by jste měl uvést různé typy FV či termálu ... a dokládat k nim výrobní a materiálovou nákladovost a pod.

Pro příklad mého náhledu na FV znovu uvádím, že uhlíková stopa se použitím FV v podmínkách Čech snižuje za celou životnost panelů jen asi 4x. Význam proto mohou mít jako zálohy v městské zástavbě....  umožnující např. funkčnost komunikačních systémů právě v situacích jako je autorem zmíněný blackout který jen skrze výstavbu JE nelze bez zásadního nárůstu nákladovosti eliminovat.

Pokud jde ale o ten fosfor - tak to jste naopak trefil "hřebíček na hlavičku" - byt poslepu! Že by přesto šlo o bravurní výkon Vaší intuice...? Nedostatek fosforu je totiž pro lidstvo daleko více limitující faktor - jak nedostatek energetický - ale příznačně málo mediálně presentovaný. Bude to nejspíše tím, že pokud jde so vážné civilizační problémy ale sotva s tím je spojen postraní zisk jednotlivců - proč je na NP ventilovat?!

http://finmag.penize.cz/ekonomika/264007-den-kdy-dosel-fosfor

http://www.cts.cuni.cz/soubory/Media/Storch_Hlad_po_fosforu.pdf

R. Langer 10.2.2015 13:17

Re: Nechapu odpor proti JE

Nelžete už, je to trapné.

P. Rada 10.2.2015 14:15

Re: Nechapu odpor proti JE

Trapné pro mě by bylo např. neumět předložit argument a zapojit se do diskuse jen spamem. Je ale možné, že Vám osobně je trapné něco docela opačného. Lhaní je pak o vědomém uvádění nepravdy. Bez argumentů jde častěji jen o ten spam. Pokud chcete např odkaz na zdroj k době a technologii ukládání jaderného odpadu:

http://www.kez.tul.cz/files/radioaktivni-odpady.pdf

(zde jen není uvedeno, že trvalé úložiště nebylo zatím nikde na světě zprovozněno)

http://enviweb.ihned.cz/clanek/93922/radioaktivni-dedictvi-na-tisice-let

Pokud jsou alespon řádově platná čísla o nákladovosti výstavby úložiště a stavu na jaderném účtu pak je zřejmé, že za stavu celospolečenské recese už tak vysoký schodek ještě dál poroste. Kdo že za toto vše zaplatí???!!!

R. Langer 10.2.2015 13:13

Re: Nechapu odpor proti JE

Jo tak výroba elektřiny z jádra je "drancování". No, tady je asi zbytečné cokoliv dodávat... :-P

P. Rada 10.2.2015 14:35

Re: Nechapu odpor proti JE

ZBYTEČNÉ? Mohl by jste dodat např to, jaké náklady stojí JE havárie ve Fokušimě dnešní Japonsko a to i ve chvíli, kdy mělo štěstí v neštěstí a většinu uniklých radionuklidů odvál příznvý vítr nad oceán a deště i spodní vody spláchly tamtéž..... Zalidněním už tak exponovaná japonská krajina v okolí se s tam s tím i tak bude srovnávat celá staletí, než se její zemědělská produkce bude moci využívat potravinářsky. Ve vnitrozemí je taková "pomoc" prakticky vyloučená. Čína proto ukončila všechny své vnitrokontinentální projekty JE.

My moře sice nemáme - máme však společný problém ve fyzikálním principu, který i po odstavení všech dnešních typů reaktorů vede bez dodatečného chlazení k jejich totálnímu zničení doprovázenému únikem radiace. Tornádko nad strojovnou a chladicí věží to i u nás zvládne zajistit. To co je u nás oproti japonsku docela jiné je jen s benevolentního zákonodárství omezené ručení provozovatele.

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/Allianz-Tsunami-a-Fukusima-stamiliardove-skody-prace-na-desetileti-256696

V. Vovák 10.2.2015 15:00

Re: Nechapu odpor proti JE

"Čína proto ukončila všechny své vnitrokontinentální projekty JE" To možná jo, i když jsem nikde nenašel odpovídající odkaz, ale nejnižší odhad OECD předpovídá, že Čína bude mít v roce 2040 104 jaderných reaktorů a dostane se tak na 45% z celkové produkce elektřiny z jádra.  Optimistický odhad předpokládá v Číéně v roce 2040 195 jaderných reaktorů.

Více na:

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/cina-sazi-na-jaderne-elektrarny-do-roku-2040-prekona-evropu-i-usa-1138185#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

P. Rada 10.2.2015 17:43

Re: Nechapu odpor proti JE

Dík za ten odkaz - i když je zřejmě příliš optimistický. Nereflektuje totiž součastný pokles dynamiky čínské ekonomiky a staví na setrvalém tempu růstu i sruktuře zdrojů. Ta je ale ve vývoji. Porovnejte si také s údaji JE v Číně před a po Fokušimě - tedy to o čem jsm psal výše i údaje o vývoji celosvětové produkce JE:

http://wiki.cinstina.upol.cz/index.php/Jadern%C3%A9_elektr%C3%A1rny ..... http://www.world-nuclear-news.org/NN_Nuclear_power_down_in_2012_2006131.html

Na doplnění pak ilustrační texty / údaje o produkci FV a větrníků v Číně:

http://e-republika.cz/article1538-%C4%8Cinska-lekce-americkym-a-evropskym-vyrobc%C5%AFm-fotovoltaiky

http://www.csve.cz/clanky/vetrne-elektrarny-ve-svete/283   ..... http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/cina-tvrde-konkuruje-evropskym-firmam-uz-i-ve-vetrne-energii-762963

R. Langer 11.2.2015 10:51

Re: Nechapu odpor proti JE

Nelžete, je to už trapné. :-P