25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

POLITIKA: Řecká inspirace

Nedělní ostře sledované řecké volby nasvítily jednu specialitu řeckého volebního zákona, která se snaží řešit i u nás dříve velmi diskutovaný problém. Vítěz voleb tam dostává jako bonus 50 mandátů, což má umožnit snadnější sestavení vlády.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Jansky 20.3.2015 8:57

kdyz jakl nepise o kundich orgiich

tak si to prectu.. bere za hotovou vec ze mame senat.. ten skrtam.. bere za hotovou vec ze mame kraje.. ty skrtam.. pak vyjde jednoduche zemske usporadani nasich sousedu.. proc porad vymyslet davno vymyslene?

V. Mlich 30.1.2015 17:42

Velmi inspirující článek

Já bych ještě připomněl zrušení 5% hranice do parlamentu jako další krok směrem k poměrnosti. Cílem voleb není, aby se zvoleným snadno vládlo, i když za nimi stojí třeba jen 11% obyvatelstva (při účasti 50% se hlasy rozdělí mezi 4 zhruba rovnocenné subjekty a zbytek propadne), ale aby se domluvili co nejširší vrstvy. Když se nedomluví, radši nechat všechno při starém.

J. Ráž 30.1.2015 16:36

Re: Volební systém to nezachrání

Hrobařem demokracie i ekonomiky Evropy se stalo to, co se kdysi považovalo za její největší výdobytek. Rovné a všeobecné volební právo.

Skupina občanů, kteří dnes tvoří ve velké části Evropy volební většinu, velmi rychle pochopila, ze ma sílu zvolit takový Parlament, který bude vycházet vstříc jejich přerozdělovacím požadavkům. Paradaxoem je, že takový Parlament pak vytváří obstrukce menšině, která tvoří hodnoty, které vlády přerozdělují směrem k těm, kdo je nevytvářejí a roste deficit demokracie. Tento paradox ovládl uvažování evropských politických elit, které aby si udrželi přízeň voličů závislých na státu,raději je uplácejí (korumpují), na což si musí půjčovat, než aby podporovaly tvůrce hodnot.

Hrobem Evropy se tak stalo, že tvůrci hodnot (plátci daní) mají stále méně a méně vlivu na tvorbu pravidel podle kterých stát funguje.

K. Janyška 30.1.2015 15:09

Situace v Řecku je reakcí na tlak Evropské unie.

Je to odezva na nesvobodu, kterou EU šíří a má i takovéto podoby. Lidé vědí prd, proč se věci mají špatně ... Dzp.

M. Starý 30.1.2015 13:35

Volební systém to nezachrání

Stávající volební systém není schopný "generovat" parlamenty a vlády, které jsou schopny efektivně řídit státy ze dvou základních důvodů:

1. Pokud stále více občanů (voličů) je závislých na štědrosti státu, budou volit ty strany, které jim nabídnou více koláčů (či koblih) BEZ PRÁCE. Jen připomínám, že občané, kteří vytváří HDP jsou (početně) v menšině (u nás je to cca 1/3 obyvatel). Navíc ekonomičtí imigranti z východu nebo z jihu budou většinově patřit k obyvatelům závislým na "štědrosti" státu.

2. Pokud úkolem vlády i parlamentu je řešit složitosti domácí i zahraniční politiky, pak její mandát nemůže pocházet od voliče, který nespočítá a ani trojčlenku. Je to stejný nesmysl, jako kdyby pilot letadla dal hlasovat mezi pasažery o tom, zda má bouřkový mrak proletět nebo obletět.

Úvahy o tom, zda většinový nebo poměrný, jednokolový nebo dvoukolový, se Senátem nebo bez jsou vcelku bezúčinné, pokud se

P. Čech 30.1.2015 9:16

Re: Diskuse nad ceskou ustavou je vice nez potrebna. Kde zacit?

Dvě mocenská centra v rámci jednoho státu jsou zcela zbytečná a pouze komplikující systém.Kecy o nějakém hlídání zákonnosti jsou k ničemu a pokud nejsou přísně hlídány, vedou k anarchii. V demokratickém státě bohatě stačí jeden zákonodárný sbor, hlídaný povinně ústavním soudem. Navíc je nutno v souvislosti s tímto zvýšit pravomoci prezidenta. Například tak, že odmítne-li prezident zákon, je možno jej přehlasovat pouze ústavní většinou. Atd, atd.

P. Jansky 30.1.2015 8:55

delegovany kraj

co takhle zruseny kraj?

P. Čech 30.1.2015 8:42

Aplikace špatného principu?

Sám systém voleb podle zásad poměrného zastoupení je špatný, nesmyslný a je nutno jej všelijak doplňovat. V Řecku je to bonusem 50 mandátů pro "vítěze" voleb, u nás nutností nelegálního (vzniká bez zákonného oprávnění)vytváření a handlování všelijakých povolebních koalic, kterté nejsou volené žádným voličem a tedy i nelegitimní. Je to tak, ikdyž odpůrci tohoto názoru namítají, že politické strany, které do koalic vstupují jsou zvoleny. To je sice pravda, ale tyto strany jsou zvoleny jistou částí voličů na základě jejich předvolebních programů. Tyto programy však nejsou přesně ctěny a vytváří se programy koaliční, na hony vzdálené kterémukoliv z programů předvolebních. Jedinou, čistou cestou je tedy většinový dvoukolový volební systém a to do všech úrovní státní správy, tedy i do moci zákonodárné a výkonné. Systém, který vždy vyjadřuje demokratickou vůli většiny a který následně zabezpečuje přísné plnění poslaneckého slibu, kdy poslanci jsou nuceni vykonávat svůj mandát skutečně v "zájmu všeho lidu" a nikoliv pouze v zájmu své politické strany. Jinak, co se týče onoho Řecka, vyčkejme času. Zatím nikdo ve skutečnosti neví, jak se tam situace vyvine. Pokud se vyvine jako na Islandu, vydá se Řecko na cestu k demokracii, podobně jako státy, které mají uzákoněn systém referend k zásadním otázkám, týkajícím se většiny občanů.Potom bude možno tamní situaci kvitovat s povděkem a to naprosto nezávisle na tom, co ublíženě vykřikují zejména socialističtí a anarchističtí úředníci EU a jim pochlebující politici téměř všech států EU.

J. Mrázek 30.1.2015 2:48

A poloviční počet poslanců.

Poslanců, kteří by tlumočili a prosadili jednostranně úkolovaným politikům většinový názor národa. Například :http://gut.blog.idnes.cz/c/446178/Dnes-je-na-poradu-dne-Defenestrace-nebo-dalsi-nesmyslna-valka.html

Aby neměli lidé oprávněný dojem, že o nich bez nich a na věčné časy zase s jiným...

T. Pansky 30.1.2015 2:15

Diskuse nad ceskou ustavou je vice nez potrebna. Kde zacit?

... Autor clanku naznacil mozne zmeny, o kterych je mozne debatovat.  Autor se ovsem nezminil o zmene, ktera naprosto zadadni a kriticka: to je zrovnopravneni Senatu s Poslaneckou snemovnou.  V soucasnosti si PS neco odhlasuje, Senat to muze odmitnout, ale PS si to znovu odhlasuje a zakon je prijat.  Jako ukazka tu stoji zakon o obnovitelnych zdrojich energie.  To bylo, je a bude hodne drahe v radech stamiliard z nasich kapes.  Podobne nesmysly z PS by neprosly pres vetsinove voleny Senat, kdyby kazdy zakon musel byt prijat obema komorami parlamentu.  Jednoduche, funkcni.