19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

HISTORIE: Třicetiletá válka – I.

Třicetiletá válka patří k méně známým obdobím české historie. O hmotných škodách za této války se dočteme v dějinách mnoha měst, vesnic nebo hradů. Ale pro jaké myšlenky plundrovala vojska třicet let Evropu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 22.2.2015 8:04

Vážení přispívatelé.

Moc jste mě po ránu potěšili. Mám též jisté pochybnosti o Bílé hoře a mizerně placeném vojsku, bylo mu prý přislíbeno, že dostanou doplatek, jakmile dobudou pokladní truhlu protivníka, ale to je jistě čistá "poťúchlost". Dál se říká, že Čechové nebyli nijak říční něco platit i v jiných případech. Habsburkům válka nesmírně pomohla, zabavili a rozprodali majetek české i moravské šlechty. Co nakonec mohli Čechové očekávat, když se vzbouřili proti panovníkovi, kterého si předtím zvolili. Říká se, že se nemohli dohodnou na volbě panovníka z české šlechty, to aby jeden z nich nenabyl větší moci a proto si zvolili cizáka. A tak když čítám debaty o politické orientaci jedněch i druhých občanů, říkam si, že za těch pár století se na povaze občana tak moc nezměnilo. Zaleží jen na tom kdo platí.

P. Sulc 29.1.2015 3:29

Re: A já vždycky myslel,

Kdyz se Cesi nekym chlubi, musi to byt Cech, i kdyby byl zluty a mel sikme oci ci byl cerny jako bota.

B. Hamáček 28.1.2015 22:35

Re: uzavřením vestfálského míru ztratili naději na svobodu.

Jo dnes to ráno vyučovali na VUMLu.

V. Vaclavik 28.1.2015 18:16

Re: uzavřením vestfálského míru ztratili naději na svobodu.

K te sbirce na divadlo - ta slechta a cisar davali z uzmuteho, nakradeneho, zabaveneho, cokoli jen ne vydelaneho nejakym vlasnim umem. Lide ale davali ze sveho vydelaneho majetku a to se pocita vic, zvlast v pomeru k jejich celkovemu majetku dali vic, nez to  vypada oproti tem cisarskym a slechtickym sumam.

J. Dlouhy 28.1.2015 16:25

Re: poznámka

Pane Babicka, ve vedecke knihovne v Uppsale (Carolina Rediviva) jsem videl Komenskeho dopisy svedskemu krali a take generalovi Oxenstierna. Komensky usilovne prosil o dobyti Prahy. Nakonec mu vyhovela kralovna Kristina, ale jen na oko. Nemela moc zajem porazit katoliky (sama nakonec na katolictvi konvertovala), ale jeji hlavni zajem byly sbirky Rudolfa II. na Hrade. Takze jeji vojsko se spokojilo dobytim jen Male Strany a po naplneni vozu koristi se zase stahlo. Obrana Prazanu nemusela zrejme byt az tak hrdinna :-)) V Carolina Rediviva je Stribrna bible, po ruznych museich a zamcich kolem Uppsaly a Stockholmu predmety z Prahy.

J. Rybenský 28.1.2015 16:00

A já vždycky myslel,

že Jan Jesenius byl Slovák

P. Rada 28.1.2015 13:21

Co obecného bylo v pozadí 30tileté války?

Obávám, se, že ten výčet politikaření tehdejší doby je jen zdánlivou příčinou a tedy spíše jen kulisou faktických tlaků které do celé Evropy přinesla Malá doba ledová (v období Maunderova minima).

http://cs.wikipedia.org/wiki/Maunderovo_minimum#mediaviewer/File:Sunspot_Numbers.png

Vzláště Švédsko se dostalo do problémů a po celé 30leté období proto provádělo loupeživé nájezdy ze severu. Podobně bídně na tom ale začly být i další ekonomiky a pak stačilo málo k tomu aby se region pro nedostatek zdrojů znesvářil do chaotického boje o přežití všech proti všem.

M. Mruk 28.1.2015 12:43

Re: Ach ti zlí oškliví katolíci

Ano ano, správně orientovaní nevěřící jsou učinění beránci.

P. Dvořáček 28.1.2015 11:58

převážně německy mluvící "čeští" stavové

dostali na budku, protože se vzbouřili proti svému legitimnímu králi. Z těch popravených na Staromáku byly pouze tři!!! panského stavu a dva rytíři. Ostatní byly měšťané, poctivě mluvící německy.

E. Vašátko 28.1.2015 11:46

Re: Hezký příspěvek a jistě užitečný.

Pesimisto. To  kdyby to byly uklizečky, to by si někdo všiml, ale úředníci ?  Už tenkrát museli ke jednomu Slavatovi a jednomu Martinicovi vyhodit jednoho písaře, aby si toho někdo všimnul, natož dneska.

R. Langer 28.1.2015 10:50

Re: Hezký příspěvek a jistě užitečný.

No, dneska by stačil i jeden, ale nikdo to neudělá. To muslimové jsou důslednější... ;-)

R. Langer 28.1.2015 10:49

Re: Ach ti zlí oškliví katolíci

Obecně pomatení věřící... :-(

R. Szewczyk 28.1.2015 10:47

Re: Dva čeští králové, z nichž ani jeden ...

doplnění:král je hodnost,podobně jako poručík,číli:Poručík české armády,nikoliv---českoarmádní poručík,obdobně,český poručík je možný,ovšem v jakékoliv armádě,ovšem být romem,pak by by to znělo takhle :romský český poručík,což neříká nic oproti :romský poručík české armády

R. Szewczyk 28.1.2015 10:38

Re: Dva čeští králové, z nichž ani jeden ...

nikdy nikdá neexistoval ani český král ani polský král ani dánský král ani nijaký taky podobny,ale král český,král polský ,král dánský,,,,,,český král český nebyl nikdy,polský král polský ano,u dánského si nejsem jistý

ty omyly má na svědomí nedokonalá čeština,bo král česka zní odpudivě.ovšem ,,král dánska,,nebo král polska,přirozeněji

J. Rybenský 28.1.2015 10:19

Co by kdyby

to je moje oblíbené, Popravený český pán Jáchym Ondřej Šlik se psal Joachim Schlick a založil Jáchymov a slávu tolaru (a jména dolaru). V Zemském sněmu navrhoval jako druhou jednací řeč němčinu a to proklínané Obnovené zřízení zemské potvrdilo jako jednací řeč češtinu

A. Alda 28.1.2015 9:00

Ten návrat o 100 let zpět jste dost odbyla.

Nechápu proč jste zamlčela, že ten Habsburg byl na český trůn dosazen protiprávně. Zvolil ho pouze český sněm, nikoli generální sněm. Vedlejší země byly zcela pominuty!

M. Mruk 28.1.2015 8:28

Ach ti zlí oškliví katolíci

Ach ti zlí oškliví katolíci. Fujky.

Ubozí hodní a mírumilovní protestanté.

P. Remeš 28.1.2015 8:05

Dva čeští králové, z nichž ani jeden ...

Ona absurdní situace roku 1620 je asi nejzřetelněji ilustrována skutečnosti bělohorské bitvy, kde proti sobě stála vojska dvou českých králů, z nichž ani jeden nebyl Čech ... :o(

E. Vašátko 28.1.2015 7:38

Hezký příspěvek a jistě užitečný.

Mě by ovšem zajímalo, kolik úředníků by bylo třeba z oken pražského hradu vyhodit dneska, aby si toho vůbec někdo všimnul. Už aby.

J. Babička 28.1.2015 7:15

poznámka

Říkáme povstalí čeští pánové i když mnozí česky nemluvili, hrabě Thurn,který vyhazoval česky mluvící české pány, Slavatu a Martinice s okna určitě ne a král Fridrich, pak byl němec jak poleno. To až v obrozenetské době se to převedlo na boj čechů s němci, aby to pomohlo při obrozování. Ony ale mýty jsou v těžkých dobách pro národ důležitější než pravda. Vždyt i francouzi  oslavují dobytí Bastily jak hrdinský čin a nemluví o tom, že tam již žádní političtí vězni nebyli a švýcarští vojaci ji netoužili bránit. A tak nám někdy pomáhalo připomínání 300 moravanů padnoucích do posledního muže, přes to, že to byli němci se šumperska a jejich velitel oslavovaný hrdina  Šlik se jmenoval Schlick a přešel na katolickou stranu, kde to dotáhl na generála. Zvláště v dnešní době není vhodné připomínat, že povstaí čeští pánové se pokusili proti císaři spojit s muslimským Tureckem, Do Prahy dokonce přijela turecká delegace, jednal s ní pan Budovec s Budova,který turecky uměl. Stálo ho to hlavu. Cisaře zvláště naštvalo, že turkům nabízeli Ferdinandovo rodné Štýrsko. Jinak na obou stranách bojovali žoldnéži a obyčejnému českému sedlákovi bylo těžké rozlišit, když obě armády mu stějně škodili, rabovali a znásilnovali a bylo mu jedno, kdo vyhraje, hlavně aby byl války konec. Paradoxem je, ze se žalem připomínáme porážku protestantské strany na Bílé hoře, ale její druhou porážku v Praze již oslavujeme jako vítěztví hrdinských katolických pražanů. A bylo to jenom o vlas. kdyby se  švédům, v jejichž řadach bojovalo mnoho českých pánů podařilo ji dobýt, podle Vestálského míru by sme skončili na té druhé straně a možná mluvili německy. Nakonec o vyslání švědské armády do Čech se přimlouval u švédského kancléře, učitel národů, Komenský.

P. Sulc 28.1.2015 3:19

uzavřením vestfálského míru ztratili naději na svobodu.

Na jakou svobodu? Byl proste feudalni system a drab z liskovkou a lavici byl u panu katolickych i tech druhych. A ta ''svoboda'', to byla ticha valka ruznych vyznani. Rekatolisaci zacal v zemi klid

 A ten ''proklaty, krvavy ''Habsburg Karel V nebyl ve Svate risi rimske zadnym kralem, Byl to cisar, coz vam asi uslo. A ukolem katolicke cirkve nebylo, jak rikate, ''ziskavat posice" ale udrzovat jednotu krestanstva, coz v dobe tureckeho nebezpeci bylo dosti pochopitelne.Kdyz se od katolicke cirkve odstepila ta vychodni, byl to prvni krok ku zniceni Byzance.

 A ze Habsburkove podporovali katoliky? A protestansti vladari, ci anglicky kral, ti ty katoliky alespon tolerovali? I to dobre vite ze ne.

 Jan Kucera v sve knizce ''Bila hora" pise, ze k te revolte vedli ambiciosni, nezodpovedni lide, kteri si ale ohrivali kazdy svoji vlastni polivcicku, kazdy mel jiny zajem a byli nejednotni. Nebyli ani schopni zoldnerskou armadu financovat a kdyz umrel Smiricky, ktery to vlastne platil, o vysledku tim padem bylo rozhodnuto. Ten''ubohy'' cesky narod z celou revoltou nemel co delat, ten dostaval na zadek od panstva a kdo byl cisar, jej pochopitelne nezajimalo. o jsou spise jen takove vlastenecke skolni kecy. A to, ze se Prazane uhajili pred Svedy?  Budiz jim cest a chvala, Svedove byli raubiri a Prahu by vyrabovali do posledni mince ci kousku drazsiho kovu.  Bohuzel, po r.1918 jsou Cesi vystaveni protihabsburske propagande a vas, pani autorko, se to stale drzi. Narod se tech skolnich kecu take drzi jak to h...o  kosile, urcite vetsina veri, ze Narodni divadlo bylo zaplaceno tim, ze si narod vybiral krejcarek po krejcarku a ne ze cisar a slechta na to daly statisice.

M. Macháček 28.1.2015 1:33

Děkuji

Děkuji Vám za tento potřebný odborný výklad a užitečný pohled na naše dějiny, Dějiny jsou jinac trochu nevděčné, zaleží na "vypravěči" a jeho "zaměstnavateli". Ne, ať to tentokrát dopadne jakkoli, pěkně jsem si početl.

S. Prosek 28.1.2015 1:02

dobry

Hezky napsano. Nebyla by z toho kniha s poznatky?