20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 308

Rád se dívám na staré filmové žurnály v televizi. Filmový žurnál byl fenomén, který dnes neexistuje. A je to škoda. Pro neznalé: filmový žurnál bylo filmové zpravodajství, které se promítalo před filmem v kinech. Něco jako televizní zprávy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rudolf 27.1.2015 14:45

Kropáčova Vrutice

Tak to ne, Kropáčova Vrutice je obec u Mladé Boleslavi a má přes 800 obyvatel. A protože z podobné obce ve Východních Čechách pocházím, není to žádná "oblíbené slovo našeho pana prezidenta", i když se to možná lidem z Prahy může zdát. Ale nic ve zlém.

R. Langer 27.1.2015 12:03

V podstatě souhlas,

pane Čechu, jenom taková malá připomínka - jak jste vlastně sám napsal, tak ty filmové žurnály vlastně byly úplně stejně přiblblá reklama jako je ta dnes, jenom to byla reklama na socialismus. A jak to tak pokračuje dál, tak časem zřejmě zase bude. Pokud to tedy voliči povedou tím směrem, kam to vedou posledních 20 let.

F. Michek 27.1.2015 10:44

Začnu těmi týdeníky.

Od dětských let jsem je miloval, těšil jsem se na ně pomalu více jak na ten film. A dívám se na ně s potěšením znovu po 50 letech.

Devalvace pana Singera a spol. byla ohromným zásahem do našeho peněžního systému, neboť byla zbytečně vysoká - proč 7%? Nestačila procenta 2? Nebo dokonce 1%? Bez devalvace by možná lidé nakupovali mnohem víc.

R. Langer 27.1.2015 12:06

Re: Začnu těmi týdeníky.

Ono obecně jenom úvaha o tom, že lidé budou víc nakupovat, pokud všechno zdraží, je upřímně řečeno zcela postavená na hlavu (řečeno slušně), nemluvě o tom, že objem peněz k utrácení mají normální lidé stále stejný, což ovšem možná neplatí pro bankéře, soudce a poslance, protože ti si prostě odhlasují větší platy. Jak prosté!

M. Kodeš 27.1.2015 10:04

měnová reforma 1953

S tou měnou v roce 1953 to bylo jinak. 1.5 se měnilo jen 1500 starých korun  (za 300 nových), zbytek a twan byl taky něnjak omezen, 1:50.  A dluhy, všechny 1:5. To by bylo hej, 1:50. Tenkrát v květnu, jeden soudruh, co pracoval někde na plánovací komisi, koupil domek a za měsíc zůstaly bývalému majiteli jen oči pro pláč...

B. Brousková 27.1.2015 11:58

Re: měnová reforma 1953

Je mi líto, ale bylo to opravdu jinak. V poměru 1:5 se měnilo jen 300 starých korun.Vše co bylo nad, bylo jedna ku padesáti. Dodnes mám v paměti svou matku, jak se rozplakala na poště ve vinohradské Moravské ulici, když uviděla co jí zbylo z rodinných úspor.  Bylo mi  tehdy sedm let.

V. Kolman 27.1.2015 21:59

Re: měnová reforma 1953

Pokud mě paměť neklame, tak pokud měl někdo peníze na vkladní knížce, tak banka měnila v poměru 1:5, ale pouze do 5000,-Kčs! Co bylo nad 5000,-Kčs, to banka měnila už v poměru 1:50. V obchodech po přechodnou dobu (jednotky dnů?) se prodávalo v poměru 1:10. Takže jízdenka na tramvaj, která stála běžně 3,-Kčs se v ty dny prodávala za 30,-Kčs.

       Jako mladý kluk jsem tehdy nemohl pochopit, jak je možné, že PAN PRESIDENT! takhle nestydatě všem lidem lhal. Dodnes slyším jeho slova z radia: "Naše měna je pevná jako nikdy předtím a veškeré fámy o měnové reformě jsou neopodstatněné." - konec citátu.

       Jednu výhodu to ovšem mělo, od té doby jsem už komunistům nevěřil (a dodnes nevěřím) ani slovo. Ani téměř všem ostatním dnešním politikům, včetně gaunevernéra Singra nevěřím. Příliš často otevřeně lžou o tom, co všechno "pro lid" udělají, pokud jim dáme hlas a pak skutek utek.

J. Vyhnalík 27.1.2015 5:43

Miroslav Singer nepíše o letadlech

Opět zvítězilo rozčilení nad rozumem.

Intervence ČNB oslabila CZK vůči EUR o cca 7 %. Hlavním důvodem intervence byla vnitřní nerovnováha eurozóny, kdy se kurz tvoří jako průměr za všechny její ekonomiky, ale na trhu naši výrobci musejí konkurovat německé efektivitě. Není náhoda, že celá Evropa vyčítá Německu "příliš vysokou produktivitu". Díky eurozóně Německo odsává pracovní místa ze zemí s nižší produktivitou a pokud by ČNB nereagovala, vydali bychom se cestou třeba Portugalska.

Další oslabení nás postihlo kvůli sankcím proti Rusku, kdy si obchodníci spočítali, že naše ekonomika je na obchodu s Ruskem závislejší, než ekonomiky západnějších států Evropy.

Ovšem ten největší díl oslabení CZK vůči USD jde na účet ECB a euru. Zatímco ještě celkem nedávno se euro prodávalo až za 1,4 USD, dnes se kurz blíží 1,1 USD/EUR.

Takže pánové Čech i Vlk a s nimi 90 % národa, jak se zmiňuje autor článku, sice pláčou pěkně, ale na špatném hrobě.

M. Havránek 27.1.2015 9:26

Re: Miroslav Singer nepíše o letadlech

Jak vidno z příspěvku,tak každý kdo škodí lidem má své ochránce.

P. Khail 27.1.2015 9:37

Re: Miroslav Singer nepíše o letadlech

Singer přece hlásá, že korunu je třeba držet nízko a déle. V čem tedy p. Čech nemá pravdu? Že se k tomu přidalo ECB je jen shoda okolností, k oslabení CZK vůči € došlo dřív. A sankce vůči Rusku nemají vliv žádný, je to jen vaše zbožné přání.

J. Vyhnalík 27.1.2015 14:16

Re: Miroslav Singer nepíše o letadlech

ECB praktikuje kvantitativní uvolňování už od svého vzniku. I kdyby byla neutrální, neodstraní to vnitřní disbalanci eurozóny, která způsobila obrovskou nezaměstnanost na jihu. Naše ekonomika musí být schopná konkurovat Německu, pro které je euro fakticky podhodnocené.

pokud je reálná parita, pokud jde o konkurenceschopnost naší ekonomiky někde nad 27 CZK/EUR, tak to nelze změnit jinak, než dlouhodobým rozvojem. Pokud by kurz byl výrazně nižší, firmy budou redukovat výrobu nebo i krachovat. Žádný rozvoj by se pak nekonal.

Pokud jde o sankce, tak si porovnejte čísla za ČR i EU za Q1 2014 a konec roku 2014 a to těžíme za poklesu cen ropy!

F. Matousek 27.1.2015 10:27

Re: Miroslav Singer nepíše o letadlech

dík panu Vyhnalíkovi za vecný a fundovaný úsudek !

R. Langer 27.1.2015 12:16

Re: Miroslav Singer nepíše o letadlech

Ano, takže jak z vašeho příspěvku chápu, tak oslabovat korunu vlastně vůbec nebylo potřeba, protože oslabila sama kvůli sankcím proti Rusku, a nejvíc oslabila kvůli oslabení Eura. Hm, tak to tedy ekonomika a spolehlivost úsudku ČNB je na dost podřadné úrovni, když ani to oslabení Eura neodhadli. To jsem jim mohl říct sám (a také jsem to říkal). A víte co říkám do budoucna? Euro bude oslabovat dál, ale kvůli sankcím proti Rusku to nebude, páni "ekonomové". :-P

J. Vyhnalík 27.1.2015 14:22

Re: Miroslav Singer nepíše o letadlech

V listopadu 2013 nikdo o sankcích proti Rusku nevěděl. ČNB ovlivňuje primárně kurz vůči EUR. Kurz vůči USD vychází z vývoje páru EUR/USD. O tlaku na oslabení eura samozřejmě věděli, ale pro naši ekonomiku je zásadní konkurenceschopnost českých výrobců proti Německu. Náš vývoz směřuje v drtivé většině do Německa a EU a naše hypermarkety prodávají také hlavně zboží z Německa a z EU, vedle našeho.

To, že EU tlačí evropskou ekonomiku do krize je věc, kterou ČNB neovlivňuje.

R. Langer 27.1.2015 15:34

Re: Miroslav Singer nepíše o letadlech

Jo, to neovlivňuje, ale ještě navíc k tomu sama korunu oslabuje.

J. Vyhnalík 27.1.2015 19:16

Re: Miroslav Singer nepíše o letadlech

ČNB intervenovala před rokem a čtvrt. Vysvětloval jsem to už dvakrát, podstatný je kurz CZK/EUR a konkurenceschopnost vůči Německu. Kdyby ČNB nezasáhla, mohli jsme dneska mít o nějakých 150 000 nezaměstnaných víc, ale levnější dovolené a elektroniku. Za další rok, dva, by těch nezaměstnaných bylo ještě víc, protože nezaměstnaní moc neutrácejí a práce by u nás dále ubývalo.

To opravdu musíme čekat napřed na katastrofu a pak s ní bojovat? ČNB dělala svoji práci a snažila se katastrofě předejít. Má smysl diskutovat o odborných souvislostech. Poslední dobou ovšem všichni rozumějí makroekonomii ještě lépe, než fotbalu a ani nevidí, jak s nimi manipuluje ČT, která rozpoutala oslabení koruny neustálým panikařením na základě jednoho nesmyslného blogu z USA.