19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

HISTORIE: Zlatá doba temna

Já vím, že titulek je trochu nadsazující, ale když si uvědomíme, že žádné temno v naší národní historii ve skutečnosti nebylo, tak můžeme připustit, že i doba temna může být zlatá. Každopádně nemůžeme popřít, že jsme se i po roce 1620 jako národ kulturně a intelektuálně rozvíjeli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kusý 21.1.2015 20:00

Pane Anderle, je to všechno krásné,

to co jste napsal,avšak ani piaristé ani nikdo jiný by dnes neuspěl.V těch dobách, i poměrně nedávných bylo vzdělání cílem a hloupost diskvalifikovala, ale zkuste vzdělávat mladé, kteří na to kašlou a denně vidí, že hlupáci a ignoranti točí zeměkoulí.Mladí Vietnamci, ti ještě mají motivaci, a dopadne to tak, že oni budou lékaři a advokáti a Češi jim budou dělat řidiče a zahradníky.Ale budou nadávat na své pány, tak jako jejich dědové před válkou, když posluhovali u židovských lékařů a advokátů.Tempora mutantur, ale lidé jsou mnohdy čím dál stejnější.Snáze se nadává, jak učí.

J. Urban 21.1.2015 15:44

Jo jo. A při příležitosti toho, jak to všechno

"temno" začalo, se v dějepisu při výuce Bílé hory a popravy českých pánů nepřipomíná, jak k nám Jan Jesenius a spol. zvali Turky proti zlým Rakušákům. My tu Bílou horu vyhrát, tak se tu v lepším případě mluvilo německy (to by ovšem Friedrich von Pfalz nesměl být po§era), v horším pak turecky.

V. Kopta 21.1.2015 15:01

zajímavý článek

zajímavý článek. Ovšem mírně idealizující a romantizující. Kdyby byla čeština rovnocenná němčině, tak by nebylo potřeba národního obrození, že ano. Česká literatura by byla na úrovni německé, nebylo by potřeba doplňovat jazyk a zakládat moderní češtinu na bibli kralické atd..

P. Andrle 21.1.2015 13:39

Bílá Hora .- to strašné zaklínadlo

Až v roce 2300 budou historikové hodnotit naši dobu, budou se všichni divit, proč jsme neudělali to či ono, když bylo nad jiné jasné, že to bylo třeba. Problém je v tom, že to bude jasné jim a není to jasné našim politikům současným. To je problém naší doby. A zrovna tak nejsme (nebo nechceme) s veškerými souvislostmi pochopit vnitřní i mezinárodní atmosféru doby z počátku 17. století.

V roce 1921 vyšly pod názvem „ Bílá Hora“ knižně upravené Pekařovy statě, které otiskoval v letech 1918-1920 v Národní politice. Všichni, kdož o této době debatujeme, bychom si je měli několikrát znovu přečíst a zamyslet se nad nimi. A uvědomit si, že k minulosti musíme přistupovat vždy s jistou pokorou, a nikoli s vědomím převahy dané tím, že bylo již dobojováno.

Pekař v uvedeném textu říká zcela jednoznačně, že „ Bílá Hora nechtěla vyvrátiti samostatnost českého státu, aniž vědomě zakládati nějaké Rakousko. Bílá Hora byla soubojem mezi dvěma českými králi – žádný z nich nebyl, pravda, Čech - vítězem mohl býti pouze jeden z nich, jen český král“.

Při této příležitosti bych si dovolil připomenout rčení, které svého času použil v nějakém článku pan Doležal, které asi platí i pro dávnou dobu před staletími: Dívejme se tedy – všichni – na naše novodobé národní hrdiny střízlivě a kriticky. Maďarský filosof István Bibó kdysi trefně napsal: „skutečná demokracie a skutečné usmíření mezi těmito národy zavládne teprve tehdy, až poprvé společně pochopí a pojmenují své vlastní, vzájemné zpustnutí.“

P. Vaňura 21.1.2015 13:19

Ve skutečnosti, po Bílé hoře,

majetek, konfiskovaný protestantům, většinou skoupila ještě česká katolická šlechta. JENŽE česká katolická šlechta byla  většinou zlikvidována spolu s Valdštejnem a teprve potom vlastnili většinu Čech a Moravy cizinci!

R. Langer 21.1.2015 12:54

Aha,

takže žádná doba temna nebyla. Hm, to nám ale jinak kvaliní článek opravdu trochu znehodnocuje. ;-)

A. Hrbek 21.1.2015 10:52

Velmi dobrý článek,

zásluhy piaristického řádu o vzdělání v českých zemích jsou nesporné. Přesto mi dovolte několik poznámek.

Zakladatelem řádu byl Josef Kalasánský a ne Katalánský (patrně díky automatické opravě textu). Řád byl původně založen roku 1617 jako kongregace zaměřená na výuku. Jako řeholní řád vznikl roku 1621. Díky konfliktům s jezuity (a podpoře Galilea) byl roku 1646 a zakázán a obnoven byl až 1669.

Do českých zemí přišlo na pozvání kardinála Dietrichštejna sedm (někde uvádějí osm) italských členů řádu a 1631 se usídlili v Mikulově. To město bylo "skutečným centrem Moravy", ale židovským. Teprve po roce 1669 pronikl řád v krátké době řád do základních škol a gymnázií a založil i řadu specializovaných ústavů. Piaristé nepůsobili "především na venkově" (tam zůstalo zabezpečení výuky na farářích) ale ve venkovských městech.

A. Hrbek 21.1.2015 11:41

Re: Velmi dobrý článek,

A teprve po 1689 vznikl jednotný vyučovací řád. Výuka se dělila do dvou stupňů, základní a gymnaziální. Základní stupeň, tzv. trivium měl tři třídy – legenti, skribenti a aritmetisté. Hlavním cílem bylo naučit žáky číst, psát a počítat a zároveň jim dát základy latiny, aby mohli pokračovat ve studiu na gymnáziu. Vyučovalo se v mateřském jazyce žáků. Gymnázium bylo také členěno do dvou úrovní, a to 4 třídy gramatické – parva, princia, gramatika a syntax - a dvě třídy humanitní, označované jako poesie a rétorika. V gymnáziu se již učilo jen latinsky. Veškerá vědecká činnost piaristů byla proto publikována převážně v latině, část v němčině, ale ne v češtině.

Po Josefinských reformách piaristé po zrušení jezuitského řádu ovládli střední školství, ale učili tam převážně ve služebním jazyku, tedy němčině. Státním zásahem do školství 1802, kdy byly školy postupně odlučovány od katolické církve, význam piaristického řádu upadal. Řád již jen plnil úkoly, které mu stát nařizoval. Do řad vyučujících se postupně dostávali světští učitelé, kteří počtem postupně převážili kleriky. Ztráta původní jednotné koncepce piaristického školství tak nakonec vedla k postupnému rušení nižších i vyšších škol, takže po roce 1900 piaristé učili již jen na nižším gymnáziu v Benešově, v Praze a v Nepomuku. První světovou válku přežily jen školy v Praze a v Nepomuku, ale krátce po jejím skončení byly také zrušeny.

Nedílnou součástí působení piaristů byla nenásilná rekatolizace.

Metody používané piaristy byly různé, patřila k nim promyšlená kázání, připravené katecheze, organizace náboženských slavností, církevních poutí nebo pořádání divadelních a hudebních představení. Nedělní katecheze byla hodinová rozprava určená především mládeži s následujícím přezkoušením ve škole Slavnosti, poutě a představení vynikala často nádherou, výpravností, často až pompézností.

Celkově činnost piaristů přispěla k rekatolizaci českého obyvatelstva a formovala jeho celkový styl života.

V. Vlk 21.1.2015 12:31

Re: Velmi dobrý článek,

Díky pane Hrbku, že jste ten oslavný pandán uvedl do reálného světa.Ve srovnání s článkem kolegy Anderleho uvádí věci na pravou míru. Tak jak nás soudružky učitelky učily,že církev byla hrobařem lidu, tak dnes zase kolega Anderle až příliš lakuje dobu po roce 1620 na růžovo. Rozsah práce piaristů byl oproti jezuitům nevelký a pilně pokračovali v germanizaci,s tím,že čeština je jen pro nejnižší vrstvy.

R. Szewczyk 21.1.2015 13:07

Re: Velmi dobrý článek,

že čeština je jen pro nejnižší vrstvy,,,,,,,,,stejně jako dnes

R. Langer 21.1.2015 13:24

Re: Velmi dobrý článek,

Musím přiznat, že přesně to samé mě v dnešní "globální společnosti" napadlo...

V. Kopta 21.1.2015 15:36

Re: Velmi dobrý článek,

pokud to berete takhle tak potom i němčina je v dnešní době jen pro nejnižši vrstvy...

P. Dvořáček 21.1.2015 9:54

vynikající článek,

vykládejte ale něco našim odkojencům Aloise Jiráska a rudého dědka Zdenka Nejedlého.

J. Lepka 21.1.2015 11:19

Re: vynikající článek,

Zcela bez souvislosti s článkem, mi vytanula na mysli "forbína" W+V : " Jen mladý býk je jedlý, starý vůl je nejedlý. "

P. Sulc 21.1.2015 23:08

Re: vynikající článek,

Rekl bych , ze k nim muzete i pridat Palackeho, jim to zacalo.

F. Žůrek 21.1.2015 8:14

Také děkuji, pane Andrle

Vloni jsme se zastavili v Lipníku nad Bečvou. Povšimli jsme si budov piaristů, ale mnoho jsem o nich nevěděl. Zajímala nás krásná a velmi pozoruhodná zahrada v parku, kde jsme poseděli a prohlíželi si staré stromy. Děkuji moc za tento zajímavý text. (Jsem ze Zlína, učitel a matematik, ale 30 let jsem programoval na prvních počítačích u nás. Nechtěl jsem v té době učit, hlásím se ke katolíkům)

A. Alda 21.1.2015 8:11

Zase další

skvělý článek.

Díky.

J. Herich 21.1.2015 3:25

Děkuji za článek je opravdu dobrý,

ale co Vás až dvakrát navedlo pojmenovat Mikulov jako "skutečné centrum Moravy"? Vždyť to bylo město, které stálo i padalo s existencí jednoho rodu. Opravdu to bylo na svou dobu velké město, ale vždycky menší než tradiční centra Brno, Olomouc a Znojmo. K popisované době připomenu existenci biskupství a univerzity (1573) v Olomouci, nebo sraz všech moravských stavů v roce 1628 při obnově zemského zřízení ve Znojmě.

P. Sulc 21.1.2015 2:09

Pane Andrle. skoda ze jste ale neuvedl,

v tech dobach byl ''Cech'' kazdy, kdo se v Cechach, Bohemii, narodil, at uz German ci Slovan.A zapletat z dnesnimi Cechy Rilkeho ci hrabete Slika, to snad byste nemel. A ty krasy ceske mince, ty delali vetsinou mincmistri z dnesniho Nemecka, i ten slikovsky tolar nema ze Slovany nic spolecneho. Razil se v miste Joachymthal, tedy Jachymovske udoli a tak se mu nerikalo ''udolnik'' ale joachymthaler, pozdeji thaler. Ale to z dnesmimi Cechy neplete dohromady, neb zase z nich delate stredobod sveta.  Jinak ovsem historie ceske zeme, ci statu, ovsem svoji dobu temne mela, a jakeho. Bylo to husitstvi, stovky klasteru vypalenych i s kodexi, takze pisemne pamatky doby predhusitske temer neexistuji.Ten vazeny lidumil Zizka se cinil, znicil co se dalo a dal upalit vsechny mnichy, kteri vcas neutekli, i obyvatele dobytych mest.No, lidumil, jak rikam, vsak jej Cesi dodnes oslavuji.

F. Matousek 21.1.2015 10:08

Re: Pane Andrle. skoda ze jste ale neuvedl,

pochvala pane Sulci za vás príspevek. V Tachove kupríkladu se konají v léte vzdy

" Husitské slavnosti ". Kdyz uz to bylo neúnosné prejmenovali to radní na " Historické slavnosti "

Jenze místní se zlobí a nereknou jinak nez " Husitské " .

Holt má chátra svého Zisku ráda.

V. Vlk 21.1.2015 12:25

Re: Pane Andrle. skoda ze jste ale neuvedl,

Byl jste někdy v Anglii a viděl vypálené kláštery? A neplácejte, že se nic nezachovalo, stačí zalistovat jakoukoliv knihou o českých památkách

P. Sulc 21.1.2015 23:25

Re: Pane Andrle. skoda ze jste ale neuvedl,

Mate pravdu, ale ti Husite vlastne cistili krajinu a vraceli ji puvodni podobu. Byli to predchudci egologu.Jan Zizka, to byl ministr zivotniho prostredi sve doby. A v Anglii jsem byl asi 15x, nicmene je rec o ceskem state, nikoliv o Anglii. To musite pockat na pana Andrleho, az nejaky clanek napise. Ci lepe: udelejte to sam, kdyz vynechate Sudetaky, bude to zcela jiste dobre.

V. Kusý 21.1.2015 19:49

Re: Pane Andrle. skoda ze jste ale neuvedl,

Víte, pane Sulci, pocházím ze "Sprachinsel" a jako pravé dítě monarchie nemohu říci, zda po předcích jsem víc Čech či Rakušan, ale jedno vím jistě.Jsem Čech podle země, ve které jsem se narodil.Proto také jsem považoval za svoji povinnost naučit se česky tak, aby moje čeština, na rozdíl od té Vaší, nikoho neurážela.Možná by to mohl pro Vás být důvod k zamyšlení.

P. Sulc 21.1.2015 23:14

Re: Pane Andrle. skoda ze jste ale neuvedl,

Ale neni, ja v te divne zemi neziji uz 48 let. A jinak, doufam, ze jste napsanemu rozumel, i pres preklepy.A mimochodem, tehda ''Rakusan '' byl kterykoliv obcan habsburske monarchie, bez ohledu na narodnost. Byli tam take rakousti Nemci, na rozdil od risskych Nemcu. Rakusane jsou z nich az po druhe valce. Koncentraky? My ne, to Nemci, my jsme Rakusane. Tak asi takto.

P. Dvořák 21.1.2015 1:48

A co teprve čtyřicet let pokusu o komunismus.

Jaká to byla skvělá doba. Jen si vzpomeňte naše významné vědce nebo vědecké úspěchy z té doby.

Např. prof. Heyrovský - zakladatel polarografie a nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1959. Jaroslav Seifert - nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1984. Plastický chirurg Bohdan Pomahač - střední školu vystudoval u nás a poté šel studovat Lékařskou fakultu Palackého univerzity v Olomouci. Nebo již v 70. letech významné objevy našich egyptologů v Abú Síru atd. atd.

V. Vlk 21.1.2015 0:42

Piaristům díky.

Ale doba temna byla skutečnou dobou temna. Popravami a vyhnáním byly zlikvidována dvěstěleté ojedinělé soužití katolíků a kališníků - utrakvistů -podle basilejských kompaktát. Byla vyvražděna a nebo vyhnána nejen stará česká šlechta ale i měšťané . S Čechy se zacházelo jako s dobytkem (podobně ovšem i s protestanty z Horních Rakous, ).by,o vyhnáno 150 až 250 000 lidí v době ,kdy zahynulo v zemi ve 30leté válce asi 30% obyvatel . Ta doba byla skutečně dobou temna a některé zásluhy některých církevních řádů na tom, nic nemění. Zachránil nás až Josef II , tím že zbavil v Čechách katolickou církev neomezené moci a zkrotil cizí šlechtu ,která si počínala jako na dobytém území. Nebýt Josefa II (Marie Terezie nás nesnášela, zemská šlechta podporovala Bavorsko ve sporu o Čechy a Moravu ). A nevíc si bohužel pletete nějak pojmy,pane kolego. Doba Temna byla skutečně dobou násilné rekatolizace Čechů a Moravanů, násilnou germanizací a řízeným finančním vyssáváním českých zemí. Skončila až v letech okolo roku 1770 . Trvala 150 let. Jirásek si něco přibarvil, ale byla to doba pro národ strašná. To nezachránila ani dobrá práce piaristů. I když díky jim.

V. Vlk 21.1.2015 0:58

Re: Piaristům díky.

To není nic proti dnešní církvi ani proti restitucím ani v zásadě proti Rakušanům.Tehdy byla taková doba a my jsme svoji vzpouru prohráli. Jiné malé národy takovou zkoušku dějinami vůbec nepřežili - skuteční Slezané, Polabští Slované, Lemberkové, témeř zmizelí Kašubové, Venedové, Pomořané , mizí pomalu i Rusíni, atd atd.

P. Sulc 21.1.2015 2:14

Re: Piaristům díky.

Takze tech 30 % vyhnanych protestantu bylo asi tolik, co vyhnanych ci vyvrazdenych Sudetaku, vidte?   Vsak pro ceske pohranici take nastala doba temna. Trva tam dodnes, byt s cikany.

V. Vlk 21.1.2015 12:10

Re: Piaristům díky.

Ona byla také značná část z nich , zvláště ve vnitrozemí,kteří přišli ke svým majetkům právě konfiskacemi po Bílé hoře. Nemelte nesmysly o,Sudetech a jeďte se tam podívat. No, ještě jste nějak zapomněl dodat, že to bylo podobné číslo jako 250 000 sudeťáků padlých za Führera.

P. Sulc 21.1.2015 23:19

Re: Piaristům díky.

Padli, protoze nemeli vyber. Ale miliony Cechu delalo DOBROVOLNE prescasy v munickach pro Nemce, za flasku rumu a extra listky na maso. A udavacu tolik, ze to Gestapo uz ani nestacilo zpracovavat.