19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

RUSKO: Dávám Putinovi rok, maximálně dva

Putinovo vystoupení bylo očekáváno s napětím především kvůli razantnímu propadu kurzu rublu. Ten, kdo očekával, že Putin přizná chybu v zahraniční politice či že se bude kát, musel být zklamán. Kdo čekal tradiční obviňování všech okolo a ruskou ublíženost, nemýlil se.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Podešva 23.12.2014 11:39

autor mi mluví z duše

V. Mlich 22.12.2014 15:33

Měnový polštář

Myslím, že Putin na tom není zdaleka tak špatně, jak se to snaží autor malovat. Předně se neúčastní žádného ukrajinského válečného dobrodružství, akorát tam posílá humanitární pomoc, ale to má na ekonomiku Ruska nulový vliv. Stejně tak investice na Krymu jsou z národohospodářského hlediska zrnko písku. Sankce taky účinkují hlavně na vybičování odhodlání ruského lidu.

Jediná reálná hrozba je pokles cen ropy, ale s tím se, na rozdíl od USA, částečně vyrovná poklesem hodnoty rublu, takže tržby ruských těžařů v rublech zůstávají prakticky stejné, kdežto američtí těžaři trží za stejný objem jen půlku. Rusáci pochopitelně část nákladů za technologie mají taky v dolarech, ale aspoň se mzdovými náklady jsou na tom o poznání lépe.

J. Chaloupka 21.12.2014 19:44

re: Vintr a re: Vaňura

Re Vintr. :A co prosím Vás jiného než snaha prosazovat své zájmy všude ve světe znamenal onen nedávný Obamův projev že USA zasáhnou všude tam kde budou ohroženy jejich zájmy. Považujete to za chování partnera ,já tedy ne. A Vaše představa o trhu ( zejména strategických surovin ) je úsměvná , o trhy zejména ty surovinové se bojuje všemi možnými způsoby po staletí. Ovládnout trh znamená mít co nabízet a určovat si cenu, to o čem píšete vy to je až následný obchod. A vztahy USA po válce s okupovaným Německem a Japonskem . Ano USA se tam otevřely obrovské nenasycené trhy , takže ano pomoc ale ne zadarmo tudíž velké kšefty . A poválečná reakce SSSR ano odporná což ovšem bylo dáno zločineckou ideologii komunismu. Rusko není SSSR a Putin není Stalin. RE : Vaňura : o těch uvažovaných základnách USA na Krymu psal i západní tisk a že Ukrajina patří do zájmového vlivu Ruska je stejná pravda , jako že Mexiko patří do zájmového vlivu USA. A pokud jde o ona přání Ukrajinců je to jak vidíte různé, část jich chce k západu část k Rusku ,neutralita byla rozumným řešením pro všechny ale Majdanský puč vyvolal občanskou válku, což je pro lidi mnohem horší než mírová neutralita

M. Prokop 21.12.2014 21:08

Re: re: Vintr a re: Vaňura

Pokud si nějaká země chce udržet "zájmové sféry", lze to dělat "porusku" (posovětsku) násilím, nebo prostě pro ty země být přirozeným partnerem. Což Rusové neumějí a nikdy neuměli, pod jakýmkoliv jménem.

Pokud se prakticky všechny země v sousedství Ruska Ruska bojí a hledají oporu kdekoliv, není ta zájmová sféra udržitelná. Jak se Rusové znovu a znovu přesvědčují, aniž by pochopili.

J. Vintr 21.12.2014 21:53

Re: re: Vintr a re: Vaňura

Neslyšel jsem Obamův projev, ale Spojené státy neprosazují JEN SVÉ zájmy, ale zájmy celého civilizovaného světa. Tedy těch států, které respektují mezinárodní právo, mezinárodní smlouvy a úmluvy. Nedělají to určitě jen pro svůj prospěch. Někdo totiž musí stát za dodržováním pravidel, protože jinak by ta pravidla byla pro kočku a spousta věcí by přestala fungovat. OSN je v těchto věcech (i celkově) k ničemu.

S těmi strategickými surovinami si to jako představujete tak, že USA uchvátí nějakou zemi a seberou jí suroviny? Myslíte, že třeba v Iráku teď těží a prodávají ropu Američani? Něco jiného je svrhnout diktátora, který příjmy z prodeje surovin proměňuje na zbraně, jimiž ohrožuje okolní státy a financuje jimi terorismus.

A s tím Japonskem a Německem to bylo tak, že než tam mohl vzniknout "obrovský nenasycený trh" musely se ty země napřed postavit na nohy, aby měli jejich občané vůbec čím platit. A na nohy je postavila americká pomoc, protože nikdo jiný na to neměl. Bez ní by se asi z následků války vzpamatovávaly hodně dlouho a kdoví jaké režimy by se tam chopily moci. Takže ty "velké kšefty" si ti Američani museli napřed zasloužit. A když už ty země zase stály na nohách, staly se naopak největšími obchodními konkurenty USA (takže ty kšefty asi až tak velké nakonec nebyly).

O. Sekl 21.12.2014 18:55

Splendid isolation....

....by byla ideální pro obě strany - civilizovanou Evropu a ( s výjimkou Moskvy a Petrohradu) Rusko , které se nachází někde mezi středověkem a počátkem novověku . V podstatě jde o podobnou nemožnost soužití jako třeba s Islámským státem. Proč to lámat přes koleno, žili jsme vedle sebe po staletí, aniž jsme si vadili. Petr Veliký zkusil Rusko přetvářet dle evropských vzorů - marně. Potom naopak se našli věrozvěstové v Rusku - Lenin a následníci - ti naopak (snad) zkrachovali v Evropě.

Natáhněme plynovody z Kazachstánu , diverzifikujme energetické zdroje a od Ruska nic nebudeme potřebovat. Ty matrjošky si snad umíme udělat sami.

P. Bolec 21.12.2014 20:41

Re: Splendid isolation....

S těmi plynovody jim to určitě poraďte. Budou rádi, že letošní vánoce si budou medit v teple. Zaplatit se to může z peněz EU. Když nebudou mít, tak si půjčí.

J. Chaloupka 21.12.2014 15:42

reálný svět je vše jiné než demokratický a spravedlivý

zatím dva hegemoni USA A Rusko ( a brzy přibyde třetí-Čína) se perou o to kdo povládne světu . Demokracie a lidská práva to jsou žvásty pro oblbnutí nás občanů , velmoci a zejména USA mají jiné priority -ovládnout co nejvíce trhů a území a oslabit protivníka. USA vystupují velice agresivně a Rusko se pochopitelně brání. EU bude vždy na rozdíl od USA evropský prostor s Ruskem muset sdílet a stát se světovým hegemonem na to upadající a degenerující Evropa již šanci. Proč to říkám , zaprvé proto že to je pravda a za druhé že si EU musí uvědomit realitu. Jsme sice spojenci USA v NATO ale proto ještě nemusíme být nepřáteli Ruska. Je v bytostném zájmu EU udržovat s Ruskem korektní vztahy a normálně s ním obchodovat a ve spojenectví s USA prosazovat ty priority které jsou v zájmu nás Evropy. Zájmy USA berme na vědomí ale prioritně musíme hájit naše zájmy Evropské. Ukrajina je tragický případ naší hloupé politiky. Na přání USA (které chtělo mít základny na Krymu ) pomohla EU zinscenovat Majdanský puč z čehož se nechtěně vyvinula občanská válka na Ukrajině . Dnes je Krym ruský , USA nenápadně vycouvali a EU zůstal na krku mlýnský kámen krachující a rozvrácení Ukrajiny a hospodářské sankce které škodí jak Rusku tak EU ale USA se příliš nedotýkají. Jeto tak skvostně pitomé že je to až k pláči .

J. Vintr 21.12.2014 16:04

Re: reálný svět je vše jiné než demokratický a spravedlivý

Co jsou to za idiotské žvásty. Co je to "vládnout světu? Co by z toho kdo měl? Jedině že by si tím nějaký psychopat jako Putin léčil svoje mindráky. Co je to "ovládnout co nejvíc trhů"? Víte co je to trh? To jedna strana prodává a druhá nakupuje, protože je to pro obě strany výhodné. Trh můžete ovládnout jedině tím, že nabízíte výhodný obchod. Co je to "oslabit protivníka"? Normální státy jsou partneři a ne protivníci. Podívejte se do histoŕie. USA vedly třeba s Japonskem krutou válku a přesto se stali hned po jejím skončení normálními partnery. Totéž platilo i v Evropě v případě Německa a Itálie (to jen Rusáci, přestože je Amerika obrovskou materiální pomocí zachránila před totální vojenskou porážkou a miliony Rusů před smrtí hladem, odvděčili zavilou nenávistí a vyhrožováním jadernou apokalypsou). Nechápu, jak může mít někdo i po pětadvaceti letech pořád v palici takovéhle bolševické nesmysly.

J. Kanioková 21.12.2014 16:41

Souhlas..

P. Vaňura 21.12.2014 16:50

Vaše snůška nesmyslů je opravdu pozoruhodná, ALE

Vy dokonce ignorujete to, co už od začátku říká ruský ministr zahraničí Lavrov. Podle Ruska totiž patří Ukrajina do jeho "zájmové sféry," což v pojetí Kremlu znamená, že nejenže nemá právo na svou vlastní obrannou politiku, ale ani na vlastní HOSPODÁŘSKOU politiku. PROTO vedlo odmítnutí smlouvy s EU Janukovičem ma nátlak Moskvy k vlně odporu, která se projevila na Majdanu, Ukrajinci prostě nechtějí být ruskou KOLONIÍ!

A nevím, na co by USA byly základny na Krymu a proč by si k vůli tomu měly někde pálit prsty. Ovšem, nezapomeňte, že Rusko, USA a GB se r. 1994 zavázaly nejen územní celistvost Ukrajiny respektovat, ale také ji BRÁNIT! To, doslovně vzato, znamená bránit územní celistvost Ukrajiny i za cenu VÁLKY. Ovšem, pouze hlupák nebo zrádce by se na základě takovýchto "záruk" zřekl reálné bezpečnosti, kterou Ukrajině v té době zajišťovalo vlastnictví jaderných zbraní!

J. Slanina 21.12.2014 18:58

"...a Rusko se pochopitelně brání."

Asi tak jako svého času Finsku, že?

M. Prokop 21.12.2014 21:10

Re: reálný svět je vše jiné než demokratický a spravedlivý

Ta pitomost se "základnami USA na Krymu" vás tedy drží jak hovno košili.

Strategicky i takticky je to nesmysl.

K. Luboš 21.12.2014 10:13

Pokud Putin padne,...

...tak vsadím boty, že po něm nastoupí někdo ještě horší!

J. Boleslav 21.12.2014 10:16

Re: Pokud Putin padne,...

Nebo lepší. Hlavně jiný. Boty raději nesázejte, mohl byste o ně přijít.

V. Kusý 21.12.2014 10:26

Re: Pokud Putin padne,...

Váš pesimismus mohu, bohužel, jen sdílet.

Z. Lapil 21.12.2014 9:11

Já se spíš obávám,

že současná krize "začala tím, že mi brácha vrátil tu facku". Rusko je dávný soupeř (ne vždy nepřítel) Evropy. Což je pravda - tvrdím - celkem nezávisle na tom, vládne-li v Rusku Stalin nebo Gorbačov a v Evropě Hitler nebo Churchil. Soupeří se o hranice a pásmo soupeření je v Evropě zhruba totožné s hranicí slovansko - germánskou. Celkem spolehlivým způsobem, jak koexistovat se soupeřem občas se měnícím ve všehoschopného nepřítele (a nemusíme za Hitlerem nebo Leninem, on ten Napoleon taky nebyl tak úplně mírotvorce), je nějaký neutrální kordon; mohou to být vojáci OSN a mohou to být neutrální státy, může to být i nějaká jakoby místní válečná fronta. Neutralita ovšem musí být respektována oběma stranami.

A tady jsme u toho, kdo komu vrátil tu facku. Začnu-li u smlouvy Molotov - Ribbentrop, porušila smlouvu "Evropa" a situace se ustálila ve studené válce. Pak se sesypala socialistická soustava a hranice soupeření se posunula přes Polsko, NDR, ČSSR a další k východu. Neutrálním územím se stala - mimo jiné - Ukrajina. Všechno mohlo zase nějaký čas fungovat, ale EU se nějak minula se zdravým rozumem, a jala se vést prakticky nesmyslné řeči o rozšíření. A Rusové a Putin, už tak zatlačení k hradbám, se toho nějak polekali.

Zlé je, že není dost dobře možné říct "Šlápli jsme vedle, posledních dvacet let nebylo. Momentálně tedy asi nezbývá, než ve spolupráci s Ruskem vytvořit nějaký neutrální kordon na ukrajisnko - ruské hranici. V horším případě území nikoho, na kterém se bude střílet, v ideálním - připadá mi - přetvořit Ukrajinu v nějakou federaci, v níž východní území budou tak trochu ruská. A - prominete-li mi mou francouzštinu - nersat se do Běloruska, které takovým oboustranně respektovaným územím je.

A doufat, že výsledkem bude zase nějakých dvacet třicet čtyřicet let klidu, než se na jedné či druhé straně  vylíhne  nějaký rozumbrada, který všem vysvětlí, že ten druhý "nás" chce zničit. Trapné je, že ono to tou dobou už zase bude pravda.

J. Boleslav 21.12.2014 10:04

Re: Já se spíš obávám,

Západ (včetně nás) bral rusáky cca 20 let za partnery. Skončilo to tím, když zcela pošlapali mezinárodní právo a dohody a vtrhli na území sousedního nezávislého státu. Dokonce jeho část anektovali. Říše zla má prostě snahu se znovu rozpínat a potřebuje být ve svých obnovených imperiálních choutkách zastavena všemi dostupnými prostředky. Toť vše.

J. Vintr 21.12.2014 10:30

Re: Já se spíš obávám,

To všechno, co píšete o ovládání území, vzájemném soupeření s podobně, se týká pouze totalitních států, ovládaných jedním člověkem. Tohle všechno má význam jedině pro zamindrákovaného vládce. Normální státy si na tyhle blbosti nepotřebují vůbec hrát. I tak život přináší spoustu reálných problémů.

B. Rybák 21.12.2014 13:13

Re: Já se spíš obávám,

Zcela s Vámi souhlasím pane Lapile. Ta hranice tu byla už v dobách "Cyrila a Metoděje" a téměř nic se na ní nezměnilo (EU vznikla v podstatě v hranicích francké říše a bude mít pravděpodobně obdobný, ale mnohem rychlejší vývoj)!

Nadčasovou trvalost soupeření různých civilizací skvěle popsal pan S.Huntington ("Střet civilizací"). Tato kniha není obhajobou válek (jak tvrdí "kavárenští intelektuálové"), ale zcela naopak je varováním před válkami, které nutně vzniknou jako následek nerespektování rozdílů mezi civilizacemi (tradiční konzervativec Huntington byl odpůrcem války i v Iráku)!

J. Kanioková 21.12.2014 16:56

Ano, souhlas..

P. Vaňura 21.12.2014 17:04

Hranice v dobách "Cyrila a Metoděje?"

V té době nastal největší rozkvět Velkomoravské říše, existovala Francká, resp. později Východofrancká říše, Bulharsko, Chorvatsko, Srbsko a jako patrně nejsilnější  křesťanská říše, Byzanc. A na sever od Byzance byla mocná Chazarská říše.

O tom, zda už v té už době vůbec existovala nějaká Kyjevská Rus, neřku li Moskevská Rus, se vedou spory.

K. Vyšata 21.12.2014 0:28

Nevím kde autor bere údaje o stavu

ruské ekonomiky, zdá se, že ustrnul v dobách Jelcina. V roce 1998 byla závislost Ruska na ropě a plynu cca 50%, v roce 2014 už jen kolem 19% a můžeme pokračovat, od poslední krize  se Rusko neuvěřitelně posunulo ve všech ukazatelích, v některých i násobně. Zadluženost je na úrovni o které se evropským zemím a USA jenom zdá, daňové zatížení je bezkonkurenčně nejnižší oproti evropským státům, nezaměstnanost relativně malá, finanční polštář slušný a hlavně pevné vedení s obrovskou podporou obyvatelstva. Ano, Rusko má velké potíže, spousta naivů včetně autora už tancuje na pomyslném ruském hrobě, dokonce odhaduje čas zhroucení. Soustředěné útoky jsou sice drtivé, ale pánové, čas se od doby rozvráceného Jelcinovo Ruska posunul a zrovna tak jak stoupala úrověň Ruska, současně upadala Evropa do dluhové spirály. Blíží se neúprosně další krizová rána až praskne dluhopisový trh a ty hrátky s Ruskem které EU nadšeně provádí ji přibližují. Ještě asi papalášům nedošlo co je to uvázat si na krk Ukrajinu, balvan který ji sthne pod vodu.

J. Boleslav 21.12.2014 10:06

Re: Nevím kde autor bere údaje o stavu

Už máte rusácké občanství, že byste se do tohoto ráje na zemi přesunul?

J. Kanioková 21.12.2014 13:30

Kádrujete?

J. Kanioková 20.12.2014 21:33

Rusko problémy má, a ještě mít bude,

to je nepochybný fakt.. Ale -

"Ten, kdo očekával, že Putin přizná chybu v zahraniční politice či že se bude kát, musel být zklamán" - tohle vnímám spíš naopak - "Ten, kdo očekával, že Západ přizná chyby v zahraniční politice, je zklamán". Západ eskaluje rozeštvávání a jedná stylem - “aby mu ta koza chcípla, a ať se mám třeba mizerně, hlavně jen když ten druhý na tom bude hůř”, protože Ameriky se to téměř nedotkne, kdežto Evropě to pomůže k propadu ještě většímu, než co stíhá současná světová ekonomická krize.

Dost by mě zajímal názor zdejších rusofobů, co je pro nás, tudíž Evropu, důležitější, potřebnější, zcela pragmaticky - normální hospodářský vztah s Ruskem, nebo základny NATO na ruské hranici ? Protože to JE cílem, zatlačit, oslabit konkurenci. Protože Západ potřebuje být nezpochybnitelným hegemonem s vysokou ekon. i vojenskou převahou.

O normální obyčejnou ukrajinskou společnost nejde ani náhodou..

V podobném duchu lze vnímat i náhlou chuť ke smiřování s Kubou. Vlastně i TTIP, protože přinese pouze zanedbatelné růstové impulsy a zatíží evropské vlády závislostí na amerických nadnárodních firmách.. heslo: smírčí řízení.

P. Mach 20.12.2014 22:33

Jediné co eskaluje západ

jsou evidentně pouze vaše hysterické záchvaty, kaňoková. Bláboly o základnách NATO, TIPP atd. jsou toho jasným příznakem.

J. Kanioková 20.12.2014 22:40

Nemůžu za to, že neumíte číst.

TIPP nemá s Ukrajinou nic společného, ale s hegemonií Západu ano..

P. Mach 21.12.2014 0:20

Tss, kaňoková, kdepak píšu o tom, že

TIPP má něco společného s Ukrajinou? Já jen žasnu nad těmi "hegemonistickými" konstrukcemi, které jste v té své psychopatické nenávisti k západu schopna vyplodit.

L. Severa 21.12.2014 14:34

Re: Nemůžu za to, že neumíte číst.

Je to marné, jakmile se ozvete s názorem, že Západ v Ukrajině šlápl vedle jste osočována, že jste Putinovec, i když mu nefandíte. Těžko se ovšem najde někdo (nový Gorbačov?) kdo Rusko vyvede z carskostalinské mentality. To ovšem  Západ jaksi nechápe (ani řada diskutujících, z nichž někteří jinak nemohou kupodivu přijít EU na jméno).