25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Falešná pýcha centrálních bankéřů

V době výročí devizových intervencí ČNB a změny kurzového režimu přicházejí z ČSÚ zprávy o pokračujícím oživení české ekonomiky (byť vlažnějším, než se na počátku roku zdálo a než bychom si přáli)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vérosta 18.12.2014 13:47

Ostatně uvidíme

jak pád rublu nastartuje ruskou ekonomiku!! :-)) Podobný scénář, není-liž pravda?

P. Joch 18.12.2014 10:52

sedlácký rozum

Je přece každému rozumnému hospodáři jasné, že pokud čekám, že všechno podraží (inflace), i kdybych nakrásně měl vydělat víc, budu se chovat opatrně a radši si víc odložím, abych v budoucnu netrpěl nedostatkem. Naopak, pokud jsou ceny stabilní, případně mírně klesající, nic mě nenutí dělat nějaké extra velké rezervy. Jenže John Maynard Keynes to viděl obráceně a všichni ekonomové u veslo jeho teorii nasáli jako mléko na mateřské univerzitě.

J. Chaloupka 18.12.2014 10:37

Já to shrnu: Singer je vůl.

Není na to potřeba dlouhých studií, to vidí i normální ekonomicky nevzdělaný člověk. Ostatní soudím, že jediné, co nám chybí, je zdravý rozum.

P. Manda 18.12.2014 13:08

Re: Já to shrnu: Singer je vůl.

vám rozhodně, čím pak jste ?

K. Janyška 18.12.2014 9:45

Je-li pravda, že podle některých článků se slízají centrální

bankéři světa na celosvětových potlaších, je něco nebezpečného ve vzduchu. Myslí si totiž, že vědí více, než vědí. Nenechají pracovat spontánní trh v tak složité oblasti, ale zapojují do těchto obřích a složitých her spontánních sil svůj z podstaty věci velmi nedokonalý rozum, který je oněch sil produktem a ne autorem. To smrdí, to velmi smrdí... Dzp.

K. Pavlik 18.12.2014 3:09

Americke studie

Odvaha porovnavat problemy USA s problemy Ceska  a pouzivat k tomu americke studie je mirne receno odvazne. Ekonomika USA a Ceska ma, aspon podle mne, velice rozdilne problemy.

Take by si autori meli priznat ze pohnout kurzem ceske koruny asi nebyla tak ocividna pitomost. Mozna to nebylo nutne, to je mozne, no ale zase takova hloupost to nebyla.

K. Frauknecht 18.12.2014 7:30

Re: Hloupost?

No, spíše nevhodné použití "keynesianského" (= levičáckého :-)) nástroje, který financujeme skoro všichni. O jeho efektu se bude diskutovat závěrem příštího roku!

A s tou ekonomikou je to jako s automobilismem. Pravidla provozu jsou v různých zemích různá, ale princip pohonu automobilu je všude stejný :-)).

V. Halašta 18.12.2014 8:13

Re: Hloupost?

To financování není zase až tak hrozné. O co se zvýšily ceny (a ty se zvýšily minimálně) o to zase se snížilo zadlužení. Ale o zbytečnosti intervencí začínám b́ýt přesvědčený také. Žádné drama, žádné okradení, to ne, ale jen takové plácnutí do vody. Prostě zbytečné.

D. Krajíček 18.12.2014 9:56

Re: Hloupost?

Hlavně jde o to, že institut VK opět opakuje mnohokrát vyvrácené levičácké bludy. Deflace není nebezpečná - pokud nejde o pádivou deflaci :-), nebezpečné je snižování objemu peněz v ekonomice. Teprve bez peněz se ekonomika zadrhne a je jí jedno, jestli je ten nedostatek způsobený vysokou inflací, vysokými úroky nebo deflací a nízkými úroky.

R. Langer 18.12.2014 10:07

Re: Hloupost?

Ceny se zvýšili minimálně? Chodíte nakupovat? Jestli ano, tak kde to potom žijete? Co to je za kecy, minimálně? :-o

V. Halašta 18.12.2014 11:01

Re: Hloupost?

Tak mezi ekonomy bývá obvyklé diskutovat na základě statistických dat ČSÚ a ne podle subjektivního pocitu jednoho člověka.

O. Zuckerová 18.12.2014 11:14

Re: Hloupost?

Tady nediskutují jen ekonomové. To zaprvé. Zadruhé jsou statistická data už jako taková, a tedy také ČSÚ velmi diskutabilní, řečeno eufemisticky.  A za třetí když vidím na zboží cenovku 26 Kč a po nějaké době po "odborném" zásahu páně Singrově 31 Kč, asi nepůjde o "subjektivní pocit jednoho člověka". A to není jen jedno zboží!!

V. Halašta 18.12.2014 13:40

Re: Hloupost?

Dobrá, tak to jsou dvě zboží? Tři? Já mám pocit opačný. Dohromady to tedy dá inflaci 0-0,7% v průběhu roku. No a jsme ve shodě s ČSÚ.

Ale vážně. K porovnání inflace počítané statistickým úřadem se nějakou pevně uchopitelnou veličinou se používá BigMac index (stejný výrobek se stejnou technologií po celém světě srovnatelný), který říká, že inflaci podhodnocují USA, Čína (tuším až okolo 1,5 p.b., v Evropě je jen Německo mírně výše (0,4 p.b.) a ostatní evropské země, včetně nás, mají rozdíl minimální (cca 0,2 p.b.). Takže nevidím důvod věřit více subjektivním pocitům člověka, který si zřejmě nedělá podrobnou statistiku v rozsahu celého spotřebního koše, než objektivním datům s pevně stanovenou metodikou.

No a že tu nediskutují jen ekonomové já vím. Proto ta rada.

K. Potoček 18.12.2014 12:22

Re: Hloupost?

No přeci zlevnily lokomotivy a tak zdražení potravin je vpodstatě "banalita". Statisticky jsou ceny stejné?!!! ŽE ...........

V. Halašta 18.12.2014 14:02

Re: Hloupost?

Opakovaný vtip přestává být vtipem, ve spotřebním koši lokomotivy skutečně nejsou.

http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/spotrebni_kos_archiv

Ano, ceny potravin se zvýšily ve 3.čtvrtletí oproti roku 2013 o 1,4% (víc maso, méně pečivo, zlevnilo ovoce, zelenina) ale spolu se zlevněním třeba elektřiny o 10% to dává celkovou inflaci 0,6%. V průběhu roku se inflace pohyboval v pásmu 0-0,7%, Tedy nic dramatického, skutečně banalita.

V. Halašta 18.12.2014 14:14

Re: Hloupost?

Aby mi bylo rozuměno, tady vyčísluji jen skutečnou inflaci. To neznamená, že se jedná o celý rozsahu vlivu intervencí. Ten jsem zhruba odhadoval na cca 2%, což aktuální čísla inflace potvrzují, bez intervencí by byla deflace až 1%.

Vliv intervencí na ceny jsou tedy v průměru uvedená 2%.