16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

SVĚT: Rozvody států - 2

Končinou s nejznamenitějším potenciálem je ovšem Afrika, s veletucty podstatně se lišících kmenů a jazyků. Kontinentální organizace African Union (AU), stejně jako její předchůdkyně Organisation of African Unity (OAS), na občasné separatistické inicitivy nereaguje nijak vřele. Prozatím se takový rozvod povedl jen dvakrát.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 21.11.2014 17:33

Re: Vznik a zánik států

Ano. V politickém národu jde o solidaritu dobrovolnou. Místo "musí být" mělo být "jsou (dobrovolně)".

V. Vaclavik 21.11.2014 6:50

Re: Vznik a zánik států

"občané musí být solidární vůči svým spoluobčanům i vůči státu (až do svých hrdel a statků)!"

Pokud je to dobrovolna solidarita, pak souhlasim, jinak nikoli.

B. Rybák 20.11.2014 21:21

Re: Vznik a zánik států

Československo bylo státem v němž měl menší národ zanedbatelné jazykové a nevelké kulturní rozdíly od národa většího. Vzhledem k neodstraněné a pak už neodstranitelné Husákově, vůči většímu národu nespravedlivé, nezbytnou reformu přerozdělování blokující, federální ústavě nebyl společný stát udržitelný a především díky V. Klausovi (a Mečiarovi) se rozdělil dřív než se rozhořely ničivé vášně! Až k tomu dozraje čas, oba národy nejspíš opět najdou společnou cestu!

B. Rybák 20.11.2014 21:14

Vznik a zánik států

Nelze pochybovat o tom, že ve stabilním, tedy i přežití svých nevyhnutelných "hubených let" schopném státu musí "drtivá" většina jeho občanů tvořit politický národ, tedy že jeho občané musí být solidární vůči svým spoluobčanům i vůči státu (až do svých hrdel a statků)!

Stát, který toto nesplňuje (např. politicky a hospodářsky integrovaná EU) by tedy neměl vůbec vzniknout a to ani když jsou pro jeho vznik momentálně příznivé podmínky! Kromě toho je vznik nového státu mezinárodně právním aktem a pokud nemá vést k válce musí s ním souhlasit (po diplomatických jednáních a dohodách) všechny státy, jichž se to týká (včetně zainteresovaných velmocí). Takže k vyhlášení státu (např. Kurdistánu) nemůže stačit pouze referendum jeho budoucích obyvatel.

Stát, který má jazykově a kulturně odlišné obyvatelstvo, vzájemně se nerespektující obyvatelstvo(jako např. Belgie) by se ovšem měl rozdělit dřív než dojde nacionálnímu výbuchu!

Většina států (Španělsko, Velká Británie, Francie...) nemá kulturně a jazykově zcela homogenní obyvatelstvo (obvykle ale mají většinový národ). Velká část menšinových národů ale může být ke společnému státu vzhledem k jeho dodržování občanských práv a díky jeho dlouhé tradici, loajální. Tendence k rozpadu takových států, jejichž většinový národ už nedokáže ostatním národům zajistit výsady občana koloniální velmoci, mohou být populisticky vyvolány (mlhavou) vidinou momentálního hospodářského prospěchu a v tom případě nejsou rozumné ani slušné! To je případ Skotského referenda, jehož účastníci nevěděli takové "maličkosti", jako jestli budou i nadále platit librou, jak se budou s ostatními národy V.B. finančně vyrovnávat (např. podílet na splácení společných dluhů), jestli a za jakých podmínek budou moci vstoupit do EU (jestli je např. EU nepřipraví o "jejich" zdroje zemního plynu, neomezí jejich rybolov...). Ti, kteří se tedy rozhodli pod vlivem slibů o zvýšení životní úrovně byli vlastně podvedeni!

J. Plzák 20.11.2014 18:02

Proř tý kočce říkáte Lumumba?

Ptal se kdysi politruk v plukovní baterkárně jednoho jihomoravského motostřeleckého pluk. "Protože ji brzo odděláme". Zvrhlá kočka totiš rdousila slepice na plukovním záhumenku, který patřil topičů z baterkárny, kteří zajišťovali bojeschopnost pluku ohříváním baterek do tanků.

Socialistu Lumumbu oddělal kapitalistický zaprodanec Tschombe.

R. Langer 20.11.2014 15:17

Re: Speciálně ta Katanga se trochu

Jasně, tak Katalánci dávají do rozpočtu nejméně a nejvíce si berou, a proto se chtějí odtrhnout. A nikdo jim to nechce dovolit. To jistě dává smysl. ;-)

K. Laus 20.11.2014 15:04

Re: Speciálně ta Katanga se trochu

oni ale dávají do rozpočtu na hlavu nejméně a nejvíce berou. Studujte

V. Novák 20.11.2014 14:26

Re: Speciálně ta Katanga se trochu

A proč jen Skotsko? V Katalánsku je zase soustředěna většina turistického potenciálu Spanělska - a oni by Katalánci z toho chtěli, lumpové jedni lakomí, něco mít...

V. Novák 20.11.2014 14:23

Re: Speciálně ta Katanga se trochu

To přece vyřešil Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu Wa Za Banga, president konžský - za velké dopomoci Legion etranger. Žádné sebeurčení - makat budete!

Nevměšování...

P. Vaňura 20.11.2014 10:25

Speciálně ta Katanga se trochu

podobá Skotsku. Určitá oblast země, na které je soustředěna většina nerostného bohatství země, se o příjmy s toho plynoucími nechce dělit s chudšími oblastmi.

Zajímal by mě názor těch, kteří pořád píší o "právu na sebeurčení" na podobné případy. Mimochodem, v 19 století se v jižní Americe vedla válka o naleziště ledku, kterou nakonec vyhrálo Chile.