18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nesmrtelná lež

Sobotní rozhovor Miloše Jakeše s Lidovými novinami je úžasný dokument sebeklamu a nepochopení. Někdejší šéf komunistů vnímá události před pětadvaceti lety z čistě mocenského hlediska.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Uhlich 16.11.2014 23:57

Re: Vzpomeňte si, co říkala máma,

Tak ono je tady otravných věcí asi o dost víc ne jen ono "shánění.." Ale každopádně možnost nákupu běžných věcí se opravdu po roce 89 velmi diametrálně změnila...ale zas na druhou stranu mě docela vadí vyložené bláboly o shánění všeho... to si myslím, že si někteří pletou asi s nějakým jiným státem...ano čas od času na trhu chybělo něco nad čím zůstával rozum stát, ale aby tady někdo blábolil, že byla bída v obchodech nebylo žádné jídlo...to je naprostý nesmysl...

V. Vaclavik 16.11.2014 21:04

Normalni stat

Normalni tu ale znamena 'jako vsude jinde', tedy jako vsude jinde v Zapadnim svete, za kterym sice zle pokulhavame, ale budiz.

"Žijeme v naprosto normálním státe, zatímco pred petadvaceti lety jsme žili ve státe abnormálním, pokriveném uzurpátorskou mocí."

Jste nakazeny klausovskou pravicackou optikou - ten dnesni stat je totiz take abnormalni, pokriveny uzurpatorskou moci, kdy uzurpatori jsou obcane parazitujici na svych nositelich. Jediny duvod, proc dnes nemusime mit zeleznou oponu, je skutecnost, ze vsude jinde okolo v tom nasem zapadnim svete jsou staty rovnez abnormalni, pokrivene tou samou uzurpatorskou moci! Nektere jsou sice bohatsi nez jine, ale jinak je to vse na jedno brdo. Kdyby nebylo, museli bychom my, nebo jine staty, take mit zelezne opony, aby jim obcane neutikali. Dnes sice take utikaji, ale je to jen okrajova zalezitost prave proto, ze to jinde neni az tak lepsi, aby to lidem ve vetsim mnozstvi stalo za to opustit domovinu.

O. Prochazka 16.11.2014 16:58

Re: Všechno je relativní

A pro koho by měli lidé pracovat než pro sebe?

O. Prochazka 16.11.2014 16:57

Re: Vzpomeňte si, co říkala máma,

Nemusí se shánět práce, lidé mohou služby poskytovat sami na živnost. Přestože se stojí fronty na pracáku, je tento režim schopný toto financovat a lidé se mají lépe.

Jinak představa, jak těm lidem na pracáku nejde o nic jiného než aby mohli pracovat je směšná.

P. Bolec 16.11.2014 14:49

Re: Vzpomeňte si, co říkala máma,

To co tvrdíte si sice kvůli věku nepamatuji. Zřejmě mluvíte o hodně dřívější době. Věřím vám, ale dodávám, že místo toaleťáku, másla, ovoce....., se shání práce a stojí se na ni fronty.

L. Křivan 16.11.2014 12:08

Re: Co k tomu dodat, především je nutno vědět, že

Zajímavý názor ! Ale hodně na tom je. Reinhard Heydrich - přítel českých dělníků. :-((   Do prrr....   máte pravdu. :-((((((  Komouši  a náckové, svinstvo jako svinstvo.

L. Křivan 16.11.2014 12:02

Re: Vzpomeňte si, co říkala máma,

Máte recht, ale shánět denní potřeby je dost .... otravné, že ? Otravné a pro stát trapné.

J. Fleiszner 16.11.2014 11:26

Re: Snaha hanit za každou cenu

Jak zdravá je společnost, kde se místo dětí dělá "seberealizace". Co to je ta seberealizace bez dětí? Jako, že se žena stane manažérkou za 50 čistého? Má super auto, krásný barák, dvoumetrovou televizi, umělý prsa a dva milence? Kolik takových lidí asi je?

Většina lidí nemá větší počet dětí z ekonomických důvodů. Ze strachu z budoucnosti. To za komunismu nebylo a proto se děti rodili. Absence kvalitní antikoncepce a tlak okolí na to mělo určitě také vliv.

S lidma je to jako s jinejma zvířatama. Když mají dobré podmínky pro život, tak se množí. Nedostatek toaletního papíru a banánů asi nejsou ty nejdůležitější věci. K čemu je svoboda cestování, shromažďování atd., když vymřeme?

V. Ondys 16.11.2014 10:13

:))))))))))))) Ani bych se nedivil, kdyby se ukázalo

Že dnešní nespokojenci s touhou po :))))) starostlivějším státu jsou potomci všech, kteří koncem tak :))))))))) úžasných padesátých let posměšně horlili: "Hitler byl vůl, ale dával masa kilo a půl, teď už máme, co jsme chtěli :)))))) deset deka na neděli!"

J. Jurax 16.11.2014 1:51

Re: Snaha hanit za každou cenu

Ono taky svobodný měl minimální naději na byt i družstevní a když tak nanejvýš garsonku nejlépe svépomocně postavenou, bezdětní manželé max. 1+1. A vůbec při přidělování bytu na tom byly dětné páry líp. Pravda, byly rozdíly dané regionem a profesí dotyčného.

J. Jurax 16.11.2014 1:43

Re: Autor má naprostou pravdu

A jejich děti budou asi podobné ...

J. Jurax 16.11.2014 1:40

Re: Tak líp nebo hůř?

Přesně tak.

J. Jurax 16.11.2014 1:37

Re: Socialismus není slučitelný s demokracií.

Pojištění počítáte neprávem - pojišťovny jsou vesměs nestátní subjekty.

J. Jurax 16.11.2014 1:33

Re: Přesně,

Moje na tom byla líp, dostala dvě stovky ...

J. Jurax 16.11.2014 1:30

Re: Vykořisťování

V socializmu byli lidi vykořisťováni soudruhy ...

J. Kanioková 15.11.2014 22:45

Přesně,

moje stará udřená babička měla 190,- Kč.

A o r. 53 raději pomlčím, protože nechci být vulgární, naši rodinu to naprosto zničilo

B. Uhlich 15.11.2014 22:26

Re: Vzpomeňte si, co říkala máma,

Ale jo s tím se dá souhlasit, akorát ,že se sice dnes neshání jako dřív...resp. takto..neshání se běžné věci, ale jinak se shání dál... akorát, že už se to netýká základních potřeb.. ale to je na dlouhé povídání................

B. Uhlich 15.11.2014 22:23

Re: Všechno je relativní

No z té doby je takový bonmot...lidé s platem do 3tisíc byli budovatelé socializmu.. lidé s platem okolo 8 tisíc byli uživatelé socializmu a lidé s platem nad 15 tisíc byli majitelé socialismu...

Ale ono když se změní trochu ty číslíčka tak je to vpodstatě platné dodnes... :-))))

L. Křivan 15.11.2014 21:40

Vzpomeňte si, co říkala máma,

když přišla s nákupem.  Koupila jsem brambory, chleba, pivo, ...  (a co ještě?)    a sehnala jsem maso, toaleťák, sýr, ovoce,  květák,...    co vše se místo kupování shánělo ? 

No zkuste si vzpomenout !

J. Vintr 15.11.2014 20:11

Re: Všechno je relativní

Já už jsem přes dvacet let "má volné noze", takže nemůžu hodnotit, jak se pracuje dnes, ale za bolševika jsem to poznal v mnoha profesích a vím že rčení "lide předstírají že pracují a stát předstírá, že je za to platí" rozhodně nepřehánělo. A i když někteří lidé poctivě pracovali, tak byl většinou vlivem bolševického systému užitek z jejich práce mizivý. A mimochodem. pokud je dnes něco špatně, tak i to má převážně kořeny v minulosti. Lidé se moc nemění a za bolševika se "vyučilo" socialistické pracovní morálce několik generací. A mladí se to dnes nejspíš učí od starších.

T. Závodský 15.11.2014 19:33

Re: Četl jsme někde velice zajímavé srovnání.

Rozumná pracovní doba a zdraví nepoškozující životní rytmus?

Jsem pro! Neměla by to být starost tzv. odborů? Nebo tzv. sociální

demokracie? Hej, tak kde, SAKRA, jsou?

S. Tomáš 15.11.2014 18:44

Re: Všechno je relativní

Chlapče, kdyby se dnes tak pracovalo jako za socializmu, ve prospěch státu, tak dneska jsme nejbohatší zemí Evropy. Pokud dnes nekdo pracuje, tak pro sebe, ostatní nepracují, ani je k tomu nikdo nenutí.

V. Mlich 15.11.2014 18:27

Vykořisťování

V kapitalizmu je člověk vykořisťován člověkem, Kdežto v socializmou to bylo obráceně.

J. Vintr 15.11.2014 18:11

Všechno je relativní

třeba je celkem prokázáno, že člověku zdravotně prospívá spíš střídmá životospráva, což (neúmyslně) zajišťovali lidem spíš soudruzi, než dnešní k prasknutí přecpané supermarkety. Také měli (opět zcela neúmyslným přičiněním soudruhů) lidé k sobě tak nějak blíž. Nebylo totiž tolik důvodů k závisti, protože většina lidí měla plus mínus stejně holý zadek. Také měli lidé víc volného času. Nebylo se totiž za čím pachtit. Poté, co si člověk splnil svou osmiapůlhodinovou "pracovní povinnost" (přičemž jej vesměs nikdo nenutil pracovat) a orazil štípačku, měl volno. Vyjma hrstky aktivnich jedinců se většina spokojila se svým platem a nadávánim na to, jak je nízký. Také měl člověk (téměř) jistotu, že se nebude mít za žádných okolností výrazně hůř, než byl průměr. Byla to sice jistota dobytčete v stáji, že mu vždycky něco nasypou do žlabu s že mu nikdy nebude pršet na záda, ale všichni lidé netouží po zelených loukách a šťávnaté trávě (která ale nemusí být pořád s kde také občas prší nebo je zima).

A kromě toho jsme byli všichni o dvacetpět a více let mladší ...

V. Kain 15.11.2014 18:08

Re: Autor má naprostou pravdu

Znám jednu rodinu ona za komunistů kadrovačka,on těžký komunista vlezdoprdelista.Přišel rok 89 a oni čučeli co se to děje.Ona dostala padáka a on zjistil že už se nemůže nikde přisát.Předtím klídek a pohoda.Na rekreační domek se materiál z větší části nakradl,co jim chybělo? Tak tito lidé budou na svobodu a demokracii nadávat ještě na smrtelné posteli.

I. Procházková 15.11.2014 17:55

Re: Myslím, že skoro všechna čísla jsou "podstřelená"

Nástupní platy byly různé, např. lékař po promoci měl v roce 1962 hrubý plat 1250 Kčs, zdravotní sestra o 3 roky později 880 hrubého, moje máma měla v roce 1969 jako referentka PNS s 35 lety praxe 1600 hrubého. Ceny v restauracích se taky různě lišily, pamatuju na biftex s hranolkama a oblohou (+ vejce) za 15,80 v luxusní restauraci na Rabyni (Slapy). Svíčková, rajská, vepřo-knedlo-zelo a jiné mňamky byly taky levné (5-7 kaček za porci). Na konci 60. let jsme chodívali z práce na obědy do restaurace Na křižovatce (roh Otakarovy a Bělehradské ul. v Praze), byla to rest. se samoobsluhou a moc dobře tam vařili. Kachna s knedlíkem a špenátem stála 5,40 - fantastické pošušňáníčko, ale měla jsem plat jen 1000 hrubého. Proto jsem tam nemohla chodit každý den, musela jsem i do závodní jídelny.

Můj táta měl v 50. letech jako technický úředník 1300 hrubého a máma v té době na půl úvazku jen tři stovky. Později to bylo o fous lepší, ale stejně nic moc. Neměli jsem ani televizi, ani ledničku, pračku (vířivou) si naši koupili až v roce 1962. Za byt 1+1 2.kategorie v Břevnově jsme platili 180 Kčs měsíčně (holý nájem) + inkaso. I přes nízké ceny zboží nám do smíchu moc nebylo...

J. Milfait 15.11.2014 17:52

Pane Neffe dík

za Váš komentář a ode mě naprostý souhlas. Pouze bych chtěl podotknout, Bohu žel nás vedou lidé, které jsme si zvolili a je to hrůza, že jedním z nich je i pan premiér Bohouš Sobotka. Vnitřnosti (mozkové) tohoto pána jsou naprosto vyjeveny v dnešním internetovém "DENÍKU" pod titulkem "HROZÍ NÁM VYPRÁZDNĚNÁ DEMOKRACIE"!!!!! a zrovna k příležitosti svátku 17.11. Kam až chce v jeho trvalé politické kariéře od narození zajít. Je velmi zvláštní a s podivem, že jeho výlev jakoby byl synchronizován s dalším výtečníkem panem Filipem z KSČ(m)v Lidovkách. Snad hlavně hodně zdraví přeje všem JM.

J. Kulheim 15.11.2014 17:09

Re: Tak líp nebo hůř?

Socialistický stát bude hodnotit každý jinak. Záleží na tom, jakou kdo má hierarchii životních hodnot. Pravicově myslící člověk, pro kterého je na prvním místě svoboda jednotlivce, na tomto systému bude hledat těžko něco pozitivního. Sociální cítění, solidarita nejsou hodnoty levicové ani pravicové. Jsou to hodnoty nejenom lidské, ale jsou i u zvířat.

Důležitým předpokladem budování takové společnosti je -

1/ zbavit každého majetku a svobody. Tím se stává každý životně závislý na "státu". 2/ Vláda jedné ideologie t.j. strany. 3/ Udržení atmosféry strachu. Sociální stát je nespravedlivý, neboť zvýhodňuje určité vrstvy společnosti a těží z něho ti, kdo v tom „umějí chodit“.

Socialismus je symbiózou miliardových šibalů a milých hňupů. Jedni vyžírají miliardy na dotacích, pobídkách a daňových úlevách a potřebný počet malých vyžírků korumpují tisícovkami nebo třeba 30 kč.....platí to střední třída, daňoví poplatníci.

"Komunisté místo Hitlerovy rasové genocidy, praktikovali třídní genocidu… Hitler vyvraždil asi 25 milionů obětí nacismu, avšak obětí světového komunismu bylo více jak 100 milionů. Ale říše nacistů byla zničena a její vůdcové veřejně souzeni. Zato ve východní Evropě je dosud přijatelné a vážené být komunistou!"

E. Erat 15.11.2014 17:02

Re: Myslím, že skoro všechna čísla jsou "podstřelená"

Psal jsem o svém nástupním platu.Ceny v restauracích,které jsem uvedl si pamatuji.Náš byt byl vedený jako první kategorie,ale s topením WAW.Tedy psal jsem o čistém nájmu.Kolik rodiče platili za topení nevím.V té době jsem měl více zájem o ty restaurace, než o záležitosti spojené s bydlením.Třeba pivo U Fleků na zahrádce za 4,10 Kčs,když jste nedal bůra,další vám pingl nepřinesl.K tomu plný talíř topinek taktéž za bůra.V pozdější době v okolu roku 1984 stál kvasniclvý tuplák v hotelu Forum 22,-Kčs - jediné kvasnicové pivo v té době v Praze.

J. Kulheim 15.11.2014 16:50

Re: Socialismus není slučitelný s demokracií.

Není to u všech stejné. Složená daňová kvóta činí 45%. Připočítejte k tomu spotřební daň /cigarety, alkohol, nafta, benzin/, DPH v obchodě,vody, plyn daň z dividend,daně majetkové/ daň dědická, darovací a z převodu nemovitosti, daň z nemovitých věcí, daň z nabytí nemovitých věcí/,daň silniční, ekologická daň/ daň z elektřiny/.

Různá pojištění-, pojištění domácnosti, auto, na blbost. Poplatky, dané zákonem- rádio, televize, poplatky komoře a p. Poplatky za služby které zajišťuje stát- katastrální úřad a p.