28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Dluhy a hubené vyhlídky

Zadáte-li do vyhledávače Google klíčová slova „GDP EU“, systém vám ihned navrhne pokračování: „2014 disappointment“ (zklamání). Umělá inteligence? Ale ne. Pouhá statistika zadávaných termínů. Zklamání z vývoje evropské ekonomiky je patrné i zde.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Podracký 13.11.2014 21:01

Samozřejmě, že není potřeba stále růst

ale jak to jinak dělat? Vezměte si, že většina zaměstnání a investic je v nějakém rozvoji. Co se postavilo zbytečných bytů a obchodních domů. Žijeme prakticky z dotací EU, které jsou podmíněny domácími dotacemi, ale ty jdou na dluh. Všechno je to dluh. To, že ekonomika neroste by nemuselo být žádná katastrofa, pokud by také nerostly dluhy. Katastrofa to je, že dluh už nejde do růstu, který by ho jednou zaplatil, ale do normálního projídání a k normální existenci. Navíc se stále staví cosi, co není potřebné a to zaměstnává lidi. Zvyšuje se počet důchodců a lidí bez práce. Nevím k čemu bych to přirovnal. K nějaké nestvůře, která požírá sama sebe.

L. Novák 13.11.2014 17:53

Neustálý růst je jenom blábol ekonomicky negramotných

politiků. Po roce 1989 jsme ve všech směrech museli naplnit prázdný trh z dob deficitní komunistické centrálně řízené "ekonomiky" a začít normálně žít. Období velkého růstu (viz stavebnictví) skončilo, v ČR je údajně přibližně 600 000 volných bytů a další se ještě stavějí. Je jasné, že kdo bydlet potřeboval, byt už má. Není důvod k dalšímu růstu stavební výroby. Podobně je to i s mnoha dalšími obory. Řada oborů z trhu postupně mizí, protože lidé jednoduše od r. 1990 změnili své zájmy a druhy zboží či služeb, za něž jsou ochotni utrácet peníze. Neuvěřitelné peníze požírá přebujelý český stát a ekonomicky aktivním občanům tak na vlastní investování mnoho nezbývá.

Co s tím asi budeme (můžeme) dělat? :-P

V. Novák 13.11.2014 9:53

A je nutné pořád růst?

Proč není možné prostě užívat současnou úroveň života - která je stejně u nás násobně vyšší než ve většině světa?

Ať rostou Číňané, Indové, Indonésané, Jihoameričané, Afričané...

P. Vaňura 13.11.2014 15:38

Kdo chvíli stál, již stojí opodál

Svět není tak idylické místo, jak si mnozí alternativně inteligentní možná myslí.

Vyrůstat v komunismu mělo jednu výhodu, člověk pak chápe známou Stalinovu hyperbolu "kolik divizí má vlastně papež."

Důvodem!!! k válce je slabost protivníka a možnost bohaté kořisti!!!

V. Novák 13.11.2014 17:48

Re: Kdo chvíli stál, již stojí opodál

Výborně - a něco k věci byste vyplodit nemohl?

J. Jurax 13.11.2014 18:15

Re: Kdo chvíli stál, již stojí opodál

Když se zamyslíte - ono je to k věci ...

M. Prokop 13.11.2014 15:45

Re: A je nutné pořád růst?

V současné době je v EU růst prakticky nulový. Byrokracie, sociálno, boj s CO2.

Je lepší mírně růst, než riskovat stagnaci, s výsledkem pádu ro recese.

V. Novák 13.11.2014 17:56

Re: A je nutné pořád růst?

To jistě - a je tu zle?

Ptám se, proč prostě nestačí udržovat stav - víc žaludků nikdo z nás nemá, zlatý kohoutky do vany klidně přenechám Saudům - stačí mi, když mi spolehlivě teče teplá a studená pitná voda.

Stagnace, recese - to zní šíleně. Ale vyrábíme snad nedostatečně v rámci té stagnace nebo recese? Fyzicky - ne peníze na to, aby se uložily do bank. Vyrábíme víc, než dokážeme spotřebovat. Proč se musíme honit za ještě větší výrobou, ještě větší produktivitou - když odměnu za zvýšení produktivity nám stejně sežere inflace. Když je nedostatečná - on se Singer postará...

Vždyť pro nás platí víceméně totéž, co pro USA - chudoba u nás znamená úroveň střední třídy v Mexiku nebo Indii. Ne bída - ale bídou u nás trpí bezdomovci, mnozí dobrovolně. O ty nedobrovolné by se stát taky mohl postarat aniž by to kdo výrazně pocítil.

J. Jurax 13.11.2014 18:24

Re: A je nutné pořád růst?

No, když Vám ke štěstí stačí jen tekoucí teplá a studená pitná voda ... :-) ... nejspíš bydlíte ve vlastní zemljance (arciť s tou teplou a studenou vodou), svítíte loučemi, chodíte všude pěšky a bos, topíte klestím sesbíraným v lese, živíte se nebeskou manou, odíváte se listovím a kulturou je Vám zpěv skřivana, pak proč ne? Nebo jste příjemcem tučné renty :-)

J. Kočí 13.11.2014 9:47

Souhlasím, až na

poznámku, že česká ekonomika nejvíce rostla díky hypotékám.

Vždyť přece to je ten motor. Stavebnictví. Aby byl růst HDP, musí se stavět. Jestliže chcete stavět musíte mít peníze. Kde se vezmou? No u banky přece. V tom to celé bylo. Klaus jako ministr financí a premiér jen kecal o české cestě, Zeman prodal české banky. A výsledkem bylo zavedení standardních hypoték za lidský úrok, tím prudké zvýšení stavební aktivity a tím růst HDP. Jak prosté. A nikde na světě to nebylo jinak. Např. jsem se někde dozvěděl, že ve Švýcarsku ve 20. letech se dávaly hypotéky až na 100 let. Taky Švýcarsko v té době hodně narostlo.

Takže ačkoliv s článkem souhlasím, s tou úvěrovou expanzí to asi nebude tak jednoduché.

J. Chaloupka 13.11.2014 9:41

Kam vlastně chceme vyrůst? Pořád slyším, že

musíme nastartovat růst a nikdo se nezeptá, kde je konec. Až budeme mít všichni vilu s bazénem a auto? Nebo zlaté kliky? Osobně se domnívám, že je to následek r. 1989, kdy se otevřely obrovské a zcela prázdné trhy východní Evropy. No a ty trhy se v r. 2008 naplnily. To byla ta "krize". Teď už lidé budou jen obnovovat, takže nějaký růst je otázka minulosti. Nyní jsou volné trhy jen na Kube a Severní Korey. Kubu vcucne Amerika jako malinu, až zdejší režim padne, no a s. koreu si rozdělí Čína s Jižní Koreou. Prostě už žádný závratný růst nikdy nebude!

Dluhy nás samozřejmě doženou, o tom žádná. Ty se totiž dají zlikvidovat jen zaplacením (k čemuž se nikdo nemá) nebo bankrotem, čemuž se ZATÍM řada zemí brání tím, že používá peněz daňových poplatníků. Bohužel nebrání ani z hlediska ekonomiky malým, ale potřebným bankrotům bank nebo firem. Ty totiž vždy očistí trh, který se může nadále rozvíjet. Tak tomuto procesu se brání všichni, takže jednou zbankrotujeme všichni najednou. No a to tedy bude fičák! Jedinec může vzdorovat tím, že místo peněz investuje do čehokoliv, co půjde směnit a nezkazí se to.

M. Prokop 13.11.2014 15:47

Re: Kam vlastně chceme vyrůst? Pořád slyším, že

Jestlipak se na konec růstu ptal pračlověk Janeček, když se stěhoval z deště do jeskyně? To je totiž také růst.

J. Mrázek 13.11.2014 8:22

Mnozí to hodnotí i takhle:

Nakupování dluhopisů a důsledky......a že to tváří v tvář reálné blízké hrozbě (kolaps finančního systému kvůli Řecku) není dobrou strategií...

K. Pavlik 13.11.2014 17:55

Re: Mnozí to hodnotí i takhle:

Nakupovani dluhopisu bohuzel je dobrou strategii - jen je musite vcas a ze ziskem prodat. Je vice mene prokazano ze byt opatrny neni ta nejlepsi strategie.

T. Pansky 13.11.2014 3:32

Co nam rika pan Kohout v poslednim paragrafu???

Ano, ekonomika muze rust, kdyz si pujcuje.  To delaji socialiste porad a vsude.  Napriklad, dnes roste ekonomika USA 2% HDP rocne diky tomu, ze Amerika zvysila svoje zadluzeni z 8 na 18 trilionu dolaru.  Nase ekonomika je zadluzena "pouze" 50% HDP.  To nam dava pravo si pujcovat vice?  Ne, ale mi to delame a tak se pomalu suneme do dluhove pasti jako ostatni "vyvinute" ekonomiky.  Jsou investori, kteri na tom ohromne vydelavaji, ale zaplati to vsichni obcane - to je socialismus.

V. Němec 13.11.2014 9:08

Re: Co nam rika pan Kohout v poslednim paragrafu???

Já myslím, že pan Kohout nám říká něco jiného. Například to, že toto půjčování coby motor ekonomiky má svoje meze - a pak chca nechca, dluh se stane brzdou.

T. Pansky 13.11.2014 14:29

Re: Co nam rika pan Kohout v poslednim paragrafu???

To je pravda.  V Cesku to ma jeste jeden rozmer.  Protoze duchody jsou placeny ze statniho rozpoctu, v urcite dobe stat bude muset splatcet dluhy a na duchody mit nebude.  Toto nam socialisti take radeji nerikaji.