24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SVĚT: Bez moře třeba neznamená být bez zájmu 3

Začátkem 20. století si Velká Británie, vládkyně moří, imperium, nad nímž slunce nezapadalo, začala dělat oprávněné starosti z rostoucí síly Ameriky, své dřívější neposlušné kolonie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Plzák 28.10.2014 9:41

Tou je 40 mikrogramů

To jsou halt ti humanističtí vědátoři

Že by napsal čeho mikrogramů, to ho ani nenapadne.

P. Maleček 28.10.2014 6:42

Ve jménu zisku zpět do otroctví

Kdyby v Číně platily euroamerické zákony chránící bezpečnost a zdraví (tj. i životní prostředí) zaměstnanců, lidská a autorská práva a demokratické kontrolní mechanismy aspoň jakž takž bránící korupci (to vč. svobody projevu) nebyla by Čína takovým generátorem peněz jako je.

To co tam úzkému okruhu lidí (to v Číně znamená miliony) na vrcholu moci a byznysu vydělává obrovské peníze je otrocká práce stamilionů bezprávných jedinců.Tedy to, co euro-amerika už před cca 150 lety odmítla. Je smutné, že ve jménu aktuálně vládnoucího boha se jménem "okamžitý maximální zisk" leze euro-americká demokracie čínské komunistické totalitě do zadku.

Že to skončí zhroucením hodnot na kterých euro-amerika vyrostla je mimo jakékoliv pochybnosti. Maximální zisk a moc pár % jedinců tak žene většinu euro-američanů zpět do nesvobody a otroctví vůči kterému bude třeba v Česku Klauso-Kalouskova kradokracie sladkou vzpomínkou.

Že pana prezidente Zemane.

J. Mrázek 28.10.2014 7:31

Zapomněl jste na Klausovo neoteplování ...

To je sice faktem, ale také se mu to dá přičíst k "tíži", možná i současný stv na východě Ukrajiny a sluneční protuberance....

K. Drobková 30.10.2014 17:29

Re: Zapomněl jste na Klausovo neoteplování ...

http://1url.cz/eDA9

B. Rybák 28.10.2014 15:50

Re: Ve jménu zisku zpět do otroctví

Hodnoty na nichž vyrostla západní civilizace jsou už teď téměř zničeny. Rychle prorůstají "rakovinou" dekadentního morálně relativistického sociálního parazitismu.

Úspěch Číny spočívá v tom, že pomocí západní vědy, technologie a částečně liberální ekonomie dokázala probudit čínskou národní ctižádost a přitom se nenakazit zhoubnými sociálními chorobami "západu".

Ve státu, na jehož narůstající všestranné úspěchy je většina občanů hrdá příliš nevadí, že jeho vláda je (tradičně) autoritativní. Na tom se nic podstatného nezmění, dokud Čína minimálně nedohoní všechny své konkurenty, nevytvoří si svou "říši" a pak i svou vlastní dekadenci. Je proto spolu s Ruskem nejvážnějším adeptem na další tvořivé pokračování civilizace (probuzení jižní Ameriky a Afriky není zatím pro jejich etnicko-kulturní roztříštěnost v dohledu).

Komunistický režim tam definitivně skončil na "smetišti dějin". A to přesto, že ho Číňané úplně nezatratili, protože i on se i svým strašlivým násilím podílel na sjednocení Číny, obnovení její suverenity a probuzení z její dlouhé pasivity.

P. Sulc 28.10.2014 1:18

Pane Ulci, neznam moc detailne cinskou historii,

ale vim ze cisarstvi zem priliz nesjednocovalo. Byla li valka v jedne provincii, druhe to moc nezajimalo. Vysledek byl, ze si velmoci Cinu rozparcelovali jako pole za mestem.Po vzniku republiky padla zeme za obet warlordum, kteri si rozdelovali to, co zbylo. Ted je zeme sjednocena tvrdou rukou; domnivate se, ze demokracie typu USA by zemi podzvedla? Ja bych rekl ze spise naopak, strany by se hadaly a zcela urcite by doslo k obcanske valce jako to bylo pred tim, Jugoslavie, ale hodne ve velkem. Vsak zavadeni americke demokracie fungovalo jedine v homogennim Japonsku, u Arabu, no, to sam vidite. Ovsem pripoustim ze pro zbytek sveta a pro nasi zapadni kulturu by ten rozpad Ciny vyhovoval daleko lepe. Pro Cinu ovsem ne.