29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

POLITIKA: Kdo rozhoduje o Číně?

Kdysi koloval vtip o rolích v rodině: Já rozhoduju o zásadních věcech, jako je vztah naší rodiny k Číně, a manželka rozhoduje o všem ostatním. V české politice jako by to bylo obráceně: Vláda rozhoduje o všem možném, ale zásady vztahu k Číně jsou v rukou – obrazné – manželky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 25.10.2014 22:17

Re: Kdyby se chovala naše vláda

Zeman nebo Schwarzenberg, ostuda tak jako tak, jen je rozdíl v úrovni. Schwarzenberg je ostuda první cenévé, Zeman čtvrté a navíc bolševícké.

M. Prokop 25.10.2014 22:11

Re: No hlavně že USA, tento světový exportér demokracie

Zkuste si článek ještě několikrát přečíst, třeba ho pochopíte (naděje umírá poslední).

M. Prokop 25.10.2014 22:10

Re: Opravdu je kouzelné,

Štve vás to hodně, že to Petráček napsal dost přesně a vy jste to buďto nepochopil, nebo pochopil a urazilo to vaše bolševické zvyklosti?

M. Prokop 25.10.2014 22:08

Re: Vzájemné nevměšování...

Nenapravitelně (proč) zaostalý lamaismus nemůže ospravedlnit anexi.

Podniknout něco proti Číně je takřka nemožné. Takže sice nikdo nic neudělal, ale za Čínu byl tehdy uznáván Tchajwan.

B. Rybák 25.10.2014 20:34

Vzájemné nevměšování...

Vzájemné nevměšování do vnitřních věcí je nejlepší zahraniční politikou a já bych si moc přál, aby se nám podařilo tento princip obhájit vůči "Bruselu" ("jádru" EU), což je bohužel mnohem méně reálné než další samovolný nárůst občanských práv v Číně.

Násilná anexe nezávislého státu je pochopitelně zločin. K tomu ale v případě Tibetu došlo už v r. 1951 aniž by proti tomu kdokoli něco podniknul a "velký kormidelník Mao" dokonce zůstal miláčkem západní levice. Obhájci šíření (politického, sociálního a vědeckého) pokroku by měli velmi těžký úkol s obhajobou nenapravitelně zaostalého lamaismu, který mohl přežívat jenom díky izolovanosti Tibetu, která v globalizovaném světě zákonitě skončila.

F. Lesniak 25.10.2014 18:59

Opravdu je kouzelné,

jak kdejaký pisálek, který nikdy nepostavil ani kozí chlívek,  mentoruje kdeco. Oni presstituti vědí, jak by se měla chovat naše vláda, oni vědí, jak by se mělo podnikat, oni vědí, na koho a kdy by se měly uvalovat sankce, ale sami nikdy nic nevytvořili, melou stále dokola a jsou to vlastně darmožrouti, kteří nevytvářejí pražádnou přidanou hodnotu. A pak se najdou i takoví, kteří vyvěsí Tibetskou vlajku a myslí si, jak jsou in. Pokud tady bude stále tak velké procento lidí, kteří nic nevytvářejí a jen se vezou, tak z krize nikdy nevybředneme. Daleko spravedlivější byl systém směnného obchodu a jsem si jist, že kdyby Petráček a spol za brambory nabídli jakýsi referát, jak by asi tak pochodil. A tak tady dneska máme spousty politologů, sociologů, expertů na všechno a výsledek známe.

O. Horák 25.10.2014 12:25

No hlavně že USA, tento světový exportér demokracie

něco s Čínou dělá. Že omezuje své obchody a investice, že tam zavírá své provozy a kde může Čínu kritizuje.

Ono stejně "spravedlivě" USA přistupuje třeba ke svobodám u kamaráda Saúdské Arábie a některých dalších.

Takže buď platí Amerika náš vzor a pak neděláme nic špatného, nebo tu zas někdo má pro každého jiný metr.

K. Vyšata 25.10.2014 11:09

Kdyby se chovala naše vláda

podle autora, stala by se ve světě naprosto nedůvěryhodnou ve většině států světa. Jsme malý stát, svojí ekonomickou silou zanedbatelná část světa, pohledem Číny tak kousek jejího jednoho megaměsta. A podle autora se naše delegace chová podlézavě, představuje si asi, že některého čínského pohlavára polévá horko štěstí, že přijede delegace z malé země uprostřed Evropy? Že je někdo v Číně zvědavý na pravdoláskařské žvatlání o dodržování lidských práv? Čína prochází obdobím prudkého rozvoje, má pevné vedení, schopné řídit zem k prosperitě a jejich dodržování lidských práv je také ve nějakém vývojovém stadiu. A určitě není zvědavá na nějaké poučování. Jak od trpaslíků (nás) tak od velmocí. Našim pravdoláskařům nestačí naše malé hřiště a mermomocí se snaží vlámat do světových her. Díky za rozum voličů Zemana, že zabránili zvolení Schwarzenberga, destruktéra naší zahraniční politiky prezidentem.

P. Dvořák 25.10.2014 10:46

Re: Možná jsou v Číně v ochraně práv (jednotlivce)

poněkud pozadu. Ale to jim evidentně nijak nebrání v tom, aby se jejich ekonomika rozvíjela tempem, při kterém má opravdu tendenci "schlamstnout" velkou část světa.

Nepletu-li se, naši představitelé nejeli do Číny je poučovat o lidských právech, ani šířit demokracii.

B. Rudolf 25.10.2014 8:43

Některé detaily textu deklarace mezi ČR a ČR

Některé detaily textu deklarace mezi ČR a ČR považuji také za zbytečně ponižující pro ČR. Petr Nečas mne svými výroky o dalajlamismu hodně znechutil. Čína je země s otevřenou budoucností. Nikdo netušíme, kam se bude dál vyvíjet. Proto je diskuse s Číňany velice důležitá. Sebevědomí lidé nepotřebují šlapat po právech jiných. Ale něco jiného je uřídit tak obrovský kolos, který se vydal opravdu vlastní cestou. Jestli ta smlouva - deklarace - umožní alespoň trochu otevřené diskuse (byť za zavřenými dveřmi), jsem ochoten ji spolknout. Nečasův dalajlamismus se mi vzpříčil v krku. Brutalitu na Tchien-An-Men nehodlám omlouvat, ale považuji  za potřebné dodat i to, že v té době v Číně ještě byly gulagy (hromada násilí, ale dobře skrytého), a že obavy z masových nepokojů (za Maa ohňostroje násilí) nejsou v Číně iracionální obavou.

L. Krajíček 25.10.2014 6:21

Něco byznysu a něco rituálního nevtírání.

Pro byznys uděláme to, že do Číny budeme vyvážet - hm, co asi nemají a némlich od nás potřebují? Ale to je jedno. Na oplátku si od Číny objednáme trička a vlajky.

A abychom byli stateční a nevtírali se až přímo rituálně, tak budou v barvách Tibetu.

P. Dvořák 25.10.2014 2:38

Z článku mám dojem,

že z důvodu nedodržování lidských práv (jednotlivce) by bylo asi nejlepší, kdyby naše republika uvalila na Čínu obchodní embargo.

Demokracii si kvůli jakési Číně rozvracet nedáme!