25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Volební konstruktéři

Politici mají starost. Jejich půtky a volební klání zajímají čím dál míň lidí. Objevují se tu omšelé, tu neotřelé nápady, jak demokracii učinit voličsky atraktivnější. Každý vyjevený nápad je však nepochybně vskrytu doprovázen potvrzujícím odhadem, že zrovna tento způsob zvýšení volební účasti by nejvíce pomohl navrhujícímu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vozábalová 24.10.2014 2:26

Nechtělo se mi "řešit" neúčast,

k volbám jsem tedy chodila. Vždycky jsem ale šla za plentu - za velmi významných nesouhlasných pohledů volební komise - a pečlivě zaškrtala kandidáty.

Kdo už dneska ví, že komise (možná ne každá - nevím) klidně započítala hlas, kde nebyla přeškrtnutá jen čárka v koncovce -ová?

A vím zcela jistě, že jsem v naší malé vsi nebyla sama, i když samozřejmě - procento "proti" bylo nakonec vždy úplně zanedbatelné. No - přece jen - ke cti tehdejších volebních komisařů musím podotknout, že to dál "nepráskli", i když jim muselo být zcela jasné, kdo těch pár přeškrtaných lístků vyrobil. To samozřejmě nebylo kvůli mně - náplavě - ale nejméně dva "škrtači" byli ze starého místního rodu, spřízněného v mnoha generacích s ostatními rody ze vsi - a to bylo to, co opravdu platilo.

J. Vyhnalík 24.10.2014 4:40

Ono to bylo trochu jinak

Škrtání nemělo žádný význam, hlas byl pořád platný. Pro to, abyste nevolila předloženou kandidátku, musela jste konkrétní osoby nejen škrtnout, ale zároveň místo nich napsat jiné, existující osoby.

Já to tedy dělal tak, že jsem prohazoval kandidáty mezi kandidátkami třeba ČNR a FS.

Ani ta vděčnost vůči komisařům není nejspíš na místě. Já jsem si tehdy také myslel, že moje výlety za plentu nikdo neřeší, ale na vojně mne vyvedli z omylu, když mi jedna starší občanská pracovnice ze štábu důvěrně sdělila, co všechno na mne přišlo v papírech od uličního výboru. Většinu těch hříchů proti povinné marxleninské víře jsem si ani nepamatoval a velmi mne překvapilo, když mi je ta paní připomněla.

J. Vintr 24.10.2014 7:42

Re: Ono to bylo trochu jinak

Nejsem si jistý, jestli tam vůbec nějaká plenta bývala. Na vojně to byla každopádně (pro jistotu) krabice, ze všech čtyř stran obalená plátnem ...

J. Vintr 24.10.2014 1:10

.Dotaz na autora

jak váš otec přišel k těm "hlasovacím" lístkům? Ty se vydávaly jen ve "volební" místnosti a vzít si je a pak s nimi veřejně odejít by byla už dost těžká provokace ...

Jinak já jsem se té potupné šaškárny zúčastníl dvakrát. Jednou to bylo na vysoké škole, kde udělali "volební" místnost v přízemní kolejí a nedalo se z nich jinudy odejít (a já jsem musel). Podruhé mne to zastihlo na vojně a když jsem viděl ta opatření, aby účast byla stoprocentní (dokonce vyškrtli že stavu vojáka, který byl právě na útěku), tak jsem neměl odvahu takhle provokovat.

T. Pansky 24.10.2014 1:07

Autor nerika celou pravdu. Obdivuji jeho hrdost. Ale jinde

Odmitl jste volit?  Ano, " se nedeje".  Jenom se vam neudela pripojka k vodovodnimu potrubi, neudela se vam propojka ke kanalizaci, nedostanete telefon, atd atd.  Na mensim meste nebo vesnici jste vyl vyrizen.  Takze prosim neprepisujme historii.  Smutnejsi je, ze dnes lide maji moznost se svobodne rozhodovat, ale stejne ma vetsina lidi v hlave socialismus.