28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SVĚT: Bez moře třeba neznamená být bez zájmu 1

Velká většína všech států má aspoň kus mořského břehu, od nějž lze odplout do dálav. Tou menšinou (v počtu asi třiceti) jsou tzv. landlocked státy - odříznuté, což jim zavinila buď historie, nebo příroda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 21.10.2014 17:46

Velmi zajímavý článek

Ti kdo měli v západní Evropě moře, měli i kolonie z jejichž bohatství zlenivěli a morálně zdegenerovali, takže "jim teď jde o peníze vždy až na prvním místě" a budou proto vystřídáni (kolonizováni) těmi, kterým jde nyní i o skutečné hodnoty (děti, rodina, národ, čest, cnost...)!

J. Jurax 21.10.2014 22:58

Re: Velmi zajímavý článek

?????

Odkud se ve Vás béře přesvědčení, že při jakékoliv kolonizaci mohlo či může jít i o skutečné hodnoty (děti, rodina, národ, čest, cnost ...)? Vždycky šlo, jde a půjde o zisk, přírodní zdroje, strategické postavení etc.? proč by se jinak někdo kolonizací namáhal a investoval do ní nemalé prostředky, když by nepředpokládal jejich návratnost?

B. Rybák 22.10.2014 11:32

Re: Velmi zajímavý článek

Myslím to tak, že příčinou úspěchu státu jsou morální hodnoty, které zajišťují jeho soudržnost (spontánní vzájemnou občanů solidaritu i jejich solidaritu se státem) a zároveň umožňují realizaci nových organizačně technických forem. Úspěch státu (porážka jeho rivalů, bohatnutí z kolonií) postupně vyvolává erozi těchto původně přísných pravidel, která nevyhnutelně směřuje k rozvoji státem přinejmenším tolerovaného společenského parazitismu, který zničí konkurenceschopnost státu a jeho porážku.

PS. Kolonialismus je pochopitelně rozvíjen hlavně k vůli zisku. Ten dlouhodobý a snadný zisk ale přináší morální degeneraci, která vyvolá jeho pád (Aténská kolonizace vlastních spojenců, antický Řím, Francká říše, "svatá říše evropská národa německého", Osmanská říše..Španělsko, Portugalsko, Velká Británie.. . Státy (civilizace) jsou obětí svého úspěchu!

J. Jurax 22.10.2014 20:05

Re: Velmi zajímavý článek

První odstavec ano - stručně řečeno blahobyt umožňuje, aby přežívali i paraziti zabývající se hovadinami nezřídka destruktivními nebo paraziti nezabývající se ničím.

Druhý odstavec - tam bych si dovolil polemizovat. Rozpad koloniálních říší rozhodně nelze připsat jen jakési morální degeneraci, plynoucí ze zisku (jenž je mimochodem ne vždy dlouhodobý a ne vždy snadný). Ono by to bylo nadlouho - napadá mne například - pro moderní kolonie - to, že koloniální mocnost mimo jiného přinese vzdělání a vytvoří tak vzdělance, jimž se také zachce demokracie nebo podlehnou rozličným potencionálně zcestným ideám - nacionalismu, rasismu, socialismu a komunismu - a každopádně se jim zachce podílu na moci a ziscích.

Ve starověku (Atény, Řím) ani ve středověku (francká říše, svatá říše národa německého, osmanská říše etc.) nejsem natolik erudován, abych mohl zasvěceně oponovat. Nicméně nejsem příznivcem unárních hypotéz, které vysvětlují složité a mnohovrstevnaté děje jednou příčinou - zde morální degradací.

A nakonec - státy (civilizace) nejsou obětí svého úspěchu, nýbrž mnoha příčin, mezi jiným i vlastní blbosti, přesněji blbosti svých elit (multikulti, zelené šílenství, bezhlavé zadlužování, nadměrné sociálno a bezbřehý populismus etc. - tomu všemu podléhají nevzdělaní politikové, chtějíce koryta a moc získat a udržet, jakož i rozhojnit).

V. Novák 21.10.2014 11:18

Vše objeveno není.

Rusové nedávno (2013) objevili a letos potvrdili objev ostrůvku nazvaného Jaja (jak se piloti dohadovali, kdo ho uviděl první) v Moři Laptěvů.

J. Tachovský 21.10.2014 12:20

Re: Vše objeveno není.

To je stejne jejich, takze to na spor nevypada

V. Novák 21.10.2014 12:32

Re: Vše objeveno není.

Je při hranicích EEZ, kterou tím rozšiřuje o celkem velkou plochu. V severním ledovém oceánu se dají čekat další objevy - jak taje led, objevují se kusy souše dosud neznámé.

Ne, na spor to opravdu nevypadá - vše je podle Úmluvy o mořském právu, kterou Rusko ratifikovalo.

J. Kanioková 21.10.2014 10:04

Je to smutné zjištění,

že už je zdrojem hnusných konfliktů nejen pevnina..

J. Mrázek 21.10.2014 11:14

Re: Je to smutné zjištění,jenže ...

...jenže nyní, při poněkud nesoudné činnosti Státůs Ukrajinou a potřebě spojenectví Ruska a Číny, chtě nechtě musím držet palce Číně.... a tak je to se vším tím lidským nesmyslem, nakonec volíte menší zlo a nikdy nedosáhnete ideálního stavu díky pár mag.o.rům ...ach jo !

V. Novák 21.10.2014 11:22

Ale to přece platilo odjakživa.

Viz spor o Falkladny/Malvíny, které původně objevili Holanďané, pak znovuobjevili Angličani, po nich je kolonizovali Francouzi ze Saint Malo, a jak a koho nakonec(?) vyhnali angláni, aby tam mohli chovat pár stovek ovcí, čert ví. Mám dojem, že Argentince - jenže Argentina tehdy ještě oficiálně neexistovala...