24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Výhody a nevýhody byrokracie

Jean Tirole, čerstvý laureát Pamětní ceny Alfréda Nobela za ekonomické vědy, je tvořivou a originální osobností. Veřejnosti je málo známý, neboť se vyhýbá politickým aktivitám a věnuje se teoretickým problémům s vysokou mírou matematické náročnosti. Navzdory tomu ovšem teoretik Tirole má co říci k praxi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 17.10.2014 22:27

Nejen diagnóza, ale i léčba problémů byrokracie

Nebudu zde řešit teorii byrokracie (i když bych k tomu mohl mnohé říci ze své minulé profese na výzkumném ústavu řízení), ale půjdu přímo k řešení tam, kde je problém s byrokracií vnímán nejcitlivěji. To jest ve službě veřejnosti. To je přesně tam, kde jiní rozhodují o vašech penězích - a vy nemáte tuto situaci plně pod kontrolou.

V principu existuje pouze jedna jediná životaschopná kombinace. žijeme v technologické době, takže řešení všech našich současných akutních problémů (včetně byrokracie) lze nalézt jen ve spojení s novou technologií. (Vzpomeňte si, že také druhá světová válka byla vyhrána spojenci jen kvůli jejich lepší technologii - a největší vliv mělo prolomení šifrovacího systému Německa. Tajné vojenské tahy Německa byly předem známé spojencům. Spojenci viděli Německu do karet.)

Takže teď už přímo k věci, řešení současných problémů byrokracie ve službě veřejnosti je zde:

https://sites.google.com/site/fmriliedetectors/vysledky-pruazkumu

V. Vaclavik 17.10.2014 17:39

Zarnym prikladem

byrokracie, co se hospodarskeho systemu zeme tyka, byla prece nase byvala totalitne planovana socialisticka ekonomika. Byrokratizace muze pripadat jako dobro jen kratkozrakym lidem, kteri nedohlednou dale, nez nekam, kde konci jejich nos.

L. Novák 17.10.2014 17:55

Re: Zarnym prikladem

Dnešní byrokratizace je snad horší, než za komunistické totality. Pravda, má trochu jiný charakter. Za komunistů byla nejhorším základem byrokratizace tzv. "vedoucí úloha komunistické strany ve společnosti", totálně státní vlastnictví výrobních prostředků a obecná zásada "co není povoleno, je zakázáno".

Dnes už je zavedeno tolik různých zákazů a příkazů "v zájmu regulace" svobody, že se přebujelá byrokracie vyvolaná "legislativní smrští" nejenom od nástupu ČSSD k moci a vstupu ČR do EU snadno svým rozsahem může poměřovat s totalitní komunistickou.

V. Vaclavik 17.10.2014 18:22

Re: Zarnym prikladem

Byrokratizace, kterou resime dnesni problemy, je samozrejme ze stejneho soudku, jako ta minula, totalitni a jen potvrzuje pravidlo, ze treti cesty, jako ta nase polistopadova, nefunguji, ze jejich logickym vysledkem musi byt tihnuti smerem k nejakemu druhu totality.

Statni regulace naseho podnikaveho konani, ktere jsou de fakto mekkou socializaci, jsou neslucitelne ani s malou casti svobody toho konani, protoze se vzdy najde plno tech, kteri tu castecnou svobodu budou vyuzivat k parazitovani na te verejne, socializovane casti ekonomiky. Castecne svobodny a castecne nesvobodny system, tedy smes, jinak zvana 'treti cesta', musi nakonec vzdy tihnout k nesvobode. VK se v tomto tragicky mylil a nebyl v tom sam.

V. Vaclavik 17.10.2014 17:32

Kdysi jsem cetl

memoar Charlese Schwaba a jeho popis, jak to chodivalo v ocelarnach jeho zamestnavatele Carnegieho. Podnikove byrokracii se vyhybal tim, ze kazda sekce ocelaren byla samostatnym 'podnikem v podniku', tak rikajic. Kazda sekce resila vlastni ziskovost, ci neziskovost, jen na vlastnim turfu - cili ostatni zdrave casti podniku nedotovaly zadnou vnitropodnikovou ztratovou sekci, kazda musela stat na vlastnich nohach.

Vedouci sekci v nich byli pany a mohli si delat vlastni zamestnaneckou politiku, tedy jak motivovat sve zamestnance k pracovnim vykonum. Dle meho nazoru to byl ukazkovy priklad eliminovani byrokracie a Carengieho a pozdeji Schwabovo podnik byly velice uspesne.

Carnegie se nikdy nebal nejakeho spolcovani konkurence, ktere slo proti nemu, byl to totiz moudry clovek a umel se chovat racionalne, na rozdil od pozdejsich 'antitrust' blbecku, kteri dominuji Americe dodnes.

P. Vaňura 17.10.2014 12:24

A co takhle Fuhrerprinzip

V armádě se osvědčil, jeden velitel odpovídá za všechno v jeho jednotce.

M. Prokop 17.10.2014 15:21

Re: A co takhle Fuhrerprinzip

Neřeší zajištění kvality velitele.

P. Skřivan 17.10.2014 15:48

Re: A co takhle Fuhrerprinzip

Částečně ano, pokud průšvih podřízeného dopadne na velitele.

A. Hrbek 17.10.2014 10:15

Trochu mimo mísu

Teorií "byrokracie" se od dob Maxe Webera zabýval bezpočet vědeckých pracovníků, a to aplikací získaných výsledků v praxi.

Tirole se především zabýval státní regulací národohospodářských oborů a to především z hlediska možnosti regulací trhu a potlačení tržního vlivu monopolů.

Tedy něčím naprosto neslučitelným s "liberalismem" pana Kohouta.

Tirole dospěl k závěru, že byrokratická organizace je nejefektivnějším způsobem řízení, a to přes veškeré potíže, které přináší a že stát má nejen právo, ale i povinnost regulovat trh.

M. Prokop 17.10.2014 15:19

Re: Trochu mimo mísu

Pokud byste měl pravdu, měli tu Nobelovku či co dát raději Kohoutovi.

P. Hlosta 17.10.2014 9:08

Nic nového autore nemáte?

Ha! "Objevili jsme Ameriku!" Pokud by se autor zeptal před patnácti lety nejen mně, pak by slyšel stejné, jako od nobelisty ekonoma. Protože dávno je známé, jak roste administrativa ve státě spolu s klientelistickými vazbami. Že neustále klientelismus trvá, není příčina v politických stranách, jako v trvalosti byrokracie a jejím růstu.

A na co by bylo třeba nobelisty? Na to, aby konečně našel ten správný systémový tlak, který by mohly politické strany použít při svém vládním postavení a převahou v parlamentu. To je totiž zapotřebí, aby onu známou tezi o nebezpečí v rostoucí složitosti byrokracie, bylo možno použít.

J. Poláček 17.10.2014 7:48

protipól

Zajímavý příspěvek ! Nutí mě to přemýšlet nad jistou podobností z termodynamickým systémem a entropií. Ta je míro energetických ztrát při kterých probíhají procesy v reálných systémech. To je daň za existenci disipativních jevů (tření, ...), tepelných ztrát. Systém z nulovou entropií neumíme zkonstruovat ani na papíře. Naopak se ale dá zkonstatovat, že přímo úměrně z rostoucí entropií systému roste i jeho míra stability. Analogie s pojmem byrokracie ve společenských systémech je evidentní ! V obou případech je všeobecná snaha je minimalizovat, ale ví se, že bez nich reálý systém fungovat nemůže. Zdá se že existuje jakési optimum, jak jej ale nalézt ?

V. Venc 17.10.2014 12:20

Re: protipól

Ad Poláček Datum: 17.10.2014 7:48

K problematice je možno nalézt i následující informaci:

Mezi velikostí státu a ekonomickou prosperitou existuje jasně popsaný vztah, kterému se říká Rahnova křivka. Optimální velikost státu je podle této křivky mezi 15 až 25 procenty HDP.

Nejvýkonnější je takový stát, který se stará především o spravedlnost a bezpečí svých občanů a zbytek nechá na nich. Dnes se do této škatulky vejde z moderních států pouze Hong Kong,

Singapur a Jížní Korea (21 procent HDP) a to také odpovídá jejich ekonomické prosperitě. Každá další 4 procenta, která stát přibere, způsobí podle teorie Rahnovy křivky snížení hospodářského růstu o půl procenta. Všechny ty řeči o tom, jak stát (včetně EU) může vytvořit hospodářský růst, jsou z delšího časového pohledu pouze demagogie. Dnešní přerostlý stát umí svou prací hospodářský růst pouze ničit.

M. Prokop 17.10.2014 15:20

Re: protipól

To vypadá vysoce pravděpodobně.

L. Novák 17.10.2014 17:59

Re: protipól

Ano.