25.9.2017 | Svátek má ZlataDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


MÉDIA: Reklama pro šarlatányŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 52, poslední: 18.11.2014 17:01, přehled diskusí

reklama pro šarlatány:
Autor: J. Josífko Datum: 14.10.2014 20:45

Souhlas. Přidejte k tomu tvrdé porno po 24 h a domyslete důsledky.

V rámci zachování duševní rovnováhy:
Autor: J. Kadeřábek Datum: 13.10.2014 18:40

se na ČT, ale Primu a Novu nedívám s vyjimkou F1 nebo ligy mistrů. A jak tak čtu tento blog dobře činím. Alespoň se nemusím rozčilovat.

Jsem neustále:
Autor: Š. Hašek Datum: 13.10.2014 16:50

naštvaný, že za zákonem vymáhané výpalné si nakonec pustím "naši první veřejnoprávní S.R.O. spacákových zaměstnanců" po odběrný čas cca 4 hodiny měsíčně! Tak se to dělá, panečku!

Ať žije komunismus. Skoro všude! Teď je řeč o televizních rozsévačích všemoudra.

Blbost ve 20:00, slušný/výchovný/poučný/na úrovni  film/pořad ve 22:50. Je to záměr.

A za všemotavšehodohromady Moravce by měl být trest smrti pomalým smažením na čoudícím vohni. Pro celou televizní dozorcovou sešlost.

Proč:
Autor: J. Novotný Datum: 13.10.2014 16:16

pane, zuříte? Pokud vím, lidé jako Vy považují (a označují) lidi jako jsem já, to jest jedince neuvažující v mezích "vědeckého světového názoru" (nebo "atomického materialismu", chcete-li), za hlupáky nebo podvodníky. A vidíte, mne to nikterak nerozčiluje, nýbrž přemýšlím, co Vám a Vám podobným je. Možná vám (i Vám ...) chybí smysl pro humor? Hele třeba: předseda spolku Sysifos, astronom Grygar, je "praktikující katolík". Pan Nečas, bývalý předseda vlády, je také "praktikující katolík" - a bylo zjištěno, že pro své praktiky potřeboval strašlivou spoustu šlehačky. Má pro TOTO věda vysvětlení? K čemu "praktikující katolíci" potřebují tolik šlehačky? Potřebuje i pan Grygar ke svým praktikám šlehačku, nebo si vystačí s jiným materiálem?

A, mezi námi, pokud jde o pavědce: dle mého pavědec není laik, který užívá nevhodně a hloupě a ke své škodě odborné pojmy z přírodních věd, ale třeba takový soudruh Lysenko, "vynálezce" "víceklasé pšenice". Nebo astronom, pletoucí se do filozofie, který implicitně klasifikuje Platóna, Kanta, Schopenhauera i Nietzscheho jako hlupáky.

Ostatně od Nietzscheho mám ten termín "atomický materialismus", cituji: "Atomický materialismus je takový nesmysl, že jakákoli diskuze o něm je naprostou ztrátou času". Pokud, dodejme, nejde o legraci ...

Re: Proč:
Autor: J. Jurax Datum: 16.11.2014 2:19

No, a jaká je definice atomického materialismu?

:-)

Re: Proč:
Autor: J. Novotný Datum: 17.11.2014 21:53

Jednoduchá: "Atomický materialismus je takový nesmysl, že jakákoli diskuze o něm je naprostou ztrátou času". Stačilo mi na to Ctrl C + Ctrl V.

Re: Proč:
Autor: J. Jurax Datum: 17.11.2014 22:19

Hm ... něco podobného mi kdysi tvrdili i o Chartě 77 ...

Takže, jaká je definice atomického materialismu? Nehodlám o něm diskutovat, nicméně nevím-li, co to je, těžko mohu tvrdit, že je to nesmysl. Jestli se Nietzsche třeba neseknul ...

Re: Proč:
Autor: J. Novotný Datum: 18.11.2014 16:28

Text Charty 77 jste si tenkrát nemohl půjčit v knihovně, Nietzscheho dnes ano. Doporučuji jej: píše srozumitelně a má neuvěřitelný - jak to říci - odpich? Kdybych měl definovat "atomický materialismus", začínalo by to: "Atomický materialismus, někdy též zvaný materialismem vulgárním, jest pseudofilozofií lidí, kteří se domnívají, že filozofem je možno se vyučit." Bylo by to dlouhé a končilo by to nejspíše citátem z Járy Cimrmana: "Vulgární materialisté sprostě kleli". Bylo by to dlouhé a já teď prostě nemám čas, sorry. Ledaže byste mi poradil, jak dostat z virtuálního com portu (virtual com port: VCP) data do Excelu v OS Win7 Pro (32 bitů), aniž by to stálo deset tisíc korun za předimenzované software, a také rada nesmí znít: "Napište si vlastní program v céčku" ...

Jo vlastně ještě. Pátral jsem pilně, co si Nietzsche myslel o marxismu. A vida: "Nejstrašnější na té věci je, že si lidé neuvědomují, že se ty fantasmagorie mohou časem klidně uskutečnit!" (Cituji přibližně z hlavy, takže to určitě není úplně přesné). Zde se docela trefil, ne?

Mějte se dobře.

Re: Proč:
Autor: J. Jurax Datum: 18.11.2014 17:01

Neporadím, ale dík :-)

:)))))))) To mne u nás vždy vyděsí:
Autor: V. Ondys Datum: 13.10.2014 11:33

"Už dlouho jsem tak strašně nezuřil."

Asi je mezi horlivými našinci netypické snažit se mít nějaký čas nadhled a společensky příkladně neběsnit, když mi něco zrovna nejde pod nos, asi se jim to jeví jako naprosto zbytečná ztráta času pro úžasnou :)))))))) nenávist...

Re: :)))))))) To mne u nás vždy vyděsí:
Autor: Š. Hašek Datum: 13.10.2014 16:54

Malá poznámka.

Vono to má vypínač.

Ale moji peněženku to vysává furt. Skoro jest nutno napsat kurrva furt! Vaši snad ne?

Za peníze dodavatelů reklamy na privat kanálech ať tam je fakt třeba kolosální nic, 24 hodin, celé století, to jest jiná.

Re: :)))))))) To mne u nás vždy vyděsí:
Autor: V. Ondys Datum: 13.10.2014 22:50

Nevysává, pane Hašku, už před několika lety letěly obě bedny do kontejneru a vůbec se mi po nich nestýská.

Husák:"Už dlouho jsem tak strašně nezuřil." :
Autor: M. Pivoda Datum: 13.10.2014 10:35

No ano, zjištění, že mi nebylo shůry dáno to, co bylo dáno mnoha ostatním lidem, dokáže zkalit náladu každému člověkovi. Ale proč zrovna zuřit a spílat České televizi, pane Husáku?

Líbilo se mi poctivé sdělení na konci televizního pořadu, že dnešními přístroji nelze ono "energetické" působení prokázat. Takže si budeme muset počkat, až dnešní věda pokročí dále. Proč by se měl vývoj už dnes zastavit a dál nepokračovat? Takový předpoklad je velmi arogantní předpoklad od autora článku, pana Husáka.

Možná, že se tomu zláštnímu působení okolí na jedince bude v budoucnosti říkat jinak než "energetické", aby se nepletlo s koncepcí energie dnešní vědy. Zakázat to ale těm vnímavým lidem dnes nelze. Možná, že bychom ale raději mohli hovořit o dosud neznámé formě energie pro označení onoho zvláštního působení.

Jako pamětník připomenu, že v období socialismu tehdy nějaká vůdčí smečka (tehdy včele s nějakým Gustavem Husákem) například zakazovala v ekonomice používat výraz zisk (profit), protože to byl pojem neslučitelný s tehdejší koncepcí vědedeckého komunismu. Vedlo to ale ke komickým situacím. Místo výrazu "zisk" se náhradou používal pojem "čistý důchod". A místo výrazu "čistý zisk" se pak konsekventně (komicky) říkalo "čistý čistý důchod".

Re: Husák:"Už dlouho jsem tak strašně nezuřil." :
Autor: V. Kolman Datum: 13.10.2014 11:18

"Rozčilovat se, znamená - ničiti si vlastní zdraví pro blbost jiných!"

     Přeji všem racionálně a logicky uvažujícím lidem hezký den :-))

Re: Husák:"Už dlouho jsem tak strašně nezuřil." :
Autor: J. Novotný Datum: 13.10.2014 17:55

Měl jsem, pane Kolmane, kdysi dávno, na střední škole, profesorku (učitelku) matematiky, která výrok ještě vylepšila. Říkávala: "Rozčilovat se, znamená ničit si zdraví kvůli blbosti jiných. Ale to já nedělám! Já vždycky rozčílím všechny kolem sebe!" I Vy byste se asi měl mrknout na druhý význam slova "racionalizace". Je a byl u nás po čertech aktuální.

Vidět ten pořad tak mě by nerozzuřil...:
Autor: J. Aspirin Datum: 13.10.2014 11:53

... ale spíš bych lidi, kteří takto uvažují a argumentují jako Vy politoval.

Velmi správně - tato působení nelze dnešními (ani minulými) přístroji dokázat. (Pravdou ale je, že existuje mnoho mechanizmezečků, které ta působení signalizují a dokonce kvantifikují pomocí různých blikátek a displejků...).

Jenže všechna tato působení mají jeden ZÁSADNÍ problém. To působení totiž !!NEUMÍ!! prokázat ani lidé, kteří jsou tím "shůry" obdařeni.

Nadace Jamese Randiho (viz heslo na Wiki) v r. 2001 vypsala na prokázání toho "shůry" Milionovou paranormální výzvu (cena 1 milion dolarů), která byla rychle následována cenami národních skeptických uskupení typu našeho Sysifa (tam je cena 1 milion Kč - myslím). Zatím nikdo ani jedinou cenu nezískal protože !!NEPROKÁZAL!! deklarované schopnosti. Videa z těchto testů jsou velmi zajímavá, ti lidé až do vyhlášení výsledků pevně věřili, že uspěli. (některé záznamy se najdou na youtube).

Ať se tomu "...zláštnímu působení okolí na jedince..." bude v budoucnosti říkat jak chce je v prvé řadě nutno !!PROKÁZAT!!, že to "....zláštní působení okolí na jedince..." je reálné.

Aspirin čekal také dlouho:
Autor: M. Pivoda Datum: 13.10.2014 12:18

Ano. Je účelné se snažit to "zvláštní energetické" působení prokázat dnes již dostupnými prostředky. Nedokáži ale sdělit, že se to už brzy podaří, nebo vůbec ne, tzn. zda se toho dnes žijící lidská populac dožije.

Koneckonců vysvětlení mechanismu léčivého fungování Aspirinu na lidský organismus trvalo velmi dlouho, a podařilo se to až s novou technologii. Nicméně Aspirinová léčba byla úspěšně používána dlouho před prokázáním jejího kauzálního řetězce (tj. sledu příčin a následků).

Buďte trpěliví a tolerantní a hlavně - neberte lidem to, co jim pomáhá.

Re: Aspirin čekal také dlouho:
Autor: J. Aspirin Datum: 13.10.2014 13:17

Rozdíl mezi účinky Aspirinu a "paranormálním léčením" je zase jeden ale ZÁSADNÍ. U Aspirinu je experimentem dokazatelný léčivý účinek. V případě "paranormální léčby" to "...co jim pomáhá..." neprokázal experimentem žádný z léčitelů. (a milion je silná motivace i pro lidi, kteří berou prachy za - vlastně ani nevím co).

U mechanismu, který funguje, je hledání kauzality mnohdy velmi těžké ale časem se najde, to je zřejmé.

U mechanismu kde ani jeho uživatelé/původci nejsou vůbec schopni dokázat, jestli funguje, je pokus o hledání kauzality něco jako konstruovat transformátor pro ss proud.

A jiná věc je samozřejmě víra, tam kauzalita platit nemusí... víc platí- věř a víra tvá tě uzdraví (druhá věc ale je - v Boha ver ale ku brehu plávaj).

Aspirinův problém s vírou:
Autor: M. Pivoda Datum: 13.10.2014 14:03

Mísíte spolu několik věcí, Aspirine.

V případě lidské schopnosti vnímat "jakési zvláštní energie" není věcí lidské víry, ale vrozených lidských schopností. A když vy osobně ty schopnosti nemáte, pak se můžete rozčilovat jak chcete, ale prostě je nemáte. A pak nastupuje vaše víra, že když vy ty schopnosti nemáte, pak je nemůže mít nikdo jiný.

Lidé nejsou od přírody všichni úplně stejní. Například většina lidí umře, jsou-li nositeli HIV viru, ale někteří od přírody zvláštně vybavených lidí přežije. Mnoho lidí umřelo na mor ve středověku, někteří přežili, a pak se namnožili právě už jen ti odolní.

Nevím proč se mechanizmus nedaří objevit. Albert Einstein říkal "Bůh (= příroda) je sofistikovaný, ale není zlomyslný". To byla Einsteinova víra. A co když ta příroda je zlomyslná a nedovolí vám to poznání? Tedy zatím ne?

Re: Aspirinův problém s vírou:
Autor: J. Aspirin Datum: 13.10.2014 16:47

Vaše filipika ale stále neřeší to, proč to paranormálům funguje jenom když se o tom mluví. Jak mají své schopnosti prokázat tak to najednou nedokážou. A to od nich nikdo nechce elaboráty PROČ ale stačilo by aby, když řeknou, že 90 procent pokusů ze sta bude úspěšných - aby jim to vyšlo. Jenže oni nedokážou ani tohle!

Na tom nezmění nic ani mé problémy s vírou, se stolicí či s čímkoliv jiným (pokud nějaké jsou) ani cokoliv co řekl A.E. ba ani kdokoliv jiný.

A malý dotaz: jak Vy víte že tyto schopnosti nemám?

Schopnosti nemáte, protože žvaníte:
Autor: M. Pivoda Datum: 13.10.2014 17:30

kdybyste ty schopnosti sám měl, pak byste věděl, že to funguje.

Jeden významný český "šaman" získal po listopadu 1989 v česku i živnostenský list na léčitelství. Předtím diagnostikoval správně všech 26 případů, které lékaři potvrdili. Nejsou to sice tisíce případů, jak požadujete, ale je to dostatečný počet, aby začal být brán vážně. Více vám zde neřeknum, protože se tímto výzkumem nezabývám.

Re: Schopnosti nemáte, protože žvaníte:
Autor: J. Aspirin Datum: 13.10.2014 18:29

... já požadoval "tisíce případ" - prosím Vás, kde a kdy?

A přesně takhle argumentují paranormálové ...jeden významný "šaman"... (který, jak se jmenuje?), dostal živnostenský list na léčitelství? Léčitelství je živnost volná (numerologie, vědmy atd.) a dostane ho každý kdo má čistý trestní rejstřík... (nejsem právník ale takhle jsem to našel).

Kde jsou protokoly z těch 26 případů? Kteří lékaři jsou pod protokoly podepsáni? Z Paranormální výzvy jsou protokoly, výsledky i videa veřejná... proč nemohu najít záznamy o významném "šamanovi", jeho živnosťáku a protokoly o testech? (já být tím "šamanem" chlubil bych se jak jsem to těm skeptikům natřel).

To já na rozdíl od Vás si ověřuji jak tvrzení skeptiků tak tvrzení paranormálů.

A mimochodem s tím "...žvaněním..." se mýlíte... ale to není téma diskuze.

Už jen krátce:
Autor: M. Pivoda Datum: 13.10.2014 18:41

Nemám od onoho významného českého "šamana" svolení zde uvádět ani jeho jméno, ani fakutní nemocnici, kde testování jeho mimořádných schopností probíhalo. Takže více se zde už nedozvíte. Ten člověk ale určitě existuje. A není sám. Musíte mít životní štěstí se do kontaktu s takovými lidmi dostat.

Současně ale uznávám, že určitě se najde hodně podvodníků, kteří chtějí situace nějak využít. Tak je tomu ale ve všech oborech.

Re: Už jen krátce:
Autor: J. Aspirin Datum: 13.10.2014 19:22

Ten pán "šaman" (a případní ostatní) je neskutečný sobec - pokud má schopnosti cosi léčit a dostane se k němu jenom člověk s životním štěstím (možná vhodně někoho podmáznout aby mu dal jméno atd.)

Obyčejný doktor obvoďák, když vymyslí jak něco lépe vyléčit tak to především uveřejní aby se to mohli naučit ostatní byl z toho postupu největší užitek...

Řekněte mi co je to za lidi, když si syslí své schopnosti (pokud nějaké mají) sami pro sebe a jejich úzkou, životním štěstím stiženou klientelu - nechápu.

Mít štěstí v Česku:
Autor: M. Pivoda Datum: 13.10.2014 19:49

Vážený pane s vámi se nedá seriózně diskutovat, protože jste silně zaujatý a překrucujete situaci jak jen to jde. Úplně jste zapomněl pod jakým článkem vůbec diskutujete.

Ten pán s prokázanými zvláštními schopnostmi (šaman) není sobec, ale lidé, jako je autor tohoto článku (Husák), dělají z šamanů/psychotroniků blbce a silně zuří, když je někdy ukáží v české televizi. (Do stejné kategorie amozřejmě patří redaktor NP Wagner, který zde takové zuřivé články s radostí zveřejńuje.) Takže logicky, v českém prostředí musíte mít štěstí na nějakého šamana/psychotronika narazit. Já jsem to štěstí měl, ale není to obor mého profesního působení. Proto jsem tak zdrženlivý.

Re: Mít štěstí v Česku:
Autor: J. Aspirin Datum: 13.10.2014 20:25

Ale dá. Já předložil řadu faktů (i se zdroji). Vy jste diskutoval jednak "ad hominem" (mé problémy s vírou, žvanění, které s tématem neměly nic společného) a jednak nejasně- kdosi dostal živnosťák a vyléčil 26 osob a to má být doloženo podpisy lékařů (nedodal jste žádný!!! zdroj a vyvolal jste dokonce dojem, že ten je snad utajovaný).

Nezlobte se na mě ale pokud má někdo v ruce něco, co může pomoci trpícím a nechce se o to podělit... co si mám myslet?

A naopak záhady (paranormální jevy, UFO...) mě velmi zajímají a jednoho dne bych se chtěl setkat s člověkem, který by nepapouškoval storky, které jsem četl již v 60. letech v záhadologické literatuře.

Ale bohužel zatím nic, informace stále na úrovni jedna paní povídala, ničím nepodložená uzdravení a naopak jasná argumentace skeptiků, veřejně přístupné testy, finanční motivace pro paranormály.

Předložte jasná fakta a jsem Váš člověk!!!!

Konec diskuze:
Autor: M. Pivoda Datum: 14.10.2014 12:12

Žádná fakta (formou článku) zde nemohu předložit, protože na Neviditelném psovi mi redaktor Wagner nic neopublikuje. Na NP je preferován demagog Husák, protože to odpovídá redaktorským preferencím tohoto blogu.

Navštivte jiné blogy a případně i místa, která jste viděl v onom televizním pořadu (který rozčílil Husáka) a snad budete mít štěstí se s někým kvalifikovaným z oboru setkat. Můj profesionální obor zkoumání toto není.

Re: Schopnosti nemáte, protože žvaníte:
Autor: J. Jurax Datum: 16.11.2014 2:26

"kdybyste ty schopnosti sám měl, pak byste věděl, že to funguje."

Aha ... to je betelný argument.

Znal jsem pošťačku, co měla schopnost vědět, co je v zalepených dopisech. Posléze se zjistilo, že to nebyla schopnost paranormální, ale zcela jiná - uměla ty dopisy rozlepit a zase zalepit tak, že to nikdo nepoznal. A dostala za to flastr za porušování listovního tajemství.

Podstatu paranormálních jevů dosud neznáme:
Autor: M. Pivoda Datum: 16.11.2014 9:53

Podstatu fungování toho paranormálního jevu neznám, možná že to ale souvisí s tímto: http://arxiv.org/pdf/1402.6144.pdf

Mnoho podvodníků se samozřejmě snaží přiživit. Ti ale také nejsou žádným solidním důkazem, že ten paranormální jev nefunguje. O vaší pošťačce bych zde vůbec nemluvil.

Re: Husák:"Už dlouho jsem tak strašně nezuřil." :
Autor: R. Gramblička Datum: 13.10.2014 12:36

že se něco nedá změřit, není argument. Prakticky všechny detekční přístroje na vše možné v chemii a fyzice výrazně překračují citlivost živých organismů, včetně člověka. Kromě toho, pokud něco existuje, lze jeho existenci prokázat i jinými metodami, nepřímo, třeba dvojitým slepým experimentem. Co vím, tak testované paranormální jevy ztroskotávají právě na těchto metodách