27.5.2019 | Svátek má ValdemarDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Když modely nefungujíŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 56, poslední: 9.10.2014 12:13, přehled diskusí

Deflace:
Autor: B. Rybák Datum: 9.10.2014 1:24

Není není tak zábavná a normální, jak tvrdí pan Kohout. Přinejmenším proto, že vede k téměř nulovému úroku vkladatelů, a pro vklady bank (u ECB) nyní dokonce k zápornému úroku. Vede nejenom k odkladu spotřeby, ale především k potlačení investic (hodnota úvěru rychle roste, a očekávaný zisk stále klesá). Bezpečně vydělávají pouze peníze uložené doma.

Výrazná čí dlouhodobá deflace je způsobena špatnou podnikatelskou a spotřebitelskou náladou, která je pro ekonomiku skutečně ničivá a tu banky změnit skutečně neumějí (bez politických reforem to nejde). Na deflaci se ale občas vymlouvají, když chtějí devalvačními opatřeními podpořit skomírající domácí export a rozumní domácí ekonomové je v tom nenápadně podporují. To by ale nesměl pan Kohout mít tak moc nerad pana Singera.

Re: Deflace:
Autor: K. Pavlik Datum: 9.10.2014 5:19

Skoda ze jste tento prispevek nenapsal drive.

Re: Deflace:
Autor: Atas9 Datum: 9.10.2014 12:13

Nulový úrok u vkladů není žádné negativum, banky stejně za vklady většinou poskytují úrok menší než inflace. Odklad spotřeby je spíš racionalita výdajů, vyřazení zbytečných, stejně když něco potřebuji tak si to koupím a neodkládám. Mít peníze doma, nebo investovat bez dluhů, nepůčovat si, to je stašná vize pro obchodníky s iluzí, myslím tím bankéřské vrstvy které vycucávají z dlužníků vysoký úrokový výnos.

Podnikatelská nálada, která varuje před zadlužením podnikatelů a spotřebitelů je velmi potřebná a není vůbec ničivá. Jenom se podívejte na zadlužení státu, to je přesně ten způsob, jak se dobrat k bankrotu, půjčovat si bezhlavě na politické projekty vytvářené výhradně pro zdání, že politická reprezentace myslí výhradně na občany. A je to jen aby se udržela v příštích volbách u vlády. A jestli je něco ničivé, tak je to singrovina, zásah do vývoje, hodnověrnosti a pevnosti koruny, zničení důvěry k dlouhodobému spoření, třeba na důchod. A to je daleko, daleko větší průšvih než nějaká deflace.

Na menove intervence CNB:
Autor: V. Vaclavik Datum: 8.10.2014 17:21

plati to stare zname, ktere se rikalo o komunistech - porucime vetru desti - a zde taky trhu. Jinymi slovy, muzeme si delat co se nam zlibi, nic nam nemuze stat v ceste, ani priroda a uz terpve ne nejake lidske osudy.

"Obecne platí, že centrální banky provádejí menovou politiku podle modelu, které nefungují. To není hezké zjištení."

Chtel bych verit, ze tu jde o recnicky obrat, ale jak mam autora precteneho, verit tomu nemohu. Jestli tedy zjistuje tyto veci az nyni, potes nas pambu, po dvanacte uz bylo hodne davno. Podobne pomalu vzdy dochazely veci napriklad i Klausovi a jen kvuli jeste vetsi zpozdilosti naseho lidu, se zdal byt vzdy na spici narodniho pelotonu velkych myslitelu.

Strašidlo deflace:
Autor: J. Plzák Datum: 8.10.2014 13:59

Jde o strašáka vymyšleného v letech uplynulých od zavedení eura.

Dříve po deflaci ani pes neštěk.

Selským rozumem: něco jsem si už dávno chtěl koupit, ale neměl jsem na to. Pak se to zlevnilo a najednou je to v rámci mých možností. Mám ještě otálet, protože možná to bude ještě lacinější.

Desítiletí strašili ekonomové inflací. Chtě nechtě, museli už si najít něco nového.

Tak to nevím,:
Autor: V. Halašta Datum: 8.10.2014 14:57

..že by cílování inflace, v reakci na budoucí zavedení Eura, zavedly nejdříve Nový Zéland, Kanada a Izrael?

Re: Tak to nevím,:
Autor: K. Pavlik Datum: 8.10.2014 15:21

Kanada ma cilovou inflaci. Ze se to nedari je jiny problem.

Re: Tak to nevím,:
Autor: S. Ševeček Datum: 8.10.2014 15:45

ČNB nemá pečovat o stabilitu inflace, ale o stabilitu cen. Dále o finanční stabilitu a o bezpečné fungování finančního systému v České republice.

Jak známo, jejich "cílování" je dlouhodobě neúspěšné ... naplánují třeba 1,5%, výsledek je 0,5% a oni vítězné hlásí, že se spletli jenom o jedno procento. Nikoliv, pánové - spletli jste se o procent 66!

Re: Strašidlo deflace:
Autor: S. Ševeček Datum: 8.10.2014 15:39

Trvale udržitelný rozvoj okrádání obyvatelstva je podmíněn trvale udržovanou inflací.

Co čekáte od přeplacených "singrů" ...:
Autor: J. Mrázek Datum: 8.10.2014 13:18

Žijí v jiném světě a nedokáží si představit, že za jejich dvoudenní plat jinde žije celá rodina měsíc ...

Ano.:
Autor: P. Čech Datum: 8.10.2014 10:16

Centrální banky provádějí měnovou politiku podle modelů, které nefungují. Nefungují proto, že nefunguje celý ekonomický systém, založený na neustálém růstu HDP a na ničím neomezené moci těchto bank. Nejen centrální, ale všechny banky existují na systému dluhů a půjčování si virtuálních peněz. Čím více si lidé od bank půjčují tím lépe. Co na tom, že většina z nich není schopna své dluhy splácet? Banky si nechají vytisknout další, ničím nekryté peníze a systém jede dál. O jistou náhradu se snaží Rusko v společenství BRICS. Zavádí zlatý rubl, který má hodnotu obsahu svého zlata. Obchodování mezi státy BRICS bude probíhat v měnách zúčastněných států, přičemž rozdíly budou zůčtovány ve zlatě. To však v zásadě nemění systém, pouze jej trochu vylepšuje. Je nutno už konečně říci, že i v makroekonomice platí, že neustálé a nekontrolované půjčování si peněz nikam nevede.Že jediným důsledkem je socialistické přerozdělování, které je cestou do pekel. Celý současný ekonomický systém pouze zvyšuje zisky bank a nadnárodních bankovních korporací a na straně druhé ožebračuje občany zemí, ikdyž většinou přeneseně. Ale i přeneseně je špatně.

Re: Ano.:
Autor: M. Prokop Datum: 8.10.2014 12:55

Rusko se o žádnou náhradu nesnaží.

Systém frakčního bankovnictví je sakra starý, údajně to povolil Charles I, než mu usekli hlavu - ne z důvodu onoho povolení.

http://www.mesec.cz/clanky/podvadeji-banky-vznik-bankovek-bankovnictvi/

Re: Ano.:
Autor: M. Prokop Datum: 8.10.2014 12:57

Další odkaz z téhle stránky cenzura nepustí:

https://www.google.cz/search?client=opera&q=frak%C4%8Dn%C3%AD+bankovnictv%C3%AD&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest&gws_rd=ssl

Singr: lidem snížíme úspory a příjmy a budou nakupovat:
Autor: J. Chaloupka Datum: 8.10.2014 9:52

jako diví, ze strachu, aby neplatili ještě více. Tato úvaha je hodna Chocholouškova pacienta. Uvažuji o zřízení ankety Gauner roku. Singer (spolu s jistým Tošovským) by měl velkou naději na vítězství.

Modely nefungují,:
Autor: L. Šarina Datum: 8.10.2014 9:36

a co u nás funguje? Někdy se zamyslím, někdy:-))))proč jsme se odtrhli od Rakouska, viz kde jsou v ekonomice a nejen v ní a kde jsme my, když si vládnou sami neumíme. Jsme kreativní to ano ale v čem? A těch pár podctivých a chytrých lidí nás nezachrání ,pořád tady bude český milovaný průměr a šlendriánství.

Re: Modely nefungují,:
Autor: K. Pavlik Datum: 8.10.2014 11:32

No on ten statni bakrot za stareho Rakouska nebyla zadna legrace - viz F.L.Vek. Proti tomu devalvace koruny o 6% je legrace.

UJASNĚNÍ POJMŮ:
Autor: V. Kolman Datum: 8.10.2014 9:35

"Spirála" je dvourozměrný objekt. Byl bych velmi rád, kdyby mu pan Kohout přiřadil vektory "x" a "y", popsal co vyjadřují a jakou mají velikost. Jinak tento slovní obrat považuji za nic neříkající floskuli s nulovou informační hodnotou.

Re: UJASNĚNÍ POJMŮ:
Autor: S. Ševeček Datum: 8.10.2014 10:42

Máte - exaktně pojato - pravdu; správně by to měla být /ve smyslu technického používání/ šroubovice ... ale ta zase obvykle bývá stále stejného stoupání a průměru "závitu".

Vzhledem k tomu, že bonmot Lidská civilisace (dějiny) se pohybuje "po spirále" (prostorově myšleno) a vše se opakuje, jednou jako tragedie, podruhé jako fraška - je zaužívaný, byl bych tady tolerantní.

Tajená příčina devalvace koruny:
Autor: S. Ševeček Datum: 8.10.2014 9:15

Protože premiér Nečas odmítl připojit se k paktu "finanční stability EU/ECB" - což spolu s jeho rozhodnutím, že tendr na rozšíření JETE bude nestranný a nebude automaticky přidělen Westinghause USA/ČLR bylo důvodem puče SZ a PČR a svržení vlády - museli se "centrální bankéřští kamarádi" nějak k tomu transferu Kč 300,000,000.000,- který byl "českou morální povinností loajality" dopracovat ... a tak Singer vytisknul nové koruny a za ně nakoupil "eurové" cenné papíry, které, jak známo, mají hodnotu sběrového papíru. Tím se na úkor českých střadatelů ten transfer provedl. Navíc - vyrostla bilance ČNB do zdravých čísel ... jinak hrozila čísla červená; další důvod k vyplacení prémií "za dobré hospodářské výsledky soudruhů zaměstnanců".

Když modely nefungují:
Autor: P. Sekula Datum: 8.10.2014 8:14

Kdyby pan Kohout nebyl zřejmě dobrý ekonom, podezíral bych ho z nevědomosti a z toho plynoucích mylných názorů. Vzhledem k jeho práci však musím říci, že pan Pavel Kohout je lhář a manipulátor. Je evidentní, že srovnávat růst průměrných mezd v EUR , když zboží kupujeme za koruny je manipulace. Průměrná měsíční mzda v korunách naopak stoupla z 25.128,- Kč na začátku roku na 25.500,-Kč na konci II.čtvrtletí (http://www.financninoviny.cz/zpravy/index_img.php?id=311737). A protože je inflace blízká nule, můžeme si nakoupit více zboží. Odpovídá to i maloobchodním tržbám, které na rozdíl od zbytku Evropy ( až na výjimky ) rostou tempem daleko vyšším než předcházejících pět let (http://www.socr.cz/clanek/vyvoj-trzeb-maloobchodu-v-cervnu-zrychlil/).

A odhadovaný růst ekonomiky eurozóny o 0,9 % za rok ? Možná jen zbožné přání. Naopak, ČR vykazuje růst téměř 3% , za II.čtvrtletí je to 2,7 %, přičemž největší země jako Itálie, Německo či Francie zaznamenali pokles nebo stagnaci.

Je potřeba vyzdvihnout, že tyto výborné makroekonomické údaje ČR jsou časově přímo spjaty se zásahem ČNB a ukazuje se, jak potřebná pro ekonomiku je nezávislost národní banky a jak tato devalvace ekonomice prospěla.

A ještě jedna poznámka k výše uvedenému článku. Mám v bance také nějaké peníze a ani za mák mě nezajímá, o kolik mi klesly ve vyjádření v EURECH. Hypotéku, elektřinu, teplo a potraviny a další platím v korunách a EURO je mi ukradené.

Shoda na vliv intrvencí na ekonomiku nikdy nebude:
Autor: V. Halašta Datum: 8.10.2014 8:43

To je jako v celé ekonomice, dva ekonomové budou mít tři názory. Ono ta "časová shoda" není až tak jednoznačná. Pozitivní trend vývoje totiž začal už před intervencemi. Každopádně argumenty ohledně mzdy a úspor přepočtených na Eura jsou, hodně mírně řečeno, demagogie.

Re: No, moc s Vámi, pánové, nesouhlasím.:
Autor: K. Frauknecht Datum: 8.10.2014 9:07

V případě tzv. otevřených ekonomik (což naše i švédská je) je přepočet na srovnávací měnu (tedy např. USD nebo Euro) nezbytný.

Re: No, moc s Vámi, pánové, nesouhlasím.:
Autor: V. Halašta Datum: 8.10.2014 14:40

Pokud srovnávám vývoj ve dvou zemích nemusím nic přepočítávat ale použiju procenta. Co to je snad vysvětlovat nemusím (byť občas ten pocit mám).

Pokud chci vyjádřit pokles kursu s ohledem na výdělky a úspory pak jen s uvedením koeficientu "váhy dovozu", tedy cca 0,3. Pokud bychom neměli pravdu tak by zase bez intervencí byla devalvace někde k minus 6%. To ale nenaznačuje ani pan ekonom Kohout, přesto klidně stále operuje s plným poklesem.

Re: Když modely nefungují:
Autor: S. Ševeček Datum: 8.10.2014 9:03

Nepracujete, náhodou, v ČNB?

Re: Když modely nefungují:
Autor: V. Halašta Datum: 8.10.2014 15:02

To je nějak relevantní k tomu, zda má pravdu?

Re: Když modely nefungují:
Autor: S. Ševeček Datum: 8.10.2014 15:38

Má?

Re: Když modely nefungují:
Autor: O. Prokop Datum: 8.10.2014 12:56

Ze života: proč bude letos větší úprk lékařů z ČR do Německa než v minulých létech? Kromě jiného taky proto, že nyní po devalvaci, přepočtu si tam vydělají o 10-20tis Kč více. A to ani slíbených 5% Němečkových nezachrání...

Re: Když modely nefungují:
Autor: V. Halašta Datum: 8.10.2014 15:08

Mnooo, horní hranice říká, že si v Německu lékař přicházející z Česka vydělá přes 10 tis. Euro. O tom by se dalo s úspěchem pochybovat.

Vám by se asi líbilo v Německu počátku 20 let,:
Autor: P. Vaňura Datum: 8.10.2014 18:10

to se třeba plat, vyjádřený v markách, za jediný den zdvojnásobil.

Mimochodem, v Rusku během inflace, počátek 90 let, si lidé sice půčovali rubly, ale dluh se přepočítával přes dolary. Tedy, půjčil jste si 2000 rublů, to bylo 100 dolarů. Za dva měsíce jste musel vrátit 100 dolarů, tedy aktuálně 4000 rublů. No a v Maďarsku a Polsku to nebyly už půjčky mezi lidmi, ale třeba i bankovní hypotéky, banky dávaly hypotéky JEDINĚ tak, že byly nominovány ve švýcarských francích, aby nedoplatily na očekávanou inflaci. Když ale, v době krize, forint i zlotý silně devalvovaly, lidé, kteří pobírali plat v domácí měně hypotéky najednou nebyli schopni splácet. Vznikl z toho celostátní ekonomický problém a vlády muslely intervenovat, aby nevznikla masivní krize.

Jinak, ceny potravin u nás STOUPLY a to tak, že hodně. Taková šunka zdražila za tři roky na dvojnásobek, jogurty o 50% atd. atd. Také jablka silně podražila a vláda chce za peníze daňových poplatníků jablka ničit, aby tyto astronomické ceny zůstaly...

A VŠECHNO, co se kupuje za dolary a Eura, tady VEŠKERÝ DOVOZ devalvací ZDRAŽIL.

Re: Vám by se asi líbilo v Německu počátku 20 let,:
Autor: J. Jurax Datum: 8.10.2014 20:54

No, jsa šunkomil pravím, že cena šunky se za poslední tři roky rozhodně nezdvojnásobila :-)