23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

SVĚT: Vítaní či nevítaní zájemci

Záleží na tradici, zkušenosti země, zda se z ní víc odchází či do ní naopak přichází. A jaké jsou motivy k takovému pohybu: zda odchod z vlastního popudu ( motiv pobělohorský) nebo velmi nedobrovolný ( třímilionové sudetské vyhnání po druhé světové válce).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Volarik 2.10.2014 6:52

Velmi rozdílným metrem jsou měřeni různí příchozí.

Já a moje žena jsme přišli do Ameriky s uprchlickými vízy. Předtím jsme ale ztrávili skoro půl roku ve Španělsku a dva měsíce pak v Italii. Otisky prstů, fotografie, roentgen plic, krevní testy, vytěžování informací z vojny.... Můj švédský zeť to dnes taky nemá lehké. Moje dceru si vzal před třemi roky. Teď mají svůj řadový domek a malé děťátko. Niklas tady nikdy nemohl zůstat déle neř 3 měsíce jako turista. Na povolení k trvalému vstupu musel odleťet do Švédska a trvale vstoupit ze Stockholmu. Minulé pondělí jel z Los Angeles do San Diega (neboť tam se odstěhoval švédský konzulát) kvůli nekonečnému papírování. Pořád ještě nemá ten pobyt tady 100% trvalý. A těch peněz co stojí imigrační právníci. Když ještě neměl pracovní povolení, pracoval z domova pro svého švédského zaměstnavatele (v noci = 9 hodin časový posun). Inu, je bílý, vzdělaný, má tady teď dobře placené místo, umí plynně anglicky a je pracovitý. S takovými devizami je to tady těžké. Lepší je být hnědý, v zemi ilegálně, neumět nic ani anglicky mluvit...a je vystaráno.Že by hrozila deportace? Dejte pokoj, ilegální Mexičané se přece nedeportují. Kdo by pak pobíral podpory a ilegálně volil Demokraty (volební podvody s hlasy neoprávněných voličů jsou u Demokratů běžné)?

J. Babička 2.10.2014 4:44

vzpomínka

Vzpomínám si na dávnou dobu, za komunismu, kdy jsem se dozvěděl od známých, že s panem Voskovcem byl natočen rozhovor a bude vysílan. No a tak jsme čekali s napětim a pak poslouchali. A najednou nas v rozhovoru zarazilo to, kyž se zmínil, ře byl v USA rok zavřen ve vězeni. No bylo to překvapení, tak oni přece jenom ti komunisté maji nejakou pravdu, když takove lidi v USA,zavíraji do vezení. Nakonec jsem stejně utekl a do té ameriky, kde mě nikdo nezavřel (zatím)  Ale také jsem se tam dozvěděl, že to bylo vězení, od kterého měl kliče pan Voskovec sám. Mohl totiž kykoliv odjet, internován byl, protože odjet odmítnul a vzal americkou vládu k soudu a vzhrál a mohl vstoupit do USA, Na tom jsem si uvědomil, že to byla ukazka americke demokracie, kde v jinem státe by nekdo mohl zažalovat vládu a ješte v tom sporu vyhrát. To jsme ovšem tenkrát nevědeli. A tak dodnes nevím, zda pan Voskovec, byl již tak dlouho v exilu, že si neuvědomil, jak to budou chápat lidé doma, nebo, že věděl, kdyby řekl, jak to opravdu bylo, že by mu to komunisté neodvysílali. Take jsem s dozvěděl, že to udáni bylo o tom, že za prvni republiky on a Werich byli členy komunistického Devětstilu. Ovšem rozhodně komunisté nebyli, jen levičácí, kdo v mládí nebyl, takže to udání byla spíše potměšilost.

V. Ondys 2.10.2014 12:55

:)))))))))))))) Z dnešního pohledu je to až úsměvné,

když si uvědomíte, že v tehdejší době si pro našeho občana mohla přijet cizí tajná policie a odvézt ho nenávratně až na Sibiř...

V. Kusý 2.10.2014 19:18

Re: :)))))))))))))) Z dnešního pohledu je to až úsměvné,

Inu, podle příspěvků některých spoluobčanů v některých diskuzích se jim po té krásné době stýská. Nějak nevím, je mi šedesát osm a mám intenzivní chuť emigrovat. Ale kam ????

V. Ondys 2.10.2014 22:35

Re: :)))))))))))))) Z dnešního pohledu je to až úsměvné,

Myslíte poťouchlé optimisty, pane Kusý, kteří jsou přesvědčeni o tom, že hrůzy, které se u nás stávají jiným, když si stojí za svým, je nemůžou potkat v jejich společensky příkladných :)))))) postojích?