19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ZEMĚDĚLSTVÍ: Jak na stabilitu podnikání

Přestože se zejména v poslední době hovoří o možné destabilizaci našeho zemědělství jako důsledku ruských sankcí, případně o podpoření jeho stability prostřednictvím kampaní na podporu odbytu našich zemědělských surovin a potravin, je základní podmínkou dlouhodobé stability zemědělského podnikání u nás zvýšení podílu zemědělské půdy ve vlastnictví hospodařících zemědělců.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chaloupka 23.9.2014 12:33

Množství malých pozemků je pozůstatek způsobu

hospodaření před II. sv. válkou a zejména zemědělskou reformou, kdy byly zestátněny pozemky těch, co měli více než 250 ha, tedy z velkých vlastníků vznikly desetitisíce drobných zemědělců. Mimochodem největším vlastníkem půdy, cca 1/3 veškeré půdy, vlastnila katolická církev. Za socialismu byly sice velké podniky, ale drobní vlastníci stále své pozemky vlastnily. Také v průběhu 20. století se množství lidí, kteří se živí zemědělstvím smrsklo na 2 % obyvatelstva. Je tedy zřejmé, že většina pozemků jsou v majetku těch, co je vlastnili léta a dnes je pronajímají ne skutečným zemědělcům, ale agrárním podnikatelům. Jinak se totiž nedá říci těm, co obhospodařují více než 100 ha. Naše rodina vlastní cca 10 ha pozemků a věřte, že neprodáme, i když je obhospodařují nájemci.

A. Bocek 23.9.2014 7:29

Nějak mi z toho vyplývá,

čím vyšší PGRLF , tím dražší potravina. A tak si za vlastní peníze a z vlastní hlouposti prodražujeme každodení živobytí.