25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Hrst poznámek ke skotskému referendu

Když tak člověk pocestuje kus světa, zjistí, že některé jeho kouty má rád víc, některé méně, některé vůbec ne. Sám jsem si během svých toulek vytvořil takový žebříček sympatií; a jednu z nejvyšších příček mi na něm zaujímá Skotsko.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Koutecký 26.9.2014 17:14

Suverenita

"Nevynutí-li si sama nezbytnost, než se desítiletí s desítiletím sejde, ještě o stupeň užší sepětí sil Západu, i kdyby lecčí suverenitě hrdý hřebínek poblednouti měl."

Tak já nevím, ale kolik té suverenity nám vlastně ještě zbývá? Řídíme se převážně právními předpisy a nařízeními EU, naši ekonomiku ovládají globalizované banky a korporace, máme více méně společnou armádu, v politice je každý euroskeptik pranýřován, směřujeme k jednotné fiskální politice. Takže mi připadá, že se toho moc nezmění přejdeme-li z EU na federaci.

J. Vintr 23.9.2014 22:51

Re: Samostané národní státy jsou produktem civiliace

Samostatné národní státy nejsou produktem civilizace, ale produktem iniciativy jednotlivců, kterým jde výhradně o to, vytvořit pro sebe politické koryto. Ty řečičky o národním sebeurčení a podobně jsou jen návnada pro naivní občanstvo, aby těmto chytrákům pomohlo k novým korytům ...

P. Urban 23.9.2014 17:10

Re: Taky přirovnání, které kulhá na všechny 4!

Francouzi nás zradili v Mnichově a mají (spolu s Německem) rozhodující vliv v EU. Británie nás možná zradila v Mnichově ("možná" proto, že neměla přímé závazky vůči ČSR) a má jistý vliv v EU. Kdo jsou ti další, "kteří nás zradili"? A kdy a kde nás zradili?

Západní Evropa zjevně došla k názoru, že ji evropské oběti bolševismu za válku se Sovětským svazem nestojí. V případě Polska šlo možná o zradu, protože do války se šlo koneckonců kvůli zárukám Polsku. A legitimní polská exilová vláda sovětskou nadvládu odmítla. Naopak československá exilová vláda "vyvodila důsledky" a spojila se se Stalinem sama.  Tady tudíž nebylo koho zradit.

K. Janyška 23.9.2014 16:53

Samostané národní státy jsou produktem civiliace

a nedá se s tím nic dělat.... Dzp.

B. Rybák 23.9.2014 16:23

Re: Taky přirovnání, které kulhá na všechny 4!

Ti, kteří nás v Mnichově zradili, spolu s těmi, kterým nás zradili mají nyní rozhodující vliv v EU. Není žádný důvod věřit tomu, že se po vítězství morálního relativismu mravně vylepšili (a už vůbec ne ve vztahu k nám)!

Prezident Beneš pouze vyvodil důsledky z toho, že (i na příkladu Polska) jasně viděl, že "západ" pro nás nehne ani prstem a předá nás (na rozdíl od aktivně kolaborujícího Rakouska) Stalinovi. Západní Evropa to pak celá desetiletí utvrzovala tím, jak lezla bolševikům do zadele a místo o svobodu evropských obětí bolševismu "bojovala" za USA utlačovanou Koreu a Vietnam!

V. Ondys 23.9.2014 15:01

:)))))))) Současný svět není přízniv zakuklování?

Jeden by si mohl myslet při rozhlédnutí kolem sebe, že zrovna EU jo :)))))) ohledně okolních ženskejch.

P. Urban 23.9.2014 14:18

Taky přirovnání, které kulhá na všechny 4!

Srovnejte situaci českého národa za mládí F.L.Věka a v roce 1910. Co by dali skotští Galové či Lužičtí Srbové (koncem 18. století na tom byli zhruba stejně, jako Češi) za takovéto zničení!

Ti, kteří nás zradili v Mnichově a potom hanebně prodali Stalinovi, nás skutečně zachránit nemohou. Už proto, že nikdo takový neexistuje. Pokud nás někdo prodal Stalinovi, pak to byl prezident Beneš. Ten ovšem zase nebyl v Mnichově. Tam byli zástupci Francie a Británie. Ti nás ovšem Stalinovi později neprodali. Jednak nás prodat nemohli, jednak to po nich nikdo nechtěl.

P. Urban 23.9.2014 14:12

Ono to možná není o lepší a spravedlivější budoucnosti

ale o ochotě sdílet politiku a zákony.

Můžeme připomenout Československo, které se rozdělilo, po dobrém, v situaci komplikovanější, než v jaké je dnešní Anglie a Skotsko. A ... nestalo se celkem nic.

K tomu, abychom se mknuli do obranných kruhů, v jednom státě být nemusíme. Naopak, lepší spolek suverénních států, než "obranné kruhy" typu Jugoslávie na konci osmdesátých let. Ta sice na mapě vypadala velká, ale její síla byla menší, než je síla dnešního Srbska. Pokud musíte věnovat většinu energie řešení vnitřních sporů, pak vám na obranu před vnějším nebezpečím moc nezbude.

V. Mlich 23.9.2014 14:04

Co může pan Frýbort vědět?

Co může pan Frýbort vědět, jak samostatnost pomohla Slovákům? Nemyslím ekonomicky, ale že se konečně pomalu zbavují toho "hejslováctví" a hlavně už pro ně nejsou Ceši zádní pragocentristé, ale doopravdy srdci nejbližší sousedé. A stejně tak už se v Česku nemluví o penězovodu na Slovensko atd. Myslím, že na britských ostrovech by mělo osamostatnění Skotska taky pozitivní dopad. Snad to příští referendum připraví důsledněji.

Zato nikdo jiný než Čech lépe nechápe ten pocit anglické ublíženosti při představě "oni už nás nechtějí".

B. Rybák 23.9.2014 11:10

Přirovnání, které kulhá na všechny 4!

To, že pan Frýbort znehodnotí své přijatelné pojednání v tomto případě o Skotském referendu proněmeckými zobecněními, která jsou úplně "mimo mísu" už k němu neoddělitelně patří.

Přirovnání katolické c.k. monarchie, která své opožděné "reformy" prováděla v pangermánském duchu, který měl vést k úplnému zničení národa, v němž reformace se stoletým náskokem začala, k progresivní (úspěšné) protestantské Anglii (která přijala více než stoletou vládu skotských Stuartovců) je opravdu nejapné.

Víra pana Frýborta v to, že nás zachrání ti, kteří nás v "Mnichově" hanebně zradili a potom stejně hanebně prodali Stalinovi je poněkud "satanská". Pokud nebude "nová levice" drtivě poražena v USA (což je bohužel dost nepravděpodobné) nepomůže nám ani NATO!

B. Rybák 23.9.2014 10:38

Re: Pane autore,

Souhlasím s Vámi paní Sedláčková.

A. Sedláčková 23.9.2014 10:05

Re: Pane autore,

Díky, nápodobně

P. Kmoníček 23.9.2014 9:51

Re: Pane autore,

Číst a přemýšlet,paní Sedláčková.

P. Kmoníček 23.9.2014 9:49

Re: Jako obvykle kvalitní článek

A ještě více je potřeba je číst a přemýšlet o nich,o což mám velké obavy.

A. Špronglová 23.9.2014 9:46

Jako obvykle kvalitní článek

Pane Frýbort přeji vše nejlepší a těším se na další Vaše příspěvky. Nutno dodat, že je jich v České kotlině potřeba jako soli.

J. Kalina 23.9.2014 9:20

k rozpadům

v r 1918 se rozpadlo Rakousko-Uhersko a za 20 let Československo. Pak po 2.světové zase slepeno (ale již bez Němců a Podkarpatské Rusi = také rozpad), aby se při nejbližší příležitosti rozpadlo na Česko a Slovensko. Tlaky na rozpad byly vnější i vnitřní. Autor nezmiňuje největší rozpad poslední doby a to SSSR. PO 20ti letech je řada na slepenci Ukrajině. Už si ani nemůžeme přát, aby si vzala příklad a proběhlo to v takovém "klidu" jako u SSSR. Asi jsou jiné tlaky, přání a zájmy než když se rozpadal SSSR. Dále bych připomenul letitou říkanku: poválečné hranice v Evropě jsou neměnné. Ještě ten Krym: co tak znám z dějepisu dobyli a pak obývali: Skythové, Hunové, Avaři, Bulhaři, Maďaři, Tataři, Mongolové, Tataři, Turci, Rusové. Posléze Ukrajinci, Rusové. Posledně zmínění dali a pak vzali.

J. Boleslav 23.9.2014 9:10

Tradičně pěkný článek

snad až na to, že autor vidí nějakou spásu naší civilizace v EU. To je IMHO trapný omyl. Naše bezpečnostní zakotvení představuje NATO, EU je (naštěstí) vojensky zcela impotentní.

A. Sedláčková 23.9.2014 8:57

Pane autore,

jako vždy splácáte dohromady vše, co se Vám hodí k propagaci našeho EUsuperstátu. Nemá tudíž cenu (pro mne určitě) reagovat na různé části Vašeho článku, snad jen zmíním kostrbatost spojení Spojené království, Habsburci a arabské jaro. Dokonce se Vám tam podařilo našroubovat p. Klause a pí Bobošíkovou. Ke skotskému referendu snad jen tolik: po 4 staletích touhy Skotů po nezávíslosti je výsledek zhruba půl na půl dost nešťastný, tam nebude klid, i když jim ho přeju.

D. Polanský 23.9.2014 6:53

Ono státy se ani tak nerozpadají

v dnešní době v důsledku cizí agrese, jako z titulu hamižnosti domácích vládnoucích či potenciálně toužících po vládnutí (či už mocensky nebo politicky) špiček. To, že se o vnitřně rozložený stát pak již někdo "postará" je jenom důsledek. Jenomže pokud je to objektivní historický proces, tak co maximálně můžeme, je opatrně šlapat na brzdu.

Kdyby se Skotsko utrhlo, nic se neděje. Jsou v bezepečí za vodou, tam kdesi na severu. Kdyby se měla rozpadnout Ukrajina, tam již zájemců bude habaděj.

P. Sulc 23.9.2014 3:12

Mate pravdu. Po objevu zlatych a stribrnych dolu

v latinske Americe bohatstvi plynulo do Spanelska, ktere zacalo upadat. vse se dovazelo, stavba lodi, remesla sla k certu a v 19 stol bylo Spanelsko beznadejne zaostala zeme. A nevzapamatovalo se poradne dodnes. A rozpad vekych celku? Habsburske soustati odolavalo vsem nepratelum 400 let. Po rozpadu ty prtate pidi statecky neprezily 20 let. A jejich '''suverenita'', kdy si ''lid'' vladne sam, je jen k smichu. Lid je nastvany a zeme je zkorumpovna na urovni, jaka nikdy pred tim nebyla. Stat je zadluzen, ale politici si zvysuji platy. Nadhera.. A soudy s korupcniky se jen tahnou jako nudle , bez nejakych vysledku.