29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

HISTORIE: Co byl a co není fašismus

Nepodařilo se mi vyzvědět, z jaké situace vyplynul citovaný výrok, ale o jednom svědčí: jeho autor, ať byl, jaký byl, měl vtip a dovedl se zasmát i vlastnímu dílu. Tím se liší od všech samovládců minulých i přítomných, figur prkenně vážných, bez vtipu a bez úsměvu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Koutecký 26.9.2014 23:17

Kdo by měl rozhodovat o osudu státu

....ani není rozumného důvodu, proč mají o osudech státu a společnosti spolurozhodovat ti, kdož k jejímu provozu halířkem nepřispějí.Vyloučením osob na společenském bohatství se leda přiživujících, ať už záměrně nebo z nedostatku příležitosti, by se také nestalo nic děsného...praví autor.

Jistě, důchodci, invalidi, nezaměstnaní, studenti, matky v domácnosti a pod. nemají co do vedení státu kecat, příživníci! Tedy volit a býti voleni, protože jinak do řízení státu nemůže kecat nikdo, kdo není vyvolen. Teda kecat může, máme demokracii, ale stejně ho nikdo neposlouchá. Já bych to ještě vylepšil tak, že by se ve volbách hlasovalo jako ve Společenstvích vlastníků bytů - čím větší byt, tím více hlasů. Ve volbách pak by platilo, čím větší majetek, tím více hlasů. Navíc by se tak odstranily problémy s přiznáváním majetku, omezila korupce a lobbing, riskovat mafiánské praktiky by ztratilo smysl. Podobně se už dneska hlasuje v Radě EU a všichni jsou spokojeni.

V. Vaclavik 22.9.2014 17:41

Fasismus je

socialismus, s tim hlavnim rozdilem, ze vyrobni prostredky zustavaji (prevazne) soukrome, ale jsou plne pod statni kontrolou, moci. Je to vycuranejsi zpusob dojeni podnikani, nez kdy byl naivni komunismus, s jeho socialistickym znarodnenim podnikani.

Naivnimu vychodnimu komunismu jeho dojna krava ani nezacala dobre dojit a zakratko mu beznadejne vyschla, kdezto vycuranejsimu evropskemu korporativistickemu demokratickemu fasismu zpocatku dojila dobre, ale casem taky vyschla, protoze se tak dlouho chodilo se dzbankem ke studni (pridavaly se dalsi regulace podnikani), aniz by se kdokoli staral o pramen... anebo jak se lidove rika, krave je treba dat do drzky, aby dala do dizky.

Kdyz se nahledne na veci principialne, zjistime, ze fasismus s Musolinim neskoncil, ale pokracoval dal v mirnejsi a o to vice zaludnejsi forme v povalecne Zapadni Evrope. Neni to vubec tak, jak se nam to snazi autor namluvit, ze fasismus zacal a skoncil s Musolinim.

Jak je nize podotknuto, italsky fasismus byl triumvirat, ktery zahrnoval cirkev, ta byla v Italii te doby velice silna, kdezto jeho nastupce - evropsky mekci fasismus byl diumvirat s rouskou demokracie, ktery se pozdeji zmenil na 'univirat' - fasisticky korporativismus s demokratickou rouskou, tak jak jej zname dnes, kdy jsme se k nemu po prevratu pripojili.

L. Křivan 22.9.2014 8:19

Role církve

Ve Španělsku neměla církev na vybranou.  Jak vraždily kněze a jeptišky anarchistické a jiné levicové bandy je dostatečně známé.

J. Jurax 23.9.2014 0:45

Re: Role církve

Dlužno ovšem dodat, že ono to tam bylo složitější - především církev si nevybírala, nýbrž měla od počátku jasno v podpoře Frankovým pučistům. Katolická církev ve Španělích oné doby byla nekompromisní oporou bohatých vrstev, sama byla nesmírně bohatá, vlivná (mj. byla největším majitelem půdy) a neslynula sociálními ohledy, nýbrž tvrdou linií proti neznabohům, mezi něž patřili mimo komunistů, socialistů a anarchistů taky odbory. Byla též proti z voleb vzešlé vládě Lidové fronty premiéra Caballera (ostatně papežská politika té doby byla vypjatě antikomunistická a přála spíš než demokracii autoritativním režimům) ... a sociální rozdíly byly ve Španělsku třicátých let (předtím samozřejmě taky) propastné. No a když se k sociální nenávisti přidá vhodná ideologie, nemine válka ani církev.

R. Szewczyk 22.9.2014 7:02

hm

ačkoliv......vzpomněl jsem si na takovou maličkost ,dědictví fašizmu,mateřskou dovolenou,placenou normální dovolenou,minimální mzdu,to co se dnes nazývá socialní pojištění,další maličkostí bylo 1927 zavedení zlatého standartu,čímž v podstatě v Itálii zmizela nezaměstnanost,stipendia pro nadané děti,státní zásahy proti tubeře,no prostě sama podstata hnusu a zla,proto fašismus je třeba vymýtit tím,že vyše uvedené se zakáže a zruší a to pod hrdelním trestem

ačkoliv ...boj proti fašismu uspěšně začal,například,zlatý standart zrušen,důchody asi nebudou,povinné očkování proti tubeře zrušeno,pro začátek docela dobré,

ačkoliv.....v roce 1926 měla Itálie 40mega obyvatel,ale jen 100tis nezaměstnaných,za krize se nějak počet neměnil,srovnej dnes ,4mega nezaměstnaných na 60mega obyvatel,ten fašismus byl fakt hnusnej,bo nutil lidi asi pracovat,

P. Vaňura 22.9.2014 9:48

Mohl byste ve stručnosti popsat

sociální systém v Německu r. 1937 a srovnat ho se Švédskem a Norskem?

Ale opravdovou lahůdkou by bylo srovnat sociální systém v Německu (DDR i BRD) se sociálním systémem SSSR r. 1980. Já např. vím, že VEŠKERÉ léky v lékárnách musel pacient v SSSR hradit v plné výši, zdarma je měl jen v nemocnicích.

P. Maleček 22.9.2014 6:28

Putin že není fašoun?

No jako vždy češtinářská lahůdka, ale v obsahu mi chybí role církve coby jedné ze složek Mussoliniho mocně podporující. Tedy aspoň v době jeho největší slávy. Pomalu v každé politologické příručce je fašismus popisován jako triumvirát vlády odborů, zaměstnavatelů a právě církví, které do parlamentu posílaly své zástupce.

Jak to tedy opravdu bylo? Nebo že by ty církve si přihodili komouští politruci? Protože být to pravda je Putin fašoun jak poleno. Ten ruský parlament byl totiž sice zvolen tzv. demokraticky, ale skutečnou vládu Putinovi zajišťují právě tyto tři mu sloužící složky.

L. Křivan 22.9.2014 8:08

Re: Putin že není fašoun?

Putin vyvedl Rusko z hospodářského chaosu, zvedl životní úroveň, vrátil Rusům značně pomačkané sebevědomí, udělal ze slaboučkého Ruska opět velmoc,....   jasná věc, JE TO FAŠOUN !

Pane Malečku, vy tu děláte reklamu fašismu !

R. Langer 22.9.2014 10:04

Re: Putin že není fašoun?

Putin je starej KGBáckej komouš, ten se od fašismu jenom lehce přiučil, a to horší doplnil. Jako ostatně každej komouš. :-P

L. Křivan 22.9.2014 12:31

Re: Putin že není fašoun?

Poznal jsem Španělsko za Franca, a Československo až do 1968.  Myslím, že Španělsko bylo svobodnější než Československo padesátých let.

Putin: nevím zda byl komunista přesvědčením, nebo byl jen "u komunistů" jako velká část Čechů.  Vyrůstal v SSSR po válce a tehdy tam nebyla taková možnost dostat se k pravdivým informacím, jako u nás. Navíc vše se dalo svést na válku, později na Stalina,...  a Rusové neměli tu touhu po demokracii jako my.  Touhu a tradici. Ono i to R-U  bylo dost demokratické.

P. Vaňura 22.9.2014 15:35

Alexandr Solženicyn svého času

rozzuřil levičáky k nepříčetnosti, když řekl, že Španělsko není skutečnou totalitou, protože každý Španěl může dostat pas a klidně ze Španělska odjet a zase se tam případně vrátit!

Nevím, který západoněmecký politik se svého času osopil na W. Bradnta se slovy "Spolková republika byla uznávána všude tam, kde politické klima neurčují pracovní tábory, ostnaté dráty a ústavy pro duševně choré. Vy jste nás postavil na roveň se státem (NDR), který se musí obklopovat minovými poli, aby mu jeho občané neutekli!

L. Křivan 22.9.2014 15:46

Re: Alexandr Solženicyn svého času

Protože je ten citát výstižný a přesný, vsadil bych na politika jménem Franz Josef Strauß.

 Byl jeden z nejinteligentnějších německých politiků.

J. Václavíková 23.9.2014 20:31

Re: Putin že není fašoun?

Na nohy postavily Rusko rostoucí ceny ropy. A Putin je netoliko komunista, ale hlavně dobře vycvičený agent KGB, jestli Vám název této organizace něco říká.

P. Sulc 22.9.2014 0:44

A nejsou nahodou ty po socialismu dychtici

strany cirou nahodou strany levicove?  A , opet ovsem cirou nahodou, nepredchazela te nemecke delnicke narodne socialisticke strane o 30 let ceska straana narodne socialisticka?  A nebyl jejim snazivym udem pomstychtivy, prolhany mrnous Benes, ktery se podle dnesnich meritek "zaslouzil o stat" ?

P. Vaňura 22.9.2014 9:39

No, sám Mussolini defiinoval

fašismus slovy "Vše uvnitř státu, nic mimo stát, nic proti státu" a toto v plné míře platí i pro nacismus a komunismus! A Trockij, poté co byl vyhnán Stalinem do exilu, pronesl na adresu komunistů něco, co tvořilo ZÁKLAD Husákovy normalizace "V systému, kde veškeré výrobní prostředky ovládá stát platí "kdo neposlouchá, ať nejí," toto neplatilo dokonce ani pro nacistické Německo!!!

Jinak, neštěstím pro Mussoliniho bylo jeho "osvobození" komandem německých parašutistů pod velením Otto Skorzenyho. Protože pak už byl jen Hitlerovou loutkou a jednal v jeho duchu. Jinak by asi přežil.

P. Lenc 22.9.2014 10:04

Re: No, sám Mussolini defiinoval

Zhrňme to, vrcholný socialismus v minulém století si říkal fašismus, nacionální socialismus a komunismus.Je ironií, že ten italský byl "nejlidštější".

R. Langer 22.9.2014 10:05

Re: No, sám Mussolini defiinoval

Přesně tak!

L. Křivan 22.9.2014 12:34

Re: ten italský byl "nejlidštější".

Ten italský se nemusel prosadit válkou jako ve Španělsku.