19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nebojím se odlišnosti, bojím se násilí

Článek Zuzany Durajové z Ligy lidských práv a Marka Čaňka z Multikulturního centra Praha je nadepsán „Šátek odhaluje náš strach z odlišnosti“ (Lidové noviny 5. září). Nejsem si jist, zda název nedodal redaktor Lidových novin, to se z dobrých důvodů občas stává.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 12.9.2014 21:02

Jak kdo

Pane Drápale, třeba u vás by mě ani nenapadlo, že máte problém s odlišností. Nikdy by mě nenapadlo o tom přemýšlet, protože vaše články jsou jasné, srozumitelné a nejsou nesnášenlivé (třeba právě vůči té nesnášenlivosti). Sice ne vždy mohu stoprocentně souhlasit, přesto však častěji souhlasím s tím, co píšete.

Pod články o islámu či o kauze "šátky" však naleznete celou řadu příspěvků, na které se uvedený popis vztahuje dokonale.

J. Anděl 12.9.2014 21:03

Re: Jak kdo

oprava: třeba právě vůči té odlišnosti

K. Krbálek 12.9.2014 19:07

je islám náboženství?

stále víc o tom pochybuju. Je to politická ideologie, která se jen jako náboženství maskuje, takže bychom k islámu měli přistupovat jako k politické ideologii. A je to ideologie velmi netolerantní, nedemokratická, neliberální, totalitní a agresivní. V tomhle je velmi podobná nacismu. Už v tomhle výčtu je spoustu argumentů, proč ideologii islámu odmítnout. Dalším důvodem je pohled do zemí kde vládne. Když je islám obsadil, bylo to centrum tehdejší světové civilizace, byly to ty nejrozvinutější oblasti světa, teď je to světová žumpa. A příčinou tohoto úpadku je islám. Ne, díky, nic takového tady nechci.

J. Sova 12.9.2014 22:00

Re: je islám náboženství?

Zda je islám náboženství, na to dal odpověď II. vatikánský koncil:

„Plán spásy se však vztahuje i na ty, kteří uznávají Stvořitele, a mezi nimi především na muslimy, již prohlašují, že se drží víry Abrahámovy, a klaní se jako my Bohu jedinému, milosrdnému, který bude v poslední den lidi soudit."

12.9.2014 16:52

Výborně napsáno.

Opravdu ale nechápu, proč se stále více bojíme říci svůj názor? O cikánech se nesmí diskutovat, o židech se nesmí diskutovat a teď i o muslimech. Jak to asi tak dopadne?

J. Anděl 12.9.2014 21:08

Re: Výborně napsáno.

Já pořád nechápu, proč lidé tak často v diskuzích píšou, že se "bojíme" říci svůj názor. Bojíte se vy? Připadáte si odvážný, když sem svůj názor píšete?

P. Skřivan 12.9.2014 14:57

Všem diskutujícím bych si dovolil připomenout,

že politická nebo náboženská agitka je na školách zakázána. ... takže nosit zvláštní oděv z důvodu náboženského nebo politického přesvědčení, kde je na první pohled jasné, o jakou že víru se to jedná, je prostě problém.

Naprosto souhlasím s autorem, že pak by dotyčný měl odcestovat tam, kde nemají náboženskou a politickou toleranci a nejlépe tam vyznávají Islám nebo si tu založit školu pro muslimy ... .

Ve veřejných školách, ale platí školní řád ... .

J. Anděl 12.9.2014 21:11

Re: Všem diskutujícím bych si dovolil připomenout,

Oblečení nelze považovat za agitaci. Zákaz šátku muslimkám nijak nezabrání své náboženství propagovat.

Když jsem chodil na střední školu, spolužačka se mě snažila přesvědčit o hodnotě náboženství. Mám takový dojem, že dokonce měla na krku křížek. Myslíte, že porušovala zákon?

Tohle zrovna je myslím nesmysl.

P. Brodský 12.9.2014 12:38

Nejde jen o muslimky

Většína čtenářů souhlasí s Benešovýmu dekrety,chtěla by odstranit levičáky, multikulturalisty, intelektuály a kdoví koho ještě.Bojím se Vás, pánové Drápale, Křivane, Sulci atd rozhodně více než muslimek v šátku. Vaše sympatie k Izraeli jsou pouhou maskou. Ve skutečnosti jste pravověrní skinhedi se vším všudy včetně latentního antisemitismu.

R. Brzák 12.9.2014 12:47

Re: Nejde jen o muslimky

Pane Brodský, ti, kteří se zde agresivně vyjadřují vůči Vámi jmenovaným, jsou pod vlivem svého strachu z konání, které je zjevné a potvrzováno denodenně. Takže je zde jistý nesoulad - nebojíte se činů (radikálních) muslimů, ale obáváte se vyjadřovaných názorů postarších pánů, jejichž frustrace z toho, že nemohou mnoho ovlivnit ve světě, ve kterém se prosazuje z jejich hlediska čirý nerozum.

Já s Vámi souhlasím - není třeba se muslimů bát - je třeba je milovat. To ale sebou nese odpovědnost (tak jak popisuji ve svém příspěvku zde), které, zdá se mi, se bojíte Vy.

M. Koutný 12.9.2014 20:06

Re: Nejde jen o muslimky

Nesouhlasím s Benešovými dekrety, chtěl bych ovšem odstranit kavárenské levičáky a multikulťáky - ne ze světa, jen z veřejného života a z rozhodovacích procesů státu. Pana Drápala se nebojím, v mnohém s ním souhlasím a vážím si toho, že i ty názory, jež nesdílím, prezentuje kultivovaně a inteligentně. Skinhedů se trochu bojím, muslimů ovšem ještě víc. K Izraeli chovám nefalšované sympatie a vadí mi právě latentní antisemitismus levičáckých "užitečných idiotů". Co se mnou, pane Brodský???

R. Brzák 12.9.2014 20:14

Re: Nejde jen o muslimky

Zdravím Vás,

s panem Brodským, zdá se, je debata vždy podobně dopadající - tedy žádná. Navrhuji Vám se muslimů nebát - a tudíž jim neustupovat. To nemá nic společného s nenávistí - se kterou operuje pan Brodský. Naopak, je to zodpovědný postoj vyplývající z lásky k životu a svobodě.

J. Chaloupka 12.9.2014 11:59

Moje reakce na článek v LN:

Neznám případ, kdy by se jeptiška nebo žid opásali výbušninou a odpálili se na tržišti nebo v autobuse plném lidí. To je ta odlišnost, která nám vadí na muslimech.

J. Anděl 12.9.2014 21:15

Re: Moje reakce na článek v LN:

Přesto dojde-li v diskuzích pod články na náboženství obecně, nebo na křesťany konkrétně, jsou příspěvky plné chorobné nenávisti.

R. Brzák 12.9.2014 11:37

Já mám rád muslimy -

ba se opovažuji napsat - protože jsou moji bližní, snažím se je milovat. Učím se to. Rozhodně z nich nemám strach. Vlivem strachu bych jim ustupoval ve věcech, které jdou proti životu a svobodě - a proti lásce. Nechával bych je konat skutky, které by v konečném důsledku ubližovali jim. Takovými skutky by v dalších lidech vzbuzovali instinktivní reakci. Takovou je útěk. Tak by muslimové byli ochuzeni o interakci s mnoha lidmi, těmi křehčími, empatičtějšími - potenciálně lidé poskytující péči, umělci, atp. Druhou instinktivní reakcí je protiútok. Tak by muslimové přicházeli o zdraví a životy.

Nepřeji muslimům takové dopady jejich netolerantního chování. Protože je mám rád, přeji si, aby s námi mohli žít. Tak jako to přeji našim dětem. Svému potomstvu, chci-li, aby přežilo s mými sousedy v naší zemi, musím vštípit základní pravidla našeho společenského zřízení, naší kultury, našeho způsobu života. Dělám to tak, že mu kladu v jeho volbách hranice. Dělám to s láskou - a neoblomně. Ve jménu lásky k nim musím vyžadovat po muslimech totéž, co po našich dětech.

Z.Durajová a M.Čaňka, pracující v sociálních službách, nemilují muslimy. Mají strach, že nebudou dost tolerantní, dost obětaví, dost empatičtí, dost moderní ("ne jako jejich otcové") zkrátka "dost dobří", bojí se, že nebudou oceňováni ve svém oboru, který představuje nataženou ruku vůči lidem, kteří se ve svém životě ve svých komunitách a společnostech odlišných od naší necítí bezpečně a dobře. Jako úlitbu svému strachu (ne lásce k muslimům) "svému dítěti" říkají - "Dělej si co chceš. Můžeš porušit základní pravidla našeho vzájemného setkávání, bez obav vyžadovat, aby se změnil školní řád, inspirovaný přípravou specialisty na jeho budoucí profesi a ohledy na bezpečnost práce. Naše společnost se Ti přizpůsobí."

To se ale nestane. V důsledku multikulturního přístupu, založeného na strachu (ze své potenciální nedostatečnosti), se ve společnosti probouzejí instinktivní reakce.

Ve jménu lásky "dosť bolo multikulti"!

B. Pauk 12.9.2014 11:30

Pionýrský šátek končil Jáchymovem.

Nejzkorumpovanější jsou čeští kolektivističtí, ba stádovití voliči: za guláš, mávátka a jalový slib čehokoli prodají svůj hlas komukoli. Šarlatánský systém, založený na zhruba rovnoměrném zisku „standardně klauzemanovsky“ získaných hlasů pro falešné, umělé, neautentické a následnické partaje, vzniklé rozpadem „vedoucí síly KSČ“, nutno nahradit občanskoprávním adresným a zpětnovazebním systémem, z občany permanentně individuálně prověřovaných nejlepších zastupitelů - bez ohledu na jejich partajní příslušnost. Národní mužstvo se také sestavuje z nejlepších hráčů – nikoli „většinově“ z nejvlivnějších klubů a jejich bafuňářů, zajištěných finančně na čtyři roky. Každé jiné řešení je „falešný a prázdný“ šarlatánský trik.

„Nepartajnická politika“ (podobná nezávislé advokacii), na bázi občanského zákoníku založená, má reálnou a logicky zdůvodněnou šanci, a to univerzálně.Všechno už tady jednou bylo – jenom zodpovědný občanskoprávní, adresný a průběžný volební systém na bankovně účetním principu dosud nikoli.Nepomůže nic jiného, než úplná obousměrná personální ručitelská adresnost a zpětnovazebnost volebního systému na voliče, včetně možnosti levného a voličsky osobně zodpovědného referenda i přímé volby kohokoli :„Státy se prostě udržují těmi principy, na kterých vznikly“ (korupčník TGM).

Existuje stručný a logický, na partajích nezávislý projekt adresné spoluvlastnické demokracie (nikoli však falešné, diletantské a klamavé tzv. „přímé demokracie“): v článku „Právní stát" na google:

http://www.inuru.com/index.php/spolecnost/organizace-spolenosti/324-pravni-stat-volby

M. Hoblík 12.9.2014 11:29

Nebojím se muslimek, ani jejich šátků.

Bojím se takových oslů, co se bojí muslimek a jejich šátků. Už někdo z Vás zkusil jít v Polsku do katolického kostela v kraťasech a tričku s krátkým rukávem? Já ano, ani jsem se nepomodlil a jen jsem letěl!

R. Brzák 12.9.2014 11:40

Re: Nebojím se muslimek, ani jejich šátků.

Ani já se jich nebojím - ba mám je rád. Viz můj příspěvek výše. Nojo, v Polsku prostě mají jiné společenské konvence - kostel je pro ně místo sváteční, něco jako když Vy navštívíte s manželkou ples, nebo předávání diplomů na škole. Jen oni si těch svátečních chvil dopřávají aspoň jednou týdně. Trošku je těm Polákům co závidět, nemyslíte?

M. Urban 12.9.2014 11:47

Re: Nebojím se muslimek, ani jejich šátků.

To samé platí i v Řecku, ale jít do kostela a jít do školy je přece něco jiného. My jim demokraticky otevřeme dveře, oni pozvou další oknem a zbourají nám dům. Pokud nebudou veřejně kritizovat vraždíci muslimy, tak nejsou věrohodní.

M. Koutný 12.9.2014 20:09

Re: Nebojím se muslimek, ani jejich šátků.

Jasněěěěěěěěěěěěě!!! A ti němečtí soudruzi v hnědém si chtěli jenom zapochodovat za zvuků břeskné hudby, jen osel se jich mohl bát!!!

J. Schwarz 12.9.2014 20:58

Re: Nebojím se muslimek, ani jejich šátků.

A dobře vám tak! Zkuste stejně oděn vstupit do mešity a dopadnete ještě hůře! Na druhé straně je stejně v pořádku, když muslimky v šátku, vstoupivší do naší sekulární školy poletí také. a to netrvám, aby dostaly, jako jste pravděpodobně dostal vy, na budku.

J. Farda 12.9.2014 11:23

Burky v Teplicích

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/t1.0-9/10592769_721391127909876_8924817559639168094_n.jpg

V. Ondys 12.9.2014 10:35

:))))))) Je úsměvné, když horliví svazáci poučují zkušenější

Asi by nejdřív měli vyrazit do světa, v podobných případech zrovna do oblastí, kde se nejpřísněji vládne podle koránu, a přesvědčit tamější k toleranci k odlišným, pokud to přežijí, určitě nás mnohem zasvěceněji potěší i názorově obohatí. :)))) Čest jejich památce!

Z. Žabička 12.9.2014 9:10

Šaba..

Vážená paní ombudsmanko,

vyjeďte do Saudské Arábie, vezměte na sebe rozhalenku a šortky, na krk si dejte křížek a běžte bez pánského doprovodu na tržiště. Asi rychle zjistíte, co jsou nelidská práva.

M. Hoblík 12.9.2014 11:30

Re: Šaba..

Tak tam nejezděte. Oni Vás stejně nechtějí!

J. Novak 15.9.2014 9:12

Re: Šaba..

Naším právem je zrovna tak je nechtít tady.

E. Žluva 12.9.2014 8:58

Neřešitelné

Žádný muslim se nikdy neintegruje do jakékoli jiné společnosti. Nepřichází to pro ně v úvahu.  Netřeba spekulovat, výsledky už zcela jasně vidíme ve Francii, Británii, Norsku atd.

V zemích, kde nabydou nezanedbatelného počtu, nastává zásadní problém demokratického politického systému v tom, že se z nich stanou voličské hlasy. Tím je vše ztraceno... kvůli hlasům ve volbách udělají především levičácké strany cokoli, aby je získaly.

Jediným řešením pro státy, které ještě mají muslimskou menšinu zanedbatelného procenta, je nevpustit na své území jediného příslušníka této sekty... což by znamenalo také nutnost vystoupit z EU.

R. Brzák 12.9.2014 11:43

Re: Neřešitelné

Ale integrují. Když budeme s láskou, důsledně a trvale vyžadovat od každého muslima každodenní dodržování našich pravidel chování a života - a nebudeme svá pravidla kvůli nim měnit.

P. Moravčík 12.9.2014 14:57

Re: Neřešitelné

Sprvoti som si myslel, že ste troll, ale teraz mi je jasné, že máte až monthypytonovský zmysel pre čierny humor :-)

R. Brzák 12.9.2014 22:01

Re: Neřešitelné

Nu vidíte, miluju Monthy Pythony - a přitom svůj příspěvek myslím vcelku vážně (v tomto ohledu mi nevadí, že budu za vola - chcete-li za trolla...). Jen jsem zapomněl dodat, že nesmým brát ohled na to, že takovýmto trvalým tlakem se možná z muslima přísně podle učení Islámu vzato stane nemuslim...