16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

EVROPA: Jednotní v bezradnosti

Mnozí pociťují střetávání západní propagandy, která démonizuje Putina, a východní propagandy, která démonizuje Západ, jako nepříjemný zmatek, v kterém je těžké se vyznat. Cítí, že pravdu nemá ani jedna, ani druhá strana.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Baloun 9.9.2014 9:57

Re: Souhlas s článkem

o tedy obyvatelstvo dotyčné země stojí?

B. Rybák 9.9.2014 0:25

Re: Nevím nevím.

Ten citát je důkazem, že Putin je skutečně výjimečný státník. Tento jeho projev patrně přesvědčil amorální neolevicovou "elitu" upadajícího, beznadějně zadluženého, nereformovatelného "západu", že Putin představuje alternativu pro postkřesťanský svět, která je schopna účinně zabránit její zeleně socialistické světovládě! Odtud ta zuřivá nenávist současné supervelmoci.

B. Rybák 8.9.2014 23:55

Re: V podstatě ano,

Když se nedokáží obě části obyvatelstva domluvit, vznikne občanská válka v níž buď jedna nebo druhá strana zvítězí nebo se zničení obou stran vytvoří dohoda o rozdělení (jako např. v Koreji). Řekl bych, že nerozumnější je domluvit se reálně politicky hned na počátku (jako Finsko). Za hloupost se v životě i v politice (nárazníkového státu) tvrdě platí.

B. Rybák 8.9.2014 23:43

Re: Souhlas s článkem

Přesně tak. Směřování k ukrajinské "finladizaci" (ke vzniku stabilního nárazníkového státu Ukrajina), které bylo nejlepším řešením pro ni i pro "svět" bylo přerušeno prozápadním "majdanským" pučem a na řadu generací znemožněno vypuknutím občanské války, která byla nevyhnutelným důsledkem "majdanské" politiky zaměřené proti vlastním rusky mluvícím občanům a tradiční autonomii jejich oblastí.

Od té doby je možný jenom rozpad Ukrajiny (v nejlepším případě maskovaný nějakou velmi volnou federací)!

M. Prokop 8.9.2014 21:53

Re: Gruzie a Ukrajina mají s Ruskem (RSFSR) ty nejhorší

I Pobaltí, pochopitelně.

Jenže i ta Gruzie, i ta Ukrajina je civilizačně poněkud Západu vzdálena, což je (kromě technicky vojenských problémů) důvod obtížnosti jejich integrace.

Podobně jako Turecko.

P. Vaňura 8.9.2014 21:33

Jared Diamond popisuje ve své knize Osudy lidských

společenství dva základní způsoby vzniku států. Prvním je spojení se proti vnějšímu nepříteli a druhým podmanění jednoho státu druhým a jeho postupně začlenění do vítězné země.

P. Vaňura 8.9.2014 21:20

Ale Rusko evidentně nechtělo finlandizaci Ukrajiny,

ale její připojení k "celní únii," která měla postupně přerůst v reinkarnaci SSSR! A, jak se ukázalo, dokonce i násilnou cestou!

P. Vaňura 8.9.2014 21:17

"Říše se nemůže vzdát kontroly českého území a

jeho obyvatelstva." K. H. Frank, 1940.

P. Vaňura 8.9.2014 21:15

Gruzie a Ukrajina mají s Ruskem (RSFSR) ty nejhorší

zkušenosti. Přesvědčily se, Gruzie dokonce 2x za sebou, že Rusko, i když předtím uznalo jejich nezávislost, je napadne a anektuje v okamžiku, kdy už se na to cítí dost silné, Proto hledají ochranu, kde se dá...

M. Prokop 8.9.2014 21:05

Re: NEúdajně..

To údajně a neúdajně závisí jen na ruské paranoie. A ta je, jak známo, mohutná sama o sobě a v poslední době mohutně přikrmovaná.

M. Prokop 8.9.2014 21:04

Re: Souhlas s článkem

Co ale s tím, pokud obyvatelstvo dotyčné země o "finlandizaci" ve valné části nestojí?

M. Prokop 8.9.2014 21:02

Re: Amnesty International

To by určitě neškodilo. Co separatisti a zelení mužici, ti mají pré?

B. Volarik 8.9.2014 20:43

Re: ironie

V roce 1967 se Jordánsko zúčastnilo útoku na Izrael. V současné době je zmítáno vnitřními rozpory. Ztratilo Pravý břeh Jordánu.

J. Kanioková 8.9.2014 20:00

:)))))))))

.

J. Kanioková 8.9.2014 19:56

NEúdajně..

Základny NATO - http://krat.si/Cur

J. Kanioková 8.9.2014 19:55

Amnesty International

Ukrajina musí zastavit pokračující zneužívání a válečné zločiny pro-ukrajinských dobrovolnických sil

http://www.amnestyusa.org/news/news-item/ukraine-must-stop-ongoing-abuses-and-war-crimes-by-pro-ukrainian-volunteer-forces

J. Kanioková 8.9.2014 19:55

Souhlas s článkem

Je děsné, když se neuvažuje a nejedná dle reality..

Každá velmoc si udržuje určitou sféru vlivu pro svou bezpečnost. I dle Kissingera nejlepší reálná cesta pro Ukrajinu by byla finlandizace… V článku ve Washington Post mluvil docela předvídavě o tom, jak se krize na Ukrajině může vyvinout. "Na mezinárodní úrovni by Ukrajina měla usilovat o pozici srovnatelnou s Finskem,". Holt, šachoví mistři Západu to znemožnili. Takže to nejspíš budou další litry krve a nakonec téměř jistě rozpad..

Už v r. 2008 na summitu NATO v Bukurešti ve svém projevu Putin řekl svým kolegům, že Moskva vnímá přístup NATO k ruským hranicím jako skutečnou hrozbu pro zájmy státu, a že by mohla přijít odpovídající opatření.

M. Prokop 8.9.2014 18:51

Re: Nevím nevím.

Do spolku se hlavně tlačí dost značná část Ukrajinců. A nikdo neriskuje, poslat je do prdele (tedy do Ruska).

M. Prokop 8.9.2014 18:49

V podstatě ano,

jen bych trochu rozlišoval velikost oné viny za situaci na Ukrajině, případně (ne)způsoby řešení.

Tam má Putin podstatně více másla na hlavě.

A dá se sice snadno napsat, že nárazníkový stát musí udržovat obě strany jako nárazníkový. Z hlediska reálpolitiky nepochybně.

Problém nastává, pokud s tím nejsou spokojeni obyvatelé onoho státu. Finové a Rakušani v zásadě byli a jsou spokojeni, Ukrajinci ne, dokonce jedni tak a druzí onak nespokojeni. A pak je každá rada drahá.

P. Čech 8.9.2014 18:31

Re: Nikdo nikoho nedémonizuje!

Přesně tak. Socialistická EU dělá vše pro to, aby v dohledné době přestala existovat.  Nechce si uvědomit, že Rusové jsou pod silným vlivem Putina a navíc, Rusové jsou historicky naučeni se uskrovnit. To Němci, Francouzi, Angličané a občané dalších evropských států zvyklí nejsou. Mám za to, že pokud by Putin zavřel kohoutky s ropou a plynem, rozcapené obyvatelstvo evropských zemí by zahájilo revoluci. tedy veškeré sankce vůči Rusku jsou protismyslné. Putina je třeba nutit jinak. Asi tak, jak nutil SSSR prezident Reagan.

Š. Hašek 8.9.2014 17:47

Re: Díky, pane Payne

Slušný článek, souhlas.

Š. Hašek 8.9.2014 17:46

Re: omyl

Nebyl bych si tak jistý. Jsme sice národ švejků a kecání u piva, ale někdy stačí málo.

Ale zbytečná teorie, co si budeme namlouvat, Klaus s Kalvodou dokázali tehdy vše bezvadně. A zachránili těžké peníze , které by nadále na Slovensko šly. Stačilo vidět ty překvapené tvářičky slovenských národovců (ono už se nebude žít za české peníze?).

Srovnej s plkáním soudruha Pitharta (tehdy a vlastně stále). Inu - komunista.

Š. Hašek 8.9.2014 17:40

Re: Ve své charakterizaci evropské

Asi tak.

Do roka a do dne zjistíme, že můžeme vydržet s Putinem (on si vládne tam v Rusku). Ale nelze vydržet s vysavačovými marxisty z brusele (ti nám ovšem zatím budou vládnout stále pevnější rukou).

J. Kuka 8.9.2014 17:38

Re: Join or die

Zajimave , svycarsko je slozeno s vice nez tuctu prakticky nezavislych casti , kazda s jinymi zakony , danemi . A stejne je to podle expertu jedna z nejsilnejsich armad sveta na obyvatele . NATO nema s narodnimi staty nic spolecneho .

Š. Hašek 8.9.2014 17:36

Re: Nikdo nikoho nedémonizuje!

Problém jaksi jest, že "na hubu" potřebuje i žárovkový Brusel. Začal "byť kancelářsky" tlačit na pilu statu quo stran Ukrajiny.  "Zahraniční politika" brusele se vyžívá zvláště v tom, že Itálii nechává ve štychu stran přijímání dalších žebráků muslimské víry z Afriky (zjednodušeno). Putin rozhodně na hubu nedostane, neb jest chytřejší a opatrnější.

A také v dané chvíli i silnější, mnohem. To jaksi žádný van Rumpuy nepřizná (ani si to ve své vysavačové jednoduchosti vůbec nepřipustí).

Dobře nám tak. Jsme vláčeni tak trochu (hodně)propagandou brusele, který se rozhodl vyzkoušet (blbě), kam až je možno jít proti dohodám stran Ukrajiny mezi Ruskem, USA a EU dříve. Holý fakt. Kterého dementa mezi bruseláky jen mohlo napadnout, že žárovkáři budou až u hranic Ruska? No jenom bruselské marxistické krasohledy. Nelze už napsat přívětivěji.

Š. Hašek 8.9.2014 17:23

Re: Nevím nevím.

Velice dobrá poznámka.

EU potřebuje "roztáčet kola". Další a další úvěry pro ekonomické letadlo. A další výrobu za slib peněz. Vypadalo to, že Ukrajina bude stačit na příštích třicet let.

P. Vaňura 8.9.2014 17:18

Join or die

To platilo pro Židy kolem r. 1000 př. Kr. i pro Řeky roku 480 před Kr. A v originále toto hlásali američtí politici během války 13 kolonií o nezávislost.

Generál Eisenhower vzpomíná, že USA a GB za WW2 prokázaly možnost koaličního válčení. Ačkoliv on byl mužem dohody a kompromisu (proto byl jmenován na funkci vrchního velitele), některé problémy se i tak vyskytly s ne úplně dobrým výsledkem (Falais, kde se většině Němců podařilo uniknout z obklíčení, protože se Einsenhower neodvážil vydat přímý rozkaz Montgomerymu a zastavil postup Pattona, který mohl vést k uzavření Němců v kotli. Realita ukázala, že Němci by nedokázali z obklíčení prorazit - toho se bál Montgomery, - protože tam i tak nechali většinu těžké techniky!)

P. Vaňura 8.9.2014 17:09

Za rozpoutání WW2 v Evropě

může samozřejmě Hitler a nikdo jiný. POLITICKOU odpovědnost ovšem mají ale i ty západní státy, které mu to celé nezatrhly, dokud jeho vojenská moc ještě nebyla tak velká, že k jeho likvidaci bylo zapotřebí koalice se Stalinem a 60 milionů obětí!

Dá se říci, že jiná politika vedoucích zemí EU mohla vést k jinému, méně krvavému konci, i v Jugoslávii.

Evropa a hlavně Německo to celé pomohly rozpoutat, aniž to ovšem dokázaly zvládnout. Trapná úloha nizozemských vojáků OSN při masakru ve Srebrenici je toho ukázkou! Václav Klaus opakovaně varoval před uznáním nezávislosti Chorvatska bez vyřešení postavení srbské menšiny.

Mimochodem, války v Jugoslávii skončily teprve tehdy, když se do toho vložily USA! Možná si nepočínaly ideálně ani spravedlivě, ale vraždění zastavily!

P. Vaňura 8.9.2014 16:56

Jinak k Ukrajině a Gruzii

Rusko (RSFSF !) svého času uznalo nezávislost Ukrajiny a Gruzie (té dokonce 2x).Tyto dohody ovšem dodržovalo jen tak dlouho, dokud nebylo dost silné na to, aby obě země opět dobylo.

Nezávislost pobaltských zemí trvala pak až do WW2 a pouze Finsko si nezávislost (byť částečně pod sovětským protektorátem) udrželo.

To je důvod, proč se tyto země snaží vstoupit do NATO, čímž je Rusko údajně "obkličováno")

J. Kuka 8.9.2014 16:39

Separatismus ,...;

Podle meho je separatismus jeden ze zakladnich smerovani lidske civilizace uz par tisic let . Sice se nas tady nekteri snazi presvedcit , ze vyhodne je se spojovat ve stale vetsi celky , ale to je proste spatne . Ukrajina se stane federaci a nakonec se stejne rozpadne , jako treba belgie . Osobne vidim nejlepsi usporadani evropy v nejake hromadne federaci typu svycarska .