25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Ministryně spravedlnosti Válková si pozvala na kartáč předsedkyni Městského státního zastupitelství v Praze Janu Herzegovou kvůli tomu, aby se vyjasnily „některé konkrétní věci“ ohledně údajného uklízení kauz spojených s lobbistou Janouškem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Mráz 28.8.2014 18:12

Ačkoli s částí poznámek

p. Doležala hluboce nesouhlasím, mohl by mi p.Čech sdělit, kde si myl ruce, když mu housku k svačině přivezli na pole?

P. Čech 28.8.2014 20:32

Re: Ačkoli s částí poznámek

Samozřejmě že mohl. Ve vodě a mýdlem, které nám na pole za tím účelem přivezli, stejně jako jídlo. Ruce sice zůstávaly barevné, ale byly čisté. Na brigádě jsem byl v Liběšicích u Žatce. Trvám na tom, že pan Doležal ohlupuje lidi, kteří chmelové brigády nezažili.

J. Jurax 28.8.2014 22:58

Re: Ačkoli s částí poznámek

Souhlas. A těch 14 hodin denně je taky hovadina.

Byl jsem na chmelu v roce 1965 a 1967.

P. Čech 28.8.2014 16:51

Zase kecáte, pane Doležale!

Předem musím sdělit, že docela nenávidím socialistický režim, ve kterém jsem byl donucen žít 41 let. Na chmelové brigádě jsem také byl a bylo mi v té době 15 let.Za den jsem načesal 7, někdy i více věrtelů, takže jsem si domů nějaké peníze i vezl. Pokud je pravdou, co zde tvrdíte, že jste načesal za 14 hodin dva věrtele, potom se nemáte čím chlubit. Byl jste buď líný a nebo totálně neschopný. A navíc, pokud Vám Vaše ruce špinily housku při jídle, ukazuje to jediné. Nemyl jste se. Je zde vidět, že jste novinář. Kecáte a lžete. Oni totiž novináři nic jiného neumí.

B. Pauk 28.8.2014 15:54

Lůza se utápí ve vlastních lžích. A vzývá Putina.

Teprve teď přináší komunizmus své Kainovsky zvrhlé a prznitelské plody na přírodě i na lidech - a ještě pár generací bude. Diskuze malomocných, žlučovitých, i putinovských socek v pracovní době to jenom potvrzují. Nostalgicky opěvují loupeživý komunizmus či jiný „většinový“ systém a zapomínají, že tehdy ještě dožívala předkomunistická výchova a morálka – komunisty nazývaná „přežitky kapitalizmu“. Dnes nemáme žádný civilizovaný kapitalizmus – ale trojbarevnou bolševickou otevřenou kleptokracii a partajokracii – bez „přežitků kapitalizmu“. Levicoví lemplové jen žvaní – ale ani jediný kibuc si dosud nezaložili, aby tam předvedli, co umějí bez olupování těch úspěšnějších. Kydají na cikány, ale sami klesají na jejich úroveň, ba i pod ni.

Nejzkorumpovanější jsou čeští stádovití voliči: za guláš a jalový slib čehokoli prodají svůj hlas komukoli.

Existuje stručný a logický, na partajích nezávislý projekt adresné spoluvlastnické demokracie (nikoli však falešné, diletantské a klamavé tzv. „přímé demokracie“): v článku „Právní stát" na google:

http://www.inuru.com/index.php/spolecnost/organizace-spolenosti/324-pravni-stat-volby

J. Plzák 28.8.2014 15:52

Stejně by mne zajímalo odkud Hamas ty rakety má.

Podezřele málo, či spíše vůbec, se o tom píše.

Nezásobují Gazu nějací sionisté?

To byl fór, vy židé z povolání.

Tak odkud jsou ty rakety?

E. Heusinger 28.8.2014 10:04

Pane autore,

chmelové brigády mi jako šestnáctiletému vůbec nevadily. A co to plácáte o zneužívání dětské práce? Ono se tam totiž jezdilo až od patnácti let.

Příště zavzpomínejte jak jste "bojoval na Pijáávě".

V. Patkoš 28.8.2014 11:49

Re: Pane autore,

Patnáctileté děti už nejsou děti nebo co?

L. Křivan 28.8.2014 12:51

Re: Pane autore,

Už ne.

J. Slanina 28.8.2014 12:57

Re: Pane autore,

Šoustal se pochcává ještě i teď. Je tedy "dítě"?

V. Ondys 28.8.2014 10:01

:)))))))))) Dobrovolně jsem nechal vykořisťovat

alespoň měsíc od prázdnin už v základní škole. Táta mi :))))) lišácky tvrdil jako :))))) odporný zpátečník, že na nadstandardní požadavky si :)))))) musím polovinu sám vydělat! Už v patnácti jsem ale měl dvousedadlového :)))))) pionýra, což tehdy byla velice příjemná věc.

P. Zeman 28.8.2014 10:54

Re: :)))))))))) Dobrovolně jsem nechal vykořisťovat

Mám pocit, že pan Doležal má na mysli mizerně honorované, leč povinné brigády organizované školami na rozkaz KSČ ;-). Pár jsem si jich taky vychutnal.

V. Ondys 28.8.2014 10:58

Re: :)))))))))) Dobrovolně jsem nechal vykořisťovat

Ale já taky na střední škole, jenom mi to nepřipadalo tak otrocké po otcově výchově, určitě bych se propadl hanbou s podobným výkonem.

M. Štván 28.8.2014 9:04

Chmel a manuální práce

Na chmel vzpomínám rád, jedny z nejlepších dob na školách. Vydělal jsem si peníze a poznal spolužáky. Dnes by se tomu mohlo říkat teambuilding. Byl jsem postupně na drátkování, zavádění i sklizni. I dneska si rád odskočím o dovolené z čisté klimatizované luxusní kanceláře na traktor, kde je horko, špína a prach. Myslím, že nikomu neuškodí si připomenout, co je pro některé denní obživa a jak se musí stále v potu tváře ten chléb dobývati. Rozumní k té práci a lidem co ji dělají, protože často jim nic jiného nezbývá, možná získají i úctu.

Panu Doležalovi manuální práce holt moc nevoní a nestydí se k tomu přiznat. Myslím si, že je to pro levicové intelektuály symptomatické.

T. Vůjta 28.8.2014 9:23

Re: Chmel a manuální práce

Pane Štváne, absolvoval jsem tři chmelové brigády. Vadil mi na nich ten princip, že to bylo povinné. Pan Doležal při svém pracovním výsledku, který uvedl asi nebyl manuálně zručný, prostě trochu nešika, anebo ho pobuřovalo, jak je s mládeží nakládáno a práce mu tak nešla od ruky.

OT : k Vašemu příjmení - nevedou Vaše rodové kořeny do oblasti mezi Březnicí a Blatnou ?

M. Štván 28.8.2014 10:19

Re: Chmel a manuální práce

Ano, jsem odtamtud. Když bychom to vzali důsledně, tak všichni Štvánové pochází odtamtud, záleží jen kolik generací půjdeme nazpět.

K té povinnosti. Vždyť i škola je povinná, někomu šla lépe a jinému hůře a přesto o její prospěšnosti nepochybujeme. Myslím si, že ty brigády byly dobrá součást vzdělání.

M. Balázsová 28.8.2014 14:07

Re: Chmel a manuální práce

Naprosto souhlas.Chmelová brigáda byla pro většinu normálních studentů docela v pohodě.Dokonce jsme se na ni i těšili.Jenomže pan autor je zřejmě hodně líný.

J. Jurax 28.8.2014 23:00

Re: Chmel a manuální práce

A byla tam sranda a pivo v Železné za korunu deset (v roce 3965)

J. Jurax 28.8.2014 23:01

Re: Chmel a manuální práce

V roce 1965 samozřejmě :-)

J. Klepal 28.8.2014 8:23

rozmanitost názorů

Jak z článku vidět, fakta lze hodnotit především podle vlastní zkušenosti. Denní norma při ručním česání chmele byla 9 věrtelů, za věrtel se platilo 1,60 Kčs, v neděli byl tuším příplatek 1,- Kčs, za lůžko ve stodole s pytlem nacpaným slámou jezeďáci žádali 1,- Kč a za celodenní stravu 10,- Kč. Denní normu bylo často obtížné splnit, záleželo hlavně na jakosti chmele, avšak 6 - 7 věrtelů nebyl problém téměř pro nikoho, takže za celodenní dřinu nebylo třeba alespoň nic doplácet, jak se také stávalo. Že to byla otrocká práce, lze s autorem souhlasit. Jestliže však student Doležal natrhal jen 2 věrtele za 14 hodin, mohlo by to ukazovat na jeho fyzické nebo psychické postižení.

Opakovaný pokus pana Bohumila Doležala pokládat soustavné, a nutno říci že docela úspěšné, snahy o revizi výsledků druhé světové války za revizi výsledků studené války, je skutečně hodný zamyšlení. Ukazuje se totiž, že Gorbačevova metoda ústupků na mezinárodním poli, kterou snad (alespoň u nás) všichni vítali jako svěží vítr ve vztazích mezi státy s velkou nadějí na další zlepšování do budoucna, nebyl bez rizika pro strategické zájmy Sovětského svazu a jeho nástupce Ruskou federaci. Dá se předpokládat, že chování například Německa, kde americké vojenské základny jsou rozmístěny dosud, by bylo dnes zcela jiné, pokud by Rusové své vojenské základny ve východní okupační zóně měli ještě pod kontrolou.

F. Žůrek 28.8.2014 4:33

Lidská pravda není stoprocentní, spravedlnost je pochybná

Mně se vlice zamlouvá výraz, který používali lidé na venkově za mého mládí, když někdo právě zemřel: "Odešel na Pravdu Boží".

Každou informaci člověk musí brát s velkou rezervou. Rovněž tak různá pořekadla. Například "Na každém šprochu pravdy trochu" by značilo, že vlastně také lež je  pravdivá, tak se potom v něčem vyznejte. Za dosti pravdivý však považuji výraz "Podle sebe soudím tebe", protože každý jsme jiný a všechno kolem nás vnímáme také různě.

Jsem z vesnice. Nejsem městsky vychovaný chlapec a nikdy mně fyzická práce nevadila, spíše naopak. Naše výchova byla taková, že také za lumpárnu jsme dostali od rodičů ihned výprask. To všechno patřilo dříve k věci, nežilo se zkrátka na dluh jako dnes.

Práce možná nešlechtí člověka, ale rozumná práce patří k životu. Oba mí rodiče měli pouze základní vzdělání, avšak měli "selský" rozum. Jejich povahou bylo být obětaví, pracovití, mít úctu ke druhému, dokonce být úslužní a přitom si dokázali mnoho věcí odpustit. "Trpělivost přináší růže" - jsem často slyšel. Dnes žiji v moderním světě, ale lidskost se vytrácí. Dřívější mezilidské vztahy - to mně dnes nejvíce v životě chybí. Člověk z města to možná ani nepochopí.

Když Svěrák říká, že nám chybí "laskavost", tak má pravdu. V tom je přávě lidskost, kterou jsem v dětství poznal na venkově, v tom bylo velice mnoho přirozené lidské pravdy. Společnost se od té doby velice změnila.

O. Firtl 28.8.2014 20:42

Re: Lidská pravda není stoprocentní, spravedlnost je pochybn

Souhlas! Společnost se velice změnila. Změnil se celý západní civilizovaný svět. Změnil ho po válce agresivní feminismus, který osamostatnil ženu a tím zničil tradiční rodinu a s ní celou společnost. Ano, společnost se velice změnila. K horšímu, nutno dodat.