19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ARGENTINA: Země pod Andami opět ve stínu krachu

Argentina se poosmé v historii ocitla v platební neschopnosti. Druhá největší země Latinské Ameriky už bezmála dvě stě let doplácí na pokulhávající politické vedení populistů střídaných vojenskými převraty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lepka 27.8.2014 22:20

Kterýžeto bývalý český premiér ví,

že se státní dluhy neplatí ! Měl by jim jet poradit !

J. Sinnreich 27.8.2014 14:56

Argentinska ekonomika

Na zpusob argentinske ekonomie bankrotu se nejlepe hodi vyrok feldkurata Katze: "To se nam to hoduje, kdyz nam lidi pujcujou...."

Zdanlive nesmyslne jednani investoru, kteri i po bankrotu kupuji argentinske dluhopisy lze vysvetlit tim, ze Argentina plati vysoke procento uroku na kratkodobe pujcky. Umeni je v tom zmizet s penezi drive, nez dojde k dalsimu krachu. Podoba se to chovani hracu v kasinu.

J. Plzák 27.8.2014 12:04

Španělské prokletí.

Tím trpí všechny bývalé kolonie Španělů.

Zatím, co anglosasší kolonisté v Severní Americe svou zemi zvelebovali a činí tak dodnes, ve všech zemích Jižní Ameriky se jen hrabalo. Ať už to byli Portugalci v Brazílii, nebo Španělé v ostatních zemích Jižní Ameriky, vždy jen hrabali, nikdy neinvestovali.

Není povinností USA a severoamerických investorů kteroukoliv zemi finančně držet nad vodou. To tito lidé rádi přenechávají Evropské unii - viz Řecko.

T. Ganzer 27.8.2014 10:01

Krach Argentinske kolonie ?

Článek Leona Šlajchrtové je tak trochu mlženi ve prospěch Hedgeových fondů . Za prve je uplně na posměch ze tzv. suverenna Argentina podřizuje svou zakonodarstvi jurisdikci USA. A za druhe jde hlavne o to ze Hedgeove fondy zadne penize Argentine nepujcili a neinvestovali, Hedgeove fondy odkoupili Argentinske zavazky od veritelů v době statniho bankrotu za 1 % nominalni hodnoty a ted chteji celou nominalni hodnotu a k tomu i 1600 % uroky z teto "investice". Za támto účelem našli 84 ročného New Yorskeho soudce, který na základě americke jurisdikce se rozhodl o tom ze Argentina musi Hedgeovym fondům zaplatit nominální hodnotu a k tomu i 1600 % úroky :-). Vzhledem na to že ve všech smouvach je ukotvena klautule "všechny nebo nikdo" vyplaceni teto sumy ba znamenalo okamzite vyplaceni všech ostatnich restruktualizovaných. V reálním svete to takhle nefunguje a za chvyli bude na stole několik dalších soudních rozhodnutí, které dají za pravdu Argentině. Precedens o ignorovani cizi jurisdikce ale je uz na svete. Cerna labut pristala.

J. Plzák 27.8.2014 11:54

Re: Krach Argentinske kolonie ?

Ganzer, voni nevědí o co jde.

Argentina prodávala své dlužní úpisy v USA podle pravidel platících v USA. Jinak by je totiž nikdo nekoupil.

Podle pravidel USA znamená, že jakékoliv soudní spory se řeší v USA podle tamnější jurisdikce.

To co píšete jsou mírné nepřesnosti.

P. Sulc 27.8.2014 1:48

Na dluhy nemaji, ale stale jim dela hlavu

, jak ukrast Britum Falklandy, na vojaky je penez dost. Jeste ze nemaji Euro, to by Nemci zase platili, ted asi budou pumpovat Eura do Francie, do nove socialisticke vlady. Ale kdo te Agentine stale pujcuje? Vzdyt je to stale dokola, tak jak se najdou dalsi pujcovatele ? Vysledek je asi stejny, jako pomoc Africe: on mam nekdo da, tak co se budeme starat.