23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Krájení jedovatého salámu

Odhad deficitu českého státního rozpočtu na rok 2014 činí okolo 100 miliard korun. Veřejnost je k podobným novinkám značně apatická. Ale neměla by být. Veřejný dluh je totiž nebezpečnější, než se zdá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 27.8.2014 3:55

Re: Nesouhlasím s autorem článku

Opak sloganu Každému podle jeho práce :-)

J. Jurax 27.8.2014 3:53

Re: Nesouhlasím s autorem článku

Je to například Německo, Rakousko apod. kde se stát také stará mimo ekonomickou prosperitu také o životní úroveň svých občanů. Ano - ale taky na dluh.

J. Jurax 27.8.2014 3:49

Re: Nepolévejte se studenou vodou, prohledávejte popelnice!

Lépe - máte recht, ale tvrdá pravda se nerada poslouchá ...

J. Jurax 27.8.2014 3:48

Re: Nepolévejte se studenou vodou, prohledávejte popelnice!

Tvrdá pravda se nerada poslouchá ...

Z. Lapil 26.8.2014 23:00

Re: Nesouhlasím s autorem článku

Nevím, jak ostatní občané, ale já svoji vlastní ochotu platit daně odvozuji od své loajality ke státu. Loajální jsem jednak z důvodů "bude nás víc, nebudeme se bát vlka nic", jednak z víry, že mnou zaplacené daně budou využity ke společnému prospěchu. Což je určitě armáda&policie, o zdravotnictví a infrastruktuře se my dva nejspíš neshodneme a o zdravotních a sociálních službách se neshodneme skoro určitě, ale od toho máme parlamenty a vlády všech úrovní, aby bylo dojito k jakž takž všeobecně přijatelnému řešení.

Že mě ta loajalita docela přestává bavit z důvodů, na nichž se naopak evidentně shodneme, je poněkud jiná věc. Tady by spíš bylo třeba uvažovat o tom, jestli loajalita ke státu a loajalita k politikům je totéž (není), a co s tím. Volby nám nějak přestávají fungovat a diktátoři mají tendenci dělat si, co chtějí.

M. Pechr 26.8.2014 20:05

Re: Nepolévejte se studenou vodou, prohledávejte popelnice!

:-)

B. Rybák 26.8.2014 19:30

Re: Nesouhlasím s autorem článku

Naši šanci na svobodu prodali naši DEU-hujeři (guv. Tošovský, Pilip, Špidla, Fischer ... za své doživotní "bruselské" pašalíky a mnozí další gauneři za doživotní beztrestnost (Gross, Kavan, Palas, Paroubek, Kalousek, Bursík...)!

B. Rybák 26.8.2014 19:11

Re: Nepolévejte se studenou vodou, prohledávejte popelnice!

Přesně tak. Nebýt našich "bolševiků" mohli jsme být dnes bohatší než Švédsko. V poválečné Evropě jsme jenom my a tehdy velmi chudé Švédsko byli schopni okamžitě přejít na hromadnou "mírovou výrobu" např. automobilů. Švédsko z toho těží dodnes (i když se již od sedmdesátých let let ekonomicky propadá)!

P. Mach 26.8.2014 19:02

Koukám, že matika není vaší silnou stránkou.

Pokles v žebříčku není ztráta konkurenceschopnosti. A mimochodem tady můžeme vidět důsledek přerozdělovacího a absurdně regulačního přístupu socanů k ekonomice. Nezbytné reformy které připravila Nečasova vláda a které mohly přinést zlepšení komsocanští diletanti smetli ze stolu.

B. Rybák 26.8.2014 18:58

Re: Nepolévejte se studenou vodou, prohledávejte popelnice!

Přesně tak! Zboží z Tuzexu v popelnicích nekončilo!

M. Pivoda 26.8.2014 18:13

Ztráta konkurenceschopnosti, jak za socialismu tak kapitalis

Česko kleslo v žebříčku konkurenceschopnosti

http://www.novinky.cz/ekonomika/338946-cesko-kleslo-v-zebricku-konkurenceschopnosti.html

Česká republika si v letošním žebříčku konkurenceschopnosti zemí Evropské unie pohoršila o dvě příčky a skončila na 18. místě.

M. Prokop 26.8.2014 17:39

Re: Nepolévejte se studenou vodou, prohledávejte popelnice!

Mně nikdo nenatočí ani při jedné z těchto činností.

Jestli je vaše životní úroveň horší než za socíku, s největší pravděpodobností je to vaše chyba.

P. Mach 26.8.2014 17:37

Re: Nepolévejte se studenou vodou, prohledávejte popelnice!

Tato země ztratila svou někdejší konkurenceschopnost v roce 1948, dnes se k ní horkotěžko vrací. Tato země je socialistická až běda. Občany totalitárního socialistického státu jste vybírat popelnice vidět nemohl, ne proto že by občané tohoto typu tedy neexistovali. Samozřejmě existovali ale seděli s paragrafem za příživnictví.

V. Čermák 26.8.2014 16:58

Re: Budete se divit, ale mohu.

A z jakých pramenů čerpáte Vy?

J. Plzák 26.8.2014 16:23

Re: Nepolévejte se studenou vodou, prohledávejte popelnice!

Také v těch popelnicích dřív nic co by stálo zato nebylo.

J. Plzák 26.8.2014 16:17

Re: Ano. Pád "západu" začal v sedmdesátých letech!

Svatá pravda. Byli to tak zvaní Osmašedesátníci: Joska Fischer, Daniel-Kohn Bendit, Schroeder, Tritin a další v Německu. To zatím jim a jejich nástupcům ještě odolává.

Dnes jsou v Německu největší socani Zelení s Leváky (Die Linke). Těm zatím ti méně levicoví - SPD a CDU odolávají. Otázka je, jak dlouho.

Náš úpadek také trval dlouho, než byl v roce 1989 definitivně konec.

A teď se k tomu samému propracováváme znovu.

M. Pivoda 26.8.2014 16:15

Nepolévejte se studenou vodou, prohledávejte popelnice!

Pokud to ekonom Václav Klaus myslí vážně se svou opětovnou kandidaturou na prezidenta republiky české (byvše vyprovokován páterem Tomášem Halíkem), měl by nechat o sobě natočit video, jak intnzivně prohledává českou popelnici, spíše než se nechat polévat studenou vodou (jak to v současné době činí například i G.W. Bush, Bill Gates, ...)

V neděli dopoledne jsem prošel dvě zastávky tramvaje pěšky, a během čtvrthodiny této své chůze jsem viděl, jak tři občané českého demokratického kapitalistického státu systematicky prohledávají popelnice. To jsem neviděl nikdy ani v době stoprocentně sociálního (a ovšem ekonomicky neproduktivního) socialismu. Tato země má zatím daleko od sociálního státu. Tato země ztratila též svou někdejší konkurenceschopnost. Takže co?

Nechejte se natočit se u popelnice, nikoliv při polévání studenou vodou.

J. Plzák 26.8.2014 16:06

Re: Budete se divit, ale mohu.

"Je to například Německo, Rakousko...". Kam na to náš odborník Kratochvíl chodí. Mohl by jmenovat nějaké prameny. Třeba cizojazyčné a nebo to má z Práva?

M. Pivoda 26.8.2014 16:02

Našli moji rádci, našli? Nenašli! Hledejte dál multiplikátor

Dobrá investice je pokračování dobré inovace. Nejlépe ovšem tuzemské inovace, nikoliv té zahraniční.

Indikátor potenciálu českých inovací, "počet domácích patentů", po roce 1993 klesl a dostal se původní úroveň až v roce 2013.

J. Plzák 26.8.2014 16:02

Nevěřit nikomu.

Všichni kecají.

Pamatuji, jak důvěryhodný liberální týdeník Der Spiegel psal o Francii, že to nebude dlouho trvat a že předstihne hospodářsky Německo. Málem jsem se kvůli tomu začal učit Francouzsky.

Kde je dnes Francie víme. K tomu si stěžuje na Němce, že pořád jen šetří.

Vztahy jsou napjaté. Má být zavedeno evropské pojištění proti nezamněstnanosti - přejí si Francie a Itálie.

Sobotka s Babišem by měli dát pozor, abychom, kromě cigošů, ještě nepodporovali nezamněstnané Francouze a Italy.

J. Plzák 26.8.2014 15:43

Německo si po roce 1871 nechalo vítězství zaplatit poraženou

Kolik to dělalo?

V. Vaclavik 26.8.2014 15:33

K cemu doslo pocatkem sedmdesatych let?

Doslo ke konecnemu zruseni zlateho standardu. A proc k tomu doslo? Aby se dalo bez zabran zadluzovat, aby zadluzovanim mohli pro nas socialiste celeho sveta budovat zarne zitrky.

A zatimco dluh roste mandatornimi vydaji, pricina zadluzovani je nekde jinde - v male vykonnosti ekonomiky, ekonomiky jejiz krev (mena) je socialisticky redena a ktera je socialisty pokrivena, jeji rust zarazeny. Jinymi slovy, ekonomika vyspeleho sveta je chudokrevnym mrzakem. Ty mandatorni vydaji prece nejsou nic, co by si normalni spolecnost nemohla dovolit, jsou spic nuzacke nez cokoli jineho.

J. Kulheim 26.8.2014 15:32

Re: Není příliš korektní, svalovat dluhy na...

Socialismus přímo vybízí k špatnému hospodaření. Čím víc peněz stát přerozděluje tím víc se jich rozkradne.

Vláda dělá rozpočtové dluhy. Ty jsou cyklické a strukturální. Socialistická vláda je schopná dělat rozpočtové dluhy i v období 4% růstu ekonomiky.

J. Kratochvíl 26.8.2014 14:19

Re: Nesouhlasím s autorem článku

Nesvádějte to na montovny. Byli jsme svobodní a tranformace se uskutečnila pod naším řízením, že dopadla tak jak dopadla je vinou tzv našich "ekonomů" a dnes se nemá cenu na nic vymlouvat. Naši tzv. "ekonomové" by chtěli radit EU a nám tady zavedli jen bídu a chudobu. A pokračují dál viz znehodnocováním koruny.

J. Kratochvíl 26.8.2014 14:11

Re: Nesouhlasím s autorem článku

Pro vaši informaci: Občan odvozuje svoji loajalitu ke státu od peněz, které státu formou daní poskytl a co mu za to stát formou služeb vrací a poskytuje  formou služeb zdravotních a sociálních, jak je vybudovaná infrastruktura dopravní ve formě dálnic nebo železnic atd.

 Jestliže stát vybere a jeho politici většinu peněz rozkradou jako u nás a v zemích na východ od nás a jenom se hádají není možné k takovým to politikům být loajální, ale je to věc nás voličů, abychom věděli co od politiků žádat a vpřípadě je vykázali ven od koryt. Což v našem státě voliči ani nevědí a proto tady papouškují ideologické nesmysly od zmíněných zkorumpovaných politiků, včetně zdejších hlavně tzv. "pravicových"  voličů.

Zkuste si zjistit jak to funguje nejen ve stále omýlaném Švycarsku, ale hlavně v severských státech jako je Švedsko, Norsko nebo Finsko, ale také ve státech a zemích Beneluxu o již zmíněném Rakousku a Německu nemluvě a  nevymýšlejte a nepište nesmysly. A to platí i pro autora článku.

K. Luboš 26.8.2014 14:07

Není příliš korektní, svalovat dluhy na...

...sociální stát a přitom stavět nejdražší dálnice na světe. Aneb při stavbě silnice vykoupit benzínku za 300 M a pak nadávat, jak nám ty dluhy pěkně bobtnají. A kdyby si v Ústí nepořizovali lavičku do parku za 80 k, tak by zase mohl být ten dluh o trošičku menší. A skoro to tak vypadá, že sociální stát je nutno odbourat, aby bylo v CZ ještě vůbec co ukrást!

Proč se 90. letech neútočilo na sociální stát? No nebylo to potřeba, protože se tunelovaly banky, záložny, státní podniky i soukromé firmy. No a proč je dnes sociální stát tak na obtíž. No protože už tam není co tunelovat, jenom ten státní rozpočet.

Když pošlete důchodci na účet 10 k, tak nikdo nic neukradne. A v tom je ta potíž!

B. Rybák 26.8.2014 13:46

Re: Kohout se bojí napsat historií ověřenou pravdu

Souhlasím s Vámi. Jsou to především morálně relativističtí "neolevicoví" politici !!!

B. Rybák 26.8.2014 13:33

Re: Nesouhlasím s autorem článku

Problém je ovšem v tom, že oni mají své montovny, banky, obchodní řetězce... u nás a ne my u nich! A samozřejmě v tom že "sociální", energetickou a "zelenou" politiku vnucují "jako prostředek své hospodářské války) oni nám a ne my jim!

Po "sarajevském puči" v němž všechny tyto "hrůzy" totálně zvítězily, jsme (v EU) jakoukoli šanci na jejich ekonomické dohnání zcela ztratili.

B. Rybák 26.8.2014 13:18

Důležitý odkaz

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/politicka-korektnost-fenomen-dnesni-doby

B. Rybák 26.8.2014 13:17

Ano. Pád "západu" začal v sedmdesátých letech!

V této blahobytné době se výrazně prosazují neomarxisté, kteří na rozdíl od K. Marxe oprávněně považují křesťanskou, protestanstkou kulturu a její hodnotový systém (tradiční rodina, občanské ctnosti, občanské svobody..) nikoli pouze za nadstavbu ekonomické reality, ale za základnu kterou je nutno zcela zničit, protože se ní neustále "kapitalismus" obnovuje.

Je to A. Gramsci - "dlouhý pochod institucemi" (ovládnutí školství, masmédií, umění, soudů... neomarxisty), G. Lukács - "neolevicová Frankfurtská škola" (beznadějný kulturní pesimismus) k níž se pak připojili i T. Adorno, E. Fromm, H. Marcuse (drogy a sex jsou nejlepší zbraně) - "je-li rodina křesťanská a soudržná, stává se podhoubím rasismu a fašismu" dochází proto ke kriminalizaci západní střední třídy...

Teprve po zničení tradiční morálky a její náhradě morálně relativistickým multikulturalismem se rozvíjí neolevicový elitářský paternalistický stát, který záměrně vytváří nadbytečné parazitující byrokraty a místo "pracujících" vytváří a dokonce i ze zahraničí dováží sociálně nepřizpůsobivé parazity (své zkorumpované voliče, kteří už dnes přestavují cca 50% voličů). Nezávislé podnikatele nahrazuje dotovanými pseudopodnikatelskými parazity (svými sponzory)...

V sedmdesátých letech je neomarxistická nová levice posílena o nenávistný enviromentalismus, který se stává její údernou silou (náhražkou náboženství). Vzniká "Římský klub" („Země má rakovinu a tou rakovinou je lidstvo", „Musíme přestat s naší snahou léčit symptomy a přikročit k vyříznutí rakoviny. Tato operace bude vyžadovat zřejmě mnoho brutálních a bezcitných rozhodnutí."..), hystérie proti DDT, všem exhalacím, atomové energii, "zvířecí práva"... Idee "nové levice" jsou prosazovány pomocí politicko-korektní inkvizice, která své odpůrce společensky zničí (znemožní jim veřejnou kariéru)... Svou jedinou šanci tento konkurence neschopný systém má v rychlém ovládnutí světa!