26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

PRÁVO: „Zakažme domácí porody!“

Je tomu šest dní, co se narodilo mé čtvrté dítě. Narodilo se doma. Stejně jako ty předešlé. Na tom by nebylo nic tak zajímavého. Tedy pokud bych žila v Německu, Belgii, Británii, Kanadě, USA…

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Donát 26.8.2014 10:02

Re: Rozhodnutí, zda rodit doma, či v nemocnici

Já byl u dvou porodů. Jeden z nich se nepříjmeně zkomplikoval kvůli chybě zdravotní sestry. Vše dopadlo naštěstí dobře, ale problém nastal zcela jasně vinou personálu nemocnice.

S. Donát 26.8.2014 10:00

Re: Rozhodnutí, zda rodit doma, či v nemocnici

Takže až mě příště pošťák vyruší při souloži před vyvrcholením, mám ho zažalovat za vraždu? Protože kdyby mě nepřerušil, tak by se za danou dobu také narodilo dítě.

J. Schwarz 25.8.2014 22:30

Re: Argument 5

Vy jste wůůůl jako anděl a pokud je většina lidstva jako vy, bude jen dobře když vymře - ne kvůli domácím porodům, ale kvůli tomu, že při všem "pokroku" si většina ženskejch zvolí namísto rození dětí, do kterého jí bude žvanit kdejaký "filozof" raděj kariéru a zábavu. Tam ji nechá jak stát, tak různí "pachatelé Dobra" napokoji.

J. Vintr 25.8.2014 22:10

Re: Argument 5

Nevím jaké "základy genetiky" máte na mysli, ale chcete snad tvrdit, že se z oplodněného lidského vajíčka může narodit něco jiného než člověk? A nebo že se genetická výbava, která obsahuje informace o všech fyzických (a možná i dalších) vlastnostech člověka, nějak mění v průběhu vývoje plodu?

J. Vintr 25.8.2014 22:04

Re: Rozhodnutí, zda rodit doma, či v nemocnici

Je jedno jak to nazvete, ale bez toho "přerušení" by se za danou dobu narodilo dítě.

J. Vintr 25.8.2014 21:55

Re: Srovnatelná úmrtnost u nesrovnatelných skupin? :o7

Nikdo nebere medicíně zásluhy, za záchranu života matek i dětí, které by přirozený porod nejspíš nepřežily. Na druhou stranu se lidé rodili nějaký ten milion let bez lékařské péče a jak víme, lidstvo nevymřelo. Samozřejmě že to spousta žen a dětí nepřežilo. Toto riziko je dnes asi vzhledem ke způsobu života, který vedeme, ještě větší než dřív. Ale člověk má svobodnou vůli a měl by se sám rozhodovat, jaké riziko na sebe chce vzít. Argument, že žena nemá právo rozhodovat za své nenarozené dítě, by byl relevantní jen kdyby to platilo po celou dobu těhotenství.

V. Vovák 25.8.2014 20:46

Re: Argument 5

nastudujte si alespoň základy genetiky, takhle se svými výkřiky vypadáte, že jste alternativně inteligentní.

V. Vovák 25.8.2014 20:44

Re: Rozhodnutí, zda rodit doma, či v nemocnici

jste si jist tímto tvrzením? Opravdu dítě?

J. Vintr 25.8.2014 19:54

Re: Rozhodnutí, zda rodit doma, či v nemocnici

Proč tedy stát nejenže dovoluje, ale dokonce přímo podporuje rozhodnutí rodičů usmrtit dítě ještě před jeho narozenim?

J. Vintr 25.8.2014 19:51

Re: Argument 5

Oplodněné vajíčko není "pouze potenciální člověk". Všechno, co je určující pro nového člověka je už hotovo a následuje jen zákonitý vývoj (který pokračuje i po opuštění těla matky a končì víceméně až smrtí člověka). Určovat v posloupnosti tohoto vývoje nějaké meze pokud ještě ne a odkud už ano, je jen lidská svévole. Pokud stát považuje za legální zabití dítěte sedm měsíců před narozením, nemá právo se ohánět ohrožením života dítěte při porodu.

P. Skřivan 25.8.2014 19:32

Re: Rozhodnutí, zda rodit doma, či v nemocnici

No pokud někdo potírá demokracii, tak pátá kolona soudruha Putina. Co na tom, že také nosí i modré kravaty ... .

P. Skřivan 25.8.2014 19:30

Re: Rozhodnutí, zda rodit doma, či v nemocnici

Jsou ovšem možnosti a "možnosti". Jako demokrat byste mohl vědět, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda jiného. ... a toho dítěte jste se ptal ?

... takže od toho tu nemáme Vaše názory, ale etickou komisi, protože nevím jak Vy, ale já o porodu a jeho komplikacích nevím nic, a to dost podobně jako pipina mamina, která si chce porod užít, místo toho, aby jí záleželo hlavně na zdraví svém a dítěte ... . U jednoho porodu jsem ale byl, takže i já vím, možná na rozdíl od Vás, že se situace fakt může najednou zvrtnout a pak každá minuta je hodně hodně drahá, takže je fakt fajn, když je nablízku doktor, který se v tom vyzná a třeba i rozvod kyslíku ... .

M. Prokop 25.8.2014 18:28

Re: Rozhodnutí, zda rodit doma, či v nemocnici

Problém je ve stupidních nařizovačích, kteří zároveň brání možnostem výběru.

M. Prokop 25.8.2014 18:27

Re: Rozhodnutí, zda rodit doma, či v nemocnici

Ano. Ale liberalismu bylo v těhle končinách vždy pomálu a péčí soudruhů z Brusele i těch místních ho ještě ubývá.

P. Skřivan 25.8.2014 15:55

Re: Rozhodnutí, zda rodit doma, či v nemocnici

Problém není ve stupidní matce. Problém je v dítěti, které není majetkem rodičů a rodiče mu nemají právo bránit žít svým stupidním rozhodnutím. Je to dost podobné tomu, jakoby rodiče mohli své dítě zdravotně nepojistit ... .

Co postižené dítě z domácího porodu, které by postižené být nemuselo ?

... a s tím odchodem ? ... co duševně nemocný člověk ?

S. Donát 25.8.2014 15:50

Rozhodnutí, zda rodit doma, či v nemocnici

bych nechal na každém. Je podle mne hloupost to nařizovat zákonem. Člověk není majetkem státu (i když si to mnozí politici a dokonce i úřeníci myslí). Steně tak bych nechal na každém, když se rozhodne z tohoto světa odejít a nebránit mu. Ať už jsou důvody jakékoliv.

S. Kneifl 25.8.2014 14:20

Re: Argument 5

Ustanovení oplodnění jako okamžiku vzniku lidské bytosti je stejně arbitrární, jako kterékoli jiné - proč myslíte, že církev tak brojí proti antikoncepci? Buňka je pouze potenciální člověk, stejně jako 10, 100 nebo 1000 buněk. Hranici ať si každý stanoví podle svého svědomí, ale buďte tak laskav a nehoňte si své morální triko před lidmi, kteří tu hranici maji o pár buněk později než vy. S problémem domácích porodů tahle věc opravdu nesouvisí...

P. Remeš 25.8.2014 13:43

Re: Srovnatelná úmrtnost u nesrovnatelných skupin? :o7

Ono je zde velkou otázkou i onen údajný menší výskyt porodních poranění u domácích porodů. Nevím přesně, co autorka má na mysli, ale mohu jí garantovat, že naprostá většina porodníků v porodnicích by navýsost ráda rodila bez těchto "poranění", bez episiotomie, nástřihu a následné nutnosti reparace rány a jejího dosti nudného sešívání. Pro porodníka je to nejlehčí situace, samozřejmě, rodí-li v noci, může jít aspoň rychle spát.

Pamatuji si ale, jak nám horem dolem vtloukali starší lékaři už jako medikům do hlavy, že rodit maminky bez nástřihu hráze je vůči nim zvrhlost. Nikoliv kvůli okamžité situaci, ale kvůli možným pozdním důsledkům. Často totiž zůstává při opatrném porodu kůže hráze neporušená, ale to neznamená, že se nic neděje. I v takové situaci může docházet k potrhání hlubších svalkových vrstev pánevního dna, které už ale nikdo nesešije, protože je nevidí. S rizikem močové inkontinence a výhřezů dělohy v pozdějším věku. Nástřih a sešití je jednoznačnou prevencí těchto stavů a pro ženu samotnou je dobře, že se to tak automaticky dělá. I když se to (možná?) vykazuje v uváděných statistikách jako porodní zranění, tedy něco nepatřičného, zlého a špatného.

J. Vintr 25.8.2014 13:25

Re: Argument 5

Od okamžiku spojení spermie s vajíčkem vznikne jedinečná neopakovatelná kombinace DNA, ze které se zcela zákonitě narodí jedinečná neopakovatelná lidská bytost. Stanovení nějaké hranice, kdy je to ještě "jen" plod a od kdy už je to dítě, nemá žádnou logiku a je jen pokryteckou účelovou úlitbou pro ospravedlnění potratů. Potraty s uvedenou problematikou zákazu domácích porodů velice souvisí. Zakazovat ženě, aby porodila podle svého přání s odůvodněním, že je ohrožen život dítěte a na druhé straně tvrdit, že žena má právo nechat usmrtit své nenarozené dítě, postrádá jakoukoliv logiku. Zvláště když v tom prvním případě by šlo jen o několik nešťastných případů do roka, zatímco v tom druhém případě jsou (většinou z těch nejbanálnějších příčin) záměrně usmrceny desítky tisíc nenarozených dětí ročně.

M. Lutin 25.8.2014 13:16

Re: Srovnatelná úmrtnost u nesrovnatelných skupin? :o7

Dobry den,dekuji za nazor fachmana, Vase souvislosti mi unikly

P. Remeš 25.8.2014 12:44

Srovnatelná úmrtnost u nesrovnatelných skupin? :o7

Velmi rád čtu autorčiny články týkající se ekonomiky, ale mám obavu, že nyní vstoupila na pole, kde se příliš neorientuje. Nějakou tisícovku dětí jsem již vlastníma rukama odrodil a moje zkušenosti jsou právě opačné, než její. Problém vidím v jejím odkazu na statistiku dokládající, že "plánovaný a asistovaný domácí porod byl ve srovnání s medicínským porodem spojen se statisticky srovnatelnou mírou perinatální úmrtnosti".

Předpokládám totiž, že k plánovanému domácímu porodu se odhodlává lékař či porodní asistentka většinou jen tehdy, když ani jedno z předchozích vyšetření nesignalizuje sebemenší riziko komplikací. Pak to ale znamená, že zde máme co do porodní rizikovosti statisticky nesrovnatelné skupiny - skupinu žen, kde nic neukazuje na komplikace (těm jejich porodní asistentky dovolí rodit doma), a skupinu žen, kde na lze nacházet známky hrozících komplikací (ty nechávají raději rodit v nemocnici). Pak ale autorkou citovaná "SROVNATELNÁ míra perinatální úmrtnosti" vyjadřuje děsivý fakt: Perinatální úmrtnost u vysoce a selektivně vybrané skupiny domácích porodů je srovnatelná s perinatální úmrtností žen rodících v nemocnici. Tedy je srovnatelná se skupinou rodiček zahrnující i ty NEJRIZIKOVĚJŠÍ KOMPLIKACE !

Nejsem statistik, třeba se mýlím. Ale pokud vstupní informace jsou pravdivé, pak je to podle mého soudu argument proti domácím porodům ve skutečnosti .... "jak noha".

M. Hoblík 25.8.2014 12:01

Naše kočky také rodí doma!

Tak proč by ta paní nemohla slehnout, tam, kde ji napadne? Zejména, když má za sebou takovou sérii.

J. Václavíková 25.8.2014 11:33

Aspoň první porod

by měl proběhnout v porodnici. Ať ví, do čeho jde.

L. Křivan 25.8.2014 10:54

Když nastane problém,....

kde ho zvládnou lépe, doma nebo v porodnici ?

A. Starý 25.8.2014 10:45

Statistické vývody

Tak ty autorčiny statistické vývody ohledně Cochranovy databáze jsou silně manipualtivní. Takovéhle vývody by mohla dělat jedině ze statistické studie, kde by významně velká a náhodně vybraná skupina rodiček musela povinně rodit doma a jiná stejně velká skupina rodiček musela povinně rodit v nemocnici. Jenže autorčino statistické hodnocení je založeno na vzorku žen, které se samy dobrovolně rozhodly rodit doma a zcela jistě tak učinily na základě mnoha rozhodnutí, vycházejících zejména z jejich vlastního zdravotního stavu a podepřených mimo jiné i předchozím medicinským vyšetřením, což samozřejmě významně snižuje míru rizika a případných komplikací u skupiny rodící doma na úkor skupiny rodící v nemocnici (zodpovědná matka , která dopředu ví o případných možných komplikacích, nebude rodit doma). Jestli autorka takto manipulativně pracuje se statistikými daty i ve svém valstním oboru, tak to tedy potěš koště. Ale co ostatně asi čekat od někoho, kdo používá výkřiku typu "Gratuluji, vědo – po miliardových investicích do výzkumu jsi přišla na to, co lidská intuice v pravěku už dávno tušila…" a dává tak zcela nepokrytě najevo, že vůbec netuší, co to věda je.

S. Kneifl 25.8.2014 10:40

Re: Argument 5

Bohužel nikdo nedokáže říct, kdy "musí", protože některé poporodní komplikace nejsou předvídatelné.

S. Kneifl 25.8.2014 10:40

Re: Argument 5

Bylo by jistě zajímavé tahle dvě témata spojit, ale nemyslím, že by to vedlo k řešení kteréhokoli z nich. Můžeme se handrkovat od kterého týdne už je plod lidským tvorem a stanovit jakousi většinově přijatelnou hranici, ale ještě jsem neslyšel názor, že by se ta hranice měla posouvat za okamžik porodu. A myslím, že ani neuslyším. Takže novorozeně si nepochybně zaslouží ochranu jako člověk, a to i před svou nezodpovědnou matkou. Potraty s tím nesouvisí.

F. Lesniak 25.8.2014 10:37

Autorka se sice nechce nikomu zpovídat,

ale hned nám sdělila, že rodila počtvrté doma. No a co jako? Je to její věc a každý by si to měl rozhodnout sám. Koneckonců naše babička také rodily doma. Jenže naše babky byly odolnější. Dnes je problém dítě počít a pak jej donosit. Stát by do toho ale kecat neměl. Měl by ale nastavit pravidla a také sankce za to, když dítě vlivem nedbalosti či neodbornosti zemře. Ale ve státě, kde je problém se dohodnout a zakázat kouření ve všech veřejných prostorách, bude problém se dohodnout i na pravidlech domácích porodů.

J. Vintr 25.8.2014 10:33

Re: Laktační psychóza je zlá věc!

Někde jsem četl, že následky chybné lékařské péče jsou například v Británii na jednom z čelních míst příčin úmrtí. A to se dá předpokládat, že zdaleka ne ve všech případech se dá chyba lékaře nebo zdravotnického personálu prokázat. Takže by se slušelo ze strany oficiální medicíny trechu méně sebevědomí a arogance vůči těm, kteří na její pomoc vždy nespoléhají ...

M. Prokop 25.8.2014 10:29

Re: Jenom vygumovana slepice,

Co "vygumovalo" vás?