26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Proč Evropa chudne

Tak nám evropská ekonomika poslední dobou míří opět do recese. Itálie do ní dokonce už zahučela, potřetí za posledních šest let. Nevím, kdy naposledy se starý kontinent takhle dlouho a takhle jednolitě hospodářsky potácel. Vynecháme-li války a hladomory, snad někdy ve středověku? No, to je přece jenom asi trochu nadsazené… ale jenom trochu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Harmáček 27.8.2014 3:23

Re: Nesouhlasím s Vámi

EURo funguje, platí jím čím dál větší počet evropských zemí, eurozóna je čím dál silnější, centrální banku pro EURo máme kousek za hranicemi ve Frankfurtu, budu mnohem raději, když i naše měnová stabilita bude řízena z Německa, než jak až je to doposud, kdy je řízena od Prašné brány "dobráky", které jmenuje český prezident.

Ekonomický výkon EU již předstihl ekonomický výkon USA. EU je dnes nejsilnější ekonomické seskupení na planetě.

Já tedy chci mít v peněžence co nejvíce EUR, mnohem raději než rublů, forintů, juanů, hřiven či zlotých.

Ke koruně mám sentiment, ale dříve či později se přežije.

Asi nemá cenu dál diskutovat, oba máme svůj názor.

J. Jurax 27.8.2014 3:07

Re: Nesouhlasím s Vámi

A chce-li být EU velmoc - a to v bruseli chtějí, proto taky tlačí na pilu integrace, chtějíce mít s evropských států nesvéprávné gubernie, musí mít i své odpovídající nadnárodní vojenské síly. A vrazit do toho mnohem víc peněz než by byl součet vojenských rozpočtů nynějších členských států. A případně být v NATO jako celek, ne jako jednotlivé státy, jimž naopak samostatné vojenské síly by nebylo lze trpět.

J. Jurax 27.8.2014 3:06

Re: Nesouhlasím s Vámi

K integraci nesměřujeme dobrovolně, nýbrž jsme k ní nuceni shora, z brusele. Lidí se pro sichr nikdo neptá (viz osud evropské ústavy, jež vykopnuta v referendech ve Francii a tuším Holandsku se vrátila v podobě oktrojované Lisabonské smlouvy, kde se už pro sichr nereferendilo a nechalo se to na politicích, co vědí, odkud jim může kapat - jediné irské referendum bylo charakteristicky nadvakrát - dokud ze zmasírovaného lidu nevypadlo kýžené ano). Naštěstí existuje proti tomuto konceptu Svaze evropských socialistických republik a království zdravý odpor po celé Evropě.

Airbus je integrace na základě byznysu. To nemá s politikou a EU nic společného, fungovalo by to i bez EU; zde šlo primárně o to, že konkurovat Boeingu, jenž pohltil McDonnel Douglas a stal se tak jediným americkým výrobcem velkých dopravních letadel pro dopravu cestujících, jednotliví evropští výrobci nemohli, neboť vývoj velkých dopravních letadel je extrémně náročný na zdroje. Koneckonců příkladů podobné integrace je víc - třeba Eurofighter nebo ISS - ta navíc překračuje hranice EU.

Schengen je integrace - ale ani k tomu není třeba EU. Totéž by mohlo fungovat i na základě bilaterálních či multiratelárních smluv i bez EU.

A euro není integrace, ale veliký omyl. Euro by mohlo správně fungovat až poté, co by bylo dosaženo vyššího stupně hospodářské i politické integrace evropských států pod kuratelou brusele, potažmo EU. Dnes je to paskvil názorně dokládající, že ryze politická myšlenka bez patřičné základny nefunguje, ani když si to ti pitrýskové v bruseli odhlasují. Paskvil, na nějž doplácejí nejen Italové a Řekové. A až Němce přestane bavit tento experiment financovat, bude po euru.

M. Harmáček 27.8.2014 0:39

Re: Nesouhlasím s Vámi

Nejsem vojenský expert. Vidím to podle Svatopluka. Evropa/NATO/USA musí držet při sobě, sdílíme společné hodnoty i společné nebezpečí. Nesouhlasím, že nesměřujeme k integraci. Airbus není integrace? Schengen není integrace? EURo není integrace?

Jestli máme v Evropě budovat strategické bombardovací letectvo či letadlové lodě či více ponorek, či všechno toto a mnohé jiné, to nedokážu posoudit.

Dnes stačí narušit elektronické komunikace a státy jsou v potížích, všechny, nejen Evropa.

J. Jurax 26.8.2014 23:34

Re: Nesouhlasím s Vámi

Nesměřují k integraci ani jako EU, ani jako některé státy EU - jmenovitě třeba Francie.

To s tím GPS je jenom příklad, jak málo by stačilo ke vojenskému do značné míry zneschopnění EU. A chce-li EU hrát roli adekvátní své velikosti, početnosti a významu, bude muset být schopna globálních operací. Protože obrana už dlouho nezačíná až na hranicích :-)

M. Harmáček 26.8.2014 19:16

Re: Nesouhlasím s Vámi

Evropa nechce být konkurentem Spojeným státům. Evropa a Spojené státy vycházejí ze spojenectví a směřují k integraci, ekonomické i vojenské.

Takže proč by měly U.S. znepřístupňovat Evropě GPS? To, že evropská vojska nemají dopravní prostředky pro globální operace je podle Vás špatně? Podle mne to je dobře a ukazuje to na obranných charakter evropských armád.

J. Jurax 26.8.2014 18:00

Re: Nesouhlasím s Vámi

Jenom poznámku - NATO jsou USA. Bez nich je NATO jen velmi omezeně - pokud vůbec - akceschopné. Ono by docela stačilo, kdyby USA znepřístupnily GPS ... EU má momentálně jedinou plnohodnotnou letadlovou loď - francouzskou De Gaulle, plánované britské budou závislé na americké letecké technice (F-35), Evropa nedisponuje přepravními prostředky pro globální operace atd.

EU se vůči USA vymezuje. Jsou patrné určité anti-USA tendence; EU (ve své zamýšlené finální podobě něčeho jako evropské federace nebo Svazu evropských socialistických republik a království či jak se tomu bude nakonec říkat - mimochodem doufám, že k této fázi nikdy nedojde a předpokládám, že se EU vnitřním pnutím buď rozpadne nebo transformuje do volnějšího svazku - do něčeho jako byvší EHS) chce být ekonomickým konkurentem USA a globálním hráčem. A k tomu potřebuje vlastní euroarmádu - ne armády jednotlivých států (ty by musely nakonec stejně zaniknout, pokud dojde k centralizaci EU podle přání bruselské věrchušky) - kterou dosud nemá; svou vojenskou doktrínu, svůj vlastní vojenský rozpočet, své centrální velení na USA nezávislé etc.

Suma sumárum - pokud se bude EU vyvíjet podle deklarovaných přání bruselské věrchušky, bude muset k k tomuto všemu přikročit. Dnes je EU jako takové vojensky neschopné.

Nakonec - kdyby se věci vyvíjely opravdu hodně špatně a došlo k eskalaci ukrajinské krize nebo k něčemu jinému podobnému, na co by se brusel zmohl? Akorát na žvanění. Naštěstí máme NATO ... tedy USA ...

V. Podracký 26.8.2014 13:55

Evropa nemá šanci

stejně jako ostatní země Západu. Především je to vymíráním a psychosomatickou degradací většiny mladých. To znamená, že bude málo mladých, kteří by vydělávali, a zdravotnictví bude neufinancovatelné. Přistěhovalci myslí jen na sebe, svoje náboženství a svoje rodiče v jejich zemi, takže nepomohou trend zvrátit.

Dotace jsou jen jednou z mnoha zhoubných činitelů, marně se snažících něco vyřešit. Jsou nemorální už ze své podstaty.

M. Harmáček 26.8.2014 2:39

Re: Nesouhlasím s Vámi

Jistě, ano, EU nemá centrální vojenské velení, centrální vojenské velení pro většinu evropských zemí je velení NATO, sídlo má v Bruselu.

Vytvářet ještě nějaké další vojenské velení pro EU je nesmysl.

S úvahami Němců za 2. sv. v. ohledně útoku na Švýcarsko máte pravdu.

J. Jurax 26.8.2014 2:08

Re: Nesouhlasím s Vámi

EU jako taková nemá ozbrojené síly - ty jsou plně v kompetenci národních států a z brusele do toho zatím nekecají. A jak je EU vojensky výkonná se ukázalo při bojích v Jugoslávii - muselo zasáhnout NATO.

A ke Švýcarsku - ten důvod, jenž uvádíte, je celkem zcestný, ba srandovní. Naposled bylo Švýcarsko vojensky ohroženo za druhé světové - nicméně deklarovalo pevnou vůli k obraně a Němci si spočítali, že se jim díky konfiguraci terénu dobře hájitelné Švýcarsko nevyplatí dobývat.

M. Harmáček 26.8.2014 1:33

Re: Není nutné neustále bohatnout

Ano, platí to i na osobní finance, moje i mnohých jiných. Úspěchem je, když nechudneme a dokážeme se mít tak dobře, jako v minulém období.

M. Harmáček 26.8.2014 1:31

Re: Nesouhlasím s Vámi

EU není vojensky sterilní, naprostá většina zemí EU je zároveň aktivními členy NATO. Výzbroj a bojeschopnost vojsk NATO je značná. Nečlenské Švédsko a Finsko nyní posilují spolupráci s NATO, sílí místní politický tlak na podání přihlášek.

V případě Švýcarska máte pravdu, to dbá na značnou míru vojenské samostatnosti. Válkami nebylo již dlouho zasaženo. Důvodem toho však není vojenská samostatnost a neutralita, nýbrž to, že šéfové a vlivní všech zemí mají ve Švýcarsku po staletí ulité peníze a cení si je více, než životů vlastních občanů.

J. Jurax 26.8.2014 0:28

Re: Nesouhlasím s Vámi

Ekonomicky a snad i politicky ano, vojensky ne. EU jako taková je vojensky sterilní. Norsko je v NATO, Švýcarsko je neutrální a dbá na značnou míru samostatnosti i ve zbrojním průmyslu.

J. Jurax 26.8.2014 0:25

Re: Není nutné neustále bohatnout

Jojo, a teď to aplikujte na své osobní finance :-) ... taky se pochválíte?

J. Jurax 26.8.2014 0:23

Re: Vytváření bohatství a jeho přerozdělování

I ty učitele pohání neviditelná ruka trhu - velmi zjednodušeně řečeno je-li třeba vzdělanců, je-li po nich poptávka, je třeba zaplatit jejich výrobu, tedy učitele.

A prozíravé přerozdělováí peněz (z daní) je primárně věcí legislativy - tam je třeba kvalifikace, uvážlivosti a moudrosti. Ten, kdo podle té legislativy jen jede, už extra kvalifikaci nepotřebuje, resp. ji neuplatní. Stačí, aby té legislativě rozuměl a uměl ji aplikovat.

M. Harmáček 26.8.2014 0:09

Re: Nesouhlasím s Vámi

Samozřejmě, že se musíme učit ve Švýcarsku, Norsku a pod., nejsou to však izolované "samostatné" země, ale země silně propojené s EU, ekonomicky, politicky, vojensky.

M. Harmáček 26.8.2014 0:06

Re: Není nutné neustále bohatnout

Když místo 1000 vydělám 999 a dluh třeba díky kurzu se zvýší o 1%, tak já to ve stávajících podmínkách nazývám solidní hospodářský výkon, i když nějaký hodnotitel to může nazvat stagnací.

J. Jurax 25.8.2014 23:10

Re: Není nutné neustále bohatnout

No a? A když jeden rok vytvoříte 1000 a další 999, copak napíší? Zvlášť když dluh vyroste z 1000 na 1010?

J. Jurax 25.8.2014 23:07

Re: Nesouhlasím s Vámi

No, já bych nestudoval Ukrajinu, ale Švýcarsko nebo Norsko :-)

M. Pivoda 25.8.2014 8:18

Vytváření bohatství a jeho přerozdělování

Budoucí bohatství vytváří například kvalitní učitelé, kteří investují do naší budoucí generace. A nepohání je přitom žádná neviditelná ruka trhu, což je v podstatě chamtivost.

Také prozíravé přerozdělování peněz s ohledem na nejistou budoucnost vyžaduje extra kvalifikaci.

M. Harmáček 25.8.2014 2:35

Re: Není nutné neustále bohatnout

Když jeden rok vytvoříte 1000 a druhý rok vytvoříte 1003, tak o vás píší, že stagnujete, či dokonce chudnete.

Když vytvoříte jeden rok 10 s druhý rok 11, tak o vás píší, že jste lepší než EU, protože na rozdíl od té odporné, problémové EU rostete o 10%.

M. Harmáček 25.8.2014 2:31

Re: Nesouhlasím s Vámi

Můžete si prostudovat, jak funguje plně samostatná země, např. Ukrajina. Bez dotací, bez členství a byrokracie EU.

Korupce, chaos, neefektivní hospodaření, sousední země si na Ukrajinu dovolí cokoliv.

Děkuji, nechci.

J. Jurax 25.8.2014 0:24

Re: Nesouhlasím s Vámi

Hm - "na vrub špatné práce při vyjednání přístupu, na vrub toho, že naši zástupci v Bruselu místo aby bojovali za dobré místo ČR v EU, tak okopávají EU kotníky, případně se snaží EU rovnou zbořit".

A napadlo Vás, že nebýt EU, respektive nevlézt my do EU, nabylo by lze pochybit při vyjednávání přístupu a neměli bych v EU žádné darmožrouty, co nás tam prý zastupují?

A napadlo Vás, že čacká EU dotacemi cíleně likviduje potravinovou soběstačnost ČR? Pro ČR je to též strategická komodita.

J. Jurax 25.8.2014 0:16

Re: Není nutné neustále bohatnout

Kde?

J. Jurax 25.8.2014 0:15

Re: Není nutné neustále bohatnout

No, ale bylo by dobré aspoň nechudnout. K čemuž arciť pod moudrým vedením soudruhů z brusele a za přicmrdování našich politiků ruče spějeme ...

J. Jurax 25.8.2014 0:13

Re: Co chtít od bolševického státu se Sobotkou a Zemanem v čele?

Jak to říkal prezident Zeman? A kde na to, milí moji, vezmete peníze?

Inu kde, zatneme sekyru a zvýšíme státní dluh. Taky daně by se mohly ještě zvýšit ... co se za nenáviděného Kalouska ušetřilo, lze teď za jásotu davů rozfrcat.

Ne že bych to učitelům, policistům, záchranářům etc. nepřál. Ale jsou zaměstnanci firmy, co je pořádně v červených číslech ...

J. Jurax 25.8.2014 0:08

Re: Kdo tu krávu dotuje?

Hm - jestli německou krávu dotuje samo Německo, tak to taky není OK. Některým Němcům se holt musí na tu dotací krávy sebrat. Budiž - připusťme, že to tak Němci sami chtějí a politikové prosadivší dotace reflektovali vůli převážné části Němců (pomiňme, že politikové oblbují a voliči jim uvěří kdejakou krávovinu).

Ale tak se produkty německé dotované krávy stávají levnějšími než produkty krávy české (polské a jánevímjaké), co je dotována méně. A protože v rámci EU nelze ochranná cla, ožebračí se místní chovatelé krav, neboť nejsou schopni konkurovat, likvidují se místní krávy a vznikne krásná závislost na cizím trhu - nebo budeme taky u nás hovadně dotovat - protože jednak si to zemědělci vydupou, jde jim o živobytí a jednak jde o potravinovou soběstačnost, jejíž určitou míru si moudrý stát uchovává.

No a pokud dotuje EU a ještě diferencovaně, tak je to sviňárna nejvyššího řádu - holt všichni soudruzi jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější. A rozhodnou to v bruseli v podstatě o nás bez nás - a i kdyby s námi, tak náš hlas je marginální a tudíž zanedbatelný).

M. Harmáček 24.8.2014 23:55

Re: Nesouhlasím s Vámi

Souhlasím s Vámi ohledně nutnosti investic do zemědělství, jinak se neshodneme.

J. Jurax 24.8.2014 23:54

Re: Konec diskuze z mé strany

No, k náhradě lidských mozků ještě dlouho nedojde - ba ani k náhradě svalů po téměř dvou stech letech průmyslové revoluce zcela nedošlo.

Kdo Vám opraví doma porouchaný splachovač? Pokud to neumíte sám - rukama - tak instalatér taky rukama. Robot, který by člověka v této a nepřeberně mnoha jiných činnostech nahradil je tak leda ve scifi. V reálu v dohledné době stěží bude - a ještě aby byl levnější než lidská pracovní síla ...

J. Jurax 24.8.2014 23:43

Re: Velký nářek, ale hlavní otázky zůstávají nezodpovězeny

Ad 1) - a kdože kromě soukromého sektoru - pomineme-li pár státních firem - vytváří ono bohatství? A z toho bohatství si platí ouředníky nejen potřebné, ale i nadbytečné? A politiky, u nichž se zdráhám vyslovit, že potřebné?

Ad 2) - ano, přerozdělování do určité míry - co možno nejmenší, k nule spějící. A tudíž nízké daně! Bude-li se to hodně málo přerozdělovat, napáchá se tak méně škod, i když by se přerozdělovalo maximálně hovadně (řekl bych tak jako v současnosti nejen díky EU). Neberte mi moje peníze a nebudete mne muset dotovat!

A ještě - k provádění přerozdělování není třeba nějaké extra kvalifikace. Moudrosti a uvážlivosti je třeba při tvorbě přerozdělovací legislativy. Takže by ji vlastně neměli tvořit volení zákonodárci, u nichž moudrosti a uvážlivosti nalézti stěží - lze-li soudit podle toho, co produkují :-)