19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Japonská past

Japonská ekonomika poklesla o 6,8 procenta v ročním přepočtu během druhého čtvrtletí 2014. Soukromé investice spadly o 9,7 procenta, soukromá spotřeba dokonce o 19,2 procenta. Co se to s Japonskem děje?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Pavlik 21.8.2014 19:12

Re: Ekonomika

Nelze porovnavat trh v USA s trhem v Cesku a tez byla jina doba.Neni naprosto nic spatneho na vyvozu - je to lepsi nez mit nezamestnane. Globalizace bohuzel nici stredni vrstvu - coz je momentalne problem napriklad v USA. Je nejake rozumne reseni? Asi ne.

V. Vaclavik 21.8.2014 17:16

Re: Ekonomika

Jestli tedy nekdo, pak tradicne prave Japonci byli ti, kteri svuj socialni system nezneuzivali. Dnesni generace ovsem uz davno nejsou jako jejich rodice a prarodice, ale ta Japonska krize neni jejich prace.

Export muze byt, jakoz i import, ale hlavne to ma vzniknout na volnem trhu, a pak by se zpravidla nikdy nerozbujel, jako pod statni dirigistickou podporou, ktera v nem tradicne videla spasu.

Bohuzel my v EU operujeme na stejne mylnem zaklade, jen nejsme a nikdy jsme nebyli Japonci, stejne jako nejsme vsichni Svycari...

Kdyz se tu clovek ozve proti necemu, tady proti nezdrave mire exportu, vzdycky se ozve nekdo, kdo to pochopi jako ze export nema byt zadny. Je to dane potrebou napadat jine, vrozenou revnivosti a v posledku a mozna nejcasteji potrebou rychleji mluvit, ci psat, nez myslet.

Henry Ford nezbohatnul na prodeji Fordek zahranicnim zakaznikum, ani domacim bohatym, ale naopak, prodaval hlavne domaci delnicke tride a to nejen te sve. Amerika v prvni puli minuleho stoleti mela jeste porad do jiste miry zdrave hospodarstvi a proto vedle bohatych a stredni tridy bohatli i chudi, stavali se stredni tridou. A neni to mozne jen ve velkych zemich, i male zeme maji a muzou mit do znacne miry svebytnou ekonomiku. Politici, kdyz si daji za cil udelat ze zeme exportniho tygra a uzpusobi tomu krev hospodarskeho zivota zeme (menu), takova zeme nema zdravou ekonomiku, jeji export je hnany 'prasky'. Hlavni je aby lide byli ponechani svobodne se rozhodovat a pak export a ani import se nestanou bujicim ekonomickym vredem. Svobodni lide nezustanou chudi, zatimco stat a jeho velkopodnikatelsti milackove bohatnnou, z tech exportu.

J. Kadeřábek 21.8.2014 15:02

Na nepříznivém vývoji japomské ekonomiky

se značně podílí i rozhodnutí uzavřít všech 49 jaderných elektráren. Kromě značného zvýšení objemu CO2 to přineslo enormní výdaje na nákup zemního plynu, ropy a  uhlí. Ty jsou tak vysoké, že finanční stabilita se hroutí. Japonsko patří mezi  nejzadluženější země, kde dluh je převážně vnitřní t.j. vlády si půjčovaly od svých občanů (zejména z důchodových fondů a také emisemi dluhopisů). Nyní když nastupuje silná generace do důchodu chtějí své peníze zpět a to je problém, když je vláda probendila.

K. Pavlik 21.8.2014 14:12

Re: Ekonomika

No asi je Bolek lepsi herec nez podnikatal. Krachuji i nedotovane firmy.

K. Janyška 21.8.2014 10:16

Evropa je přepadena socialistickou EU a dokud

bude EU existovat, bude krize... Dzp.

P. Schuster 21.8.2014 9:48

Re: Ekonomika

Jedním z nejmarkantnějších státních zásahů je přebujelá dotační politika EU. Tím že dotuje projekty, jednak křiví trh a pak nutí příjemce dotací si půjčovat. Jako příklad může posloužit Bolkův ranč. Tam 70% nákladu jsou dotace EU (o charakteru projektu raději pomlčím) a 30% musí příjemce dotace si půjčit. A jak to skončilo (a Bolek není sám) víme všichni.

I. Schlägel 21.8.2014 9:12

Re: Ekonomika

Pane Lenci, děkuji. Nicméně jsem člověk zlenivělý a omylný, tak že v mém sdělení jistě budou nějaké rezervy :-)

Z. Švrček 21.8.2014 9:12

Re: Vždyť krize již desetiletí trvá!

Verry sorry, ... byrokratickou (nikoliv bartoktratickou - ale je to pěkné slovo, ne?)

Z. Švrček 21.8.2014 9:10

Vždyť krize již desetiletí trvá!

Je to krize nereformovatelného evropského byroktratismu a budování "socialismu s bruselskou lidskou tváří" Každý, kdo dnes vzpomíná na rok 1968 by si měl také vzpomenout na náš reálsocialismus, čím se vyznačoval, jak svázal ekonomiku a hlavně osobní svobodu lidí a taky by se měl rozpomenout, že to bylo pomalé, plíživé, změny k horšímu se střídaly se zdánlivými změnami k lepšímu ale v summě to byla vleklá krize, která se nedala reformami změnit. Musel se změnit systém a to od základu. Do téhož jsme zabředli již vstupem do EU, která se před našimi slepými zraky již tehdy měnila a změnila z Evropy kapitalistické a prosperující, slibující odstranění bariér na EU centralizující se, přeregulovanou, bartokratickou, osobní svobody neustále drobnými krůčky omezující, dotacemi křivící trh a znemožňující tak zdravé investování, naopak umožňující, ba přímo vyzývající ke korupci a spekulacím. Co jiného, než vleklá a trvalá krize?

P. Lenc 21.8.2014 8:51

Re: Ekonomika

Pane Schlagele,  vašemu příspěvku se dá pouze zatleskat.

I. Schlägel 21.8.2014 8:28

Re: Ekonomika

A co má být alfou a omegou? Import? Domácí spotřeba? Obojího je v Japonsku více než dost. Čeho je ovšem přespříliš jsou zhůvěřilé státní zásahy do ekonomiky. Nemusíme ani cestovat do Japonska. Podobný, ne-li stejný recept nám ordinují politici doma i za humny. Ruku v ruce s národními bankami, domácími průmyslovými šampiony a dobře promazanými rotačkami. Pod transparentem s nápisem "Sociální stát blahobytu". Autor tu situaci charakterizoval naprosto přesně.

V. Vaclavik 21.8.2014 5:38

Ekonomika

tradicne postavena na exportu a tradicnim odrikani Japoncu. Ani jedno ani druhe dnes jiz neplati, ale nasledky toho naopak dnes plati, uz posledniho ctvrtstoleti.

Japonska ekonomika nikdy nebyla zdrava, ani kdyz jeste (podle nasich ekonomickych pinociu) fungovala. Onehdy jsem tu psal, ze export nema byt pro zadnou zemi alfou omegou, jako treba dnes taky pro Cinu, jako jeden zarny priklad. Nejde ani tak o moznou ztratu trhu, kdyz je vnejsi svet v depresi, ale o zdravi ekonomiky jako takove. Opravdu volna ekonomika by nikdy nenechala domaci ekonomickou aktivitu na chvostu sveho zajmu a vrhla se na export aby vydelavala na prodeji do bohatsich zemi. Neco takoveho je neomylnou znackou totalitnich, nebo silne regulovanych ekonomik.

K. Pavlik 21.8.2014 4:18

Dva rozdily

Japonci jsou nepredstavitene sporivi a brani se cizim investicim. Bude toto znamenat rozdil?