19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

MÉDIA: Co je úkolem novin naší doby

Stále častěji je slyšet, že noviny to jako zboží mají ekonomicky spočítané a že vůbec jejich historická úloha pomalu končí. Takhle přímočaře věci ovšem nestojí. Přinejmenším mediální experti na starém kontinentu trvají na nezastupitelnosti tohoto média.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 19.8.2014 16:35

Připomentutí historie

Hvížďala: "... volby, jak na to upozornil již americký ekonom a nositel Nobelovy ceny Kenneth Arrow, jsou něco jiného než trhy"

V dubnu roku 1996 navštívil Kenneth Arrow Česko a vystupil i v České televizi (večer ve 21 hod). Moderátorka Barbora Tlachací se ho tehdy zeptala, zda za mimořádně úspěšnou transformaci české ekonomiky, by mohl dostat ekonom Václav Klaus Nobelovu.

Ś. Svobodová 19.8.2014 15:16

Pouhá krásná iluze.

Tak jsme se zasnili, jak by bylo přínosné mít k dispozici noviny, kterým lze věřit. A rychle zpět do reality.

J. Kanioková 19.8.2014 18:26

Naprosto přesně..

dnes se už noviny samy neuživí, byť by se i vyskytovali perfektní novináři.. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej!!!

Dnes už to jsou korporace (nebo politici), které velí, JAK o čem psát.. Příklad - "O teorii tzv. oken amerického sociologa Josepha Overtona"

Podle „Overtonova okna“ existuje pro každou myšlenku nebo společenský problém tzv. okno možností. V rámci něj lze nebo nelze o myšlence široce diskutovat, otevřeně ji podporovat, propagovat a snažit se ji ukotvit legislativně. Okno se posouvá ze stádia „nemyslitelného“, tzn. veřejné morálce úplně cizího a zcela zavrženého, do stádia „aktuální politiky“, tj. stává se široce posuzovatelným, přijímaným masovým vědomím a fixovaným v zákonech.

Nejedná se o vymývání mozků jako takové: technologie je mnohem delikátnější. Postupná systémová aplikace je efektivní proto, že jí pomáhá nenápadnost jejího působení na společnost, která se stává její obětí.

http://jdem.cz/bp4pg3

F. Eliáš 19.8.2014 14:58

Noviny jsem si nekoupil už 15 roků

Snad jednou začne vycházet denní tisk bez hrubých chyb a bez náznaku bulvárnosti a snad mi to někdo řekne, abych si mohl opět kupovat noviny.

V. Ondys 19.8.2014 12:17

:))))))))) Srandovní článek po všem,

co především novináři u nás většinově předvedli od roku 1938...

Z. Švrček 19.8.2014 9:04

Udělám výjimku.

Odvykl, ba zakázal jsem si diskutovat k panu Hvížďalovi, protože jsem došel k názoru, že to je zbytečné. Levičák a intoš jeho "formátu" kritiku stejně nebere, o čemž svědčí celé jeho dílo.

Nicméně: novináři mají především objektivně  a pravdivě informovat své čtenáře, v publicistice se pak připouští projev jejich vlastních názorů. Pak by mohli mít nárok na úctu a slávu.

 Zde (a obávám se že i jinde v EU i ve světě) se to zvrhlo na vytváření názorů a pustou propagandu dle vlastního zaměření toho kterého novináře (to by bylo ještě snesitelné), ale i toho kterého listu, TV a jejich majitelů a inzerentů (což je tragické).

I. Schlägel 19.8.2014 14:47

Re: Udělám výjimku.

Což pan Hvížďala v podstatě trefně pojmenoval.

J. Kanioková 19.8.2014 18:32

Souhlas, ono to začíná už u zpráv..

Zpráva není komentář. Zpráva nesmí obsahovat hodnotící přídavná jména a příslovce.

Zpráva nesmí obsahovat informace pouze z jedné strany. Vždy platí pravidlo kontradiktornosti „audiatur et altera pars”. Vyslechněte vždy i druhou stranu. A ta druhá strana musí dostat STEJNÝ prostor.

P. Švejnoch 19.8.2014 8:33

V článku je mnoho pravdivého, přesto

se mi zdá troufalé, ba drzé, že článek který z velké části kritizuje nekvalitní práci novinářů, napsal týž člověk, který nám včera předložil článek o holubičí povaze imigrantů v Německu. Článek bezvýhradně se opírající o jakousi studii, jejíž metodika i závěry byly opředeny mnoha nejasnostmi a neuvěřitelnostmi.

Tedy mám dojem, že včera pan Hvížďala předvedl přesně tu "novinařinu", do které dnes tak statečně tepe.

A jinak mám z článku pocit "přání otcem myšlenky". Leitmotivem se mi zdá být teze "Lid potřebuje kvalitní noviny (míněno "kvalitní" dle představ pana Hvížďaly) a pokud nejsou schopny se uživit, pak je stát povinen takové noviny dotovat.". No, a s touhle myšlenkou ať si pan Hvížďala laskavě trhne nohou.

J. Brunner 19.8.2014 23:11

Re: V článku je mnoho pravdivého, přesto

Stejný pocit mám také.

J. Mrázek 19.8.2014 5:53

Nedovedu si představit ten chaos

Kdyby noviny sdělovaly opravdový stav hospodářství země, celé Unie, zadlužení a stoletou perspektivu splácení zadlužení po 2% HDP ročně (nikdo by nešel k volbám, aby se nechal šetřením po tři následující generace uškrtit)....nehledě na to, že na internetu máte báječnou možnost sledovat bez štěnic jednotlivé nepohodlné osoby, které se snaží, aby společnost začala jevit alespoň určitou mírnou dávku zodpovědnosti a začala regulace např. přistěhovalectví. antisociálních sociálních dávek parazitům, daňové úniky a ráje..... nevidím světlo na konci evropského tunelu, Unie ho z úsporných důvodů zhasla, aby lidé nezahlédli ten  KONEC  .

P. Lenc 19.8.2014 7:50

Re: Nedovedu si představit ten chaos

Napsal jste hodně smutnou pravdu.