28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Adopce, krádež s požehnáním státu

Diskuse o adopci dětí homosexuálními páry je čas od času na pořadu dne, a to od uzákonění registrovaného partnerství v ČR. Nyní je to ombudsmanka Anna Šabatová, která se domnívá, že by zákon neměl homosexuálním párům v adopci bránit. Zajímavé je, že dosud nikdo neotevřel diskusi o adopci jako institutu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Kulhánková 6.8.2014 22:09

Re: Neuvažuje se o nich z dobrého důvodu, jedná se o

No když myslíte...

https://www.childwelfare.gov/pubs/f_adimpact.cfm

P. Vaňura 6.8.2014 22:02

Neuvažuje se o nich z dobrého důvodu, jedná se o

další várku fantasmagorií kavárenských povalečů, která nemají s podstatou problému nic společného. Nad něčím takovým neuvažuje nejen dvouleté batole, ale většinou ani puberťák. I když právě toho by mohlo sdělení, že je adoptovaný vykolejit, protože je v tomto věku mimořádně zranitelný.

Z. Kulhánková 6.8.2014 20:24

Re: malá čísla

Myslím, že autorka nemá ambice na vynášení obecně platných tvrzení. Článek jsem pochopila jako velice užitečné upozornění na stránku adopce, o které se příliš nemluví a neuvažuje.

P. Kersch 6.8.2014 20:16

malá čísla

s článkem autorky mají společného hodně. Ptala se JEDNOHO pracovníka hradeckého sdružení a jeho tvrzení vydává za obecně platná, vhodná proto k občanské pozornosti. Podle skutečných zkušeností (několika tisíc případů pro české prostředí) by bylo možno dělat nějaké užitečné závěry. Jinak jde opravdu jenom o sporné výroky na úrovni přesvědčivého slohu na téma Rodiče a děti.

Z. Kulhánková 6.8.2014 19:25

Re: Moc dobre a ze zivota

Je užitečné připomenout, že i ten nejjasnější úplněk má svou odvrácenou tvář.

Z. Kulhánková 6.8.2014 19:23

Re: Motivy k adopci mohou být různé

To může být problém u vědeckých studií, ale co to má co dělat s článkem?

J. Jurax 6.8.2014 19:08

Re: Motivy k adopci mohou být různé

Osobní zkušenost má jednu vadu - obvykle trpí chybou malých čísel :-)

Z. Kulhánková 6.8.2014 17:34

Re: Článek je neuvěřitelný blábol

Ano, to znám. Nejedno dítě, i v té nejlepší pěstounské rodině, si posteskne, že v děcáku "aspoň bylo mezi svejmaˇ.

Z. Kulhánková 6.8.2014 17:33

Re: Motivy k adopci mohou být různé

Asi jste nikdy nemluvil s nikým, kdo byl adoptovaný. Dozvědět se to je vždycky šok (to jako že můj tata nebyl můj tata?), v jakémkoliv věku.

Dítěti se stýstá po jakémkoliv blízkém člověku, ano i po zvířeti.

V. Mlich 6.8.2014 16:31

Upřesnění

Nikde v zákonu http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obcansky-zakonik/cast2h2d2.aspx#cast2h2d2o2 jsem nenašel paragraf, podle kterého by se měla totožnost biologických rodičů zatajit.

A nároky na osvojitele, počínaje par. 799 definuje zákon naprosto dostatečně. Nikde tam není řeč o sexuální orientaci osvojitele. A to je správné.

P. Vaňura 6.8.2014 15:05

Re: Motivy k adopci mohou být různé

A jak se to dítě dozví? A v kolika letech? Pokud se to dozví až v 25 letech, asi je to moc nedojme.

Ano, dítěte se nikdo neptá, ale víte, co se stane, když je adoptivní matka na pár dní mimo, třeba kvůli nemoci? To dítě po ní sakra touží!

P. Vaňura 6.8.2014 15:00

Re: sourozenci

Pokud jde o sourozence, ti se téměř nikdy "nedělí," do nové rodiny jdou společně nebo vůbec ne. Vyjímkou jsou případy, kdy se matka dítěte zřekne hned po narození a to jde následně do náhradní rodiny. Pokud má později jiné dítě, které dopadne stejně, pak to dítě sice neví, ale těžko mu to může nějak uškodit.

A ještě by mě zajímalo, jak chce autorka řešit osud dětí, ponechaných v "babyboxech."

Vím, že existují idioti, kteří by z tohoto důvodu chtěli "babyboxy" dokonce zrušit. Není nic horšíého, než kavárenský intelektuál.

P. Vaňura 6.8.2014 14:52

Článek je neuvěřitelný blábol

Existují totiž dvě alternativy. Buďto je adoptované dítě kojenec, a to pak opravdu považuje adoptivní rodiče za své, a bylo by přímo zločinem mu říkat, že jeho nejsou. Toto totiž dělají lidské samice od vepře, které se chtějí adoptivním rodičům POMSTÍT. Takové sdělení může dítěti ublížit, zejména. je li to v pro ně nevhodné době.

Nebo je dítě tak velké, že dobře ví, že je adoptované. Ví to, své vlastní rodiče si pamatuje a tak není co řešit!

"Adopce" homosexuály je zvěrstvo na dítěti. Dítě si totiž bere za vzor vlastní rodinu a takováto "rodina" může zajistit, že dítě skončí u psychiatra!

Celá spousta dětí chce z domova odejít do nové rodiny (a jsou zoufalé, že nejsou "právně volné"), ale jsou i takové, které si tam zvykly a je to pro ně normální. Jak se pak dokáží začlenit do společnosti je jiná otázka.

M. Lutin 6.8.2014 14:42

To snad ani autorka nemuze myslet vazne...

Uz dlouho ve me nevzbudil clanek na psu takove emoce. Opravdu si autorka mysli, ze adopci ditete mu ubira pravo na poznani rodiny? Co to je za slinty? Dite nema pravo vedet? Nema se to jak dozvedet? KECY. Adoptovali jsme si holcicku (v 10 mesicich, ted je ji 8), vime, kdo jsou jeji biologicti rodice i duvod adopce, vime, jake jsou dalsi biologicke rodinne vazby. Je pravda, ze se velmi (nekokrat za tyden) pta a my ji odpovidame, co muzeme. Az bude vetsi, pokusime se najit rodinu, pokud bude chtit, ale to je pripad od poripadu jine.

- Jakýkoli budoucí styk s biologickými rodiči je de facto navždy vyloučen. HLOUPOST

-Jen je malý háček v tom, že na začátku tohoto základního životního vztahu stojí většinou lež o jeho původu. I když se už dnes ve většině kojeneckých ústavů a dětských domovů adoptivním rodičům doporučuje dítěti co nejdříve sdělit, že si ho vzali, navázaní kontaktu s biologickou rodinou je prakticky vyloučené. DEMAGOGICKE TVRZENI NEJHRUBSIHO ZRNA, ono staci vsunout slovo "vetsinou", aby se autorka kryla

- Při adopci tedy adoptivní rodiče společně se státem nově rozhodují o osudu jedince, a to nevratně. Bez jakéhokoli uzardění nad tím, že dotyčnému jedinci berou právo identity. A CO AUTORKA NAVRHUJE? Zeptat se maleho ditete, zda chce tyto rodice? Nekonstruktivne kritizovat umi kazdy. System neni dokonaly, ale je ten nejlepsi, co mame?

- Mluvila jsem s jedním pracovníkem hradeckého občanského sdružení... Ja jsem mluvil s uklizeckou, kter parcuje v kojeneckem ustavu... MLUVILA AUTORKA S ADOPTOVANYMI A NEADOPTOVANYMI DETMI?

J. Skála 6.8.2014 13:09

Marně hledám

ve lkaní paní autorky vyjádření, co vlastně požaduje. Zarazit adopce a vychovávat děti v domovech nebo u pěstounů? To bude lepší? Nebo adopce ano, ale ...? Až v předposledním odstavci je cosi o nových kritériích. Doposud jsou kritéria špatná? V čem? Že nepřikazují adoptivním rodičům tvrdý příkaz sdělit dítěti o pátých narozeninách - ty nejsi naše, ty jsi cizí?

J. Kunes 6.8.2014 6:02

sourozenci

Pekny clanek. Jeste bych dodal jeden podstatny aspekt. Rodina neni jen o vztahu dite-rodic, ale tez o vztahu mezi sourozenci. Pokud vam nekdo upre pravo vedet, ze mate sourozence, a tedy vytvorit si s nimi vztah, jedna se o obrovsky (a velmi negativni) zasah do zivota.

Z. Kulhánková 6.8.2014 3:34

Re: Motivy k adopci mohou být různé

Adopce je nafurt pouze ze strany adoptujících. Dítěte se nikdo neptá. K zásahu do života malé osobnosti dojde, jakmile dítě zjistí, že je adoptované.

Sebelépe míněné zásahy státu do rodinných vztahů jsou vždycky, jak říkají Angličané, mašírování v okovaných botách oblastí, kam se andělé bojí zlehka našlápnout.

Mně se na článku líbí právě ta osobní zkušenost, která mu dodává opravdovost. Akademických blafů bez emocí je za dvacetník putýnka.

J. Jurax 6.8.2014 1:26

Motivy k adopci mohou být různé

koneckonců žadatelé o adopci jsou prověřováni a psychologicky testováni a adopce je delší proces, v němž žadatelé musí splnit a překonat mnohé, nicméně důležitý je výsledek. Nikde jsem nečetl, že by byl horší, než u pěstounské péče. Koneckonců i motivy k pěstounství mohou být různé - třeba i stejné, jaké autorka zdůrazňuje u adopce, jen bez odvahy k tomu konečnému kroku - převzetí plné odpovědnosti. Z pěstounského vztahu lze vycouvat, když se dítě jaksi nehodí, z adopce ne.

Adopce je prostě nafurt a mimo jiného grátis - vyjma tedy rodičovských přídavků a úlev na vyživovanou osobu.

Pěstounská péče je za peníze. Může být zrušena soudem nebo taky na žádost pěstouna a zaniká zletilostí dítěte.

Obě formy mají své výhody i nevýhody a své odůvodnění. Obě jsou, resp. mohou být přínosné. Ale autorčina filipika proti adopci pod titulkem krádež s požehnáním státu - po mém soudu zcela nepřípadným - mi přijde naprosto mimo mísu a poněkud nepochopitelná. A přehnaná. Skoro se mi vtírá otázka, jaký mindrák si tímto textem autorka hojí?

A ještě - autorka praví - "sebrat adoptivnímu dítěti biologické rodiče, a to i v případě, že se ho tito zřekli, je zásah do života malé osobnosti nebývale větší, než skutečnost, kdo se o něho bude starat. Člověk a zároveň stát, který adopce zprostředkovává, si tak hraje na Boha." No, nehraje - spíš napravuje, kde Bůh selhal :-) ... a zásah do života malé osobnosti je to jenom potud, pokud si ho ta "osobnost" vůbec dokáže uvědomit - kojenec třeba, případně odebraný hned po porodu. A mimochodem jsou biologičtí "rodiče", kde jsou uvozovky zcela na místě ...

J. Jurax 6.8.2014 0:54

Re: Moc dobre a ze zivota

No, to jistě mají, resp. mohou mít - nicméně zatracovat pro to institut adopce mi přijde poněkud přehnané.

Z. Kulhánková 6.8.2014 0:37

Moc dobre a ze zivota

Kdo mel kdy zkusenost s adoptovanymi detmi, potvrdi, ze maji vzdy potrebu po svych skutecnych rodicich patrat a seznamit se s nimi, i kdyz vedi, ze je rodice opustili.