28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

POLITIKA: Takhle se demokracie nebuduje

Drsným a pošetilým výrokům našich čelních politiků se smějeme. Když ale napadají kořeny demokratického systému, který v české společenosti rozhodně není zakořeněn, měli bychom být na pozoru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pechr 29.7.2014 22:40

...??...

...nejsem volič ANO a Babiš, ač má jisté mé sympatie, je pro mne stále neznámá, nicméně mnohé záběry z parlamentu ukazují na to, že má Babiš velký kus pravdy, onoho plkání je přespříliš a skutek utek... ...s efektivitou to nemá nic moc společného...

P. Papež 29.7.2014 21:14

V normálním

V normálním státě je parlament zárukou dodržení zákonnosti a demokracie, u nás bohužel je parlament nástrojem vítěze voleb a může si s ním manipulovat jak chce, což nedávno předvedli evidentně hloupí poslanci, kteří nevěděli, o čem hlasují a odhlasovaný zákon následným hlasováním zrušili.

J. Chaloupka 29.7.2014 19:43

parlamentní demokracie smysl má ALE

to by se parlament nesměl změnit v bezbřehou žvanírnu a přijímat tolik zákonných zmetku kolik jich nyní přijímá. parlamentní demokracii jak ji známe v našem současném provedení je skutečně těžko považovat za něco smysluplného co by zajišťovalo řádné fungování státu. Pro to co poslanci často předvádějí se mi zdá označení žvanírna bohužel opravdu případné.

B. Rybák 29.7.2014 19:58

Re: parlamentní demokracie smysl má ALE

To už před Vámi objevili Musolini, Hitler, Stalin, Mao, Pol-Pot,.. Pravdou ale je, že v protektorátech demokracie moc nefunguje (ale i v nich je tím nejlepším z možných řešení).

B. Rybák 29.7.2014 23:38

Re: parlamentní demokracie smysl má ALE

Přeskočil jsem nadpis Vašeho příspěvku pane Chaloupko a proto jsem k němu byl nepřiměřeně tvrdý.

P. Vítek 29.7.2014 15:45

Na doplneni

http://pravyprostor.cz/babis-pomalu-odhazuje-masku-hodneho-koblizka/

B. Hamal 29.7.2014 14:20

Co když naše demokracie je podvod?

Možná nejsme tak svobodní jak si myslíme, říká A. P. Napolitano, někdejší soudce Nejvyššího soudu v New Jersey, analytik Fox News Channel, autor sedmiu knih o americké ústavě. Jeho text sestává z řady vět s otazníky. Zde je několik z nich:

Co když smíte volit jen proto, že se tím stejně nic nezmění? Co když vůbec nezáleží na tom jak volíte, protože elity si vždy půjdou svou cestou? Co když koncept jedna osoba - jeden hlas je jen fikce vytvořená vládou, aby nás přiměla k povolnosti. Co když účelem současné demokracie je přesvědčit lidi, že mohou uspět nikoliv dobrovolnou tvorbou bohatství, ale okrádáním jiných. Co když vlády, původně ustavené k ochraně svobod občanů, se vždy promění na politické či imperiální instituce usilující o zvětšení své moci, rozšíření svého území a zvýšení kontroly nad populací? Co když vláda desinformuje voliče tak, aby kývli na všechno, co si vláda přeje. Co když máme jen jednu politickou stranu - Velkou vládní stranu - a ta má demokratické a republikánské křídlo? Co když ta Velká vládní strana přijala takové zákony aby znemožnila smysluplnou politickou soutěž? Co s tím uděláme?

Více viz: http://www.informationclearinghouse.info/article39218.htm

A co u nás, s Babišem nebo bez něho? Ať volíme tak či onak, stejně to bude tak jak si přeje vláda? Tedy, ta americká...?

B. Rybák 29.7.2014 20:27

Re: Co když naše demokracie je podvod?

Pravdou je, že "nová levice" záměrně demokracii (demokratický kapitalizmus) likviduje, mění ji na elitářský byrokratický, politicko-korektní, "zelený" stát, a že nejmocnějším jejím nástrojem je "okrádání jiných" realizované pomocí sociálních parazitů (jejích "dotovaných" voličů).

Nejsem si jist, jestli lze demokracii uhájit v "morálně relativistické" společnosti, protože nedostatek morálky nutně nahrazují další a další.."zákony" (a metody Velkého Bratra) v jejichž neprůhledné houštině svoboda hyne.

P. Čech 29.7.2014 12:53

Je vidět, pane Jando,

že sám nevíte, co je to demokracie a parlamentní či liberální už vůbec. Jde totiž o to, že aby demokracie mohla být parlamentní či liberální, musí být především demokracií jako takovou, tedy  demos kratos - vládou občanů. Pokud v nějakém systému existuje parlament, neznamená to ještě, že tento je demokracií. Celé to lze přirovnat např. k zelenému jablku. Aby mohlo být jablko zelené, musí být především jablkem a ne třeba hruškou.. A stejné je to i s naší t.zv. demokracií. Máme sice parlament, ale proto, že náš společenský a politický systém  zcela postrýádá základní demokratické prvky (vláda a moc většinové vůle občanů, svobodné - bez jakéhokoliv diktátu volby ve většinovém dvoukolovém volebním systému obecně tak, aby ona většinová vůle občanů byla naplněna atd.) Tedy, tento systém lze nazvat parlamentním socialismem s prvky anarchie. Ono totiž systém, který zaručuje menšinovým spolkům, jakými naše politické strany dozajista jsou, vládu a moc nad občany, ovládání demokratických mocí (zákonodárné, zčásti výkonné a soudní) není a nemůže být systémem demokratickým. Nemůže být demoékracií parlamentní ani liberální z jednoho prostého důvodu. Není totiž demokracií jako takovou.

J. Rybenský 29.7.2014 10:49

Správná otázka

vždycky začíná: Pro koho...?  Pro diktátora je přeci nejlepším režimem diktaura

T. Ryšavý 29.7.2014 10:38

Přírodní zákony vzhůru nohama

Možná mě bude někdo považovat za cvoka. Možná že tento příspěvek někdo brzy smaže. Do té doby ale můžete navštívit moje stránky www.domacielektrarny.eu. Tam si vyhledejte článek „Probuzení ze snu“. Doporučuji to i panu autorovi. Stránky zpoplatněné nejsou.

Děkuji za zájem.

Ś. Svobodová 29.7.2014 9:23

LIBERÁLNÍ a NELIBERÁLNÍ demokracie?

Výraz: „liberální demokracie“ .... fakticky kastruje pojem demokracie a vytváří dojem, že demokracie je pouhý formát, který musí být nejdříve naplněn skutečným obsahem, nejlépe občanskou společností, která je demokracii nadřazena. Ve skutečnosti demokracie není formátem. Je společenským uspořádáním, které má svoje přísná a nepřekročitelná pravidla. A tato pravidla jsou překročena, kdykoli zazní požadavek, aby určitá společenská skupina, jakkoli definovaná, požívala zvláštních práv, která ji stavějí nad zákon a právo.

http://virtually.cz/clanky2/3392.html

P. Čech 29.7.2014 12:56

Re: LIBERÁLNÍ a NELIBERÁLNÍ demokracie?

Občanská společnost není demokracii nadřazena, ale je podmínkou, aby mohla být demokracie budována. Demokracie je totiž systém a občanský stát podsystém onoho systému. Jinak máte naprostou pravdu.

M. Mýval 29.7.2014 9:08

Babišenko

By nejradši postavil do parlamentu čekisty s kulometem. Nejvíc by se mu líbila historická věta:

Stráž je unavena, pánové, rozejděte se!

Š. Hašek 29.7.2014 9:01

Je to tak.

Lidu, kterému se nelíbí parlament (naštvaně to přeci sleduje večer v TV, tiše tloustnoucí a plánující zahraniční dovolenou) se dostane (dle přání) kreatur typu Hitler, Džugašvili a podobně.

K. Janyška 29.7.2014 8:59

Demokracie je také špatným nástrojem

správy věcí veřejných. Většinové hlasování bez institucionální korekce soukromým právem je cestou do pekel. A tam se řítíme... Dzp.

J. Holič 29.7.2014 12:14

Re: Demokracie je také špatným nástrojem

Proč přesně je špatným nástrojem? Rozveďte to...

J. Chaloupka 29.7.2014 8:37

Podívejte, v Singapuru je klasická politická totalita,

ale hospodářsky je to jedno z nejvyspělejších míst na planetě. Ono totiž lidem nejde o demokracii, ale o možnost si polepšit podnikáním, prací, studiem, prostě čímkoliv. To, že se demokracie zvrhla na boj o peníze daňových poplatníků je jiná věc, která časem skončí. Podívejme se na vývoj ve starověkém Řecku: demokracie, oligarchie, chaos, tyranie. A tenhle vývoj se opakuje i v Římě atd. Jistě se bude opakovat i v současné Evropě. Teď jsme ve fázi postupu k oligarchii. Jen doufám, že tyran (mimochodem původně nijak hanlivý výraz) bude osvícený.

Š. Hašek 29.7.2014 9:04

Re: Podívejte, v Singapuru je klasická politická totalita,

Některé singapurské maličkosti jsou jistě inspirující, ale naroubovat Singapur na "staré evropské dějiny" bych si fakt netroufl. Vy ano?

P. Schuster 29.7.2014 8:15

Čínské hospodářství

Od roku 1994 roste čínské hospodářství i přes krizi v Europě v průměru o cca 9%. Nevím jak bych pojmenoval jejich státní zřízení, ale k demokracii má daleko.

Š. Hašek 29.7.2014 9:08

Re: Čínské hospodářství

Domnívám se skromně, že celková inspirace Čínou je dobrá jen tak pro večerní debaty v některé multikultysockom kavárně.

Neberte ovšem jako eurohujerství, neboť brusel jde jasně do pérdele.

P. Schuster 29.7.2014 9:49

Re: Čínské hospodářství

Četl jsem o výchově a výběru kandidáta na prezidenta. Již se poučili a není to funkce jako kdysi v SSSR, kdy odcházeli straničtí potentáti z funkce nohama napřed. Vychovávají pečlivě své následovníky a funkční období je stejné jako v jiných zemích - maximálně 2 x 4 roky.

Máte pravdu, nechtěl bych žít v Číně i když ji z nám jenom z tisku a z televize.

Jejich současná politika je velmi cílevědomá, je to vidět jednak na ekonomice a taky ve světové politice. Výborně je popsána v knize Henning Mankell:"Číňan".

J. Holič 29.7.2014 12:25

Re: Čínské hospodářství

Čína je v podstatě ranným kapitalismem s komunistickým řízením. Ten ranný kapitalismus je v tom, že mnozí zaměstnanci pracují za hrst rýže v otřesných podmínkách, na čemž zaměstnavatel silně vydělává. To vše povoluje a řídí jediná a vševědoucí strana.

B. Rybák 29.7.2014 23:33

Re: Čínské hospodářství

To také přesně nevím, ale v evropských měřítcích se její systém nejvíce podobá fašismu (tedy třetí cestě mezi socialismem a kapitalismem)!

S rostoucí životní úrovní se sice bude určitě liberalisovat, ale tradiční kolektivní (rodové) myšlení a konfuciánská obřadná úcta k institucím ji povede jinými cestami než jsou ty, kterými kráčel individualistický "západní" protestantismus.

Státotvorným konfuciánstvím kdysi Čína téměř překonala rozklad původního náboženství, což se "západu" nedaří, jeho úspěšné náboženství se rozkládá a proto teď nemůže státotvornému konfuciánství konkurovat (možná za 500 let, kdo ví..).

P. Schuster 30.7.2014 8:04

Re: Čínské hospodářství

Typickými rysy fašistických ideologií jsou zejména značný kolektivismus, autoritativní a vůdcovský princip a silná ekonomická role státu, což určitě platí pro Čínu.

Je to sice totalitní ideologie která, zdá se, že je v případě růstu ekonomiky efektivnější, než klasická demokracie evropského typu. Nevím kdo to řekl ale státní zřízení je tím silnější, čím je silnější ekonomika. je

Dále je tu určitě vypjatý nacionalismus, militarismus, kult modernity, mládí a síly jakož i silná chápaného korporativisticky.

P. Schuster 30.7.2014 8:07

Re: Čínské hospodářství

Typickými rysy fašistických ideologií jsou zejména značný kolektivismus, autoritativní a vůdcovský princip a silná ekonomická role státu, což určitě platí pro Čínu.

Je to sice totalitní ideologie která, zdá se, že je v případě růstu ekonomiky efektivnější, než klasická demokracie evropského typu. Nevím kdo to řekl ale státní zřízení je tím silnější, čím je silnější jeho ekonomika.

J. Vavrochová 29.7.2014 7:22

"... drsný, ale kultivovaný ..." ha, ha, ha. To, že se zatím

fyzicky fackují jen sporadicky, není dáno kultivovaností našich poslanců, ale jejich fyzickou chatrností! Kecání jim jde, o tom nepochybuje snad nikdo, ale nepřítomnost šedých buněk v mozku jim omezuje možnosti.

P. Lenc 29.7.2014 8:01

Re: "... drsný, ale kultivovaný ..." ha, ha, ha. To, že se zatím

Už jste sledovala jednání parlamentů v okolních státech?A to nemluvím o parlamentu V. Británie, kolébce novodobé demokracie.

P. Dvořák 29.7.2014 1:54

Zajímavá statistika :

"Každý třetí Čech souhlasí s tím, že by měl být zrušen parlament a politické strany." Já bych spíš řekl, že každý třetí s tím nesouhlasí.

Také víme, že pouze 18% Čechů si myslí, že by měla být zachována Evropská Unie. Alespoň v této podobě.

J. Stejskal 29.7.2014 0:47

Možná,

že by bylo dobré, kdyby si něco uvědomil i parlament. Je totiž příčina a následek. Babiš není řešení, je následek.