24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Ve zhoubném cyklu

Akciový index MSCI Euro nabyl na hodnotě téměř o 17 procent během posledních dvanácti měsíců. Za poslední dva roky získal celkově téměř 40 procent. Od bodu nejhlubšího propadu v únoru 2009 získaly akcie eurozóny pěkných 75 procent.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šimek 25.7.2014 0:02

Re: A o tom to asi všechno je.

Pan Prokop je matlal, který motá ekonomický růst a vědeckotechnický rozvoj.

J. Šimek 25.7.2014 0:00

Re: Nebudu to komentovat

Na tom není co komentovat, to je prostě pravda.

J. Šimek 24.7.2014 23:59

Re: Ta stále stejná z prstu vycucaná pohádka

Když vynecháte nesmyslný a nepravdivý slint o mé zelené ideologii (a to jste z mého jednoduchého textu vyčíst mohl, že to není můj případ), tak se o tom bavme.

Žádná spirála nárůstu spotřeby nebude, neb spirála stále se zvyšujícího konzumeu není.

J. Šimek 24.7.2014 23:55

Re: ""že by tím kryli nějaký čínský šmejd.""

Neumím číst náznaky a mezi řádky - to není odpověď, to je blbost.

J. Kanioková 24.7.2014 22:27

""že by tím kryli nějaký čínský šmejd.""

tak taková myšlenka je naprosto k smíchu.. právě naopak jsem tím myslela, jak umí Německo vyu(zneu)žívat EU.

Už jen proto není šance, že by padla nesmyslná svěrací kazajka - jednotná měna. Že by mohlo dojít na zdravý rozum.

Německu, byť na bankrotující země doplácí, ten EUhnus vyhovuje.. až, až.. Věří, že se EZ zmátoří, že bude líp, a že oni budou teprve sklízet žeň z pouzavíraných smluv a dohod v předstihu. V době, kdy jsou ostatní v Evropě ekonomicky bezmocní. Je to logické, byť je mi z toho dost hořko..

Právně to není špatně, jen..

P. Mach 24.7.2014 21:08

Re: A o tom to asi všechno je.

Dle vašeho výše uvedeného blábolu je evidentní, že panu Prokopovi ekonomická oblast říká daleko více než vám kdy říkala, říká nebo bude říkat. Technologický rozvoj nemá hranice.

P. Mach 24.7.2014 21:05

Nebudu to komentovat

... abyste měl klidné spaní. :-)

M. Pivoda 24.7.2014 20:58

Podnikavost českého národa. Po funuse s křížkem!

Kohout: "Evropa by měla podporovat podnikavost, nikoli ovšem dotacemi, ale odstraňováním překážek. Pomohlo by zrušit několik desítek tisíc stran regulací na národní i celoevropské úrovni."

Na něco velmi podstatného pro českou podnikavost Kohout zapomíná. A to je podnikatelský stav mysli (mindset) u mladých lidí. Ten mindset svých studentů ale nezmění po listopadu 1989 překabátění komunističtí ekonomové na českých univerzitách. To je ta největší česká překážka. Mohu o tom napsat celou knihu, nikoliv článek. V roce 1992 jsem absolvoval školení Evropské nadace pro podnikání. Následně jsem také v Česku zorganizoval čtyři podnikatelská fóra.

P. Mach 24.7.2014 20:57

Ta stále stejná z prstu vycucaná pohádka

je už trochu nudná. Kdybyste neměl hlavu zadělanou zelenou ideologií, což je jedna z hlavních příčin ekonomického úpadku EU, tak byste samozřejmě "nepřehlédl" první část tohoto nápadu, tedy zrušení regulací bezprecedentně zvýhodňující oze parodie na elektrárny a absurdně obří dotace do téhož. Je všeobecně známo (tedy mimo kruhy zelených antijaderných hysteriků), že nikoli jen JE ale všechny zdroje elektrické energie, které nejsou dotovány z titulu tzv. obnovitelnosti, tedy i uhelné a plynové dnes jsou rizikovými investicemi s problematickou návratností. Ovšem důvod pro tento stav, není ten, že by o produkci elektřiny z těchto zdrojů nebyl zájem a za normálních tržních podmínek se nezaplatila. Právě naopak, je jasné, že spotřeba elektřiny bude stoupat a evropská energetická síť se bez nových velkých zdrojů neobejde. Důvod je ten, že tzv. oze díky obřím dotacím může prodávat svou "produkci" za dumpingové ceny, a ta navíc má na energetické burze přednost. Je jasné že zrušením toho multibilionového (v eurech) průšvihu s dotování tzv. oze se jaderné zdroje okamžitě stanou lákavou a vysoce ziskovou investicí.

J. Šimek 24.7.2014 19:08

Re: A na to jste přišel jak?

Přesto moje výtka ze 100% platí.

J. Šimek 24.7.2014 19:06

Re: Autor mě zklamal.

Pěkný nápad, který kalí to, že nové jaderné zdroje Británie musí dotovat a u nás ČEZ taky řičel, že chce navázat cenu na státní rozpočet. Takže ty další vývody o tom, jak je JE báječná, bohuže, to není realita, ale nějaké vaše zbožné přání.

P. Mach 24.7.2014 18:15

A na to jste přišel jak?

Ekonomický růst (v dlouhodobém měřítku) závisí na jediném .... Chvilka napětí ...... závisí na vědeckém a technologickém rozvoji.

P. Mach 24.7.2014 18:12

Re: Autor mě zklamal.

No pokud chcete konkrétní opatření, tak vám jedno, která se vám určitě bude líbit :-) nabídnu. Je třeba zrušit hovadské dotace do tzv. oze a regulace kolem těchto úchylných nesmyslů. Za zlomek takto ušetřených bilionů euro je třeba postavit pár(desítek) jaderných elektráren, čímž Evropa dosáhne dvojího efektu, klesne cena elektřiny a tudíž vzroste konkurenceschopnost evropského průmyslu a zároveň klesne energetická závislost Evropy na zločinecky si počínajícím rusku.

J. Šimek 24.7.2014 16:59

Re: Autor mě zklamal.

Já jsem naopak naprosto stejně přesný, jako ten slavný ekonom. A jestli myslíte, že být konkrétní nelze, protože by se prodloužil článek, tak jste jen normální trumpeta.

J. Šimek 24.7.2014 15:43

Re: Holt, Německo prostě umí

A přesto přezevšechno zůstává v Číně pouze 100 miliónů koupěschopného obyvatelstva, takže trhy pro Německo se nezvětší a vyrábět na sklad jsme si zkusili už za RVHP a to, jak známo, nefungovalo.

"Made In Germany" si v Německu hlídají vnitrostátními předpisy, která se týkají hlavně kvality a bezpečnosti, aby tak neriskovali dobré jméno Německa. Při Německé praciznosti a pořádku bych se naprosto nebál, že by tím kryli nějaký čínský šmejd.

Sebeprezentace Číny na sportovní události je naprosto normální. Podívejte se na posledních 20 ročníků MS v ledním hokeji a na Tour De France v cyklistice. Hlavní sponzor je tam vždy Škoda auto. Takže jestli se Čína rozhoupala k něčemu podobnému, obšlehla to od nás s dvacetiletým spožděním :o)

J. Kanioková 24.7.2014 13:05

Holt, Německo prostě umí

a jistí se i na "druhé" straně. Bosch a Siemens vydaly dluhopisy v juanech namísto EUR. To byl možná první německý dluhopis v letošním roce. .... Německo otevře první nemocnici EVER v Číně, ve 100% zahraničním vlastnictví - http://krat.si/DAL

Číňané dokonce podporují německou fotbalovou reprezentaci. Majívíc příznivců německého fotbalu, než Německo obyvatel. - http://krat.si/DAM

Merkelová se právě vrátila z Číny, kde podepsali několik dohod o auto a letecké dopravě, jako 2 nové závody VW v Číně (VW tak zvýší počet svých závodů v Číně celkem na 18), prodej německých 123 vrtulníků, stejně jako finanční spolupráce. Nová hedvábná stezka ? - http://krat.si/DAN

Frankfurt byl právě zvolen jako hlavní centrum pro jüan clearingové služby v kontinentální Evropě. Není až tak BRICS, tam je důležitá jen Čína. Finanční dohody na vysoké úrovni již byly zahájeny po nedávné cestě do Číny - http://krat.si/DAK .... Air China a Lufthansa podepsala dohodu, která by měla připravit cestu k vytvoření společného podniku mezi dvěma dopravci - http://krat.si/DAJ

.. Německý obchod s Čínou – Německo v r. 2013 dovezlo zboží z Číny v hodnotě 73 mld. euro, část zůstala v Německu a část byla bezcelně vyvezena do zemí EU jako made in germany. V EU Německo odmítá označení země původu zboží.

R. Gramblička 24.7.2014 12:54

Re: Autor mě zklamal.

Ale houby, vy jste vágní. Že je to doporučení obecné, neznamená že je špatné. Tady je skutečně zakopaný pes (spíš celé stádo psů). Důležité je připustit si, že tady je problém a touhle cestou by jsme se měli vydat. A pak v celospolečenské diskuzi přijít na to, která omezení a překážky jsou ty podstatné a které tedy nutno odstranit. Současné elity si tohle nechtějí připustit a pořád trvají, že cesta příkazů, zákazů a centralizace je ta správná.

Autor mohl konkrétní "polena pod nohama" pojmenovat, článek by se ale neúměrně prodloužil (pokud by ovšem autora z toho netrefil šlak)

P. Čech 24.7.2014 11:50

Re: Snadná cesta to je,

Rušení regulací, jakkoliv je žádoucí, není cestou z problémů. Tou je pouze celosvětová změna systému řízení ekonomiky, odchod od systému "žití na dluh".

P. Čech 24.7.2014 11:43

Re: a/ Jak se určuje

Ony virtuální miliardy, lépe řečeno biliony jsou opravdu přebytečné a dnes již všude, kam se podíváte. Jedná se o všechny měny, zejména však o Eura a obzvláště dolary. Proč myslíte, že se momentálně dávají dohromady Rusko, Čína, Indie, Brazílie a Jihoafrická republika? Hodlají své měny zčásti a nebo dobudoucna zcela podložit zlatem, zavést opět něco jako "zlatý standard". Poznali totiž, že papírové peníze, které v současnosti nejsou ničím podložené, dovolují vysávat i ty nejvýkonnější ekonomiky.

P. Čech 24.7.2014 11:35

Re: A o tom to asi všechno je.

Mluvím zde o růstu hospodářství a ekonomiky. O systému, který Vám jako obvykle nic neříká. Nehovořím  o růstu obecného vývoje a poznání,ikdyž i ten má , jako ostatně vše, někde svůj konec. Všechno je relativní, pane Prokope, i onen růst. Vše je relativní a závislé pouze a jedině na čase.

J. Kraus 24.7.2014 10:56

a/ Jak se určuje

a/ Jak se určuje velikost průmyslové výroby? Je to hodnota fysicky vytvořená na území státu nebo se do ní počítají i hodnoty vytvořené v outsourcovaných výrobnách, z nichž všechen zisk jde do obchodních ředitelství, jediných ponechaných v zemi původu? Ptal jsem se na to celkem pravidelně obchodních zástupců firem jednoho technického oboru, ale nevěděli. Tedy věděli, že objem výroby a zisk se počítá za celou firmu. Otázka, co by se stalo, kdyby se outsourcující východní technik a dělník udělal sám pro sebe, byla společensky nevhodná.

b/ Jaká byla peněžní zásoba při vzniku eura a jaká je teď? Opravdu se ty přebytečné virtuální miliardy nemohou dostat do oběhu?

c/ Mluví ti ekonomové ještě vážně nebo jen chlácholí davy?

J. Kanioková 24.7.2014 10:44

Přesně,

bohužel..

J. Šimek 24.7.2014 9:48

Re: A o tom to asi všechno je.

Ale vy uvádíte milníky poznání. To s růstem nemá nic. Tušil jsem, že nebudete až takovej lumen ve hlavě.

J. Šimek 24.7.2014 9:43

Autor mě zklamal.

Čísla, hodnocení, poznámky, to je všechno OK. Ovšem na konci jeden odstaveček s vágní formulací řešení pro Evropskou unii.

V podstatě když uvedu, že ekonomicky se ČR uleví odstraněním zbytečné byrokracie, tak musím patřit mezi věhlasné ekonomy a je s podivem, že nejsem zván do masmédií a na platu bych to měl taky poznat. Vždyť to nejdůležitější, a to je řešení problému, mám stejně dobře zmáknuté, jako autor článku.

M. Prokop 24.7.2014 9:33

Re: A o tom to asi všechno je.

Takže, kde nebo kdy se růst měl zastavit?

Už u pazourku, u zemědělství, u vynálezu parního stroje, u jaderné energetiky?

M. Prokop 24.7.2014 9:31

Snadná cesta to je,

to rušení regulací, ovšem nepřijatelná pro ty, kdo z nich žijí.

Dílem v Bruseli, dílem v národních státech, vykonávají příkazy Brusele nebo se na ně vymlouvají.

P. Čech 24.7.2014 7:25

A o tom to asi všechno je.

V článku to sice cítím jen jako podtext, ale přece. Mám za to, celosvětový hospodářský a ekonomický systém není možno označit za trvalý a za úspěšný do budoucna již vůbec. Ono totiž "nic na světě netrvá věčně" a ani nemůže. Stejně tak nemůže trvat věčně  základní ukazatel, na kterém je celý systém postaven - hospodářský růst. Nic nemůže růst donekonečna, všechno má své hranice a své limity. I ekonomika. Zpočátku sice roste a roste a když růst přestává z logických a pochopitelných důvodů, její tvůrci si nechtějí přiznat nesmyslnost svého počínání a dále ji uměle pomocí různých stimulů (obvykle nesmyslných) drží při životě. Neuvědomují si a nebo si nechtějí uvědomit (to spíše), že dosažení zákonité limity růstu bude o to bolestnější. Dnes jde o to, zda oné limity v Evropě již nebylo dosaženo a to v roce 2007. Nebo se snad mýlím? Rád bych.