25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Nové zdražení na spadnutí? Nová intervence?

Nepochybuji, že listopadová intervence České národní banky (ČNB), pro kterou se u české veřejnosti vžil velmi sugestivní, byť značně zavádějící název „zdražení“, zůstala všem hluboko v paměti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 14.7.2014 21:29

Nesouhlasím

Je naprosto zásadní rozdíl mezi deflací způsobenou prudkým vývojem technologií výroby spotřebního zboží, jež je projevem skvělé podnikatelské nálady, kterou zažil "západ" při průmyslové a vědecko-technické revoluci a později už jen v některých segmentech (IT) ekonomiky a deflací, která naopak vzniká při dlouhodobé recesi, z nedostatku kvalitativně nových ("luxusních") výrobků jako projev mizerné podnikatelské nálady (strachu investovat). Nebezpečí této deflace je "noční můrou" převážné většiny západních vlád, protože z ní existuje východisko pouze v bolestivých reformách, které jsou zatím(?) politicky neprůchodné.

Skutečným důvodem pro devalvaci naší měny byla oprávněná snaha zabránit ztrátě konkurenceschopnosti našich (českých) exportérů, způsobenou devalvační politikou zahraničních centrálních bank. Devalvační politika realizovaná na podporu vlastních exportérů je ale oficiálně nepřípustná a proto ČNB přišla s oficiálním deflačním zdůvodněním. Vskutku "medvědí" službu jí i většině našich občanů tedy prokázala "naše" masmédia a různí "šťourové", kteří ničili důvěru v udržitelnost této její politiky (v trvalost nového kurzu Kč), která byla a je pro její konečnou úspěšnost nezbytná)!

P. Vaňura 14.7.2014 16:24

Lidé byli prostě státem OKRADENI,

podobně jako jde okradli roku 1953 komunisté slavnou "měnovou reformou," i když jen o 7% v porovnání s více než 90% z r. 1953.

Ukazuje se, že tolik obhajovaná česká koruna má ve srovnání s eurem nezanedbatelné NEVÝHODY, vláda tak může snedněji lidi okrást!

M. Prokop 14.7.2014 18:13

Re: Lidé byli prostě státem OKRADENI,

Mohu vás ujistit, že (T)Euro by vás okradlo podstatně více.

B. Rybák 14.7.2014 20:12

Re: Lidé byli prostě státem OKRADENI,

Protože inflace zůstala téměř nulová, průměrný český spotřebitel o nic nepřišel. Kromě toho ČNB není vláda ( současná ČNB naštěstí současné vládě nepodléhá). V Euro-landu by nás okrádaly cizí vlády, což je ta nehodpornější forma okrádání!

Š. Hašek 14.7.2014 14:28

Když spotřebitelé,

podnikatelé konečně přemýšlejí, jak rozumně investovat, co kupovat, nač šetřit - tak se to zas plánovačům nelíbí. A zas budou "roztáčet kola"!

Babiš a Sobotka houknou a Singer bude stát v pozoru.

V. Kain 14.7.2014 13:03

Nýmandi z ČNB

Pokud dojde k hlasování v bankovní radě tak věřím tomu,že Rusnok zdvihne pro intervenci ruku.Pokud by došlo k dalšímu oslabení koruny,tak statisícům občanů z příhraničí se nevyplatí již jezdit za lacinějšími nákupy za hranice.Při platech které mají členové bank.rady se jich nějaká intervence ani nedotkne.

M. Prokop 14.7.2014 11:58

To jsem rád,

že to někdo vidí jako já.

J. Chaloupka 14.7.2014 10:27

Kurz koruny by měl určovat trh a ne pošahaný a nikomu

odpovědný Singer!!! Pamatujete, kdy jsme dávali přes 26 Kč za marku? A pak euro bylo myslím skoro 1,5 marky. Koruna od revoluce získává na hodnotě. Už stála i 23 Kč, a nebýt tohoto volského nápadu, byla by stále cennější. Její hodnota se totiž neodvíjí od Singra, ale od toho, jak se zvyšuje produktivita práce a schopnost ekonomiky. Prostě trhy ohodnotily naši ekonomiku lépe, než centrální banka. Ostatně soudím, že ČNB by měla být zrušena. Nebo snad víte o nějaké její "dobré" činnosti? V 90. letech rozprodala naše zlato za hubičku, dala bankovní licenci každému, kdo si o ni řekl a doplatilo na to mnoho občanů, když ty tzv. banky krachovaly. O tom posledním zásahu ani nemluvím. ČNB si neváží ani naší koruny, ani naší práce a snahy exportérů, měla by skončit!!!

J. Vyhnalík 14.7.2014 16:10

Re: Kurz koruny by měl určovat trh a ne pošahaný a nikomu

Kurz eura je dán průměrem eurozóny, konkurenceschopnost je dána srovnáním s Německem. Zrušení ČNB by se rovnalo přijetí eura v situaci, kdy eurozónu lámou v půli vnitřní rozdíly. Cenou by byl raketový růst nezaměstnanosti.

Svět není tak jednoduchý, jako ovladač TV.

P. Vaňura 14.7.2014 16:28

Re: Kurz koruny by měl určovat trh a ne pošahaný a nikomu

Jaký "raketový růst nezaměstnanosti?" Nezaměstnanost je způsobena idiotskou politikou vlády a také příliš stědrým (vůči NĚKTERÝM) sociálním systémem!

Opakuji, že v letech 1870-1910 byla roční míra inflace v USA 0,1% a je to doba raketového vzestupu americké ekonomiky!

J. Vyhnalík 14.7.2014 17:55

Re: Kurz koruny by měl určovat trh a ne pošahaný a nikomu

Podívejte se na nezaměstnanost na Slovensku, které přijalo euro.

S. Ševeček 14.7.2014 9:23

Čtěte, čtěte, čtěte

http://jachymfrank.blog.idnes.cz/c/416600/Proc-budou-Cesi-chudnout-a-Nemci-bohatnout-co-nam-CNB-zamlcela.html

V. Halašta 14.7.2014 11:40

Čirá demagofie.

Zamlčuje, že ten Němec si pak přestane měnit obilí s Francouzem a od nás ho odebere 3x více, čímž uživí 2x více našich zemědělců.

V. Halašta 14.7.2014 12:07

* Čirá demagogie.

Dnes už nenapíšu žádné slovo na de...;

J. Vyhnalík 14.7.2014 3:08

Škoda

Bulvárním titulkem Markéta Šichtařová degradovala celý článek. Vézt se na vlně populistické kritiky ČNB, může být sice lákavé, ovšem užitečnější by bylo pokusit se vysvětlit lidem souvislosti a různé dopady intervence ČNB.

K. Pavlik 14.7.2014 3:14

Re: Škoda

Titluk mui byt agresivni - jinak by to nikdo necetl.

Problem je tak slozity ze i "tak strasne chytry clovek" jako ja nevi co napsat.

J. Vyhnalík 14.7.2014 3:53

Re: Škoda

Jediné, co v článku stojí za povšimnutí, je konstatování faktu, že spotřebitelé začínají více přemýšlet o svých nákupech a méně ochotně utrácejí. Je to klasická reakce na krize a otřesy a je v podstatě projevem zdravého rozumu.

Zbytek jsou jenom populistické bláboly. Hlavním cílem intervence ČNB bylo zvýhodnění domácí práce ped dovozy. To se daří a ekonomika se pomalu začíná zvedat. Podle ČNB má být přínos intervence 0,5-1 % růstu HDP. Intervence byla úmyslně umírněná a dokazuje to téměř nulová inflace.

Za zmínku stojí úvahy o devalvaci eura na úroveň 1,2 USD/EUR, které jako testovací balónky vypouští ECB. Fakticky by se jednalo o obdobu kroku ČNB v celoevropském měřítku, kterým by ECB zvýhodnila evropskou práci proti dovozům z dolarových oblastí. Dá se čekat, že by se tím paradoxně USD oslabil, protože země BRICS by to tlačilo k přechodu na obchod v eurech a národních měnách.

V. Halašta 14.7.2014 8:49

Re: Škoda

Hledat v textech p. autorky nějakou jasnou logickou linku je obtížné, dovolil bych si ji označit za popekonomku. I zde to předvádí na tom, že vloží do hlav ČNB myšlenku další devalvace (na základě hodnoty inflace, trend ji nezajímá) aby ji následně rozcupovala. To se to pak píše. Nehledě na to, že se, jako většina komentátorů, točí okolo vrtícího ocasu (deflace, neodkládání spotřeby) aby psa (depreciace Eura) nechali na pokoji. Sám si překládám nedávný Singerův článek o spotřebě takto: bojujeme proti devalvaci, to není měnová válka.

Hodnocení účinnosti intervencí se autorka docela rozumně vyhnula, musela by totiž pracovat s čísly. Sám dosud nejsem o přínosech přesvědčený, ale rozmezí 0,5-1% HDP je možné. Bilance zahraničního obchodu rostla meziročně v I. Q 14 o výrazných 46,6%, což po očištění dává 1,5% v HDP. Tento trend byl ale již před intervencemi a okolní ekonomiky rostou také. Na druhé straně ale vliv devalvace nemusí být ještě v I.Q maximální a zahraniční obchod roste rychleji, než HDP. V obou směrech. Což, spolu s vývojem inflace, dává za vyučenou bulvárním kritikům intervencí z pohledu krádeže a zadupání naší, dovozně náročné, ekonomiky.

V. Halašta 14.7.2014 8:52

Re: Škoda

*bojujeme proti deflaci (už jsem z toho de..)

J. Vyhnalík 14.7.2014 15:52

Re: Škoda

ČNB předpovídala, že pozitivní dopady intervence se plně projeví až ve druhém pololetí. Setkal jsem se s několika podnikateli, kteří na intervenci nadávali. Když jsem se jich ptal na důvod, vesměs vyplynulo na povrch, že nakupují v EU, aby dále prodávali na východ za USD, často s nulovou přidanou hodnotou u nás. Pro ty, kdo produkují výrobky, kde většinu koncové ceny tvoří náklady na dovozy komponent, je intervence logicky nevýhodná, naopak je živou vodou pro ty kdo vyvážejí českou práci.

K. Frauknecht 14.7.2014 10:03

Obávám se, že se mýlíte :-)

Cíle intervence mohly být zcela jiné :-) a její přínos v době celoevropského "růstu" bych nepřeceňoval :-).

Viz: http://finmag.penize.cz/ekonomika/262984-myty-kolem-deflace

nebo: http://finmag.penize.cz/ekonomika/288091-pavel-kohout-jak-nemerit-inflaci

J. Vyhnalík 14.7.2014 16:04

Re: Obávám se, že se mýlíte :-)

Oba ty odkazy jsou o něčem jiném. Hrozba deflace je zaklínadlo, které centrální banky používají, pokud nechtějí mluvit o kurzových pobídkách. Intervence ČNB byly reakcí na vnitřní nestabilitu eurozóny, kde všeobecně panuje shoda na "nepřiměřeně vysoké" německé produktivitě. Není možné konkurovat německé produktivitě a držet přitom kurz daný průměrem eurozóny. Navíc krize vyhrotila odbytové problémy a bez intervence ČNB, by byl růst HDP pomalejší a nezaměstnanost by dále rostla.

J. Vyhnalík 14.7.2014 16:06

Re: Obávám se, že se mýlíte :-)

http://www.novinky.cz/ekonomika/342158-slovensko-je-v-deflaci-ekonomika-mu-ma-rust-rychleji-nez-cesku.html

A to Slovensko výrazně subvencuje růst na dluh! Nezaměstnanost je ovšem drtivá.

V. Plocek 14.7.2014 1:56

Nové zdražení na spadnutí? Nová intervence?

Paní autorka má odlišný názor od oficiálních finančních orgánů. S principem lze souhlasit, ale co když loňské znehodnocení koruny mělo ještě jiný význam. Sám jsem při kurzu nad 24 Kč uvažoval o nákupu valut ve větším množství pro pozdější použití. Stejně jako benzin, který jsem vždy nakoupil pro větší spotřebu, když byla cena okolo 33-34 Kč. Vždy se vyplatilo. Valuty jsem nenakoupil, ale věřím že dobře informovaní lidé ano. A pokud jsou tito lidé vybavení větším množstvím volných prostředků, tak již půjde o zajímavý výdělek. Byl bych rád, kdyby toto nebyla pravda.

I. Skolin 14.7.2014 8:16

Re: Nové zdražení na spadnutí? Nová intervence?

Vy s benzínem obchodujete, nebo jej máte vždy jen tak doma ve vaně ? :-)

M. Prokop 14.7.2014 12:01

Re: Nové zdražení na spadnutí? Nová intervence?

Jsou i jiné nádoby .....

V. Plocek 14.7.2014 16:55

Re: Nové zdražení na spadnutí? Nová intervence?

Pane jste nechápavý. Pochopitelně že neobchoduji, ale vana je vana. A protože jsem důchodce , tak rozdíl mezi 34 a nějaké drobné a současnou cenou (včera jsem platil u OMW 37,80) při 2 - 3 kanystrech je nějaký kilometr navíc. A troška k trošce, konečně babička také pro pírko přes plot skákala.

Zdravím z vany.

K. Pavlik 14.7.2014 17:34

Re: Nové zdražení na spadnutí? Nová intervence?

S tim benzinem budte opatrny - nevydrzi vecne. Kamarad si za komunistu "vypujcil" od podniku cisternu protoze se vedelo ze benzin podstatne zdrazi - nestalo se tak. Joj to bylo pak legrace.

V. Plocek 14.7.2014 22:42

Re: Nové zdražení na spadnutí? Nová intervence?

Nebojte se, vím že se nic nemá přehánět. Ale dost legrace. Ono legrací není, když se Vám rezerva na důchod zmenšií, aniž to můžete nějak ovlivnit. Ale takový je život, a nás nepokak... Díky za konzervaci a přeji vše dobré.