25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ÚVAHA: Ještě jiný Bůh?

Na Neviditelném psu se čas od času rozproudí diskuse o Bohu a víře v něj. Názor ateisty představil Václav Urbánek ve svém článku Tajemství pralesa, ze dne 2. června 2014, s nímž vedla 4. června polemiku Ivana Gálová (Bůh ateistů určitě neexistuje). Následoval názor Milana Dřevojánka (Existuje Bůh? Ano ale…) ze dne 6. června 2014, který bych stručně shrnul pod pojem deismus.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kostelanský 13.7.2014 14:19

S Bohom je to ako s láskou a elektrinou

Vidiel niekto niekedy elektrinu alebo lásku? Médium či príznaky jedného či druhého videl každý. Ale samotnú elektrinu či lásku asi ťažko.

Mňa osobne ťažko niečo presvedčí o neexistencii Boha. Zo skúseností vlastnej, ale predovšetkým zo skúseností mojej mamy VIEM, ako modlitby veľmi dokážu pomôcť. Nie vždy - splnenie žiadosti pomocou modlitieb nie je nárokovateľné, ale pomôžu výrazne častejšie ako by ho hovorila štatistická pravdepodobnosť.

Niekedy sa človek modlí za nejaký cieľ - a dlho, dlho nič. A potom sa začnú neuveriteľné náhody - jedna za druhou. A výsledkom je oveľa viac než človek očakával.

Keď to človek zažije 2x, 5x či 10x, tak ho nič nepresvedčí o neexistencii Boha. Ja som napr. hrobárovi už 5x ušiel z lopaty. Za život vďačím len modlitbám mojej mamy. A nielen ja...

A ešte jedna vec je zaujímavá - ak modlitby vyslyšané nie sú, tak spravidla preto, že to v danej chvíli nie je to najvhodnejšie riešenie. Ale to človek pochopí až o mnoho rokov či desiatky rokov neskôr...

J. Vintr 13.7.2014 0:05

Místo sáhodlouhého uvádění argumentů pro a proti

lze zjednodušeně říct, že existence či neexistence Boha nelze dokázat exaktními důkazy (tedy alespoň ne takovými, kterým by uvěřili všichni). Je proto celkem zbytečné se o této otázce přít. Lidé by se měli spíš ptát, co jim a lidskému společenství víra či nevíra v Boha přinese prakticky v tomto pozemském životě. A tady zcela nepochybně vítězí kresťanstvi nad vírou v nic, jak by se správně měl nazývat ateismus. Důkazem je třeba i naše civilizace, v níž se nám dnes žije tak dobře, že se o tom lidem v minulosti ani mohlo zdát a která zcela nepochybně vznikla jen díky kresťanstvi.

J. Klepal 13.7.2014 8:47

Re: Místo sáhodlouhého uvádění argumentů pro a proti

To je Váš názor, na který máte jistě právo, avšak bez důkazů je pouhou hypotézou. Můj názor je takový, že žijeme, nahlíženo alespoň z některých stránek bytí, snad relativně lépe než v minulosti, z úplně jiných důvodů. Je tomu tak proto, že jsme poznali zákony přírody do podstatně větší hloubky, což nám dovoluje jejich znalé využití. A tento vědeckotechnický pokrok nastal, bráno dejme tomu od Galilea, kterého můžeme považovat za zakladatele vědeckého přístupu k poznání, podle mého názoru NAVZDORY náboženství, vždyť právě Galilelo se stal symbolem a nejznámějším protipříkladem pro Vaše tvrzení. Proto si dovoluji tvrdit, že křesťanství k poznání světa nijak významně nepřispělo, spíše v určitých dobách zuby nehty detailnímu poznání bránilo, na rozdíl od kvalifikovaného odmítání víry, které samo o sobě nemá k poznání žádný vztah.

Je ovšem třeba předložit k důkladné úvaze, co znamená pojem dobré žití, v poslední době se lidé pokoušejí definovat kvalitu života a hodnotit spíše spokojenost lidí, která není dána pouze nahromaděním hmotného bohatství, i když je na něm do značné míry závislá. Na kvalitu života je možno nahlížet také z individuálního chápání štěstí, a v takovém případě je opravdu otázka, zda lidé v minulosti jakožto lovci a sběrači nemohli být šťastnější než mnozí lidé dneška, zvláště takoví, co se cítí být na okraji společnosti, nemají kde a pro koho žít a pracovat a hledají náhražku štěstí v chemických stimulantech mozkové činnosti.

E. Sevrát 13.7.2014 9:45

Re: Místo sáhodlouhého uvádění argumentů pro a proti

Máte zcela pravdu,tmářství bylo,ale i je pro část katolické církve  zcela příznačné.Ovšem to těžko vysvětlíte náboženskému-křesťanskému  fanatikovi jako je autor článku, pan Vintr a další.To je nejlépe dnes vidět v Polsku,kde "doktor" odmítl potrat u plodu dítěte,které nemělo poloviny hlavy,chyběl mu mozek a oči.Tato kreatura přišla na svět a žila 11 v těžkých bolestech.A takových "lékařu" je dnes v Polsku cca 4000 tisíce,tedy ti co se podepsali pod tzv.Deklaraci víry.

J. Vintr 13.7.2014 12:51

Re: Místo sáhodlouhého uvádění argumentů pro a proti

Pane Serváte, kromě toho ojedinělého extrémního případu jsou na světě ročně zabity miliony zcela zdravých nenarozených dětí a to převážně jen z rozmaru rodičů ...

E. Sevrát 13.7.2014 15:49

Re: Místo sáhodlouhého uvádění argumentů pro a proti

Pokud se tou Deklarací víry budou řídit všichni ti doktoři, co ji podepsali bude jistě v tom Polsku těch případů více.Nevím co myslíte že rodiče zabijí miliony dětí,v ČR zabijí či zavraždí cca 50 dětí ročně.

J. Vintr 13.7.2014 23:25

Re: Místo sáhodlouhého uvádění argumentů pro a proti

Psal jsem nenarozených dětí. A zabíjí je (na přání rodičů) právě lékaři. Kdyby to tak ochotně nedělali, tak by se většina těchto dětí narodila ...

J. Vintr 13.7.2014 12:43

Re: Místo sáhodlouhého uvádění argumentů pro a proti

Máte zcela zkreslené představy. Církev byla po dlouhá staletí prakticky jediným nositelem vzdělanosti a gramotnosti. Mnoho velkých mužů v naší minulosti vystudovalo na církevních školách a řada z nich byli přímo duchovními. Kresťanství sjednotilo Evropu a nastavilo v ní společná morální kritéria, která vám možná připadají samozřejmá, ale stačí se rozhlédnout trochu po světě a zjistíte, že tomu ani zdaleka tak není. Jen díky křesťanství se Evropa v minulosti třeba ubránila agresivnímu Islámu.

Nic, čeho se dotknou lidé, není pochopitelně dokonalé a proto se s křesťanstvím pojí samozřejmě i negativní jevy. Pokud se v populaci vyskytuje dost blbců a darebáků, museli se samozřejmě vyskytovat i v duchovenstvu, ale na základě toho posuzovat celé křesťanstvì je podobně stupidní jako odsuzovat třeba všechny nože, protože kromě krájení chleba se jimi občas lidé navzájem zapíchnou. O tom, jaký má křesťanství vliv na společnost se můžete lehce přesvědčit pohledem na mapu světa. Prakticky všechny jakž takž slušné a civilizované země jsou ty, kde dominovalo a dominuje křesťanství.

E. Sevrát 13.7.2014 16:08

Re: Místo sáhodlouhého uvádění argumentů pro a proti

Ano,ale to bylo zcela záměrné.Uchovávat lidi v nevědomosti,knihy v latině,kázaní v latině atd..Čím méně vzdělaný a informovaný člověk tím snadněji manipulovatelný.Koneckonců tak dnes postupuje islám. A z morálních kritérií (desatara) se snad většinově dodržuje pouze nezabiješ.A země kde dnes dominuje křesťanství jsou dnes převážně státy Latinské Ameriky.Jinak v ostatních civilizovaných zemích křesťanů rapidně ubývá.

J. Babička 13.7.2014 18:56

Re: Místo sáhodlouhého uvádění argumentů pro a proti

Pane Vintr, bylo osvezujici, si precist prispevek od nekoho, kdo veri v toleranci. Je to takovy osvezujici prispevek, v zaplave hysterie a netolerance, ktera se obevi pri kazdem clanku o vire. Protoze jsem za sveho zivota videl pronasledovani krestanu a cirkvi, zvlaste katolicke a dobu, kdy to byli obcane druhe tridy a sikanovani, tak jsem zacal premyslet, proc tem komunistum a jejich kolaborantum krestane a cirkve tak prekazeji. A tak jak vidim  je stale dost lidi, kteri by tak radi to pronasledovani a zakazy obnovili. Jenze v takove spolecnosti bych nechtel zit. A tak vidim, ze ta nase judeo krestanska civilisace, ktera prinesla na rozdil od vsech ostatnich svobodu jednotlivce, je pres vsechny sve chyby, zatim ta nejlesi kterou clovek vymyslel. No a tak kv uli budoucnosti nasich deti musime doufat, ze ji neznici zadna totalita, kerych je na svete tolik.

J. Babička 12.7.2014 23:31

ale

Nastala nová doba. Přinesla víru v Putina – nositele křesťanských hodnot.

O. Kadlec 13.7.2014 13:12

Re: komu?

Vám?

J. Václavíková 13.7.2014 13:29

Re: komu?

Bohužel se to tak jeví i u mnoha Čechů. Ovšem pan Babička mezi ně nepatří. Putin jako garant konzervativní křesťanské morálky. To je prostě špatný vtip. Chce údajně bránit prohnilý západ před bezbřehým liberalismem. Smajlíka nedám, k smíchu to není.

O. Kadlec 13.7.2014 15:07

Re: komu?

No...vy už jste nějakého takového Čecha viděla? Ne že by to nebylo možný. Není na světě pitomost tak velká, aby to nebyl něčí názor. Ale ještě jsem tady nikoho, kdo by věřil tomu, co napsal pan Babička, neviděl. V Rusku - to je něco jiného, ale tam to není novou dobou, to je stará doba: víra v cara.

J. Babička 13.7.2014 18:38

Re: komu?

Skutecne pane Kadleci myslite, ze v Cesku nejsou lide obdivujici Putina ?

J. Václavíková 14.7.2014 0:22

Re: komu?

Vy poslední dobou zřejmě nečtete místní diskuze, a tak si můžete podržet iluze. Já už jsem tu o ně přišla, jen si ještě kladu otázku, jestli za tu blbost, co předvádějí, nejsou placeni.

J. Klepal 12.7.2014 20:44

kritérium svědectví

Kritériem pro svědectví setkání s bohem nebo mimozemskou civilizací, jak si je autor představuje, je ovšem podstatně jednodušší, a tím je informace, kterou předpokládaný svědek v dané době nemohl znát. Dnes například známe podstatu dědičnosti a víme, že všechno živé má stejný základ. Kdyby informaci o funkci DNA přinesl dejme tomu někdo před více než sto lety, bylo by to možné považovat za splnění kritéria. Kdyby dnes někdo získal informaci, která by detailně obsahovala zcela novou fyziku spojující kvantovou mechaniku a obecnou teorii relativity, byl bych ochoten uvěřit, že kritérium je splněno. Skutečnost je ovšem taková, že libovolné svědectví považované věřícími za pocházející od boha (vyspělejší civilizace) takové kritérium nesplňuje.

O. Kadlec 13.7.2014 13:03

Re: kritérium svědectví

V tom případě je takovým křesťanským svědectvím myšlenka že Kristus zemřel za všechny, protože všichni lidé jsou si rovni.

J. Šimek 12.7.2014 16:50

Nikomu neupírám náboženské přesvědčení, ale

za sebe trvám na tom, že člověk se posunuje do budoucnosti využitím vlastního potenciálu duševního a vědeckého rozvoje. Ne na základě zjevení nebo nedosažitelného etalonu absolutního osobního dobra.

Pokud by měl Bůh absolutní moc nad úplně vším, pak je to jen Matrix. Že to tak není, tomu s dovolením, zase věřím já.

P. Scheck 12.7.2014 18:22

Re: Nikomu neupírám náboženské přesvědčení, ale

Máte pravdu, že nikdo z věřících neví, jak Bůh řídí tento svět. Každé logické vysvětlování musí narazit na závěr, že míří jen k náznakům, kterým můžeme a nemusíme věřit. Že prostě máme svobodnou vůli. Ale i to je pochopitelně velmi snadno napadnutelné.

M. Pernický 12.7.2014 14:43

Lež má krátké nohy.

Každy názor na existenci či neexistenci Boha,se nedá vyvrátit. V jisté knize je zmínka o tom,že Ježiš po zmrtvychvstání,byl ošetřen ,vyléčen , ukrýval se a po zbytek života kázal svá moudra až do své zkutečné smrti ,došel do Indie,kde je take pochován. Římsko katolická církev to z pochopitelných důvodu nerozšiřuje.

P. Scheck 12.7.2014 15:23

Re: Lež má krátké nohy.

Takových podobných knih jsou stovky, obvykle psány lidmi, kteří nemohli Ježíše ani poznat. Myslím, že je pochopitelné, že Římsko katolická církev nemá zájem tyto knihy rozšiřovat.

J. Sova 12.7.2014 15:28

Re: Lež má krátké nohy.

Která kniha je psána těmi, kteří poznali Ježíše?

P. Scheck 12.7.2014 18:12

Re: Lež má krátké nohy.

Ty první evangelia jsou časově nejblíže, ale máte pravdu, psal je nejspíše někdo, kdo pouze dobře znal některého z apoštolů. Sám se tedy s Ježíšem už nesetkal. Já ani neopovrhuji těmi dalšími "evangelii". Jen je podezřelé, když se tam začnou objevovat podrobnosti, které se s těmi základními čtyřmi úplně rozcházejí. Mohlo to být ve "svaté" víře trochu vylepšit svazky, případně zanechat také trochu svého literárního nadání - mnohdy už stovky let po Kristu.

J. Sova 12.7.2014 19:16

Re: Lež má krátké nohy.

I evangelia se značně rozcházejí. Jaká byla poslední Ježíšova slova na kříži, kolik žen šlo k hrobu a mnoho dalších rozporů.

P. Scheck 12.7.2014 19:28

Re: Lež má krátké nohy.

Budiž, považujete-li to za podstatné. Budu-li s přáteli popisovat sedánek, který byl teprve před týdnem, nejspíš se budeme také v jednotlivostech lišit. Ale ten sedánek a nejpodstatnější věci asi nikdo nepopře.

P. Scheck 12.7.2014 14:24

K zamyšlení

Považuji za velice zajímavý pořad, kde astronom Jiří Grygar (toho asi zde nikdo nezpochybňuje) říká, že je fyzikálně propočítáno, že před velkým

třeskem zde nebylo nic. Tedy nic. Což znamená, že nebyl ani prach,

světlo, tma, ani prostor, délka, čas – prostě nic. Sám si to vlastně ani neumín představit. Pokud bychom vyšli z tohoto faktu, znamenalo by to, že

úplně ateistické teorie o vývoji z prachu jdou stranou.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10389664200-spolecny-vyslech/31329232018-spolecny-vyslech-jiri-grygar-a-dominik-duka/

J. Sova 12.7.2014 14:45

Re: K zamyšlení

Dejte prosím odkaz na "ateistické teorie o vývoji z prachu".

Která vědecká teorie počítá s Bohem?

P. Scheck 12.7.2014 15:06

Re: K zamyšlení

Spíš by mě tedy zajímalo, která ateistická teorie s prachem nepočítá?

J. Sova 12.7.2014 15:27

Re: K zamyšlení

Tady máte teorii, že vesmír vznikl z ničeho. Na ateistickém webu:

http://www.osacr.cz/2012/04/03/jak-vznikl-vesmir-z-niceho/

Tady další rozbor od ateisty Romana Polacha:

http://polach.blog.idnes.cz/c/142424/Myty-a-fakta-o-vzniku-vesmiru.html