19.11.2018 | Svátek má AlžbětaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


HISTORIE: Na cestě k první světové válce (1)Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 6, poslední: 9.7.2014 16:04, přehled diskusí

Pokud jde o zničující potenciál:
Autor: P. Krasny Datum: 9.7.2014 14:38

tak nemáte pravdu.  Občanská válka v USA - co jí říkáme Sever proti Jihu - už byla válkou kategorie WWI. 

Víte že v této válce padlo více američanů než ve všech válkách které USA vedly od války za nezávislost až po válku v Korei?

Akce jako Pickett's Charge nebo General Hood's Charge at Franklin byli předzvěstí Sommy, Yprů, Flander...

Skvělé!:
Autor: Š. Šafránek Datum: 9.7.2014 12:29

Už se těším na pokračování.

Němci neumí hrát fotbal.:
Autor: J. Plzák Datum: 9.7.2014 11:25

Bylo to koupené vítězství.

Brilantní článek.:
Autor: J. Plzák Datum: 9.7.2014 9:05

Co se viny týká, pak německý podíl spočívá v tom, že všechny tak zvané národní elity, politici, vojáci, intelektuálové (pořadí je úmyslně jedovaté) namluvili lidu, že při velikosti Německa, jeho hospodářském potenciálu a jeho duchovních kapacitách, nelze než válku vyhrát a tím rozšířit německý vliv na celou Evropu.

Lid tomu bezmezně věřil. Existují pohlednice, kde v popředí stojí švarní němečtí vojáci a v pozadí visí na stromech bidné italské figury. Nápis pod tím hlásá: však mi už s těmi sklepávači citrónů (Zitronenschüttler) zatočíme.

Alsasko Lotrinsko.:
Autor: P. Sulc Datum: 9.7.2014 1:54

nebyly cirou nahodou tyto zeme s nemecky mluvicim obyvatelstvem Nemecku, ci spise jeho predchudci, Svate Risi rimskonemecke ukradeny ludvikem XIV ?  Uz v 18 stol ?  Pochopitelne je Nemecko zabralo, kdyz Francie 1870 prohrala valku, kterou sama a nikoliv Prusko, jak se obcas rado uvadi, Prusku vypovedela. A pokud vim, Francie v techto zemich nikdy referendum nepovolila.   Pane autore, historii mate v malicku, napiste o tom neco, ceska literatura o ukradeni Alsaska aLotyrinska  moc nemluvi a o Prusko francouske valce take ne, asi proto, ze neni politicky korektni, vzhledem k tomu ze ji vypovedela Francie a ne Nemecko, protoze, jak znamo, za vsechny valky mohou Nemci a nikdo jiny.

Re: Alsasko Lotrinsko.:
Autor: V. Křepelka Datum: 9.7.2014 16:04

Je pravda, že válku vypověděla Francie, ovšem rafinovaně vyprovokovoána Bismarckem tzv. depeší Emžskou. Že tuto návnadu ješitný Napoleon III spolkl i s navijákem byla Francie smůla. Teprve zcela nedávno jsem se ke svému překvapení dočetl, že anexe Alsaska a Lotrinska byla protlačena pruskou generalitou na čele s Helmuthem  Moltkem proti vůli Bismarcka. Ten, zatímco ve třech jím vyprovokovaných válkách s Dánskem 1864, Rakouskem 1866 a Francií 1870-71 završil sjednocení Německa "železem a krví" už dále pracoval na mírovém a hlavně trvalém uspořádání. Což byl hlavní důvod, proč jej mladý císař Vilém II. v roce 1890 propustil. A v anexi Alsaska s Lotrinskem spatřoval důvod pro oživení snah Francouzů po odvetě. V čemž se nemýlil. Zejména Lotrinsko bylo ryze francouzské, ale holt tam bylo uhlí a železná ruda. A o to se války vedly hluboko do 20. století. Konflikt čerstvě zrozeného Polska a Českoslovesnka oTěšínsko v roce 1919 nebyl o ničem jiném.