17.4.2024 | Svátek má Rudolf


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Jak neměřit inflaci

Ekonomové stále ještě úplně neodpověděli na otázku, proč v roce 2008 nastala světová finanční krize. Jedním z pravděpodobných vysvětlení je chybná měnová politika na základě nesprávně měřené inflace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 5.7.2014 13:56

Zajímavý článek, ale..

Ekonomické charakteristiky jsou výsledkem statistických odhadů realizovaných i na výběrových souborech nepřesných dat a jsou proto i při dobré vůli nepřesné. Vzhledem k politické citlivosti některých z nich bývají i záměrně falšovány (inflace a především nezaměstnanost jsou všude n a západě podvodně snižovány), HDP je posuzován odděleně např. od vývoje zadlužení a už vůbec se nemluví o tom, že je na rozdíl od u nás utajovaného HNP zcela zdeformomován (zvýšen) produkcí místního zahraničního kapitálu. Odborníci to ale vědí a proto ekonomické charakteristiky jsou pro ně ve svém celku užitečné.

Změny ekonomických procesů jsou především projevem změn spotřebitelské a podnikatelské nálady, které nemusí mít s ekonomickou realitou nic společného-bývají vůči jejím změnám velmi opožděné) . Tak např. nárůst objemu peněz v ekonomice při špatné náladě (obavách) spotřebitelů i podnikatelů nevyvolá nic (protože peníze nezůstanou v oběhu), při dobré náladě obou vyvolá nárůst produkce (tedy i spotřeby) a při dobré náladě pouze spotřebitelů vyvolá především inflaci.

Ekonomická (finanční) krize (prudký pokles zaměstnanosti i produkce) vzniká obvykle po předchozí euforii, vyvolané např. vítězstvím ve válce (i studené nebo jenom hospodářské), která vede k vytváření "cenových bublin", jež jsou obvykle zničující, protože se obvykle nenajde dost významných politiků či ekonomů, kteří by na ně odvážně upozornili dřív než prasknou (a ceny v bublině se zhroutí) za vzniku depresivní nálady, která se velmi obtížně odstraňuje (v Japonsku už cca 20 let).

I. Schlägel 4.7.2014 14:51

Autorovi

díky.

J. Plíva 4.7.2014 10:24

Proč ale bankéři tak houževnatě lpějí na této hlouposti?

Do nadpisu příspěvku se mi nevešla celá  dobrá otázka Pavla Kohouta: Proč ale centrální bankéři stále tak houževnatě lpějí na této virtuální realitě?

J. Plíva 4.7.2014 10:15

Proč ale centrální bankéři stále tak houževnatě lpějí na tét

1) Protože být centrálním bankéřem je výhodné.

2) Aby člověk mohl být centrálním bankéřem. musí věřit (nebo předstírat), že hospodářství ve státě se dá řídit.

V. Hajková 4.7.2014 9:08

Opět se potvrzuje

že  - KEYESIANSTVÍ-   ke  kterému  se  hlásí  EU  ale  i  dnešní  USA-  vedené  OBAMOU  je  cestou  do  pekel!  Díky  za  skvělý  článek . Přidávám  jeden  odkaz,  ze  kterého  by  i  člověk  ekonomicky  nevzdělán  mohl  trochu  pochopit

V. Hajková 4.7.2014 9:09

Re: Opět se potvrzuje

http://martinpanek.blog.idnes.cz/c/135691/Co-je-to-keynesianstvi.html

A. Hrbek 4.7.2014 22:35

Re: Opět se potvrzuje

Paní Hájková, neztrapňujte se. Pan Pánek sice horlivě publikuje a je politicky aktivní, ale na VŠE se učil jen z jedné knihy.

Příklad s bazénem je absolutní blbost, protože podle pana Pánka není rozdíl mezi tím něco prožrat a něco investovat. Již stará osvědčená protestantská morálka znala pozitivní účinky odložené spotřeby a klasická ekonomie něco povídá o prosté reprodukci a rozšířené reprodukci.

Podle pana Pánka bychom měli stále stejně velkou nádrž jako neandrtálci. Bohužel neandrtálské ekonomické myšlení u některých jedinců přetrvává.

K. Pavlik 4.7.2014 0:58

Poucny clanek

Poucny clanek - duvod k premysleni.