28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

GLOSA: Kampak se to řítíme?

Asi před čtrnácti dny prováděl jistý celní úřad kontrolu zaměstnanců pracujících na jedné pražské stavbě. Kontrolovali celkem asi 260 osob a z toho 188 osob nemělo pracovní povolení, neboli pracovali takzvaně načerno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Andrle 4.7.2014 13:11

Tak mi tedy někdo vysvětlete

Proč celkem velice pádné a rozumné argumenty, které zde uvádějí v diskusi pan V. Venc či pan J. Kraus nebo pan M. Vondráček, neslyšíme z úst z pánů Sobotky, Mládka, případně i Babiše a dalších, pochopitelně s návrhy na řešení? Oni tento stav neznají? Jestli nikoli, tak bůh s námi. Jestli ano, je to ještě horší.

Š. Hašek 4.7.2014 13:34

Re: Tak mi tedy někdo vysvětlete

Bylo by to na delší diskusi, pane Andrle.

Já jsem si dávno povšiml, že kdokoliv (včetně podnikatele, který poskytuje práci a výdělek) je pro pana Sobotku jen dojná kráva, která má poskytnout vysoké daňové peníze, které potom lidumilná vláda jeho ústy bude poskytovat "aby se furt něco startovalo a podporovalo".

Babiš je trochu jiná sorta, věci "přiměřeně a po svém" rozumí - s pomocí státních dotací si dovede podnikatelsky dobře poradit.

Sobotka a celá sociální demokracie má již tak "silné ideologické brýle", že již není ochotna se bavit o racionálních věcech stran hospodářství. V EU totéž.

V. Venc 4.7.2014 12:31

Tam, kam nás stát diriguje

Direktivně stanovit minimální cenu práce (dnes je to 50,60 Kč/hod) znamená znemožnit zaměstnávat pracovníky pro práci, jejíž cena je nižší než 50,60 Kč a diskriminovat, jak zaměstnance ochotné vykonávat takovou práci, tak zaměstnavatele, kterého stát nutí, aby práci vykonal kvalifikovanějšími pracovníky a zvýšení výdajů musel ušetřil jinde a jinak.

Je nasnadě, že práce s nižší cenou, než je direktivně stanovená minimální, existují, jsou potřebné a musí se vykonávat, což znamená, že jak zaměstnanci, tak zaměstnavatelé řeší tuto skutečnost po svém - mimo bdělý a kontraproduktivní státní dirigizmus.

Doprovodným jevem dirigizmu je tak zvýšení nezaměstnanosti, zhoršení kvality práce, obchodních vztahů a neúcta k právním předpisům. Řítíme se tedy tam, kam nás stát diriguje.

Š. Hašek 4.7.2014 13:15

Re: Tam, kam nás stát diriguje

Asi tak.

Ale vysvětlujte to sledovačům Jílkové. A vysvětlujte to těm, co si myslí, že stát všemu rozumí.

J. Kozohorský 4.7.2014 17:09

Re: Tam, kam nás stát diriguje

jen malou poznámečku : jak zaměstnanci, tak zaměstnavatelé by tuto skutečnost VŽDY řešili po svém. žijeme totiž v česku ( ne v německu, francii, ve skandinávii a spol.)

M. Vondráček 4.7.2014 18:27

Re: Tam, kam nás stát diriguje

Podle čeho soudíte , že jsou Češi větší "padouši" než Němci či Francouzi. Měl jste tam někdy firmu , nebo jste tam někdy pracoval ?? Jak umíte německy či francouzsky ?? Nebo čerpáte podklady pro svůj odsudek Čechů jen z titulků českých novin ??

J. Kozohorský 5.7.2014 15:02

Re: Tam, kam nás stát diriguje

k čemu ta (o něčem vypovídající) nervozita? myslíte, že bych jen tak plkal, kdybych nevěděl o čem? 8-)

M. Vondráček 4.7.2014 10:46

autorovi

Nechci ty padouchy majitele nějak omlouvat, ale doporučil bych autorovi zaměstnat pět lidí a podnikat . Pak možná zjistí , že velkou část viny nese též stát, se svými vyděračskými odvody .

J. Kraus 4.7.2014 10:32

Ti „manažeři a majitelé“

naprosto netuší, kdo na té stavbě skutečně pracuje. Velké i střední firmy mají stále méně zaměstnanců – zakázky jsou nejisté a když není práce, nepotřebné zaměstnance není možno propustit ani platit, protože vinou výběrových řízení firma ekonomicky neustále balancuje na hraně nože. Tomu předcházel určitý vývoj a ten pokračuje. Kmenoví zaměstnanci (v realisační části firmy) jsou už jen převážně šéfmontéři, kteří dozorují pracovníky subdodavatelů. Subdodavatelé se mohou řetězit – nikdo by nejednal přímo s pasáky Ukrajinců (použiju slovo „Ukrajinec“ zástupně pro pracovníky z východu, ale převažují už jiní), ale nakonec tu skutečnou práci oddřou oni. Jiní prostě nejsou. Radost z toho nikdo nemá, snad jen ti pasáci, protože kvalita práce je zoufalá. Špatné je, že tento vývoj dostihl i pracovníky techničtějších profesí – nemusí to být „místní nezaměstnaní“, ti na té stavbě nejsou skoro jistě - ale třeba elektrikáře, jejichž parťák musí zvítězit nejnižší cenou. Odvádět daně by byla jistá sebevražda. Kdyby firma mohla lidi najmout pouze na konkrétní akci, vyzkoušené lidi (takhle je to u projektantů), snad by se dal vývoj obrátit. Před válkou to u nás fungovalo, a v Německu snad dodnes funguje, bez výběrových řízení, vše postaveno na osobní důvěře a dobrých zkušenostech. Existovala trvalá spolupráce spřátelených firem. To jednak umožnilo zaplatit vlastní, kmenové profesionální pracovníky, jednak používat kvalitní materiál domácí výroby. Nikoho snad nenapadlo, že by to mohlo být jinak. Dodnes německý investor chce všechno německé, francouzský francouzské, český chce vše nejlevnější. Zatím to funguje, ale, jak trefně píše autor, charakter vývoje lze nejlépe vystihnout slovem „řícení“.

J. Hlubek 4.7.2014 5:43

Tentokrát

jako vystřiženo z Rudého práva padesátých let kde zlí kulaci a továrníci sabotují spravedlivou cestu pracujícího lidu k zářným socialistickým zítřkům, tedy do nicoty.

R. Langer 4.7.2014 10:52

Re: Tentokrát

Pořád jsem přemýšlel, co mi to připomíná - máte pravdu.

Š. Hašek 4.7.2014 13:41

Re: Tentokrát

Asi tak.

A to by tak hrálo, aby někdo byl někdy zaměstnán podle jednoduchých pravidel a na základě podpisu pod pracovní smlouvou. A mzda dohodnuta.

Ona si ta Marxovka -Tominovka do toho nedá kecat. Kolik ta dáma vytvořila pracovních míst, kolik čeho vyrobila a kolik odvedla (krom odvodů zaměstananců) jako zaměstnavatel do rozpočtu?

Vytvoření úřednického místa na sledování kvót se pochopitelně nepočítá.

Čím víc buzerace, tím více porušování buzerace. Jka prosté.

P. Dvořák 4.7.2014 1:37

Jmenovat někoho?

Vy asi máte na zahradě hodně vysokou višni a pravidelně z ní o víkendech padáte. Jmenujte někoho, udělejte to a hned na vás vlítne úřad toho blekoty Igora Němce a rozcupuje vás na cucky. Následuje soukromá žaloba onoho lidumila, který má stavební firmu a pokud některý z těch načerno zaměstnaných (to se jen tak říká :-)) bude nespecifikovaný sociálně začleněný "mladík", tak na vás ještě skočí multikulťák Martin Šimáček.

P. Lenc 4.7.2014 7:22

Re: Jmenovat někoho?

Přesné.