28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Ceny realit zase rostou

V poslední době si nějak nejsem jistá, co je a co není legrace. Například manžel mi u snídaně vlepí hubičku, pak si mě pozorně prohlíží, chvíli čeká, až z něj nakonec vypadne: „Hm, zase to nefunguje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Pavlik 30.6.2014 19:38

Re: Problem je uplne jinde

Abych rekl pravdu tak neznam ceske zakony o hypotekach v bance (jak a zda jsou pojisteny)..

M. Prokop 30.6.2014 18:30

Re: Problem je uplne jinde

A zde ne?

K. Pavlik 30.6.2014 15:31

Re: Obecně článek vypadá rozumně,

Problem je v tom ze hodne nemovitosti melo (nebo ma) mensi cenu nez hypoteka. V Detroidu dal jeden clovek nabidku na koupi obrovskeho sportovniho stadionu 80 000 dolaru a dal i zalohu - myslel to jako vtip, oni mu to ale za tyto penize prodali

K. Pavlik 30.6.2014 14:06

Re: Problem je uplne jinde

Banka ktera v tom muze nechat kalhoty.

J. Plzák 30.6.2014 13:58

Dlouhá léta platilo v Německu,

že kdo chce hypotéku na koupi domu či pozemku, musí mít k dispozici 50% kupní ceny. Pak teprve bylo možno s bankou mluvit.

Dnes jsou ochotny banky financovat 100% a to žene ceny vzhůru.

Jak je to škodlivé, lze vidět na japonské bublině. Tam začátkem devadesátých let dosáhly ceny nemovitostí astronomických výšin. Pozemky císařského paláce v Tokiu měly v té době hodnotu stejnou, jako všechna půda celé Kalifornie. Rozumí se početní, ne zkutečnou. Japonci si Kalifornii nekoupili.

S následky této bubliny se Japonci potýkají ještě dnes.

B. Uhlich 30.6.2014 12:35

Problém je v tom, že tady nikomu nedochází, že...

ceny nemovitostí vyplývají z kartelové dohody mezi developery a bankami a ještě z jedné maličkosti... z ochoty lidí se zadlužit. Tak se v podstatě rozpoutává zajímavá spirála ze které zas tyjí jen banky... lidé podlehnuvší tzv. tržnímu tlaku jsou nuceni se zadlužit, když chtějí bydlet a tím pádem si sami nemovitosti zdražují... to je cyklus ze kterého téměř nelze vybřednout............  :-(

J. Tachovský 30.6.2014 11:01

Re: Obecně článek vypadá rozumně,

Lidi si pujcuji tak, jak je to nejvyhodnejsi. Tezko nekdo bude po bance chtit vyssi urok, aby se pak nedostala do problemu a nemusel ji z nej tahat stat. Banky musi tocit penize a i urok 2% je lepsi nez nic. Existuji sice i lepe zhodnocene investice, ale s vyssim rizikem. Hypoteky jsou temer bez rizika. Jsou jistene nemovitosti s vyssi cenou nez je dluh a lidi jsou dost motivovani radne splacet, aby neprisli o strechu nad hlavou.

M. Prokop 30.6.2014 10:59

Re: Problem je uplne jinde

Kdo v Německu určuje "blázny"?

M. Prokop 30.6.2014 10:58

Re: Obecně článek vypadá rozumně,

Nepůjčovat "jen tak"?

Ale jak jinak, v systému frakčního bankovnictví?

D. Polanský 30.6.2014 9:29

Obecně článek vypadá rozumně,

ale přesně je o tom, o čem píše p. Pavlík níže, nepůjčovat jen tak. Pak to musí zaplatit stát, přesněji my, kteří úvěry nemáme. Jak v té ruské pohádce o vlkovi a lišce, kde si spokojeně prozpěvuje: Nemocný nese zdravého ...

Autorka spíš píše o tom, jak se to uhlazeně jeví nebo bude jevit laikům. Zajímavý údaj by byl, kdyby uvedla kolik úvěrů kolem realit se dnes nezplácí.

K. Pavlik 30.6.2014 3:30

Problem je uplne jinde

Problem je uplne jinde - problem neni v tom ze jsou vysoke ceny realit. Problem je v tom ze banky pujci na koupeni realit za nesmyslnou cenu a pak az to praskne tak to zaplati stat jak se stalo v USA, Irsku, Spanelsku  a mozna i nekde jinde.

Pokud vim tak Nemecko tento problem nema - holt blaznum nepujcuje - jak proste a jednoduche.