23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Úskalí čínského rozmachu

Když vedl v roce 1974 čínský politik Teng Siao-pching, budoucí reformátor a faktický vůdce země, delegaci Číny do newyorského sídla Organizace spojených národů, s jistým překvapením zjistil, že nejlidnatější stát na světě má stěží prostředky na zaplacení letenek všem účastníkům výpravy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pokorný 29.6.2014 20:50

Ukazatel, který neumím, ale asi by byl nejlepší

kdyby se u každého státu nepočítalo, za kolik dní by zaploatil dluh, ale jaká je síla, když by se dluh odepsal. Nevím, jestli USA by potom byly ještě tak uznávaní v dodnocení ratingu.

J. Kraus 28.6.2014 13:28

Kancelářští ekonomové

vymýšlejí jak nejlíp umějí, ale co by asi o Číně řekl technik s přímými zkušenostmi? Ne, já to nejsem a jich se nikdo neptá. Stavěli jsme kdysi v Číně elektrárny a rozvodny na klíč, ze 100% čsl. výrobky. Léta a staletí se říkalo, že Číňan nemá technické nadání, vše tam bylo o řád primitivnější než v Evropě a bez známek nějakého vývoje. Ale on to nadání měl, jak se ukázalo třeba při stavbě panamerické železnice, kdy dovezeným kuliům po počátečním despektu se začaly svěřovat samostatnější práce, na rozdíl od zcela nepoužitelných černochů. Zlomilo se v nich nějaké paradigma, tehdy i dnes? Jaká byla a je „asijská“ povaha? Když jsme stavěli ve Vietnamu elektrárnu Dong-Ha, žádný z Vietnamců nebyl rovnocenný partner. Kdo se trochu zajímá o věc, zjistí, že dnes si Vietnamci i Číňané všechno projektují i stavějí sami, a skoro všechno už i vyrábějí. Občas spadne nějaký most, ale to nic neznamená. Ta akcelerace je obrovská, jako ostatně byla i v Japonsku. Paradigma se změnilo, vlak se rozjel a nabírá rychlost. Jistě, v určité chvíli povolí strojvůdce nohu na plynu a bude stačit jen udržovat stálé tempo. Vlak se asi zahoupe a někteří se zakymácejí. Oni toho strojvůdce mají. My už jen dojíždíme setrvačností.

J. Šejnoha 27.6.2014 15:40

když už jsme u těch bublin

Není největší bublina USA HDP nadopované gigantickým zadlužením ?

Pokud tomu tak není dnes tak to bude  hodně  brzy. V USA  studuje  většina  studentů právo ale v Číně obory technické.

Nic proti právníkům, ale  ti ještě nikdy žádné hodnoty nevytvořily.

Možná doma na zahrádce.

J. Kanioková 27.6.2014 15:37

Re: Po přečtení skvělého článku

Spojené státy - dluh: Total Debt v Americe - nová rekordní výše téměř 60 bilionů dol. - http://krat.si/Cv7

Americký zdravotnický systém: Nejdražší Ale nejhorší v rozvinutém světě - http://krat.si/Cuw

Obama požádal Kongres o 500 milionů dolarů pro syrské vzbouřence - http://krat.si/CvW

J. Kanioková 27.6.2014 15:34

Skvělý článek, naprostý souhlas..

Jediné, co bych připodotkla, že americkým ofic. datům už hodně dlouho nevěřím. Přesto je jisté, že byť by Čína zvyšovala hospodářský výkon na hlavu, že "dobíhání" jí bude trvat ještě hodně dlouho.

Ale k USA - Důkaz, že vládní ekonomická data jsou manipulována - http://krat.si/Cv6

Ovšem nedělám si iluze, že je to jinde nějak o moc lepší..

V. Bok 27.6.2014 14:45

Re: Po přečtení skvělého článku

No, o krachu číny v příštím, nejpozději v přespříštím roce tu píše pan Kohout už asi 15 let, co pes existje. Když bude pilně pokračovat, možná že se příštích 100 let alespoň jednou dočká. No pak bude metzi těmi ekonomy, co předvídají krize. Vždyť to říkal, ne?

Vývoj číny je opravdu fenomén, ovšem nesmíme zapomenout, že všechny vlastnostti potřebné k úspěchu čínané mají a dnešní nsystém tam u nich je silně podporuje. Chudoba, jistě. Ale počet čínanů patřících k tzv. střední třídě dle západních parametrů vzrostl dnes na 300 mil lidí. Kolik jichbude za dalších 10 let? A pracovní podmínky a soc. zabezpečení? Jo, nic moc. Pro nás děsné. Ale sami říkají, je nutno si na to nejdříve vydělat. A státní penze spustí do dvou let. A zdravotní pojištění, až tak do 10 let. Na to ještě nemají. Takže kvůli tomu čínan dnes spoří snad nejvíc na světě. Holt udržet populaci, že. Už je neživí děti, když už moc nejsou. A co se týče podaných patentů, dnes jsou světovou špičkou.

Z pohledu na mapu jsem ovšem nějak nenašel sousedící zemi, kde by čínan viděl efekt Rozvadov. Snad v Japonsku, což je snad nejdražší zem světa. No a víte, kdo jste byli v USA, nepřipadalo Vám vše levnější než u nás? A o dost? Že bychom už tu amériku dosthli?No a ve velkých městech Číny nějak moc levněji než u nás ani není. Na tržištích, snad. V cenách jako u vietnamců. Jako vždy, pan _Kohout zase přizpůsobuje skutečnosti svým představám. Jistě, bylo by to krásné. Ale není. Čína je dnes budoucí největší velmoc světa. A takovéto články nás snad mají ukolébat, že stejně zkrachujou a stejně to není pravda, a že my je snadno převálcujem atd. Nepřeválcujem, přátelé. Tohle jsme už prohráli. A potěšen moc nejsem. Jsme volové.

A na závěr, víte, v které zemi se vyrobí a prodá nejvíc osobních automobilů?

V. Pavelek 27.6.2014 13:37

Asi je něco špatně v matrixu

Vůbec nejsem nějaký fanoušek Číny, ale docela by mě zajímalo, jak to bude vypadat, až jednou splaskne bublina zvaná dolar. V Číně jich mají plné trezory (vč. rekordního objemu US státních dluhopisů) a přesto se usilovně snaží o mezinárodní obchod v juanech. Číňané zřejmě nejsou hloupí a určitě vědí proč tak činí. A to bych se vsadil, že o autorem zmiňovaném fenoménu Rozvadov v Číně určitě neslyšeli.

V. Hajková 27.6.2014 13:09

Po přečtení skvělého článku

p. Kohouta-  jsem  byla  velmi  zvědavá  na  diskuzi- _:-))))  A  ejhle- ona  žádná.  Že by  převážně  levicovým  diskutérum-  spadla  čelist :-))))

J. Jílek 27.6.2014 9:57

to jsem někde četl....kde jsem to jen četl...

aha, o tom jsem tu referoval po shlédnutí diskuse s bankéřem Ondřejem Jonášem, ten řekl: Jedná se pouze o statistický artefakt