20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

HISTORIE: 1914 (2)

Češi měli v té době na konci 19. století a hlavně v po roce 1914 teoreticky několik možností, jak se bude jejich místo ve středu Evropy vyvíjet dále. Zpočátku se část Čechů domnívala, že budou moci žít v Rakousku vedle Němců jako rovnoprávný národ, ale to se ukázalo jako nereálné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Babička 24.6.2014 22:33

Re: marx

Pane Svoboda, ja se domnivam, ze cloveku, kteremu staci zapomenuty hacek, aby nepochopil o cem v textu jde, asi nepude neco vysvetlit.

V. Ondys 24.6.2014 20:06

Re: :))))))) Z pozdějšího pohledu zástupce USA na naše snažení

To je sice zajímavý, pane Vlku, ale rozhodně to neznamená, že se :))))))))))))))) netrefil. Pavel Schönfeld si prý taky myslel své o českých šovinistech a snad se s tím ani netajil.

V. Vlk 24.6.2014 18:53

Re: :))))))) Z pozdějšího pohledu zástupce USA na naše snažení

Jak vyplynulo z odtajněných materiálů min.zahr,USA dotyčný velvyslanec tím žehlil jenom svůj průser, když byl celý podzim a zmi 47/48  v Itálii a dělal tam bankovní obchody a ješetě pár dní před unorem 1948 posílal ho USA jako poliitcké zprávy úplné hovadiny.

V. Ondys 24.6.2014 14:36

:))))))) Z pozdějšího pohledu zástupce USA na naše snažení

30.dubna 1948 americký velvyslanec L. Steinhardt podává ministru zahraničí Marshallovi podrobnou analýzu toho, co se v únoru 1948 odehrálo:

"...Jsouce zatíženi jako 'little' people, Češi vždy potřebovali silného spojence, aby se zachovali. Jejich přizpůsobivá, ohebná povaha je nutí k tomu, aby popuzovali souseda proti sousedovi, aby si libovali v dvojakosti (viz výroky Jana Masaryka během minulých dvou let), a aby sázeli na obě strany. Tento způsob se jim osvědčil za druhé světové války, kdy se jim podařilo uniknout zkáze, rozvinout svůj průmysl a skončit na straně vítězů. Ale jejich spojenectví s Ruskem a jeho nynější výbojnou politikou v Evropě jim však zatím zabránilo v tom, aby jim to vyšlo na obě strany, jak to nedávná krize ukázala. Jejich příležitostná schopnost hrát na obě strany jim pomohla dosáhnout výhodné pozice a neodůvodněného pocitu důležitosti. Dnes jsou proto jako národ skleslí..."

V. Vlk 24.6.2014 12:52

Re: Pekne jste to popsal, pane Vlku.

Paní  Brousková, myslí, že je to trošičku jinak. Rusové byli od počátku rozhodnuti Maďary utopit  v krvi. Bylo to jen pár roků po tom co Maďaři a SS zuřivě bránili Budapešť a vraždili kdekoho, včetně zajatců. Vraždění židů na břehu Dunaje má pomník. Rusové měli na Maďary žízeň už z dob Rakocziho povstání . Z počátku nezasáhli, protože neměli dost vojska. na oko se nejprve stáhli a vyjednávali a pak v plné síle zaútočili. Zapomínáte že ÚV KSČ povolal 18 listopadu do Prahy Lidovou milici , tankisté ze Slaného a Tábora meli nařízeno pohotovost a jen díky tomu, že sověti odmítli zasáhnout to Bilakovci vzdali? Co se týče české družiny, to v dalším pokračování píši, ale do bojů zasáhli prakticky ihned, jako aktivní vojenská rozvědka - spíš výzvědná a přepadová komanda. Sloužili v armádě gen.Dimitrijeva na Haliči.

B. Brousková 24.6.2014 12:15

Re: Pekne jste to popsal, pane Vlku.

....Bál se našeho katolictví a liberalismu. Začal nás brát na vědomí, až když nás začal uznávat Londýn a Paříž.  Omlouvám se ..

B. Brousková 24.6.2014 12:11

Re: Pekne jste to popsal, pane Vlku.

V Maďarsku v roce 1956 "se to zvrtlo" právě proto, že to Rusové začali "řešit tanky". Když přišli maďarští demonstranti večer 23 října 1956 před budovu rozhlasu a žádali odvysílání svého prohlášení, začali na ně střílet se střech okolních domů estébáci. Jenže se do toho vložili maďarští vojáci z blízkých kasáren a přidali se na stranu demonstrantů. Ve dvě ráno následující  den vjely do Budapešti první ruské tanky a začaly střílet. Jenže to už stáli  proti nim maďarští vojáci a donutili je stáhnout se z města. Teprve potom začal v Budapešti hon na komunisty, protože se rozšířila zpráva že to byli on,i kdo si pozval ruskou okupační armádu na pomoc. Jenže Rusové se vrátili a podporováni i letectvem utopili povstání v krvi.V roce 1989 u nás, pokud by Rusové zústali v kasárnách nic podobného jistě nehrozilo. Pokud jde o českou Družinu v Rusku , jejími prvními příslušníky nebyli žádní přeběhlíci ani zajatci z rakouské armády, ale naši krajané neboli Češí žijíci v Rusku, kteří byli tedy občané Ruska. Ruská předstva o jejich nasazení byla taková, že by zasáhli do bojů až poté, co ruská armáda zvítězí a obsadí  Slovensko.a tím vytvoří základ budoucího českého státu Rusové měli představu, že dokonce obsadí i Rakousko a "Družina měla být propagátorem usnadňujícím Rusům u obyvatelstva okupaci"  Minimálně třetina důstojníků měli být autentičtí Rusové. Tvrdí to T.G. Masaryk ve své Světové revoluci a není důvod mu nevěřit. "Carské Rusko nebylo slovanské, ale byzanské...Pokud se týká nás Čechů bál , až když nás počaly uznávat Londýn a Paříž " (TGM Světová revoluce str. 165)

M. Vondráček 24.6.2014 11:37

Re: marx

Vás neučili poděkovat ??

L. Severa 24.6.2014 10:28

Národ služebných a pacholkú.,

Můj táta, jako celá řada Čechů(např i. Mošna), se učil řemeslu ještě za Rakouska ve Vídni. Do smrti nemohl zapomenout na posměšné kuplety v kabaretech, ve kterých si zpravidla utahovali z českých Marženek, Frantyků, holt  z méněcenných rakouských občanů. Možná je to malicherné, ale nevyvolávalo to pak  nadšení bojovat za Císaře pána.

V. Vlk 24.6.2014 9:08

Re: Pekne jste to popsal, pane Vlku.

S Vámi je sranda. To máte od narození nebo jste si to vypěstoval věkem? Býti demokratem a býti zbabělcem,to jsou dvě různé veličiny. Češi a Moravané byli v 19 století vynikající vojáci rakouské říše, bojující na italských  frontách, proti Prusům v bitvách u Olomouce i u Hradce  , na hranicích s Osmany . Radecký byl jen špičkou ,která by ale bez českách vojáků nic neznamenala. V roce 1968 jsme se zachovali rozumně, po ukázce jak se zachoval západ při revoluci v Maďarsku a co tam předvedli Rusové. Za ceny desetitisíců obětí by možná přišel nějaký Kádár ale, to není řešení,jak se ukazuje dnes u kolabujícího Maďarska. Jaruzelski to v Polsku pochopil a dnes  to chápe i velká část Poláků. Ovšem tam jedni  Poláci zkrotili druhé Poláky. O roce 1968 víte kulové, já je aktivně prožil v kontaktu s „obrodným procesem“ – jen díky třeba Mlynářovi a Smrkovskému mohl být natočen film o mém otci -Svědectví pro výstrahu“ a jakožto signatář CH 77 toho vím o roce 1989 trošičku víc než vy tam. Víte jakou obavu měly na podzim 1989 všechny tři strany?  Tedy KSČ , opozice a Gorbačov? Aby se to nezvrhlo jako v Maďarsku v roce 1956 . Pak už to mohou řešit jen tanky. A tomu podřídili všichni všechno ( až na Rumunsko)  celé jednání a vyšlo to. Nevypukla občanské válka. Vám by se to ze závětří možná líbilo, nám tady ne. I když bylo jasné, že „zadarmo“ to nebude. Domnívali jsme se, že mrtvol ve jménu ideálů už bylo v Evropě až dost.

S. Netzer 24.6.2014 8:54

Re: marx

"Pane Vlku dík." je daleko úchvatnější.

P. Lenc 24.6.2014 8:32

Pane Vlku dík.

P. Lenc 24.6.2014 8:31

Re: marx

Opravdu úchvatný diskusní příspěvek.

F. Svoboda 24.6.2014 8:01

Re: marx

Paní Babická, děkuji, že jste začala používat diakritická znaménka, takže i váš text se již dá číst ( nebo se snad mýlím a text je zkopírován ).

J. Babička 24.6.2014 5:01

marx

Marx„.........jedině možným řešením otázky zůstává vyhlazovací válka Němců proti Čechům. Koho třeba přitom litovat, jsou právě Čechové. Ať zvítězí nebo budou poraženi, jejich záhuba je neodvratná. Ve velké válce mezi Východem a Západem, ve válce, která brzo, snad v několika týdnech (psáno r. 1848!) vypukne, osud postaví Čechy na stranu Ruska, na stranu despotismu proti revoluci. Revoluce zvítězí a Čechové budou první, kdo budou zadáveni.“

(Nachlass III str. 109-110)

P. Sulc 24.6.2014 4:35

Pekne jste to popsal, pane Vlku.

Tak ti bojovni Madari doshli sveho. I ti bojovni Chorvate a Slovinci temer dosahli sveho. Jen ti ''statecnu'' piva pitele ne, oni chteli jen ''demokraticky''. Pripokalenost, pane Vlku vidte. Zkratka, Cesi vzdy cekali, i v tom 68, i v 89, az se neco zmeni nejak samo, shora, az nekdo pro ne neco udela, aby se nemuseli snazit, eventuelne cedit krev, jako to delali ti Uhri. "Nejbojovnejsi" ceska akce byla, ze nechodili leta na zasedani Risske rady. To Cechum zustalo dodnes, kolik casu travi v parlamentu ci senatu. Ono to ani nejde, ze, kdyz maji nekolik pasaliku? A ted mi zase pekne vynadejte, to bude moc dobry argument.