25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

HISTORIE: Ferdinand d´Este a začátek Velké války

V červnu letošního roku si připomínáme sto let od atentátu na následníka rakousko-uherského trůnu Ferdinanda d´Este v Sarajevu. Atentát vedl k vyhlášení války Srbsku a stal se spouštěcím momentem rozsáhlého válečného konfliktu evropských velmocí, kterému dnes říkáme první světová válka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Farda 18.6.2014 17:30

Re: hm

Hm,´brý den vinšuji, pane Szcewczyku, před časem jsem se do Vás opřel velmi nepěkným způsobem a věřte nevěřte, stále mne ten úlet mrzí. Tedy ne co do názorun jako takového, ale co do použité formy. Nesouhlasím s Vámi a nesouhlasím ani po přečtení Vašeho kritického komentáře tohoto příspěvku. No, škoda, leč všici jsme ňácí, takže prosím přijměte omluvu za tehdejší urážky a ujištění, že ani přes tuto omluvu s Vámi nejspíš nikdy nebudu souhlasit. Mějte se!

J. Jurax 17.6.2014 23:46

Re: hm

panenkomarijasvatokopeckádokohostodušudala ano do vola ...

B. Rybák 17.6.2014 20:01

Re: Přehled historie bez pochopení příčin

A jaké mytologii podléhali významní západní politici, kteří byli proti sjednocení Německa?

P. Krasny 17.6.2014 18:38

Re: hm

ty si blb.

Takže, řekni tomu pazdrátovi kterýmu to diktuješ - ve svěrací kazajce se psát nedá to uznám - ať si nastuduje jak se píšou velká písmena.  Pak si zopákni češtinu ať nekrafeš takový voloviny a nakonec nezapomeň nasadit čípek, bez něj jsi ještě debilnější než obvykle.

R. Szewczyk 17.6.2014 18:14

Re: hm

ešče mně napadla krásná česká věta? Fečke přímo z šfele,,,,,,,hihihi

R. Szewczyk 17.6.2014 18:10

Re: Re:neb kdo dnes mluví česky? Szewczyk ne !

neva,to je normální,že vy pepíkové, češtině nerozumíte

R. Szewczyk 17.6.2014 18:07

Re: hm

prokop krásný........to zní jako napoleon,nebo bůh,hm,že jste si zapomněl vzít tu růžovou tabletku,v každém případě se nebojte,v polovině případu jde celkem slušně to božství léčit

P. Krasny 17.6.2014 15:34

Re: hm

No ty rozhodne cesky nemluvis, sevciku, ty pico.

J. Friedlaender 17.6.2014 14:26

Re: Přehled historie bez pochopení příčin

To víte, německá vina na všem, co se kdy špatného ve světě stalo či stane, patří neoddělitelně k naší domácí mytologii. Že srbské teroristy podporovalo Rusko a také Francie, to se u nás velkoryse přehlíží. Stejně tak jako fakt, že Srbové mohli přistoupit na vyšetřování atentátu, kdyby byli chtěli.

J. Vyhnalík 17.6.2014 13:45

Re: Přehled historie bez pochopení příčin

Němci měli rozsáhlé svobody, němčina jako úřední řeč byla samozřejmostí, německé poslance nikdo nevyháněl z parlamentu, natož, aby je napadal za to, že si dovolí tu drzost promluvit v parlamentu německy.

Ukrajina je země rozkradená oligarchy a vlády se ujala skupina politiků opírající se ukrajinské nacionalisty. Já jsem národní obrození na Ukrajině čekal už dřív, ale svoji sílu musí národ hledat v sobě a ne v tom, že se agresivně vymezuje proti druhým.

Historická Ukrajina zahrnovala vždy jenom západní část, až komunisté pod Leninovým vedením spojila dohromady zemědělskou Ukrajinu s průmyslovějším a rozvinutějším východem a jihem. Nejspíš tím chtěli i vyvážit vliv ukrajinského nacionalismu spojením s ruským jihem a východem.

Nejde o žádné zanedbatelné menšiny. Ruština je hlavní řečí pro 30-40 % Ukrajinců. I my jsme se museli probudit z československého snu a připustit, že československý národ je iluze a jak my, tak Slováci mají nárok na svoji cestu.

B. Rybák 17.6.2014 11:37

Děkuji autorovi za seriozní a velmi zajímavý článek

Těm, kteří poukazují na naši nebojovnost a zbytečnost našeho úsilí národního doporučuji se trochu informovat i o vzniku, krutém pronásledování a světovému významu např. "Moravských bratří"

http://www.cvolomouc.cz/logos/clanok/moravsti-bratri-i

D. Polanský 17.6.2014 10:18

Možná to chtělo vzpomenout M. R. Štefánika

bez něho by se Masaryk nestal lídrem.

http://dusanpolansky.cz/stripky/stefanik.html

D. Polanský 17.6.2014 10:16

Re: Přehled historie bez pochopení příčin

S tou Ukrajinou jasné jako facka, jenomže oni ne a ne to pochopit.

L. Křivan 17.6.2014 10:03

Re:neb kdo dnes mluví česky? Szewczyk ne !

"...obměněny .."

K. Kužel 17.6.2014 9:15

Re: Že by to Němcům vyšlo až napotřetí

Pardon: guten, nikoli gute.

K. Kužel 17.6.2014 9:14

Re: Že by to Němcům vyšlo až napotřetí

Mají: Alle gute Dinge sind drei.

Ostatně Adolf vytvořil Třetí říši.

R. Szewczyk 17.6.2014 9:00

hm

bláboly,co do příčin,co do jazyka taky bláboly,neb kdo dnes mluví česky?opět jen plebs,páč i vrátný na vesnické radnici je přijat jen pokud ovládá nyní anglický jazyk,to sprosté dělnictvo stejně musí v montovnách držet hubu,takže přes miliony mrtvol pokrok žádný,akorát tento prostor nekolonializuje jiný stát,ale nadnárodní banky monopoly a gigantické firmy,v podstatě obměněny východoindické společnosti,hi hi hi

P. Maleček 17.6.2014 6:23

Že by to Němcům vyšlo až napotřetí

Jak to tak čtu, tak ten Ferdinandův vrah byl nejspíš německý agent, stejně jako Lenin v Rusku. V obou případech se to pak Němcům jaksi vymklo z rukou. A co nestihli zmršit v první dorazili zpitomělí Hitlerem v té druhé válce. Copak se jim asi vyklube v hlavě při zpitomění ze současné hospodářské a EU dominance? Jestlipak i oni nemají přísloví - do třetice všeho nejlepšího?

J. Babička 17.6.2014 2:23

Re: Přehled historie bez pochopení příčin

Jenze tady je to certovo kopytko. Kdyz zamenite slovo ukrajinec za cech, misto rusa nemec a rikate, ze se cesi tak tenkrat meli chovat,k nemcum jak ted radite ukrajincum,ze se maji chovat k rusum, tak bud jste clovek ktery stoji za svymi nazory a sklidite velky nesouhlas a nebo reknete, ze to maji a meli delat jen ukrajinci a cesi ne. No a pak vas nelze brat vazne.

J. Vyhnalík 17.6.2014 0:57

Přehled historie bez pochopení příčin

Autor opakuje sto let staré hypotézy. Za nacionalismus prý mohou Němci, kteří ho vymysleli a postupně jím nakazili ostatní národy. Přitom nechápe základní příčinu a tou bylo zavedení volebního práva. V situaci, kdy hranice byly stanoveny staletým vývojem feudální společnosti, byly národy roztříštěné, jako to bylo v případě Němců, nebo Italů, nebo naopak uměle pospojované do nadnárodních velkostátů. Tak, jak postupně postupovala demokratizace společnosti, docházelo k národním obrozením, napříč celou Evropou a později i rozpadem koloniálních impérií.

Mnohonárodnostní státy se udržely jenom tam, byly dostatečné vnější tlaky, aby se později, když tyto tlaky vymizely, stejně rozpadly. Výjimkou je Švýcarsko, které jednak dává svým kantonům velkou volnost a zároveň má to "štěstí" na sousedy, že jeho občany nijak moc neláká spojovat se s nimi.

Řešením národnostních rozporů může být rozdělení tam, kde to jde snadno, odsuny jsou dnes obtížně akceptovatelné a byly extrémním řešením v extrémní situaci.

To je věc, kterou by si měli uvědomit politici napříč Evropou a vysvětlit Ukrajincům, že pro jejich národní obrození máme plné sympatie, ale sami Ukrajinci by si měli uvědomit, že si musejí vybrat. Buďto mohou mít unitární jednonárodnostní stát, ale ten pak bude podstatně menší, než dnešní Ukrajina, nebo umožní své ruskojazyčné menšině (která nakonec může být i většinou) sebeurčení v rámci federace s rovnými právy.