25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

VĚDA: Dva metry

Mistrovství světa v kopané je v centru pozornosti a spolu s ním i Brazílie, pořadatelská země. Zprávy odtud přicházející mě sice spíš utvrzují v přesvědčení, že je lépe Brazílii nenavštívit než se do ní hrnout, ale to opravdu není podstatné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 18.6.2014 1:13

Re: Jo jo, vývoj je jasný a patrný...má to ovšem takový...

Zkuste se nekdy podivat ven, vubec to neni jeste tak spatne. Zdroje jsou, nenechte se presvedcit ekoteroristy, ze zemekoule je na pokraji vycerpani. I mista je porad plno a kdy prijdeme k rozumu a budeme zit svobodneji, pak i to zalidneni se bude samo drzet na jiste urovni, aspon v tech rozumejsich zemich a tam kde budou divosi, nebudeme jim pomahat a nechame je, aby se vymlatili kyjema.

Kdybychom v energii byli rozmuni, nemeli bychom s energii zadne problemy. Ty ktere mame si zpusobujeme sami.

B. Uhlich 17.6.2014 22:55

Re: Jo jo, vývoj je jasný a patrný...má to ovšem takový...

V podstatě mezi námi nebude rozpor...vývoj sice pokračuje na mnoha frontách, ale faktem je, že nějaké vyloženě nové objevy měnící stávají paradigma nikde nevidět..např. v energetice je to tak, že za posledních skoro 100let jsme neobjevili žádný nový energetický zdroj..jediné co umíme, je opravdu vylepšovat ty stávající...ovšem stále platí, že vylepšené je sice vylepšené..ale bohužel ne - nové. Tak paradoxně jediné co jde dopředu opravdu raketově jsou naše představy a fantazie... jo to by nám šlo...

Má představa o budoucnosti je poměrně přízemní..obávám se, že se naše snažení bude spíš sestávat ze snah o zachování stávajícího prostředí a životní úrovně...bohužel se to asi stane nutností neboť i zde máme poměrně tvrdé limity, neboť zatím nikdo nevymyslel normální fungující společnost, která by nebyla ovlivněna svojí ekonomikou a to bude as ten největší problém jak uchovat životní podmínky pro poměrně hodně lidí a přitom mít ještě nějakou šanci pro vůbec nějakou budoucnost...za těchto okolností vidím jako velmi problematické vůbec nějaké tedence k opuštění planety či vývoj nějakých..zatím neznámých technologií..  Ono je to téměř téma na disertační práci..tedy spíš na stohy disertačních prací..tedy je dost těžké se o tom nějak rozepisovat... každopádně se domnívám, že místo hvězdoletů a elektráren na volnou vesmírnou energii se budeme spíš zabývat tím, jak se najíme, zda si k tomu ještě posvítíme a pak taky jak naložíme s tím co po tom jídle z nás vypadne......  :-))))))

B. Uhlich 17.6.2014 22:36

Re: Jo jo, vývoj je jasný a patrný...má to ovšem takový...

To máte tak, paní Boublíková..mě živí technika a tak čím dál tím víc propadám beznaději, když vidím, že tu sice nějaký pokrok je.., ale je poměrně hodně selektivní...spíše sloužící k tomu, aby zařízení fungovalo ještě více ořezané, ještě z mizernějších materiálů...proto nějak nesdílím očekávání  pana Neffa ohledně "úžasné" buducnosti. Proto jsem tam psal , že technické inovace mají jasné limity..ty limity nejsou jen ty zásadní tedy matematické a fyzikální, ale bohužel i technologické, ekonomické a environmetální...já si samozřejmě dovedu představit vývoj i velmi špičkové techniky, ale nějak zároveň chápu, že je to v příkrém rozporu s tendencí, která se rozlejzá tak nějak po celé Zeměkouli a tedy s tendencí, která hlásá "návrat na stromy"... proto jsem poměrně smířlivý spíš k tomu, že některé biotechnologie by mohly vadit méně, než třeba vývoj nějaké moderní technologie, která nemůže nezatěžovat životní prostředí... já sice chápu, že podobný odpor je dnes k biotechnologiím , ale myslím, že je rozhodně menší než k technice jako takové.... Možná, že je to jen můj laický názor, kdy jako člověk technicky zaměřený, si poměrně hodně uvědomuji limity technologie obecně  (proto asi taky nikdy nenapíšu žádnou sci-fi.. :-) ) a tak jsem možná naivní v té biologii..asi jak pan Neff v technice... :-)))))  Ale já opravdu už nevidím žádný velký prostor pro nějaké zásadní objevy v technice jako takové... za to ta biologie mě připadá , že je to takový prostor ne úplně do detailu probádaný ..tak by se tam dalo na ledacos narazit...

V. Vaclavik 17.6.2014 14:45

Re: no při představě, že jsem navlečen

Ja bych si to predstavoval jinak. Kdyz mluvime o normalnim zdravem cloveku, ktery v tom exoskeletonu hleda moznost byt superman, pak by to mohlo byt tak, ze pokud bych vyvinul nejakou silu, treba ohnout ruku v lokti, tak by ten popud zapnul ty motorky v loktech a ty by moji vyvinutou silu nekolikrat nasobily. Pokud bych se rozhodl bezet, tak by me pomahaly s pohybem noh, ale kdyz by me dosel dech, tak bych prestal vyvinovat silu do nohou, aby 'bezely' a  ty motorky by automaticky proporcne snizily vykon. Takze cokoli delat by porad vyzadovalo iniciaci svalu k pohybu tela a exoskeleton by tu moji aktivitu jen nasobil.

Takze kdybych treba vzal do rukou cloveka a bezel s nim, tak normalne bych po chvili padnul vysilenim, ale s tim exoskeletonem bych vydrzel bezet nasobne delsi trat, nez bych vyplivnul dusi.

V. Vaclavik 17.6.2014 14:37

Re: Jo jo, vývoj je jasný a patrný...má to ovšem takový...

"Je to sice trochu zvláštní, že já jako technik moc nevěřím v nějaký prudký vývoj technologií, ale ono tomu prostě tak je..."

Ja jsem v tomhle ohledu skeptik ve fyzice, ac sam se fyzikou zabyvam, i kdyz neprofesionalne. Cim vic totiz ma clovek nahled do dane oblasti, tim vic vidi, ze stavajici technologie, ktere tak udivuji bezneho cloveka, jsou ve skutecnosti jen ruzne aplikace 'te same vedy', byt jsou to fikane aplikace, a ze veda, ktera se za tim skryva uz zacina 'zastaravat' a nejaka opravdu nova veda je v nedohlednu. A fantazie ze scifi filmu zustanou jen fantazii, ledaze by se ucinil nejaky prulomovy pokrok, o jehoz moznosti ovsem zatim nemame ani potuchy.

Kdyby ty fantazie z tech filmu byly nekdy mozne, pak by jiste uz nekde byly realne a navsteva 'bohu' u nas na Zemi by byla vice mene bezna zalezitost - jenze neni. Na druhou stranu, treba tu uz byli a videli to snazeni se stavenim pyramid v Egypte a v Americe a rekli si, ze se zase zastavi za nekolik tisic let, az bude clovek za neco stat, a ten cas jeste neprisel. A jejich 'politika' nejspis bude jako nase, nekontaminovat a pokud mozno neovlivnovat... takze realne stopy po nich zadne, jen legendy o bozstvech a nejake rytiny ve skalach a nejake zpodobeni predmetu pripominajicich neco z vyspele civilizace, jenze pri absenci tvrdych dukazu se to dnes jevi jako humbuk, kdyz nekdo prijde s takovou hypotezou o davnych navstevach z vesmiru.

V. Vaclavik 17.6.2014 14:13

Tipnul bych si

ze v budoucnu nebudeme mit supermany s exoskeletonem. Vede me k tomu zaveru krome jineho taky vhled do historie vyvoje technologii - co si lide vzdy naivne predstavovali se pak nestalo a stalo se neco jineho, neco, co vetsina ve sve dobe nepredvidala. Kdyz se zacalo s letanim, predstavovali si scifiste, ze letadelka aspon z casti nahradi automobily, dnes vime, ze je to lidove receno blbost, skutecny vyvoj sel jinudy. U pocitacu se v zacatcich zase pocitalo jen s prumyslovym vyuzitim, PC, tedy osobni pocitac nebyl vubec ve fantazii rannich scifistu a jeste mene jeho pouzivani k zabave a traveni volneho casu a ke komunikaci atd. Na druhou stranu, Dick Tracyho hlasovy a snad i obrazovy komunikator na zapesti jako hodinky se sice stal realitou, ale nikoli jako hodinky na zapesti, i kdyz se sem tam nejake objevi. Ale pak maji jine funkce, nez hlasove, ci video hovory.

Nejspis jsou mimo i predstavy imperialni roboticke, ci exoskeletonove armady, svet totiz muze za pul nebo jedno stoleti byt zase uplne jiny, nez dnes. V prvni polovine minuleho stoleti, v dobach kolonii, nebyly se zaostalym svetem zadne takove problemy, jako dnes. A za nejakou dobu ty problemy mohou zase odeznit, ty primitivni narody casem taky prijdou k rozumu a svet zase bude moci byt v postate mirovy. Predstavme si, ze dnes mavnutim kouzelne hulky zmizi cely ten zaostaly svet pryc a zustanou jen zeme Zapadni civilizace - pak by uz nikdo nepocitoval nutnost zbrojit - dnes Amerika nezbroji kvuli nejakemu zameru napadnout staty Evropy, proc taky.

J. Dvořák 17.6.2014 12:06

Do tý doby než bude z člověka robot

se lidi vyhubí sami, a právě jsme již začali !

J. Kalina 17.6.2014 9:47

no při představě, že jsem navlečen

do exoskeletu - vnějšího brnění a to mi tahá za nohy a ruce, abych běžel rychlostí třeba 70km za hodinu, tak se děsím co všechno si natrhnu a přetrhnu. Snad aspoň to vyměšování zůstane zcela na mně. druhá věc je samozřejmě směr, kdy půjde spíše o to, že voják unese více účinných zbraní.

P. Boublíková 17.6.2014 6:28

Re: Jo jo, vývoj je jasný a patrný...má to ovšem takový...

Pane Uhlichu, moc jste mě potěšil svou důvěrou v biotechnologie a biologii či biomedicínu obecně. Jsem na tom dost podobně jako vy: absolutně nerozumím technickým oborům, ale mám jakýsi vhled do biologických oborů - a proto vidím všechna omezení biomedicíny. Jsou obrovská. Bariér, které příroda nakladla do cesty člověku, aby její vynálezy nemohl jen tak jednoduše kopírovat a využívat, je mnoho. To, co evoluce tvořila stamilióny let, nedokážeme během několika desetiletí, ba možná ani staletí vytvořit lépe...

Jeden příklad za všechny: inzulínová pumpa versus bioléčba pankreatu - to jest transplantace slinivky nebo beta buněk ať už lidských nebo zvířecích, léčba kmenovými buňkami - pokusy vytvořit nové beta-buňky z kmenových buněk... hádejte, co funguje lépe? Pořád ta inzulínová pumpa, která je dokonalejší a dokonalejší (miniaturizace, různé dodatečné funkce schopné čím dál tím lépe napodobovat funkci slinivky) - kdežto bioléčba se nejmíň 30 let motá v kruhu a nehýbe se z místa (ale těch grantů, co už na ni padlo)... I když na začátku toho všeho byl samozřejmě biomedicínský úspěch - objev inzulínu. Ale to bylo před 90ti lety :-)

P. Sulc 17.6.2014 4:17

Pane Neffe,

nechte na pokoji exo a jine skelety a popustte fantasii jen pri dopisovani vasi trilogie, at se ji jeste dockam, nez me ci vas odnese cert.

B. Uhlich 17.6.2014 0:37

Jo jo, vývoj je jasný a patrný...má to ovšem takový...

..malý háček ..no spíš hák a tím jsou zdroje energie. Dokud do každého takového systému bude vést kabel silný jak ruka...nepokládám za možné, aby se podobná "věc" vůbec osamostatnila... Rovněž je otázkou, zda se k dokonalosti dostaneme pomocí stávající technologie krokových a servo...motorů...já si osobně myslím, že bude spíš nutné nějak aplikovat "vnitřní technologii člověka" už z toho důvodu, že poměr výdajů energie je u člověka nižší než je výdaj u umělého mechanizmu. Navíc se ukazuje, že technologie je poněkud na technologickém dorazu a další vývoj bude limitován spoustou omezení..tedy budoucnost bude spíš asi v nějakých biotechnologiích, kdy budeme schopni "pěstovat či chovat" spoustu funkčních celků člověka a určitě budeme schopni "opravovat" dnes neopravitelné jedince. Je to sice trochu zvláštní, že já jako technik moc nevěřím v nějaký prudký vývoj technologií, ale ono tomu prostě tak je... máme-li někde nějaké rezervy pak jsou opravdu biotechnologiích..pochopitelně, že se dá uvažovat o různých průnicích oborů, ale každopádně "nový" člověk bude mít stále víc z biologie než z technologie obecně. Technika jako taková dokáže určitě nahradit nějaké nedostatky biosvěta, ale asi ho nikdy nedokáže nahradit.Biologie se umí vyvíjet, opravovat a sama reprodukovat to technika asi nikdy moc umět nebude......