19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Pro lidi, nebo pro korporace?

Obchodní dohoda mezi EU a USA (Transatlantic Trade and Investment Partnership) má být přelomovou událostí, která zásadně posílí svobodu obchodu – tvrdí optimisté. Pesimisté naopak mají za to, že dohoda posílí neúměrně velkou moc korporací. Kdo má pravdu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 12.6.2014 21:11

Nevěřím TTIP,

už jen proto, že se to projednávalo tak potutelně..

Vysoká produktivita státu vždycky závisela na rozmanitosti produkce, na tom, jak solidní byly podmínky pro podnikání..

Tohle už zabila EU a tyto "nadnárodní" smlouvy všechno ještě víc sjednotí a výhodu budou mít velké korporace..

Plíživá orwellizace..

M. Pivoda 12.6.2014 13:05

Důsledky

Kohout: "TTIP ... Spotřebitel bude mít ve skutečnosti větší výběr zboží. Korporace naopak budou fungovat v drsnějším, konkurenčnějším prostředí. Některé obstojí, jiné nikoli, ale rozhodně nebudou mít snadnější život."

To je správná argumentace, ale z hlediska spotřebitele neúplná. Je samozřejmě lepší mít k dispozici větší výběr zboží a lepší zboží - pokud ovšem ten spotřebitel bude mít peníze si to kvalitnější zboží koupit. Když zbankrotují domácí šmejdi, přijde český spotřebitel o práci a tím i o přísun peněz.

Konkurenceschopnost české ekonomiky (od roku 1989) opět poklesla (viz http://www.novinky.cz/ekonomika/338946-cesko-kleslo-v-zebricku-konkurenceschopnosti.html). To představuje špatné vyhlídky jak pro spotřebitele, tak i pro budoucí důchodce.

TTIP tedy pomůže těm, kdo jsou dnes silnější (a nebo se jejich konkurenční pozice dále zlepšuje), což ovšem není případ české ekonomiky. Zeptejte se proto dosud žijících ekonomů, kteří českou ekonomiku do tohoto stavu přivedli, co dále. TTIP za to nemůže.

V. Podracký 12.6.2014 11:09

Proč ne s Čínou?

Proč neliberalizujeme trh s Čínou? A vůbec s celým světem? Liberalizace totiž znamená naprostou změnu pro podnikatele. Výrobky, které se prodávaly nebudou prodejné, protože levná zahraniční konkurence je vyřadí, nebo zase jiné najdou uplatnění na nových trzích. My bychom spíše potřebovali otevřít trhy do technicky zaostalých zemí, abychom uplatnili svoje strojírenství. S Amerikou toho moc nevytrhneme.

O liberalizaci trhu s USA se už mluvilo velmi dlouho. Stalo se to aktuální ve chvíli, když Američané mají nadbytek břidlicového plynu a potřebují ho prodat. Evropané ho musí nějak zaplatit a jak jinak než svými výrobky. Jenže to bude velmi tvrdé na americkém trhu něco prodat.

Ruský plyn bude zřejmě stále lacinější a proto je zapotřebí se s Ruskem nějak rozejít, vytvořit cla a pod. To je nutný výsledek celé dohody. Pro Evropu to bude nevýhodné, protože do Ruska se snadněji prodávalo.

P. Vaňura 12.6.2014 23:10

Proč by měl být ruský plyn lacinější?

Jedině snad v důsledku americké konkurence protože nejúčinnější varianta, totiž pověšení zelených na větrníky, není zatím reálná!

V USA je plyn 3x levnější, než v Evropě!

V. Hajková 12.6.2014 10:26

Naprostý souhlas s článkem

nyní  ještě  aby   prostý  lid  pochopil  a  nedal  se  oblbovat-  neb  bude  to  především  k  jeho  užitku!

T. Czernin 12.6.2014 21:07

Bohužel pan Kohout vychází z naprosto chybného předpokladu,

že v Evropě funguje princip tržního hospodářství. Jak všichni víme, nefunguje. Takže jeho vývody ohledně TTIP jsou apriori nepravdivé...

R. Gramblička 12.6.2014 10:18

hm

ta Opavia fakt vyrábí šmejdy. Jejich (nejen) tatranky nesahají ani po kotníky těm slovenským od Sedity

V. Hajková 12.6.2014 10:30

Re: hm

Chce  to  si  ještě  jednou  přečíst   ten odstavec  o  firmě  OPÁVII!  jAKSI  JSTE  NEPOCHOPIL!